Gdzie w Piśmie Świętym można znależć wzmiankę na temat podziału grzechów na lekkie i ciężkie? Przeczytałem całe ( może za mało uważnie) i nie znalazłem nic takiegoPobieranie 2.54 Mb.
Strona1/51
Data29.04.2016
Rozmiar2.54 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   51
27.05.2003 Gdzie w Piśmie Świętym można znależć wzmiankę na temat podziału grzechów na lekkie i ciężkie? Przeczytałem całe ( może za mało uważnie) i nie znalazłem nic takiego. Dla mnie każdy niegodziwy występek jest grzechem i nie można się usprawiedliwiać tym, że ukradłem złotówkę milionerowi, a nie biednej staruszce np.Jeśli łamię przykazanie to grzeszę i muszę to odpokutować.Dlatego podział grzechów na dwa rodzaje wydaje mi się nie na miejscu. Albo grzeszę, albo nie! Jak znam życie, to wielu ludzi usypia swoje sumienie, bo każdy grzech próbuje zakwalifikować jako grzech lekki - takie samousprawiedliwienie. Co wy na to? I jeszcze jedno pytanie - mam w domu trochę książek katolickich z okresu przedwojennego( lata 20), gdzie np. prawie nic nie pisze się o antykoncepcji( tylko stosunek przerywany), ale za to napomina się małżonków, że np. różne formy aktu cielesnego są obrazą boską i należy unikać tych które mają służyć tylko przyjemnościom, a nie prokreacji.Tak naprawdę od kiedy formy antykoncepcyjne są grzechem? Za bardzo tego nie "kumam"- kiedyś grzech, dziś nie, albo odwrotnie.Wybaczcie, ale nie jestem filozofem, a zauważyłem, że wiele aspektów naszej wiary na tym się opiera.To dla wielu szarych ludzi jest niepojęte. Może więcej religii przydałoby się na kazaniach? Pozdrawiam. To, że grzechy można różnicować pod kątem ich ciężaru dostrzec można już u św. Jana 5, 16: Jeśli ktoś spostrzeże, że brat popełnia grzech, który nie sprowadza śmierci, niech się modli, a przywróci mu życie, mam na myśli tych, których grzech nie sprowadza śmierci. Istnieje taki grzech, który sprowadza śmierć. W takim wypadku nie polecam, aby się modlono. Wydaje się też oczywistym, że nie można tak samo traktować różnych grzechów: np. oszczerstwa (kłamstwa by komuś odebrać dobre imię) i kłamstwa ucznia wystraszonego swoimi kłopotami w szkole. Gdybyśmy uważali, że każdy grzech od razu sprawia, że Bóg się od nas odwraca uczynilibyśmy z niego potwora, jednakowo karzącego dobrego człowieka, który jest nieco leniwy i mordercę trójki dzieci.... Pozwolenie na grzechy lekkie oczywiście usypia nasze sumienie. Trzeba je jednak budzić innymi sposobami. Inaczej wielu ludzi wpędzilibyśmy w rozpacz (pomijając już wspomnianą wyżej kwestię sprawiedliwości takiej oceny). Kościół uważa, że w małżeństwie grzeszny jest taki stosunek, który w swoim przebiegu wyklucza możliwość prokreacji. Nie dotyczy to podejmowania stosunku z natury swej niepłodnego (z powodu wieku czy okresowej niepłodności kobiety). Czym innym jest bowiem zgodzić się na niepłodny stosunek, a czym innym uczynić go niepłodnym. Trudno nam ustosunkować się do zapisów w owych książkach o których pan wspomina, bo ich nie znamy. Zapewne nie wspominają one o środkach antykoncepcyjnych, gdyż niewiele ich było i nie stanowiło to problemu.... J.

27.05.2003 Czy młodzież niewierząca może pojechać na oazę? Sytuacja taka jest możliwa, o ile osoby te szukają, chcą znaleźć Boga. Najlepiej taki przypadek ustalić z konkretnym księdzem prowadzącym rekolekcje. J.

27.05.2003 Czy jeśli ktoś pije alkohol co dzien upijawszy się nim moze przyjmowac Komunię czy co dzien musiałby isc do spowiedzi przed Msza,czy takie zachowanie jest grzechem cięzkim?Mówie tutaj o alkoholiku. Człowiek taki powinien o problemie porozmawiać ze spowiednikiem. To on musi zadecydować, czy w tym konkretnym przypadku sytuacja taka byłaby możliwa. Wydaje nam się jednak, że codzienne picie raczej nie wchodzi w rachubę. Co innego, gdyby podjął leczenie, a z jakiegoś powodu by mu raz czy drugi nie wyszło... J.

27.05.2003 Czy dobrowolnie, będac w stanie łaski uświęcajacej, mozna nie przyjac Komunii Świetej podczas Mszy Sw.,np. z powodu nie umycia zebów czy zjedzenia posiłku pół godziny przed Komunią? Nieprzyjęcie Komunii nie jest grzechem. Zwłaszcza w tym drugim wypadku. J.

27.05.2003 Chciałem zapytać o wyznawców innych religii-"Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze mnie" "Kto we Mnie wierzy ma życie wieczne"-tak mówił Pan Jezus.wyznawców innych religi jest ponad 4 mld.,jak moga oni osiągnąc zbawienie? Najlepiej przeczytać na ten temat artykuły o. Jacka Salija. Znajdziesz je pod adresami: http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_12.htmoraz nonpossumus.pl/biblioteka/jacek_salij/nadzieja_poddawana_probom/11.php J.

27.05.2003 Czy to prawda ,ze Bog zna nasze losy od chwili urodzenia do smierci? czyli teraz wie np co zdarzy sie w moim zyciu jutro ,za tydzien, rok? Jak to jest? Bóg zna przyszłość. Przecież jest wszechwiedzący. W żadnym wypadku nie znaczy to jednak, że mnie do czegoś zmusza. Po prostu wie, jak postąpię, zna moja wolność... J.

27.05.2003 Jakie posty obowiazyją ludzi po 70. Do końca życia obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ścisły (w Środę popielcową i Wielki Piątek) osób w tym wieku już nie obowiązuje. Więcej przeczytasz klikając TUTAJ J.

27.05.2003 szukam pracy w warszawie czy mogę uzyskać jakiś informacji o instytucjach katolockich które mogły by mi pomóc? Nie są nam znane instytucje kościelne, które zajmowałyby się pomocą w znajdowaniu pracy. Można jednak zapytać w placówkach Caritas. Wejdź na stronę: http://www.mkw.pl/potrzebujesz-index.htmJ.

27.05.2003 co mam myśleć o bioenergoterapi w czasopismie katolickim znalazłam kiedyś że bioenergoterapeuta powinien udać się do egzorcysty i albo zostanie mu to zabrane albo nie. Propozycja podana w owym piśmie nie wydaje się bezpodstawna... Więcej znajdziesz w naszej wcześniejszej odpowiedzi na ten temat. Kliknij TUTAJ J.

27.05.2003 czy może mi ktoś wyjaśić na czy polega grzech pokoleniowy? czy spowiedź prowadzona przez księdza "na odwal"- szybko i "po łebkach" jest ważna? Nie spotkaliśmy się z pojęciem „grzechu pokoleniowego”. Najczęściej mówimy o grzechu indywidualnym. Czasami mówi się o grzechach społecznych. Mamy wtedy na myśli jakieś zło często w danym środowisku, społeczeństwie popełniane lub współudział w grzechach innych ludzi (np. gdy my milcząc pozwalamy na to zło). Czasami mówiono też o grzesznych strukturach, które wręcz skłaniają ludzi do popełniania zła (np. gdy w sytuacji braków na rynku ludzie zmuszani są do „kombinowania”). Trudno nam jednak dociec co miał ktoś na myśli mówiąc o grzechu pokoleniowy. Może chodziło o grzechy specyficzne dla danego wieku? A może o zło, na które przychodzące po sobie pokolenia się zgadzają.... Nie wiemy. Warunkiem ważności spowiedzi (oprócz oczywiście szczerego żalu) jest wyznanie grzechów w konfesjonale. Takie czy inne potraktowanie naszych win przez spowiednika nie ma dla ważności spowiedzi żadnego znaczenia... J.

27.05.2003 Chciałabym się dowiedzieć Kalendarium Ojca Świętego . Proszę sprawdzić na stronie: http://www.papa.com.pl/kalendarium/J.

27.05.2003 Czy we wszystkich seminariach diecezjalnych muszą być tacy ludzie ktorzy kompletnie nie wiedzą że są w szkole Chrystusa? Mam problem z kolegami, jeśli ich tak mozna nazwać... Może to nie jest zbyt pocieszające, ale nawet Pan Jezus miał w swoim gronie Judasza, który był złodziejem (tak pisze św. Jan) i w końcu Go zdradził... Wiadomo, że do seminarium niekoniecznie trafiają anioły. Po to jest właśnie ów czas formacji, aby dojrzeć, wydorośleć i zacząć na serio traktować naukę Jezusa i aby doświadczeni kapłani (przełożeni) mogli ocenić czyjąś przydatność do kapłaństwa. Wielu – z różnych zresztą powodów - tej szkoły nie kończy.... Przy tak ogólnym pytaniu trudno nam jednak poradzić coś konkretnego. Może warto porozmawiać z ojcem duchownym? J.

27.05.2003 Skuteczna aborcja wiąże się z ekskomuniką na mocy samego prawa... środki wczesnoporonne też (hormonalne, wkładka...)? Na logikę tak... Co z osobą, która nie miała świadomości, że popełnia zło? (myślę o wkładce... i zapewniam, że to możliwe, wbrew pozorom...) Jeśli nieświadomie, czy przez zapomnienie pominęła ten grzech przy spowiedzi po latach...? Bo że o ekskomunice nie miała pojęcia, nawet w przpadku aborcji, to jestem pewna! Skoro nie każdy ksiądz może zdjąć karę ekskomuniki... To tylko częściowo teoretyczne pytanie, choć nie dotyczy mnie i przecież nie siedzę w sumieniu innych, nawet bliskich, więc nie mogę znać prawdy... Martwi mnie to... Choć przecież nic nie mogę zrobić, nie mam prawa pytać nawet... Ufam tylko w Miłosierdzie Boże... Skuteczna aborcja wiąże się z ekskomuniką mocą samego prawa. Używanie środków wczesnoporonnych raczej nie, bo w sumie nigdy nie wiadomo, czy do poczęcia doszło. A tego rodzaju kary powinno się interpretować ściśle: jest ciążą i jest działanie przeciwko poczętemu życiu. Na pewno jednak można mówić o moralnym złu, jakim jest skazanie ewentualnie poczętego dziecka na śmierć... Nieświadomość w kwestii działania wkładki domacicznej wcale nas nie dziwi. Bardzo często myli się środki wczesnoporonne i antykoncepcyjne oba typy nazywając antykoncepcyjnymi. A to nieprawda. W takiej sytuacji należy po prostu przy spowiedzi szczerze powiedzieć jak było. Trzeba jednak pamiętać, że Kościół także używanie środków antykoncepcyjnych uważa za zło. Trzeba więc koniecznie z tego grzechu się spowiadać.... Jeśli ktoś zapomniał o jakimś grzechu przy spowiedzi albo nie wiedział, że coś jest grzechem (oczywiście chodzi o grzechy ciężkie) powinien go wyznać przy najbliższej spowiedzi. Taka sytuacja nie jest tragedią. Znacznie gorzej, gdyby ktoś dalej to ukrywał albo z powodu wstydu wywołanego swoistą kompromitacją nie chciał pójść do spowiedzi. W sytuacji aborcji, mimo ze osoba nie ma świadomości popadnięcia w ekskomunikę, to jednak po zaistnieniu skutku jest to nie tylko grzech śmiertelny, ale i przestępstwo wywołujące przez sam fakt popełnienia go popadnięcie w ekskomunikę (latae sententiae). O tym fakcie powie penitentowi sam spowiednik podkreślając w ten sposób wagę przewinienia. Kary ekskomuniki za aborcję rzeczywiście nie może zdjąć każdy ksiądz. Ale w konfesjonale penitent zostanie poinformowany co ma zrobić. Nie chcielibyśmy tutaj wprowadzać zamieszania przez podawanie konkretów, bo w każdej diecezji sytuacja może przedstawiać się nieco inaczej, ale może być i tak, że już w tej spowiedzi ekskomunika zostanie zdjęta... red.

26.05.2003 Czy osoba, ktora nie pójdzie do kościoła na mszę św. w dzień 29.05.03.r.[ Wniebowstąpienie Pańskie] ma grzech? W tym roku jest to święto nakazane. Ale cały czas obowiązuje dekret Prymasa Polski z 1956, na mocy którego w dni świąteczne, a zniesione przez państwo (tak jest w przypadku Wniebowstąpienia) jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy i powstrzymania się od pracy. Napisaliśmy "w tym roku", gdyż od Adwentu 2003 roku lista świąt nakazanych będzie trochę zmodyfikowana. Uroczystość Wniebowstąpienia zostanie przeniesiona na niedzielę (VII Niedzielę Wielkanocy). Możesz o tym przeczytać u nas, pod adresem: wiara.pl/tematcaly.php?idenart=1053807793 albo na strobnach "Opoki": http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/ML/nakazane.htmlJ.

26.05.2003 Szczęść Boże. Na stronie www.opoka.org.pl/biblioteka/K/fafara-dar-madrosci.html podane jest 7 wyrażeń hebrajskich określających dary Ducha Świętego. Nie znam hebrajskiego, a chciałbym wiedzieć "jak to się czyta po polskiemu". Większość rzeczowników hebrajskich jest akcentowana na ostatniej sylabie: hokma -madrość bina - rozum eca - rada gewura - moc/męstwo daat - wiedza jira (jirat Jahwe/czytaj adonaj) - bojaźń (bojaźń Jahwe/czytaj Pańska). Tekst hebrajski ma 6 darów. O strukturze wykazu sześciu i pochodzeniu liczby siedmiu zob. przypis w piątym wydaniu Bibli Tysiąclecia do Iz 11,2. A.M. PS. Liczba siedmiu darów Ducha Świętego przyjęta w teologii i liturgii powstała stąd, że ostatni wyraz hebrajski powtórzony w wierszu trzecim w Septuagincie i (starożytne greckie tłumacznie Starego Testamentu) i Wulgacie (tłumaczenie łacińskie) został oddany dwoma różnymi słowami - bojaźń (w. 2) i pobożność (w.3).

25.05.2003 Dlaczego Ewangelia jest DOBRA Nowiną ? Słowo "ewangelia" pochodzi z greki, a w tym języku oznacza właśnie dobrą nowinę. W starożytności chodziło najczęściej o dobrą nowinę zwianą z cesarzem. Mógł nią być edykt cesarski ogłaszający pokój i dobrobyt w związku z narodzinami potomka czy podobne sprawy. Odniesiony przez Marka (jego uważa się za autora tego pomysłu) do Jezusa pokazuje, że życie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa są dla ludzkości taką dobrą nowiną: ludzkość pogrążona w mroku i cieniu śmierci może liczyć na szczęśliwe życie nieprzemijające. Jest to więc najważniejsza, najlepsza dobra nowina ogłoszona ludzkości... J.

25.05.2003 Chciałabym znać życiorys błogosławionej lub świetej Nicoli. Wiem, że taka jest, bo znalazłam o niej 3 linijki, ale to nie wystarcza na bierzmowanie. Dziękuję Szczerze mówić my nie znaleźliśmy o tej osobie nawet tyle... Niestety, nie potrafimy pomóc...

25.05.2003 Skąd wzięła się nazwa Litania "LORETAŃSKA"? Litanię tę nazywamy loretańską, gdyż powstała w Loreto (Włochy), gdzie krzyżowcy przenieśli domek Maryi z Nazaretu i gdzie w związku z tym rozwinął się silny kult Maryjny... Możesz zajrzeć na jeszcze pod adres: http://www.nasza-arka.pl/numer.php?numer=3albo kliknąć TUTAJ J.

25.05.2003 Potrzebna jest mi nagranie lub pełny tekst dzisiejszej homilii ks.abp.Życińskiego z Lublinawygłaszonej w Piekarach. estem pod wrażeniem. Nareszcie publicznie i odważnie poruszono sytuację społeczną w kraju, a szczególnie na Śląsku. Dzisiejsza homilia to czyba inspiracja śp. ks. abp. H. Bednorza za dawnych cięzkich czasów. Co się w naszej Ojczyźnie porobiło? Mamy wolność, lecz do "władzy" doszli przypadkowi ludzie, którzy traktują pracownika przedmiotowo stosując terror psychiczny (mobbing) wykorzystując sytuację na rynku pracy. Ludzie u władzy mianują się "katolikami" lecz ślepo wykonują polecenia "właściciela zagranicznego" np. redukują zatrudnienie, mimo że firma przynosi wynik dodatni. Takie homilie winne być głoszone w kościołach cyklicznie, aby ci ludzie zrozumieli, że nie jest najważniejszy tylko zysk, a najważniejszy jest człowiek, jego rodzina itp. Że popełniają ciężki grzech. Chyba Oni o tym nie wiedzą. Trzeba im to często przypominać. Przepraszam za te wynużenia. Szczęść Boże. Link do odpowiedniego pliku znajduje się na stronie głównej (druga ramka od góry po prawej stronie, pod ramką Forum/poczta). J.

25.05.2003 Jak ustalany jest termin Wielkanocy w kościele prawosławnym. Według mnie nie jest to związane bezpośrednio z innymi kalendarzem obowiązującym w tym Kościele, gdyz w róznych latach odległość w czasie między Wielkanocą w kościele prawosławnym i katolickim jest rożna; Bóg zapłać Zgadza się. Wielkanoc obchodzi się w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. My jednak używamy kalendarza gregoriańskiego, prawosławni zaś posługują się wcześniejszym kalendarzem juliańskim. Stąd owe różnice.... Na temat obu kalendarzy więcej przeczytasz na stronie: http://www.widzew.net/~matrasz/calen/kalen1.htmJ.

25.05.2003 czy święty lekarz, którego wspomnienie obchodzimy na początku lipca, dwa dni po Piotrze i Pawle, to święty Błażej? Dwa dni po świętym Piotrze i Pawle (29 czerwca) to pierwszego lipca. Tego dnia jest dowolne wspomnienie św. Ottona, biskupa. 3 lipca św. świętego Tomasza Apostoła, a czwartego Elżbiety Portugalskiej. Św. Błażeja, który rzeczywiście był lekarzem wspominamy 3 II. O jego życiu dowiesz się więcej pod adresem: http://www.adonai.pl/ludzie/c12.htmPatronem lekarzy jest św. Łukasz, Ewangelista. Jego święto obchodzimy 18 X. Nie bardzo więc wiemy co na pytanie odpowiedzieć.... :-)))) J.

24.05.2003 W jakim wypadku (z jakich przyczyn) kapłan może (powinien) odmówić penitentowi rozgrzeszenia w sakramencie pokuty? Jakie dokumenty Kościoła poruszają ten temat? Zasadniczo kapłan nie może udzielić rozgrzeszenia, gdy penitent nie żałuje. Widać to w jego (penitenta) postawie w konfesjonale. Nie ma wtedy większego znaczenia wielkość grzechu jaki wyznaje. Bez skruchy spowiedź w sumie nie ma sensu. Zasada, że do przebaczenia grzechów potrzebny jest żal jest zasadą biblijną. Odnajdujemy ją np. w Psalmie 51, w przypowieści o synu marnotrawnym, czy historii współukrzyżowanego z Jezusem „dobrego łotra”. O jego konieczności jest oczywiście także mowa w dokumentach Kościoła, np. Katechizmie Kościoła Katolickiego, numery 1450-1454 czy 31 punkcie adhortacji Reconciliatio et poenitentia. Kapłan nie udziela także rozgrzeszenia, jeśli spowiadający się wyznał grzech zastrzeżony do wyższej władzy kościelnej, albo z którego akurat on rozgrzeszać nie może (wspólnika grzechu przeciwko 6 przykazaniu). Wtedy informuje o powodach, dla których tego rozgrzeszenia udzielić nie może i wskazuje co dalej robić.... J.

23.05.2003 Chciałabym zdobyć jakieś informacje o szkołach pogimnazjalnych prowadzonych przez zakonnice. Czy wiecie gdzie je znaleźć??? Proszę, odpiszcie!!! Prosimy o uściślenie rejonu Polski, w którym mamy szukać. Póki co mozna polecić strony: opoka.org.pl/struktury_kosciola/inne/szkolnictwo/szk_srednie.html czy http://www.urszulanki.rybnik.pl/liceum/tytul.htmlub http://www.wiara.pl/admin/www.lo-urszulanki.wroc.pl/J.

23.05.2003 Jak się objawia powołanie? Najlepiej chyba rozpoznajemy swoje powołanie, kiedy jakaś konkretna sprawa nas pociąga, gdy pragniemy żyć tak a nie inaczej... Oczywiście nie chodzi o jednorazowy impuls, ale stałe pragnienie... J.

23.05.2003 Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus Proszę o podanie wraz z krótką charakterystyką ważnych dla Kościoła dat w okresie od roku 1962 do roku 2000. Sprawa jest pilna z góry dziękuję. 1962-1965 – Sobór Watykański II. Reforma Kościoła, otwarcie go na świat. 1978 – wybór na papieża Polaka, Jana Pawła II. Pierwszy od dłuższego czasu papież, który nie jest Włochem. 1983 – wydanie nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Prawo kościelne stanowi ważny wymiar życia Kościoła. Ten kodeks dostosowuje prawo kościelne do wymagań nowych czasów. 1992 – wydanie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Stanowi pewną normę nauczania wiary, służy komunii eklezjalnej (jedności Kościoła) 2000 – Rok Jubileuszowy. Obchody służą pogłębieniu wiary i refleksji nad znaczeniem Chrystusa dla człowieka przełomu tysiącleci. Otwiera Kościół na nowe wyzwania XXI wieku... J.

23.05.2003 Ktos dotkliwie mnie oszukał i zranił. Podeptał moje uczucia. Wiele wycierpiałam i przepłakałam. Czy moje łzy mają sens, czym moje cierpienie będzie dla Boga. A jeżeli modlę się o cos co nigdy wzyciu nie spełni się, czy te modlitwy sa bez sensu, nie ważne, jakie one znaczenie mają dla Stwórcy??? Takie tysiące pytań przebiegaja mi po głowie i w tej trudnej sytuacji nękają mnie tego typu lęki... Trudno nam powiedzieć, czy to cierpienie ma jakiś wielki sens. Wierzymy, że nic nie dzieje się tak zupełnie bez celu. Być może – choć zapewne dziś te słowa brzmią głupio - wyniknie z tego kiedyś jakieś wielkie dobro... Modlitwa zawsze ma sens. Nawet wtedy, gdy nie zostanie wysłuchana. Bo zbliża nas do Boga. Tak buduje się przyjaźń. Z czasem przychodzi ukojenie bólu, zrozumienie... Wydaje się, że trzeba jeszcze coś dopowiedzieć: w takich sytuacjach Bóg na pewno człowieka nie opuszcza. Czasami tylko nam się tak wydaje. Ten, który samotnie, opuszczony przez prawie wszystkich najbliższych umierał na krzyżu, na pewno rozumie takie sytuacje. I na pewno nie obraża się na człowieka przygniecionego cierpnieniem. Pozostaje chyba czekać, że ból zacznie powoli odpływać... Może będzie czasami wracał, jak morskie fale, ale coraz rzadziej... J.

23.05.2003 Chciałbym wyjechać na misje jako osoba świecka (np. do Afryki). Mam 25 lat, ukończyłem studia. Gdzie mogę uzyskać szczegółowych informacji. Zajrzyj na stronę http://www.misje.pl/J.

22.05.2003 Jak brzmią grzechy przeciwko Duchowi Św. i gdzie są jakieś odnośniki w Piśmie Św. Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu to: 1. Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego. 2. Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej. 3. Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej. 4. Zazdrościć lub nie życzyć bliźniemu łaski Bożej. 5. Mieć zatwardziałe serce na zbawienne natchnienia. 6. Umyślnie zaniedbywać pokutę aż do śmierci. Podstawowy tekst biblijny o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu to Mt 12, 32: Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: http://www.dominik.wroc.pl/open.php?nazwa=duchowiJ.

22.05.2003 Czy wiecie gdzie kupie Maryrologium Rzymskie (ksiazka) albo znajde spis WSZYSTKICH oficjalnie uznznych przez Kosciol swietych i blogoslawionych w necie? Prosze niepod. maila na stronie Polska wersja najnowszego Martyrologium jest jeszcze w tłumaczeniu... red.

22.05.2003 Jak odnieść się do kwestii korzystania z "usług" różdżkarza, któy ustala przebieg tzw. żył wodnych pod domem? Są one rzekomo szkodliwe dla zdrowia, a zainstalowanie np luster odbijających w piwnicy ma mnie uchronić przed ich negatywnym działaniem. NIe bardzo wiem, jakie zająć stanowisko w tej sprawie. Kiedyś w Wiedzy i Życiu zamieszczono na ten temat bardzo ciekawy artykuł Andrzeja Kajetana Wróblewskiego, pod tytułem "Operacja Stodoła". Polecamy jego lekturę... http://www.republika.pl/radionikus/operacja.htmlJ.

22.05.2003 Szczesc Boze!! Czy moglibyscie mi podac klasztory zenskie jakie wystepuja w rejonie wojewodztwa slakiego?? Dziekuje i pozdrawiam. Ojejku... To chyba nie zmieści się w odpowiedzi... A może po prostu sama wybierzesz te z terenu województwa śląskiego ze strony o zakonach? Oto adres: http://salwatorianie.pl/miba/J.

22.05.2003 Jaki trzeba mieć program aby odsłuchać Słiowa na dzis bo przy Media player wychodzi bełkot Potrzebny jest Real Palyer red.

22.05.2003 Chciałabym dowiedzieć się, czy jest gdzieś strona , gdzie można sprawdzić, czy jakaś organizacja nie jest sektą. i oprócz tego, czy jako katoliczka moge pojechać na obóz organizowany najprawdopodobniej przez ewangelików (organizacja ChSA - Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie, czyli IFES- International Federation of Evangelical Students), bo moja mama ma duuuuże wątpliwości. Nie ma strony, na której byłyby podane nazwy wszystkich sekt. Ale są serwisy przed sektami przestrzegające... Możesz zajrzeć na strony: http://www.sekty.iq.pl/http://www.sekty.net/http://www.opoka.org/varia/sekty/http://www.sekty.olsztyn.opoka.org.pl/Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie sektą nie jest. Rozumiemy jednak obawy Twojej mamy. Czy rzeczywiście to odpowiednie miejsce dla katolika? Polecamy artykuł na stronie: http://www.apologetyka.katolik.pl/redakcja/jj.phpJ. J.

21.05.2003 Karą za grzech jest śmierć. Gdyby Adam nie zgrzeszył czy żył by do dzisiaj? Adam żyje do dzisiaj, gdyż dusza ludzka jest nieśmiertelna. Poza tym wierzymy w zmartwychwstanie ciała. Ale prawdą jest, że grzech pozbawił go ( i nas) tzw. darów pozanaturalnych, w tym nieśmiertelności. Musimy po prostu przechodzić przez bramę śmierci, zniszczenia naszego ciała. Możemy powiedzieć, że gdyby nie grzech, Adam nie doświadczyłby śmierci... Czy może wtedy życie wieczne osiągalibyśmy przez wniebowzięcie? Tego nie wiemy. Bo inaczej potoczyła się ludzka historia... J.

21.05.2003 Czy rozmowa o kimś jest równoznaczna z grzechem obmowy? Obmowa ma miejsce wtedy, gdy niepotrzebnie wyjawiamy złą prawdę o drugim człowieku. Jeśli więc wyjawienie tej prawdy o kimś wydaje się jednej ze stron rozmowy konieczne (np. ostrzeżenie kogoś przed nieuczciwym partnerem handlowym) to nie jest to obmowa. Podobnie jeśli sprawa o której mowa jest obu stronim znana (np. komentowanie stroju osoby idącej ulicą)... J.

21.05.2003 Skradziono relikwiarz z drugiej klasy relikwiami sw. Teresy Benedykty od Krzyza w jednej z wroclawskich parafii - miejscowy proboszcz ks. Kawalec mowi , ze 'strata jest tym większa, gdyż od dłuższego czasu obserwuje wzrastający kult Świętej. - Każdego 9 dnia miesiąca odprawiamy uroczystości ku jej czci - mówi. - Do tej pory połączone były z ucałowaniem relikwii.' Absolutnie nie potrafie zrozumiec tak wielkiego kultu relikwii, pierwszej, drugiej czy trzeciej klasy w Kosciele. Obawiam sie ze wielu wiernych zatraca umiejetnosc modlitwy i kontemplacji bez wizualnych bodzcow lub relikwii. Ogladanie fragmentow kosci Swietych, szczegolnie w kosciolach rzymskich, zawsze napawa mnie mieszanymi uczuciami. A propos, czy wiecie jakie relikwie ma w swoim pierscieniu / krzyzu Ojciec Sw.? Od samego początku chrześcijaństwa spotykamy kult relikwii świętych. Początkowo odnosił się on wyłącznie do relikwii męczenników, bo tylko ich czczono jako świętych. Dokument pochodzący z II w. (List Kościoła smyrneńskiego o śmierci św. Polikarpa), mówi o trzech powodach przechowywania kości świętego biskupa męczennika: a) mają one uświęcać miejsce, w którym spoczywają; b) mają pobudzać do czci jego osoby; c) mają zachęcać wiernych do życia na wzór świętego, włącznie z męczeństwem, gdy zajdzie tego potrzeba. W Kościele coraz bardziej rosło przekonanie, że w relikwiach jest pewna moc i kto ich dotknie dostąpi jakiejś łaski albo cudu. Uroczyście zabrał głos na ten temat Sobór Trydencki, że relikwiom należy się cześć, co przynosi wiernym pożytek. Sobór uzasadnia swoje zalecenie tym, że ciała świętych były świątyniami Ducha Świętego i żył w nich Chrystus, dostąpią też czci w zmartwychwstaniu. W zaleceniach Soboru widać nadprzyrodzoną motywację do oddawania czci relikwiom. Święci podczas swego ziemskiego życia żyli w ścisłej jedności z Chrystusem, łączność ta trwa po przekroczeniu bramy śmierci i przez ich wstawiennictwo Bóg dokonuje niejednego cudu, który najczęściej dokonuje się w miejscu, gdzie są relikwie święte. Obecnie Kościół w dużej mierze pozostawia kult oddawany relikwiom prywatnej pobożności wiernych podkreślając, że można czcić tylko te, których autentyczność jest potwierdzona przez władze Kościoła. Kult jest oddawany relikwiom, ale zawsze ze względu na osobę, do której one należały. Dziś Kościół pozwala już tylko na używanie do relikwiarzy kości świętych (dawniej było inaczej). Mocno się nam wydaje, że św. Teresie Benedykcie od Krzyża takie szczątki nie zostały... Zdania na temat sensu kultu relikwii są podzielone. Ale też nie jest to jakiś wymóg, dogmat wiary. Zobacz recenzję książki ks. Jana Kracika pióra ks. Grzegorza Rysia http://www2.gazeta.pl/ksiazki/1,19970,1199537.htmlSkoro jednak komuś to pomaga w modlitwie, to trudno mu tego zabraniać... Nam się jednak wydaje, że w dzisiejszym Kosciele kult relikwii nie jest zbyt rozwinięty i obawa o umiejętność modlitwy bez wizualnych bodźców nie jest nieco przesadzona.. Ale to oczywiście tylko nasza opinia.... Nic nam nie wiadomo na temat ewentualnych relikwii w pierścieniu czy krzyżu Ojca Świetego... red.

: elementy
elementy -> Dna składa się z czterech prostszych jednostek, zwanych nukleotydami, a każda z nich zbudowana jest z odpowiedniej zasady azotowej
elementy -> 23 maja 2002) Czy w Nowym Testamencie występowało pierwotnie(1i2 wiek n e.) imię Boże jhwh, pisane z języka hebrajskiego jako tetragram?
elementy -> Jednostki pokojowe
elementy -> Pytanie z dnia: 2006-06-30 15: 03: 45 Pytanie
elementy -> Pytanie z dnia: 2006-12-31 20: 42: 30 Pytanie
elementy -> Pytanie z dnia: 2007-08-31 23: 48: 42 Pytanie: Jak długo trwało stworzenie Świata? Odpowiedz
elementy -> Kbo uł, Elementy teorii decyzji
elementy -> Pytanie z dnia: 2005-01-31 23: 10: 32 Pytanie
elementy -> Elementy dzieła muzycznego – agogika Cele lekcji
elementy -> Usłyszałam w pewnym filmie a mianowicie w siódme niebo ze w któryms z odcinków było powiedziane takie cos ze chrześcijanie nie wierza w piekło jak to jest do końca

Pobieranie 2.54 Mb.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   51
©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna