Fundacja Ronalda McDonaldaPobieranie 10.79 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar10.79 Kb.

Fundacja Ronalda McDonalda

Bo liczy się każde dziecko!


Fundacja Ronalda McDonalda, założona w 2002 roku, to organizacja pożytku publicznego, należąca do większej całości, pracującej w 62 krajach organizacji charytatywnej Ronald McDonald House Charities. Fundacje na całym świecie łączy jeden wspólny mianownik - pomoc dzieciom, między innymi poprzez programy medyczne.
W Polsce głównym projektem Fundacji jest ogólnopolski program „Nie nowotworom u dzieci”. Fundacja stawia na poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u najmłodszych, organizując badania USG, szkoląc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz inwestując w wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii.
W akcjach badań USG prowadzonych przez Fundację, w których kluczową rolę odgrywa specjalistyczny ambulans Fundacji, zbadano tysiące dzieci. Ambulans odwiedził już setki miast i mniejszych miejscowości w Polsce, docierając wszędzie tam, gdzie taka profilaktyka jest niezbędna.
Oprócz badań przesiewowych Fundacja i jej ambulans znane są z aktywnego angażowania się
w akcje zbierania krwi.
W 2009 roku Fundacja, wzorem RMHC, uruchomiła w Polsce pokój rodzinny dla

rodziców długo hospitalizowanych dzieci. Pokój, w całości sfinansowany i utrzymywany przez Fundację, działa w Instytucie - Pomniku Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu pod Warszawą. Od chwili otwarcia do dziś z pokoju skorzystało ponad 80 000 osób.


Obecnie, od 1 września 2014 roku, Fundacja buduje pierwszy Dom Ronalda McDonalda
w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, na działce przekazanej dla programu Dom przez Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Dom to 1253 m2 normalności, poczucia bezpieczeństwa i komfortu, 20 pokoi, wspólna kuchnia, jadalnia, salon, pralnia, suszarnia, magazyn oraz piękny ogród. A wszystko to 50 m od szpitala.

W 2011 roku idea Fundacji i efekty jej pracy oraz zaangażowanie mecenasa Fundacji, firmy McDonald’s Polska, zostały uznane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu za „dobrą praktykę
2010”. We wrześniu tego samego roku, w czasie polskiej prezydencji w UE, Fundacja pokazał jak realizuje na co dzień program wolontariatu pracowniczego.

W czasie obecności w Warszawie unijnego namiotu wolontariackiego i wystawy związanej


z obchodzonym w tym czasie Rokiem Wolontariatu Fundacja dołączyła do projektu i zorganizowała cały dzień badań w ambulansie, stoliki eksperckie z członkami swojej Rady oraz podsumowujące wydarzenie - spotkanie ze znanymi wolontariuszami, wśród których pojawiła się Majka Jeżowska, Maciej Orłoś – członkowie Rady Fundacji, Czesław Lang, Anna Czerwińska, Andrzej Supron, Anna Szałapak.
Prezesem Zarządu Fundacji jest znany autorytet w dziedzinie pediatrii prof. Adam Jelonek.

Kilka cyfr o Fundacji:
  • 2002 rok – rok założenia Fundacji

  • 2005 rok – rusza program NIE nowotworom u dzieci i badania USG na pokładzie ambulansu. Do 2014 roku /dane z grudnia/ Fundacja zbadała ponad 37 000 dzieci.

  • 6790 dawców i ponad 3 tys. litrów krwi, tyle krwi zebrano na pokładzie ambulansu Fundacji od 2005 roku

  • 2800 – ponad 2800 przeszkolonych lekarzy i 72 miasta i miasteczka, w których odbywały się szkolenia z wczesnej diagnostyki chorób onkologicznych u najmłodszych

  • 300 osób rocznie – od 2011 roku mamy niemal stałą liczbę Wolontariuszy, pomagających w akcjach Fundacji

  • 4 – tyle płyt „Czarodzieje Uśmiechu” nagrała dla Fundacji Majka Jeżowska z dziećmi i innymi gwiazdami

  • 2012 roku – 10 lat pracy Fundacji w Polsce

  • 2014 rok – 1 września rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda w Krakowie

Dodatkowe informacje:

Fundacja Ronalda McDonalda – Katarzyna Nowakowska: katarzyna.nowakowska@frm.org.pl,tel. 502 406 407, www.frm.org.pl, https://www.facebook.com/FundacjaRonaldaMcDonaldaPobieranie 10.79 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna