Gapię się na swoje buty i patrzę jak cienka warstwa popiołu osiada na wytartej skórze. Tu stało łóżko, które dzieliłam z moją siostrą, Prim. Tam dalej stał kuchenny stółPobieranie 1.23 Mb.
Strona1/22
Data05.05.2016
Rozmiar1.23 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22
KOSOGŁOS
Część I

Popioły

1.
Gapię się na swoje buty i patrzę jak cienka warstwa popiołu osiada na wytartej skórze. Tu stało łóżko, które dzieliłam z moją siostrą, Prim. Tam dalej stał kuchenny stół. Osmalony stos cegieł, które kiedyś były kominkiem, jest moim punktem odniesienia. Jak inaczej mogłabym ustalić swoje położenie w tym morzu szarości?

Niemal nic nie pozostało z Dwunastego Dystryktu. Miesiąc temu ogniowe bomby Kapitolu unicestwiły domy ubogich górników ze Złożyska, sklepy w mieście, nawet Pałac Sprawiedliwości. Spalenia uniknęła jedynie Wioska Zwycięzców. Może dlatego, by ludzie zmuszeni do przybycia tutaj w interesie Kapitolu mogli zatrzymać się w jakimś przyzwoitym miejscu. Pracujący dorywczo dziennikarz. Komitet oceniający stan kopalni. Oddział Strażników Pokoju poszukujący powracających uciekinierów.

Ale nie wraca nikt oprócz mnie. A to jedynie krótka wizyta. Władze Trzynastego Dystryktu sprzeciwiały się mojemu powrotowi. Wydał im się kosztownym i niepotrzebnym ryzykiem, jako że przynajmniej tuzin niewidzialnych poduszkowców krąży nade mną, czuwając nad moim bezpieczeństwem, i nie ma tu żadnych nowych wiadomości wartych zdobycia. Mimo tego, musiałam to zobaczyć. Tak bardzo, że ustanowiłam to warunkiem mojej współpracy.

W końcu Plutarch Heavensbee, główny organizator igrzysk, który zorganizował buntowników w Kapitolu, wyrzucił ręce w górę. „Pozwólcie jej iść. Lepiej stracić dzień niż kolejny miesiąc. Może mała wycieczka po Dwunastce jest właśnie tym, czego ona potrzebuje, by przekonać się, że jesteśmy po tej samej stronie.”

Po tej samej stronie. Ból kłuje moją lewą skroń i przyciskam do niej dłoń. Dokładnie w miejscu, w które Johanna Mason uderzyła mnie zwojem drutu. Wspomnienia kłębią się, a ja próbuję rozróżnić co jest prawdą, a co kłamstwem. Jakie wydarzenia doprowadziły do tego, że stoję na ruinach mojego miasta? To trudne, bo skutki wstrząsu przez nią spowodowanego nie całkiem zniknęły i moje myśli wciąż mają skłonności do gmatwania się. Poza tym, leki, których używają, by uśmierzyć mój ból i wpływać na nastrój czasami sprawiają, że mam omamy. Tak myślę. Wciąż nie jestem całkowicie przekonana, że miałam halucynacje tej nocy, kiedy podłoga mojej szpitalnej sali zmieniła się w dywan wijących się węży.

Używam techniki zaproponowanej mi przez jednego z lekarzy. Zaczynam od najprostszych rzeczy, których jestem pewna, że są prawdziwe, i stopniowo dodaję te bardziej skomplikowane. Lista zaczyna rozwijać się w mojej głowie…

Nazywam się Katniss Everdeen. Mam siedemnaście lat. Moim domem jest Dwunasty Dystrykt. Byłam trybutem w Igrzyskach Śmierci. Uciekłam. Kapitol mnie nienawidzi. Peeta został więźniem. Jest uważany za martwego. Najprawdopodobniej jest martwy. Prawdopodobnie byłoby najlepiej, gdyby był martwy…

— Katniss, mam zejść na dół?

Głos mojego najlepszego przyjaciela, Gale’a, dociera do mnie przez słuchawki, które buntownicy nakazali mi założyć. Jest w jednym z poduszkowców i obserwuje mnie uważnie, gotowy wkroczyć, jeżeli cokolwiek pójdzie źle. Zauważam, że kulę się w sobie z łokciami na udach i ściskam głowę dłońmi. Muszę wyglądać jakbym była na skraju załamania. Tak być nie może. Nie, kiedy w końcu odstawiają mi leki.

Prostuję się i macham do niego, odrzucając jego ofertę.

— Nie, wszystko w porządku.

By go w tym upewnić, zaczynam oddalać się od mojego starego domu i idę w stronę miasta. Gale poprosił o wizytę w Dwunastce ze mną, ale nie zszedł do mnie, kiedy zrezygnowałam z jego towarzystwa. Rozumie, że nie chcę nikogo przy mnie dzisiaj. Nawet jego. Czasami musisz wędrować samotnie.

Lato było nieznośnie gorące i suche jak pieprz. Nie było prawie żadnego deszczu, który mógłby naruszyć sterty popiołu, które pozostały po ataku. Przemieszczają się tu i tam w odpowiedzi na moje kroki. Nie ma wiatru, który mógłby je rozwiać. Zatrzymuję wzrok na czymś, co pamiętam jako drogę, bo kiedy pierwszy raz wylądowałam na Łące, nie byłam dość ostrożna i weszłam prosto na kamień. Tylko że to nie był kamień — to była czyjaś czaszka. Kręciła się i kręciła aż zatrzymała się twarzą w górę. Przez długi czas nie mogłam przestać patrzeć na zęby, zastanawiając się do kogo należały, myśląc, że moje wyglądałyby prawdopodobnie dokładnie tak samo w podobnych okolicznościach.

Wbrew naturze, trzymam się drogi, ale to zły wybór, bo jest pełna szczątków tych, którzy próbowali uciec. Niektórzy spłonęli w całości. Ale inni, prawdopodobnie owładnięci przez dym, uciekli najgorszym płomieniom i teraz leżą w różnych stopniach rozkładu, i cuchną, pokarm dla padlinożerców, przykryty dywanem much. Zabiłam cię, myślę, kiedy mijam jeden stos. I ciebie. I ciebie.

Bo zabiłam. To moja strzała wycelowana w szczelinę w polu siłowym otaczającym arenę spowodowała tę karną ogniową burzę. I pogrążyła całe Panem w chaosie.

W głowie dźwięczą mi słowa prezydenta Snowa, wypowiedziane w dniu rozpoczęcia Tournée Zwycięzców. „Katniss Everdeen, dziewczyno, która igrałaś z ogniem, wznieciłaś iskrę, która, nieugaszona, może zamienić się w piekło i zniszczyć Panem.” Okazuje się, że wcale nie przesadzał ani nie próbował mnie wystraszyć. Próbował, być może, szczerze uzyskać moją pomoc. Jednak ja już wprawiłam w ruch coś, nad czym nie mam żadnej kontroli.

Pali się. Ciągle się pali, myślę z odrętwieniem. Ogień w kopalniach wyrzuca dym na odległość. Nie został jednak nikt, kto by się tym przejmował. Więcej niż dziewięćdziesiąt procent mieszkańców dystryktu nie żyje. Pozostałe osiemset, czy coś koło tego, żyje jako uciekinierzy w Trzynastym Dystrykcie, co, jeśli o mnie chodzi, równa się pozostaniu bezdomnym na zawsze.

Wiem, że nie powinnam tak myśleć; wiem, że powinnam być wdzięczna za sposób, w jaki nas powitano. Chorych, rannych, umierających z głodu i nie oferujących nic w zamian. Jednak nie potrafię zignorować faktu, że Trzynasty Dystrykt odegrał znaczną rolę w zniszczeniu Dwunastki. To nie zwalnia mnie z poczucia winy — mam sporo do ignorowania. Ale bez nich nie byłabym częścią większego spisku, który ma na celu obalenie Kapitolu albo zgromadzenie środków, by to umożliwić.

Mieszkańcy Dwunastego Dystryktu nie zorganizowali ruchu oporu na własną rękę. Nie było o tym mowy. Po prostu mieli pecha, że mieli mnie. Niektórzy z ocalałych myślą jednak, że to szczęście w końcu uwolnić się od Dwunastego Dystryktu. Uciec od niekończącego się głodu i opresji, niebezpiecznych kopalni, od bata naszego ostatniego Głównego Strażnika Pokoju, Romulusa Threada. Znalezienie nowego domu wydaje się cudem, jako że do niedawna nie wiedzieliśmy nawet, że Trzynasty Dystrykt istnieje.

Ucieczkę ocalałych przypisać należy całkowicie Gale’owi, aczkolwiek przyznaje się do tego niechętnie. Kiedy tylko Ćwierćwiecze Poskromienia się skończyło — jak tylko zabrano mnie z areny — odcięto prąd w Dwunastym Dystrykcie, telewizory wyłączyły się i Złożysko stało się tak ciche, że ludzie mogli usłyszeć bicie serc innych. Nikt nie zaprotestował ani nie świętował tego, co zaszło na arenie. A mimo tego w ciągu piętnastu minut niebo pokryło się poduszkowcami i bomby zaczęły spadać na ziemię.

To Gale pomyślał o Łące, jednym z niewielu miejsc bez starych drewnianych domów przymocowanych pyłem węglowym. Poprowadził tych, których mógł, w tamtym kierunku, włączając w to moją mamę i Prim. Zorganizował ekipę, która zburzyła ogrodzenie — w tej chwili jedynie nieszkodliwą metalową barierę z wyłączonym prądem — i wprowadził ludzi do lasu. Zabrał ich do jedynego miejsca, które przyszło mu do głowy — jeziora, które mój ojciec pokazał mi w dzieciństwie. Stamtąd patrzyli jak odległe płomienie pochłaniają wszystko, co do tej pory znali.

O świcie bombowce dawno odleciały, ogień dogasał, ostatni maruderzy dołączyli. Mama i Prim zorganizowały miejsce dla rannych i próbowały leczyć ich tym, co udało im się znaleźć w lesie. Gale miał dwa komplety łuków i strzał, jeden nóż myśliwski, jedną sieć rybacką i ponad osiemset przerażonych ludzi do wykarmienia. Dzięki pomocy co silniejszych udało im się przeżyć trzy dni. Wtedy nagle pojawił się poduszkowiec, który ewakuował ich do Trzynastego Dystryktu, gdzie było więcej niż wystarczająco dużo czystych, białych siedzib, mnóstwo ubrań i trzy posiłki dziennie. Siedziby miały nieszczęście znajdować się pod ziemią, ubrania były identyczne, a jedzenie raczej bez smaku, ale dla uciekinierów z Dwunastki były to mało ważne niedogodności. Byli bezpieczni. Opiekowano się nimi. Byli żywi i ochoczo przywitani.

Entuzjazm interpretowano jako życzliwość. Jednak człowiek imieniem Dalton, uciekinier z Dziesiątego Dystryktu, któremu udało się dotrzeć do Trzynastki pieszo kilka lat temu, zdradził mi prawdziwy powód. „Potrzebują was. Mnie. Potrzebują nas wszystkich. Jakiś czas temu była tu epidemia kiły, która zabiła wielu z nich, a mnóstwo innych uczyniła bezpłodnymi. Nowe bydło rozpłodowe. Tak nas widzą.” W Dziesiątce pracował w gospodarstwie zajmującym się hodowlą bydła mięsnego utrzymując genetyczną różnorodność stada poprzez implantację głęboko zmrożonych krowich embrionów. Najprawdopodobniej ma rację co do Trzynastki, bo nie widuje się tu zbyt wielu dzieci. Ale co z tego? Nie trzymają nas w zagrodach, szkolą nas do pracy, dzieci są kształcone. Te powyżej czternastu lat otrzymały podstawowy stopień w wojsku i zwraca się do nich per „Żołnierzu”. Każdemu uciekinierowi władze Trzynastki automatycznie nadały obywatelstwo.

Mimo tego, nienawidzę ich. Ale, oczywiście, nienawidzę teraz prawie wszystkich. Siebie najbardziej.

Powierzchnia pod moimi stopami twardnieje i pod dywanem popiołów wyczuwam kamienie brukowe placu. Otacza go niewielka obwódka śmieci w miejscu, gdzie stały sklepy. Sterta poczerniałych gruzów zastąpiła Pałac Sprawiedliwości. Idę mniej więcej w kierunku piekarni, której właścicielem była rodzina Peety. Nie zostało nic poza roztopioną płytą piekarnika. Rodzice Peety, jego dwaj starsi bracia — żadne z nich nie dotarło do Trzynastki. Niewiele ponad tuzin tych, którzy uchodzili za zamożnych w Dwunastym Dystrykcie, uciekło od ognia. Peeta nie będzie miał do czego wracać. Poza mną…

Odchodzę od piekarni i wpadam na coś, tracę równowagę i zastaję siebie siedzącą na kawałku rozgrzanego przez słońce metalu. Łamię sobie głowę co to może być i wtedy przypominam sobie ostatnie ulepszenia placu wprowadzone przez Threada. Dyby, słupy do biczowania i to, pozostałości po szubienicy. Źle. Bardzo źle. Moje myśli zalewa strumień obrazów, które dręczą mnie, we śnie czy na jawie. Obrazy torturowanego Peety — podtapianego, palonego, kaleczonego, rażonego prądem, rozrywanego, bitego — gdy Kapitol próbuje uzyskać o rebelii informacje, których on nie posiada. Zaciskam powieki i próbuję dosięgnąć go poprzez setki kilometrów, przesłać myśli do jego umysłu, dać mu do zrozumienia, że nie jest sam. Ale jest. A ja nie mogę mu pomóc.

Biegnę. Uciekam od placu i zmierzam do jedynego miejsca, którego ogień nie zniszczył. Mijam gruzy domu burmistrza, gdzie mieszkała moja przyjaciółka, Madge. Nic nie wiadomo o niej ani o jej rodzinie. Czy zostali ewakuowani do Kapitolu z uwagi na pozycję jej ojca, czy pozostawieni płomieniom? Popiół unosi się wokół mnie i naciągam brzeg koszuli na usta. To nie myśl o tym co wdycham, a kogo, grozi zadławieniem.

Trawa została wypalona i szary śnieg leży także tutaj, ale dwanaście pięknych domów Wioski Zwycięzców pozostaje nietkniętych. Wślizguję się do domu, w którym żyłam przez ostatni rok, zatrzaskuję drzwi i opieram się o nie plecami. Miejsce wydaje się nietknięte. Czyste. Potwornie ciche. Po co wróciłam do Dwunastki? Jak ta wizyta może pomóc mi odpowiedzieć sobie na pytanie, od którego nie mogę uciec?

— Co mam zrobić? — szepczę do ścian. Bo naprawdę nie wiem.

Ludzie wciąż mówią do mnie, mówią, mówią, mówią. Plutarch Heavensbee. Jego asystentka, Fulvia Cardew. Mieszanka przywódców dystryktu. Oficerowie wojska. Ale nie Alma Coin, prezydent Trzynastki, która jedynie obserwuje. Ma około pięćdziesięciu lat i siwe włosy, które opadają jej na ramiona bez najmniejszego załamania. Jej włosy fascynują mnie w pewien sposób, jako że są tak jednolite, bez skazy, odstającego kosmyka, czy choćby rozdwojonej końcówki. Jej oczy są szare, ale nie takie, jak u ludzi ze Złożyska. Są bardzo blade, jakby niemal cały kolor został z nich wyssany. Koloru brudnego śniegu, który chcesz, by się roztopił.

Chcą, bym w pełni podjęła się roli, którą dla mnie przeznaczyli. Symbolu rebelii. Kosogłosa. Nie wystarczy to, co już zrobiłam, przeciwstawiając się Kapitolowi w Igrzyskach, dostarczając punktu wyjścia. Teraz muszę się stać prawdziwą przywódczynią, twarzą, głosem, uosobieniem powstania. Osobą, która wskaże dystryktom — których większość jest w stanie otwartej wojny z Kapitolem — drogę ku zwycięstwu. Nie będę musiała robić tego sama. Mają cały zespół ludzi, który mnie odnowi, ubierze, napisze przemowy, pokieruje wystąpieniami — jakby to nie brzmiało przerażająco znajomo — i wszystko, co muszę zrobić, to odegrać swoją rolę. Czasami ich słucham, a czasami po prostu obserwuję idealną linię włosów Coin i próbuję zgadnąć czy to peruka. Ostatecznie wychodzę z sali, bo moja głowa zaczyna boleć albo jest pora posiłku, albo jeśli nie wydostanę się na powierzchnię, mogę zacząć krzyczeć. Nie zawracam sobie głowy mówieniem czegokolwiek. Po prostu wstaję i wychodzę.

Wczoraj popołudniu, kiedy drzwi zamykały się za mną, usłyszałam jak Coin mówi: „Mówiłam wam, że powinniśmy najpierw uratować chłopca.” Miała na myśli Peetę. Nie mogłabym się nie zgodzić. Byłby wspaniałym rzecznikiem rebelii.

A kogo wyłowili z areny zamiast niego? Mnie, a ja nie współpracuję. Beeteego, starszego wynalazcę z Trójki, którego widuję rzadko, ponieważ został zaangażowany w rozwój broni w chwili, w której tylko mógł siedzieć prosto. Dosłownie, zawieźli go na szpitalnym łóżku do jakiegoś ściśle tajnego miejsca i teraz pojawia się jedynie okazjonalnie podczas posiłków. Jest bardzo bystry i bardzo chce pomóc sprawie, ale nie bardzo nadaje się na podżegacza. Jest jeszcze Finnick Odair, symbol seksu z dystryktu specjalizującego się w połowie ryb, który utrzymywał Peetę przy życiu na arenie, kiedy ja nie mogłam. Również Finnicka chcą przekształcić w przywódcę buntowników, ale najpierw będą musieli utrzymać jego uwagę dłużej niż przez pięć minut. Nawet kiedy jest przytomny, trzeba powtarzać mu wszystko trzy razy, by dotarło to do jego mózgu. Lekarze mówią, że to skutek porażenia prądem, którego doznał na arenie, ale ja wiem, że to dużo bardziej skomplikowane. Wiem, że Finnick nie może się skupić na niczym w Trzynastce, ponieważ usilnie próbuje dostrzec co się dzieje w Kapitolu z Annie, szaloną dziewczyną z jego dystryktu, która jest jedyną osobą na świecie, którą on kocha.

Pomimo sporych zastrzeżeń, muszę wybaczyć Finnickowi jego udział w konspiracji, która sprowadziła mnie tutaj. On ma przynajmniej jakieś pojęcie o tym, przez co przechodzę. A poza tym, zbyt wiele energii pochłania złoszczenie się na kogoś, kto ciągle płacze.

Poruszam się cicho jak myśliwy, próbując nie wydawać żadnych dźwięków. Zabieram kilka pamiątek: ślubne zdjęcie rodziców, niebieską wstążkę do włosów dla Prim, rodzinną książkę leczniczych i jadalnych roślin. Książka otwiera się na stronie z żółtymi kwiatami i zamykam ją szybko, bo to pędzel Peety je namalował.

Co mam zrobić?

Czy w ogóle jest jakiś cel robienia czegokolwiek? Moja mama, siostra i rodzina Gale’a wreszcie są bezpieczne. Co do reszty ludzi z Dwunastki, są albo martwi, czego nie da się odwrócić, albo chronieni w Trzynastce. To pozostawia buntowników w dystryktach. Oczywiście nienawidzę Kapitolu, ale nie mam pewności, że gdy zmienię się w Kosogłosa, pomogę tym, którzy próbują go obalić. Jak mogę pomóc dystryktom, jeśli moje ruchy powodują jedynie cierpienie i utratę żyć? Starzec zastrzelony w Jedenastce za gwizdanie. Rygor wprowadzony w Dwunastce po tym, jak przeszkodziłam w biczowaniu Gale’a. Mój stylista, Cinna, wywleczony — zakrwawiony i nieprzytomny — z Sali Ekspedycyjnej przed Poskromieniem. Źródła Plutarcha potwierdzają, że został zabity podczas przesłuchania. Genialny, tajemniczy, kochany Cinna jest martwy przeze mnie. Odpycham tę myśl, bo jest zbyt bolesna, by się nad nią rozwodzić bez całkowitej utraty mojej kruchej kontroli nad sobą.

Co mam zrobić?

Stać się Kosogłosem… czy jakiekolwiek dobro, które spowoduję, może przeważyć szkody? Czyjej odpowiedzi na to pytanie mogę zaufać? Na pewno nie zespołu z Trzynastki. Przysięgam, teraz, kiedy rodziny moja i Gale’a są bezpieczne, mogłabym uciec. Tyle że pozostaje jeszcze jedna część układanki. Peeta. Gdybym wiedziała na pewno, że jest martwy, mogłabym po prostu zniknąć w lesie i nigdy nie oglądać się za siebie. Ale dopóki się nie dowiem, utknęłam.

Obracam się na pięcie, kiedy słyszę syczenie. W drzwiach kuchni, z wygiętym grzbietem i położonymi po sobie uszami, stoi najbrzydszy kot świata.

— Jaskier — mówię.

Tysiące ludzi zginęło, ale on przeżył i nawet wygląda na dobrze odżywionego. Czym? Może wejść i wyjść z domu przez okno w spiżarni, które zawsze zostawiamy uchylone. Musiał się żywić polnymi myszami. Odrzucam rozważenie alternatywy.

Przykucam i wyciągam rękę.

— Chodź tu, kolego.

Nie ma mowy. Jest zły, że go opuszczono. Poza tym, nie proponuję jedzenia, a moja zdolność zapewnienia mu resztek zawsze była dla niego moją najbardziej odkupieńczą cechą. Przez jakiś czas, kiedy spotykaliśmy się w starym domu, bo oboje nie polubiliśmy nowego, wydawaliśmy się zacieśniać więzi. Najwyraźniej to się skończyło. Mruży te swoje nieprzyjemne żółte oczy.

— Chcesz zobaczyć Prim? — pytam.

Jej imię zwraca jego uwagę. Poza jego własnym, to jedyne słowo, które coś dla niego znaczy. Miauczy cicho i podchodzi do mnie. Podnoszę go za futro, po czym podchodzę do szafy i wyciągam z niej moją torbę myśliwską, i bezceremonialnie wpycham go do środka. Nie ma innego sposobu, by przenieść go do poduszkowca, a znaczy bardzo dużo dla mojej siostry. Jej koza, Dama, zwierzę o realnej wartości, niestety się nie pokazała.

Słyszę w słuchawce głos Gale’a, który mówi mi, że musimy wracać. Jednak torba myśliwska przypomina mi o jeszcze jednej rzeczy, którą chcę zabrać. Zawieszam pasek torby na oparciu krzesła i biegnę po schodach do sypialni. W szafie wisi kurtka myśliwska mojego ojca. Przed Ćwierćwieczem Poskromienia przyniosłam ją tutaj ze starego domu, myśląc, że może być ona pocieszeniem dla mojej mamy i siostry, kiedy będę martwa. Dzięki Bogu, bo inaczej zmieniłaby się w popiół.

Delikatna skóra zdaje się uspokajać mnie, przez moment nachodzą mnie kojące wspomnienia godzin, które spędziłam otulona nią. Wtedy, bez powodu, moje dłonie zaczynają się pocić. Dziwne wrażenie skrada się w górę mojego karku. Obracam się twarzą do pokoju, który okazuje się pusty. Uporządkowany. Wszystko na swoim miejscu. Żaden dźwięk mnie nie zaalarmował. Co w takim razie?

Marszczę nos. To zapach. Mdły i sztuczny. Odrobina bieli wygląda z wazonu zwiędłych kwiatów na szafce. Podchodzę do niego ostrożnie. Przyćmiona przez swoich zakonserwowanych kuzynów, w wazonie stoi świeża biała róża. Idealna. Do ostatniego kolca i jedwabnego płatka.

Natychmiast wiem kto mi ją przysłał.

Prezydent Snow.

Kiedy zaczynam dławić się jej smrodem wycofuję się i wychodzę z pokoju. Jak długo tu była? Dzień? Godzinę? Buntownicy dokładnie sprawdzili Wioskę Zwycięzców — w poszukiwaniu ładunków wybuchowych, pluskw, czegokolwiek niezwykłego — zanim pozwolono mi tu przyjść. Może jednak róża nie wydała im się warta uwagi. Ale mnie owszem.

Na dole zdejmuję torbę z krzesła, uderzając nią o podłogę dopóki nie przypominam sobie, że jest zajęta. Na trawniku gorączkowo daję znaki poduszkowcowi, podczas gdy Jaskier załatwia swoje potrzeby. Dźgam go łokciem, ale to go jedynie rozwściecza. Poduszkowiec pojawia się nagle i drabina spada na dół. Wchodzę na nią i strumień prądu unieruchamia mnie do czasu aż znajduję się na pokładzie.

Gale pomaga mi z drabiną.

— Wszystko w porządku?

— Taa — mówię, wycierając rękawem pot z twarzy.

Zostawił mi różę! Mam ochotę krzyczeć, ale to nie jest coś, czym mogłabym się podzielić z kimś takim jak przyglądający mi się Plutarch. Po pierwsze, to zabrzmiałoby jak bełkot szaleńca. Jakbym sobie to wyobraziła, co jest całkiem możliwe, albo jakby moja reakcja była mocno przesadzona, czym wykupiłabym sobie podróż powrotną do wywołanej przez leki baśniowej krainy, z której tak bardzo próbuję się wyrwać. Nikt nie zrozumie tego w pełni — że to nie tylko kwiat, nie nawet kwiat prezydenta Snowa, ale obietnica zemsty — bo nikt poza mną nie siedział z nim w gabinecie, kiedy groził mi przed Tournée Zwycięzców.

Pozostawiona na szafce, ta biała-jak-śnieg róża jest wiadomością dla mnie. Przypomina o niedokończonych sprawach. Szepcze, Mogę cię znaleźć. Mogę cię dosięgnąć. Być może właśnie cię obserwuję.

2.
Czy poduszkowce Kapitolu spieszą za nami, by zdmuchnąć nas z nieba? Podczas podróży nad Dwunastym Dystryktem z niepokojem wyczekuję znaków oznaczających atak, ale nic nas nie goni. Po kilku minutach, kiedy słyszę wymianę zdań między Plutarchem a pilotem, potwierdzającą, że przestrzeń powietrzna jest czysta, nieco się uspokajam.

Gale kiwa głową w kierunku skowytu dochodzącego z mojej torby myśliwskiej.

— Teraz już wiem dlaczego musiałaś wrócić.

— Jeśli był choćby cień szansy na jego odzyskanie. — Zrzucam torbę na siedzenie, a to wstrętne stworzenie zaczyna wydawać z siebie niski gardłowy pomruk. — Och, zamknij się — mówię do torby i siadam na wyłożonym poduszkami siedzeniu przy oknie.

Gale siada przy mnie.

— Bardzo źle tam na dole?

— Nie mogłoby być gorzej — odpowiadam.

Patrzę mu w oczy i widzę, że odbija się w nich moja własna żałoba. Nasze dłonie znajdują się nawzajem i trzymają się mocno aż do części Dwunastki, której jakimś cudem nie udało się Snowowi zniszczyć. Siedzimy w milczeniu przez resztę podróży do Trzynastki, która trwa jedynie około czterdziestu pięciu minut. Zaledwie tydzień pieszej wędrówki. Bonnie i Twill, uciekinierki z Ósmego Dystryktu, które spotkałam w lesie ostatniej zimy nie były więc wcale tak daleko od miejsca przeznaczenia. Najwyraźniej jednak nie udało im się do niego dotrzeć. Kiedy pytałam o nie w Trzynastce, nikt nie wydawał się wiedzieć o kim mówię. Zmarły w lesie, tak myślę.

Z powietrza Trzynastka wygląda równie radośnie co Dwunastka. Gruzy nie dymią tak, jak Kapitol pokazuje to w telewizji, ale nad ziemią nie ma prawie żadnych oznak życia. Przez siedemdziesiąt pięć lat od Mrocznych Dni — kiedy wmawiano ludziom, że Trzynastka została zmieciona z powierzchni ziemi w wojnie między Kapitolem i dystryktami — niemal wszystkie nowe budynki powstawały pod ziemią. Były tam już spore podziemne udogodnienia, rozwinięte na przestrzeni wieków albo jako tajna kryjówka przywódców rządu na czas wojny, albo jako ostatnie schronienie dla ludzkości, gdyby życie na powierzchni stało się niemożliwe. Najważniejsze dla Trzynastki jest to, że było to centrum kapitolińskiego programu rozwoju broni nuklearnej. Podczas Mrocznych Dni rebelianci z Trzynastki przejęli kontrolę nad siłami rządowymi, wycelowali nuklearne pociski w Kapitol i zawarli z nim umowę: będą udawali martwych, jeśli pozostawi się ich w spokoju. Kapitol miał jeszcze jedną fabrykę broni nuklearnej na wschodzie, ale atak na Trzynastkę groził odwetem. Zmuszony był więc zaakceptować umowę. Kapitol zburzył widoczne pozostałości dystryktu i odciął dostęp z zewnątrz. Być może przywódcy Kapitolu myśleli, że, pozbawiona pomocy, Trzynastka umrze śmiercią naturalną. Kilka razy prawie do tego doszło, ale zawsze udało jej się jakoś wylizać dzięki surowemu podziałowi środków, ciężkiej dyscyplinie i ciągłej czujności w sprawie potencjalnych ataków Kapitolu.

Teraz obywatele żyją niemal wyłącznie pod ziemią. Można wyjść na zewnątrz w celach ćwiczeniowych i dla światła słonecznego, ale jedynie w ściśle określonych godzinach oznaczonych w indywidualnym planie dnia. Nie można pominąć planu dnia. Codziennie powinno się przyłożyć prawe ramię do urządzenia wbudowanego w ścianę. Ono tatuuje plan dnia na przedramieniu bladopurpurowym atramentem. 7:00 — Śniadanie. 7:30 — Obowiązki w kuchni. 8:30 — Centrum Szkolenia, Sala 17. I tak dalej. Atrament jest niezmywalny aż do 22:00 — Kąpiel. Wtedy cokolwiek sprawia, że jest wodoodporny, przestaje działać i cały plan spływa. Zgaśnięcie świateł o 22:30 oznacza, że wszyscy poza nocną wartą powinni być w łóżkach.


: upload -> files
files -> Dzierżoniów, dnia Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Dzierżoniowie Teresa Marciniak ul. Świdnicka 38 bud 2a/2/II
files -> Zapytanie ofertowe na sprzedaż I dostarczenie stacji serwerowej dla Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostomłotach, ul. Średzka 12. Nr sprawy: gops-iii-473/2/2014
files -> Opracowanie wykonane przez
files -> Ministerstwa Edukacji Narodowej
files -> Zapytania i odpowiedzi farmaceutów 2015r. Aktualizacja 23. 04. 15 Pytanie
files -> Załącznik Do wniosku z dnia Pana/i/ o przyznanie pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych
files -> Mistrzostwa Studentów I lat
files -> Różne oferty pracy 03. 03. 2008 Sprzedawcą zab/sprzed/03/2008
files -> Komunikat z III turnieju tenisa stołowego z cyklu grand prix lzs-2014 rozegranego w niemcach 30. 03. 2014r. ŻAczki
files -> Frederick Forsyth Pięść Boga


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   22


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna