Festiwal skrzyżowanie kultur 2015Pobieranie 15.62 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar15.62 Kb.Informacja prasowa, 28 lipca 2015 r.FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR 2015


MUZYCZNE ŚWIĄTYNIE// 21-27 WRZEŚNIA


Kilkudziesięciu muzyków i wokalistów z najodleglejszych zakątków świata przeniesie publiczność do koreańskich świątyń, w klimat tadżyckich misteriów i w sam środek mistycznych obrządków Pakistanu. W energetyczny trans wprowadzi kultowy nigeryjski afro beat. Już we wrześniu jedenasta edycja Skrzyżowania Kultur, jednego z największych w Europie festiwali poświęconych muzyce etno.

- Opowiemy o duchowym bogactwie kulturowym Wschodu i nieprzemijalności wielowiekowej tradycji, która do dziś jest inspiracją dla artystów na całym świecie. Przedstawimy także muzyczne symbole afrykańskiego ruchu społecznego, walczącego o prawa człowieka. Zapraszamy wszystkich w niezwykłą podróż do źródeł muzycznego dziedzictwa  mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Jednym z największych wydarzeń festiwalu będzie koncert nigeryjskiego zespołu Egypt 80 z Seunem Kutim, spadkobiercą spuścizny legendarnego ojca Feli Kutiego, twórcy afrobeatu i obrońcy praw człowieka. Seun Kuti zagra utwory z najnowszego albumu „A Long Way To The Beginning”, na którym łączy tradycyjny afrobeat z elemantami jazzu i funku. Kolejny afrykański akcent to Noura Mint Seymali, znakomita artystka z Mauretanii, która gra na ardinie, dziewięciostrunowej harfie, instrumencie przeznaczonym tylko dla kobiet.

Tegoroczna edycja festiwalu to jedyna okazja, by z bliska przyjrzeć się niezwykłej kulturze, która w niezmienionej formie po dziś dzień obecna jest w religijnych obrzędach Dalekiego Wschodu. Odwiedzimy góry Pamir w Tadżykistanie, Pakistan, Koreę Południową, Iran i Kurdystan.

Instrumentaliści, którzy uchylą nam rąbka tajemnicy azjatyckich świątyń to prawdziwi wirtuozi - trudną starożytną sztukę wokalną i muzyczną opanowali do perfekcji. W tym roku szczególnie istotny podczas koncertów będzie ich duchowy wymiar – usłyszymy wersy sufickich poetów, słowa pieśni i modlitw, które wśród tamtejszych ludów są otoczone kultem. Przez kilka dni będziemy więc świadkami autentycznych, spirytualnych ceremonii.

Wraz z zespołem Baraji zgłębimy sens szamanistycznych obrzędów Korei Południowej. Inna koreańska grupa Geomungo Factory zaprezentuje połączenie tradycyjnego brzmienia cytry z nowoczesnymi aranżacjami. Wystąpi też słynna grupa Noreum Machi, specjalizująca się w koreańskiej sztuce perkusyjnej, nazywanej Samul-nori.

Gościem festiwalu będzie legendarny pieśniarz Sain Zahoor z Pakistanu, zdobywca BBC World Music Award, który zaprezentuje uliczną formę qawwali, modlitwy charakteryzującej mistyczną odmianę islamu.

W melancholijny świat starożytnej Persji wprowadzi publiczność mistrz tamtejszej sztuki wokalnej Alireza Ghorbani. Młody artysta o niezwykłej skali głosowej jest jednym z najbardziej utalentowanych pieśniarzy Iranu. Kolejna irańska gwiazda to Kayhan Kalhor, wirtuoz gry na kemancze i zdobywca trzech nagród Grammy. W Warszawie wystąpi z Alim Bahrami Fardem, mistrzem gry


na 96-strunowym dulcimerze.

Tradycyjne utwory kurdyjskie zaśpiewa Şivan Perwer, autor 25 albumów, który o wolności dla ludu kurdyjskiego śpiewał z takimi sławami jak Sting czy Peter Gabriel. Unikatowy koncert da zespół Badakhashan Ensamble, pochodzący z odległego i trudno dostępnego rejonu Tadżykistanu w górach Palmir, gdzie od wieków kultywuje się niepowtarzalną tradycję folklorystyczną.WYDARZENIA DODATKOWE

Sounds Like Poland – w tym roku odbędzie się już trzecia edycja dnia poświęcona polskiej muzyce etnicznej. Wstęp na koncerty tego dnia jest wolny. Niespodzianką będzie też dzień Kolektyw Europa, podczas którego zagrają muzycy krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur przygotował też wyjątkowy koncert dla dzieci Mądrość afrykańskich griotów. Koncert będzie poświęcony tradycji griotów, czyli opowiadaczy, muzyków, bardów, którzy odgrywają bardzo ważną rolę w społecznościach Afryki Zachodniej. Baśnie i opowieści Afryki zostaną zaprezentowane przy akompaniamencie braci Dembele z Burkina Faso oraz Amadou Foli z Senegalu.

Uwaga! Wszystkich pasjonatów azjatyckiej sztuki tańca, ciekawych niestandardowych sposobów pracy nad ciałem i wielbicieli tradycyjnej muzyki odległych rejonów świata zapraszamy na cykl warsztatów z niezwykłymi artystami. Warsztaty będą prowadzone przez mistrzów rozmaitych instrumentów, śpiewu, tańca czy ekspresji scenicznej. Zapisy wystartują 24.08.

11. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur „Muzyczne świątynie”
21-27 września 2015, Warszawa

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim 192 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz oraz Anna Szewczuk-Czech.

Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

Festiwal jest finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerem Festiwalu jest PKN Orlen.


***

Stołeczna Estrada obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia istnienia. To jedna z najstarszych


i najważniejszych w Polsce instytucji zajmujących się organizacją wydarzeń kulturalnych. Ma w dorobku takie realizacje jak koncert Rolling Stones, recitale Marleny Dietrich i Elli Fitzgerald.
Pod jej patronatem w latach 60. działały kabarety Dudek, Pod Egidą czy U Lopka.
Estrada realizowała wspólnie z TVP słynne benefisy, finały „Szansy na sukces”. Wymyśliła
i wyprodukowała „Big Zbig Show”. Dziś jej specjalnością są plenerowe widowiska, wśród nich Wianki nad Wisłą. Multimedialny Park Fontann na Podzamczu, którym Estrada opiekuje się
od 2012 roku to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji stolicy. Wyjątkowe pokazy
z wykorzystaniem światła, laserów i muzyki w ubiegłym roku obejrzało 800 tysięcy widzów. Projekt „Rock Loves Chopin” popularyzuje twórczość Chopina w Polsce i na świecie, a Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są od lat wizytówką Warszawy. Od 10 lat Stołeczna Estrada
organizuje Festiwal Skrzyżowanie Kultur, jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych world music.


Informacji udziela: Dorota Kukieła, Go Culture. e-mail: dorota.kukiela@goculture.pl
tel.: +48 22 499 10 10; kom.: +48 661 291 661Stołeczna Estrada
www.estrada.com.pl

www.festival.warszawa.pl

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna