Festiwal Literatury dla Dzieci, Gdańsk, 10 – 14 maja 2016Pobieranie 33.96 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar33.96 Kb.
Festiwal Literatury dla Dzieci, Gdańsk, 10 – 14 maja 2016
Jak rezerwować?
Rezerwacje przyjmujemy od 5 kwietnia br. pod adresem rejestracja@fldd.pl * (w tytule prosimy o podanie nazwy miasta, a w treści nazwy wydarzenia, na które chcą się Państwo zapisać).

 

Aby dokonać rezerwacji indywidualnej niezbędne jest podanie następujących danych:  • imię, nazwisko oraz wiek dziecka,

  • imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna,

  • miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.

Zgłoszenia rezerwacji grupowej muszą zawierać:

  • imię i nazwisko opiekuna,

  • liczebność grupy,

  • miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować,

  • zeskanowane zgłoszenia muszą zostać podpisane i opieczętowane przez dyrektora lub kierownika placówki i wysłane drogą mailową.

*rejestracje na grę miejską Łowcy sekretów prosimy przesyłać na adres gra_gdansk@fldd.pl W zgłoszeniu proszę podać imiona, nazwiska i wiek graczy oraz nr. tel. i e-mail opiekuna zespołu.


Program festiwalu w Gdańsku:


Wtorek, 10 maja 2016

 

18.00 Butenko PINXIT! - defilada, czytanki i słodka niespodzianka na 85-lecie mistrza ilustracji, Plac Grobla 1 przy Fontannie Czterech Kwartałów

(wspólna rezerwacja na inaugurację wystawy i benefis w IKM)

 

Inauguracja wyjątkowej wystawy prac artysty, na którego ilustracjach wychowuje się już trzecie pokolenie młodych czytelników. Otwarcie wystawy uświetni swoją obecnością sam Mistrz - Bohdan Butenko. Wielkoformatowa wystawa ilustracji inspiruje do poszukiwania wraz z dziećmi ulubionych bohaterów oraz odświeżenia własnych wspomnień. Pod Fontanną Czterech Kwartałów zbierze się też Pochód Gapiszonów, który wyruszy na… 

19.00-20.00 Urodzinowy benefis Bohdana Butenki z udziałem Prezydenta Pawła Adamowicza - otwarcie Festiwalu Literatury dla Dzieci, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40 (3-100)

 

Jedyne takie spotkanie, na którym Bohdan Butenko opowie skąd się wziął Gapiszon, a wy opowiecie kiedy pierwszy raz spotkaliście się z ilustracjami pana Bohdana. 60 lat rysowania to przecież 60 lat oglądania. Będziemy więc rozmawiać i o jednym i o drugim, a w przerwach czytać, to i owo. Na scenie pojawi się też nie kto inny tylko sam prezydent Gdańska - prywatnie amator Butenkolog. A wszystko to doprowadzi do przepysznie wprost słodkiego finału. 

Środa, 11 maja 2016

 

10.00-11.00 Mmmm... pyszności, czyli jak kręcić filmy w swoim pokoju - warsztaty animacji poklatkowej z Moniką i Adamem Świerżewskimi, Biblioteka Manhattan, al. Grunwaldzka 82 (3+)

Prawdziwa gratka dla małych niedźwiadków! Monika i Adam Świerżewscy zademonstrują w przystępny dla maluchów sposób kulisy powstawania animacji poklatkowej, czyli takiej, w której ukazujące się jeden za drugim obrazki dają wrażenie ruchu. Warsztaty smakowite niczym miodek, który bohater książki Mmmm ze smakiem wyjada z wielkiego słoja.

 

11.00-14.00 Lektury pogłębione: o typografii, sztuce i doborze tytułów - konferencja dla nauczycieli przedszkolnych, wczesnoszkolnych i bibliotekarzy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, ul. Gen. Józefa Hallera 14

 

Spotkanie dla nauczycieli i bibliotekarzy, którzy interesują się współczesnymi trendami w literaturze dla najmłodszych i chcą ją promować w innowacyjny sposób. 

Prelegenci:  • Anna Kaszuba-Dębska

  • Oscar Brenifier

  • Szymon Kloska

 

11.00-12.00 Polska od A do Z - warsztaty z Anną Skowrońską o tym, co u nas najlepsze,Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 (7+)

 

Warsztaty pełne ciekawostek inspirowane książką Alfabet polski, która krótkimi tekstami i ciekawymi ilustracjami przybliża czytelnikom wiedzę o kulturze i historii kraju, a wszystko to w postaci 54 haseł. Uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną okazję, by zmierzyć się z zadaniem samodzielnego układania haseł, a wszystko to w atmosferze świetnej zabawy! 

 

11.00-12.00 Z kotem do Rzymu w towarzystwie prawdziwego poety - spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40 (10+)

 

Opowieść o najpiękniejszych miastach włoskich w których dzieją się tajemnicze rzeczy. Idealna scenerii dla przygody z dreszczykiem oraz pięknej, międzynarodowej przyjaźni. 

 

12.00-13.00 Baltic, Dżok oraz Klifka - spotkanie z Barbarą Gawryluk, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40 (7+)

 

Przekonaj się jak wspaniałym przyjacielem potrafi być pies i jak niezwykłe przygody można z takim kompanem przeżyć. Dżok wraz ze swoim panem uratowali przed pożarem kamienicę, a także sprawili, że dwóch chłopców polubiło książki. Baltic płynął Wisłą na kawałku kry, a Czarna stała się wierną przyjaciółką Ivana w trudnym dla chłopca czasie. Wszystkie te opowieści oparte są na prawdziwych wydarzeniach! Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przyjdź na spotkanie z Barbarą Gawryluk! 

 

12.00-13.00 Jak zdobyć Nagrodę Nobla? - krótki poradnik plastyczny z Katarzyną Radziwiłł, Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 (10+)

 Brak miejsc - lista pękła w szwach!
Kim był Nobel? Czym jest nagroda jego imienia? Za co jest przyznawana? Podczas spotkania uczestnicy nie tylko poznają zasady przyznawania tej niezwykle prestiżowej nagrody, ale nawet sami zaproponują nowych laureatów i dziedziny, w jakich otrzymaliby oni nagrody.
 

16,00-17.00 Typogryzmolenie - warsztaty z Janem Bajtlikiem, Europejskie Centrum Solidarności, pl.Solidarności 1 (4+)
Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Duże pędzle, duże kartki, dużo plam i dużo malowideł, które powstania z kształtów tak prostych jak zwykle litery. Tak jak Sokrates czynił ze swoich rozmówców filozofów, tak Bajtlik wyciąga z każdego artystę, jedyne co niezbędne to otwarte oczy i chęć machania łapkami. Prosimy o założenie ubrań i obuwia, którym nie zaszkodzi odrobina koloru. 

 

19.00-20.00 Czytanki przed zachodem słońca - Tajemnicza niespodzianka w Domu Uphagena, pasmo realizowane w ramach Europejskiej Nocy Literatury, Dom Uphagena, ul. Długa 12 (3+)
Czwartek, 12 maja 2016

 

10.00-11.00 Oscar Brenifier - spotkanie autorskie, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40 (7+)

 

Co, gdzie, jak, dlaczego i po co?! To dość istotne, a trudne pytania, które od lat nurtują przede wszystkim dwie ludzkie grupy: dzieci i filozofów. Ich spotkanie to rzecz naturalna, by nie powiedzieć, że historycznie konieczna. Dlatego też Oscar Brenifier, jeden z najwybitniejszych europejskich propedeutyków filozofii, spotka się z jednymi z najwybitniejszych młodych myślicieli - gdańskimi dziećmi. Co z tego wyniknie? Zapewne nowy nurt filozoficzny, a raczej cały ich szereg.


11.00-12.00 Warsztaty z czułkami, czyli jak zrobić własnego Świerszczyka - spotkanie z Agnieszką Żelewską dla przyszłych dziennikarzy, redaktorów, grafików i naczelnych, Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 (7+)

 

Przyjdź i zrób swój numer Świerszczyka! W trakcie warsztatów młodzi redaktorzy wybiorą temat numeru, stworzą okładkę i rubryki z ulubionymi bohaterami ze stron czasopisma. Poza tym w programie m.in. Malowanie na zawołanie, czyli twórcze spotkanie ze Świerszczykowym ilustratorem; Głową rusz i wierszyk złóż; Daj susa do rebusa oraz Kolorowanki i poszukiwanki. A wszystko to pod troskliwym okiem Świerszczykowych twórców. W Gdańsku warsztaty poprowadzi mama Czarownicy Irenki – Agnieszka Żelewska. 

12.00-13.00 Sowa Krowa i z Wielorybem rozmowa - warsztaty z Dominiką Jasińską, Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 (7+)

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Poznaj pełnych uroku bohaterów książki Sowa Krowa i z Wielorybem rozmowa podczas wspólnej lektury, a potem… sam ich stwórz z materiałów recyklingowych: plastikowych butelek, kartonu, sznurka, nakrętek i innych. Te zajęcia pobudzą twoją wyobraźnię, a bohaterowie - wzbudzą wiele sympatii. Przekonaj się! 

12.30-14.00 Dziwne zwierzęta - spektakl Teatru Sytuacje, Pałac Młodzieży, ul. Ogarna 56 (3+)

 

Co jest dziwne i kto jest dziwny? Kto jest najdziwniejszy? I dlaczego? Wnioski są zadziwiające i bardzo przyjemne. To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często stereotypowo powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne sposoby – nie dotykam, omijam, oddalam się od dziwności albo wyśmiewam, niszczę. Inność może wydawać się niebezpieczna. Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu, dochodzą jednak do innych wniosków, dużo bardziej satysfakcjonujących. 

12.00-13.00 Mieszko, ty wikingu! - spotkanie z Grażyną Bąkiewicz, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40 (10+)

 

Czy łatwo uczyć się historii? I dlaczego warto? Czytanie książek historycznych może być ekscytującą podróżą w nieznane. Zainspiruj się losami dawnych bohaterów - naucz się od Mieszka jak zbudować państwo, a od Kazimierza Wielkiego jak zdobyć pieniądze, mając tylko las. Fascynująca wyprawa w przeszłość po wiedzę, która przyda się także i dziś. 

19.00-20.00 Czytanki przed zachodem słońca - czytamy Wyprawę Shackletona, Błękitny Baranek, ul Chmielna 53, pasmo realizowane w ramach Europejskiej Nocy Literatury (3+)

 

Młodzi słuchacze poczują chłód bieguna północnego i trud wielkiej wyprawy! Dowiedzą się też czym są prawdziwa odwaga i determinacja. Shackleton zdecydował się na imponującą podróż, ostatnią pośród Bohaterskich Wypraw Antarktycznych. Wszyscy na pokład! 

Piątek, 13 maja 2016

 

10.00-11.00 Odważ się bać. Tajemnica diabelskiego kręgu - spotkanie z Anną Kańtoch, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40 (12+)

 

Jaką tajemnicę kryje diabelski krąg i co można znaleźć w nawiedzonym lesie - dowiecie się tego na spotkaniu z Anną Kańtoch. Autorka opowie także o tym, jak pisać książki i zdradzi, co przydarzy się Ninie Pankowicz w trzeciej części jej przygód. 

11.00-12.00 Rowerem przez Szkocję i Prowansję - spotkanie z Pawłem Beręsewiczem, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40 (10+)

 

Podczas spotkania dowiesz się jak powstają słowniki i jakie są ich rodzaje oraz zastosowanie. Poznasz tajniki pracy tłumacza i sprawdzisz się w tej roli, przekładając tekst na wymyślony język. Rozszyfrujesz też fragmenty tłumaczone komputerowo. Autor przygotował także kilka konkursów i zabaw inspirowanych swoimi książkami, m.inNoskawery, Zawodowcy oraz Czy pisarzom burczy w brzuchu? 

 

11.00-12.00 Róża wiatrów i inne kwiatki - warsztaty kartograficzno-literackie z Szymonem Kloską, Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 (7+)


Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Dowiecie się czym jest i do czego służy Mapa. Dowiecie się jak i po co pisze się powieści, co więcej przynajmniej kilka powstanie w trakcie tych zajęć. Jeżeli macie w domu książkę, w której jest mapa koniecznie przynieście. Jeżeli macie w domu mapę do której nie przyczepiona jest żadna książką, a która jest dla was ważna, też przynieście. UWAGA: bez mapy też można przyjść. 

12.00-13.00 W góry! - warsztaty plastyczne z Piotrem Karskim, Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 (6+)
Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

„W góry!” to przewodnik do rysowania, który za pomocą zadań plastycznych i pomysłów na aktywności przekaże wam ogrom wiedzy o górach. Dowiecie się z niego, skąd się one biorą, jak rosną i jak się zmieniają. Odwiedzicie górskie szczyty, lodowce i jaskinie. Wytropicie wilki, niedźwiedzie i śnieżne pantery – a może nawet yeti! Poznacie tajemnice górskich lasów i roślin rosnących w górach. Zapoznacie się z góralami z całego świata, zobaczycie ich stroje i domy. Nauczycie się czytać mapę, planować trasę wędrówki i orientować się w górskim terenie. Spróbujecie górskich sportów i dowiecie się, jak zdobyć Mount Everest. Zabierzcie tę książkę na górską wycieczkę, by korzystać z niej wieczorami w schronisku, albo otwórzcie ją w domu, i pozwólcie, by to ona zabrała was W GÓRY! 

12.00-13.00 Tajemnica kina - spektakl na podstawie książki Martina Widmarka i Heleny Willis z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16 (7+)
Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Na miasteczko Valleby padł blady strach, ponieważ ktoś porywa psy dla okupu. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu Gwiżdżący Kowboj. Zagrała w nim wraz ze swoim psem Karlem Filipem. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego. Młodzi detektywi nie raz pomogli już policji, ale czy i tym razem uda im się rozwiązać zagadkę? Czy odnajdą miejsce przetrzymywania psów? Czy wskażą winnego? 

16.00-17.30 Tak w ogóle... róbmy ule - warsztaty plastyczne z Piotrem Sochą, Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1 (7+)

 

Posłuchaj opowieści autora o książce, o jego rodzinnych związkach z pszczołami, o życiu pszczół i ich relacjach z ludźmi, o tym dlaczego są ważne i należy o nie dbać. Zobacz wczesne szkice ilustracji i dowiedz się jak powstaje książka. Autor pokaże nawet plaster miodu, pszczeli wosk, narzędzia pszczelarskie! A kiedy już się tego wszystkiego dowiesz, namalujesz łąki z ulami, pszczołami, kwiatami i pszczelarzami na dużych arkuszach papieru! 

19.00-20.00 Czytanki przed zachodem słońca - Mateusz Kusznierewicz czyta Idziemy po skarb Janoscha, Piwnica Romańska, pl. Dominikański 1, Pasmo realizowane w ramach Europejskiej Nocy Literatury (3+)

 

Mateusz Kusznierewicz, to nie tylko wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata, w trudnej sztuce żeglowania. To również tata dwójki dzieci, który od lat robi wszystko, by żeglarstwo dostępne było też dla najmłodszych. Słowem - pirat o złotym sercu. Czytać będzie książkę o szalonej wyprawie po skarb Misia i Tygryska, z której jasno wynika, że podróż podróżą, ale skarby to mamy pod samym nosem! 

Sobota, 14 maja 2016

 

11.00-15.00 Łowcy sekretów - literacka rodzinna gra miejska - start i rozdanie nagród Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40 (6+)

 

Zapraszamy małych i dużych Podróżników na emocjonującą wyprawę do Królestwa Opowieści, by poznać bliżej jego mieszkańców i odkryć ich pilnie strzeżone Sekrety. Z biletem i mapą Królestwa w kieszeni, magicznym kuferkiem w dłoni oraz niewielką sakiewką dukatów wyruszycie na czterogodzinną wyprawę do świata bajek i baśni. Do udziału w grze zapraszamy 3-4-osobowe zespoły Podróżników, złożone z dorosłych oraz przynajmniej jednego uczestnika w wieku 6-13 lat. Czeka Was podróż przez cztery krainy i 16 tajemniczych miejsc. 

 11.00-14.00 Literacki Ostry Dyżur, taras przed IKM, Długi Targ 39/40 (12+)

 

Ostry Dyżur Literacki, czyli złoty środek w postaci fenomenalnej książki! Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą a może odwrotnie - jesteście uczuleni na książki, wolicie się do nich nie zbliżać, bo nudzą Was i są przyczyną gorączki, zapraszamy do naszego festiwalowego centrum pomocy literackiej. Nasi eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, przepiszą receptę do zrealizowania w bibliotece i zalecą spożycie “pigułki mądrości". 

17.00-18.30 Grande Finale Festiwalu: Daorientacja dla dzieci - koncert muzyki tradycyjnej z opowieściami, IKM, Długi Targ 39/40

 

Katarzyna Wińska, Witold Roy Zalewski, Katarzyna de Latour i Agnieszka Hakizimana.Niesamowita podróż, w której słowo będzie przeplatać się z muzyką, a wszystko zakończy się wspólną zabawą. Opowieści przeniosą nas w odległe czasy i fantastyczne krainy. Będzie można posłuchać też ludowych instrumentów - tych starszych: jak lira korbowa, skrzypce i basy oraz trochę nowszych: jak ksylofon i akordeon. Po opowieściach zaprosimy wszystkich do wspólnych zabaw w jakie bawili się nasi dziadkowie.
(Program może ulec nieznacznym zmianom, ale tylko na lepsze)
: attachments -> article
article -> O g ł oszeni e o wyborze najkorzystniejszej oferty
article -> O g ł oszeni e o wyborze najkorzystniejszej oferty
article -> Wojewódzki szpital specjalistyczny w białej podlaskiej
article -> Numer lekcji Poniedziałek
article -> Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego w oparciu o przepisy art. 701 Kodeksu cywilnego
article -> Numer lekcji Poniedziałek
article -> Dla kierunku Papiernictwo I Poligrafia rok akademicki 2014/2015, studia I st semestr I
article -> Unia europejska
article -> Informacja dot zasad realizacji zadań publicznych oraz sposobu ich rozliczania
article -> Zarządzenie Nr 51/2014 Dyrektora Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie z dnia 28. 05. 2014 r w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego w Iławie

Pobieranie 33.96 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna