Filmy fabularnePobieranie 18.53 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar18.53 Kb.
FILMY FABULARNE

Uczta Babette (tytuł oryginału: „Babettes gæstebud”)

reż. Gabriel Axel

obsada: Stéphane Audran, Birgitte Federspiel, Bodil Kjer

W małej, duńskiej osadzie upływa życie dwóch sióstr, Filippy i Martine – w spokojnej, pobożnej atmosferze, której ton nadaje ich ojciec, miejscowy pastor. Pod pozorami tolerancji i dobroci, narzuca on w bezwzględny sposób zasady ascetycznej religijności. Siostry otarły się w młodości o szansę poznania miłości i wielkiego świata, ale obie odrzuciły ją w imię ojcowskich nauk. Nawet po śmierci ojca wciąż żyją pod jego wpływem (źródło: www.filmweb.pl).

Ekranizacja powieści Karen Blixen. Film zdobył prestiżowe nagrody, m.in. w 1988 Oskara i w 1989 BAFTA za najlepszy film obcojęzyczny.

Soul Kitchen

reż. Fatih Akin, Niemcy 2009

obsada: Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Dorka Gryllus
Zinos, właściciel podupadającej restauracji Soul Kitchen, zostaje nieoczekiwanie porzucony przez dziewczynę. Podłamany sercowym niepowodzeniem, zaniedbuje lokal, dając wolną rękę pracownikom. W restauracji zaczyna panować radosna anarchia. Kucharz gotuje to, co zawsze chciał gotować. DJ porywa ludzi do tańca między posiłkami, a awangardowi artyści urządzają performance za performancem. Ku zaskoczeniu Zinosa, lokal zyskuje wielką popularność wśród mieszkańców Hamburga (źródło: www.filmweb.pl).

Film otrzymał na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2009 roku Nagrodę Specjalną Jury, a Fatih Akin był nominowany do Złotego Lwa.Życie od kuchni (tytuł oryginału: „No Reservation”)

reż. Scott Hicks, USA 2007

obsada: Catherine Zeta-Jones, Aaron Eckhart, Patricia Clarkson
Kate jest szefową kuchni w ekskluzywnej restauracji na Manhattanie. Rzeczowym podejściem do wszystkiego onieśmiela innych. Jej perfekcjonizm zostaje poddany próbie, gdy w kuchni zaczyna pracę beztroski Nick. Ta odmienność jest przyczyną wielu spięć między nimi, ale też sympatii. Nie dość tego, Kate ma problemy z 9-letnią siostrzenicą, którą nieoczekiwanie musiała się zaopiekować, a która bardzo polubiła Nicka. Kobieta dochodzi do wniosku, że życia nie da się ułożyć tak, jak w pracy. Jeśli chce zbudować prawdziwą więź z Zoe, odnaleźć szczęście w ramionach Nicka, musi nauczyć się okazywać uczucia (źródło: www.seans24.tv).

Film to remake niemieckiej komedii „Tylko Martha”.Ratatuj (tytuł oryginału: „Ratatouille”)

reż. Brad Bird, USA 2007

Film animowany

Młody szczur o imieniu Remy pragnie zostać szefem kuchni w Paryżu, stolicy dobrego smaku i jedzenia. Jego pasją jest gotowanie. Niestety, nie jest to łatwe zadanie – przede wszystkim dlatego, że nikt nie przepada za widokiem szczurów w kuchni. Kiedy Remy przenosi się do piwnicy jednej z najsłynniejszych restauracji, kulinarny świat Paryża wywraca się do góry nogami (źródło: www.efilmy.net).

Animacja otrzymała chyba wszystkie najbardziej prestiżowe nagrody filmowe: Oskar, Złoty Glob, BAFTA – to tylko niektóre z nich. W 2008 roku ścieżka dźwiękowa z filmu została też wyróżniona Nagrodą Grammy

Charlie i fabryka czekolady (tytuł oryginału: „Charlie and the Chocolate Factory”)

reż. Tim Burton, USA/Wlk. Brytania 2005

obsada: Johnny Depp, Freddie Highmore, Helena Bonham Carter

Opowieść o losach ekscentrycznego producenta czekolady Willy’ego Wonki i Charliego, chłopca pochodzącego z biednej rodziny mieszkającej na tyłach niesamowitej fabryki pana Wonki. Żyjący przez długi czas z dala od własnej rodziny Wonka ogłasza konkurs, który ma na celu wyłonienie spadkobiercy słodkiego imperium. Pięcioro szczęśliwych dzieci wyciąga ze swoich czekolad „Wonka” złote kupony i wygrywa wycieczkę z przewodnikiem po legendarnej fabryce, w której już od ponad 15 lat nikt nie gościł. Olśniony każdym kolejnym zadziwiającym widokiem Charlie, daje się wciągnąć w fantastyczny świat Wonki i jego zdumiewającą historię (źródło: www.filmweb.pl).Obsługiwałem angielskiego króla (tytuł oryginału: „Obsluhoval jsem anglického krále”)
reż. Jiři Menzel, Czechy/Węgry/Słowacja/Niemcy 2006

obsada: Ivan Barnev, Oldřich Kaiser, Julia Jentsch


Bohater filmu, Jan Dítě, wychodzi z więzienia po wielu latach odsiadki. Zamieszkuje w domu na granicy, we wsi niegdyś zamieszkanej przez Niemców ale dziś opustoszałej, bowiem po wojnie wszyscy rdzenni mieszkańcy zostali z niej wysiedleni. W drodze do domu Jan wspomina czasy, kiedy był młodym kelnerem, i z rozrzewnieniem przywołuje w pamięci swój talent do robienia pieniędzy oraz pierwsze doświadczenia seksualne. To właśnie wtedy poza pierwszymi lekcjami kelnerowania i uprawiania miłości, wykształcił w sobie zdolność niczym nieograniczonych marzeń o sukcesie i odkrył powab bogactwa (źródło:film.interia.pl).
Film jest ekranizacją książki Bohumila Hrabala. W 2008 roku film był czeskim kandydatem do Oskara w kategorii: najlepszy film obcojęzyczny.

FILMY DOKUMENTALNE
Kucharze historii (tytuł oryginału: „Ako sa varia dejiny”)
reż. Péter Kerekes, Austria/Czechy/Finlandia/Słowacja 2009

obsada: Vassily Nikolaevich Logunov, Franz Weinhart, Klavdia Matveevna Lobanova.


Bohaterami filmu są wojskowi kucharze – dla nich nie ma raczej miejsca w podręcznikach historii. Okazuje się, że kuchnie polowe odgrywają w czasie wojen nie mniejszą rolę niż czołgi i karabiny, a zaspokajanie apetytów żołnierzy może mieć przemożny wpływ na losy świata. Bo – jak mówi jedna z bohaterek filmu – dobrze najedzeni żołnierze wysadzają innych w powietrze o wiele lepiej niż zwykle. Nastrój absurdu i groteski nie zwalnia nas od gorzkich refleksji i niebagatelnych pytań o przepis na… życie. Czy w życiu powinniśmy trzymać się przepisów? Czy czasem możemy zrobić od nich odstępstwo? Czy rozkazy są jak przepisy? Kto powinien mieć prawo pisać książki z przepisami? Czy gdyby wszyscy kucharze zastrajkowali, to nie byłoby wojen? Film z lekkością traktuje o sprawach wagi ciężkiej. Wyśmienita uczta (źródło: www.filmweb.pl).

Jak Ostatnia Wieczerza (tytuł oryginału: „Last Supper”)
reż. Lars Bergström, Mats Bigert, Szwecja 2005
Od wieków istnieją tradycje kulturowe związane z jedzeniem, choć powoli zanikają w epoce fast foodów. Dokument opowiada o osobach skazanych na karę śmierci. Ich ostatni posiłek przed egzekucją to istna Ostatnia Wieczerza – jego menu jest zwykle spełnieniem ich ostatnich życzeń. Jedną z głównych osób występujących w filmie jest Brian Price, który przyrządza posiłek będący rekonstrukcją jednej z 200 kolacji skazańców, jakie przygotowywał podczas pracy w więzieniu Huntsville w Teksasie (źródło: www.filmweb.pl).
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna