Grecja-KorfuPobieranie 25.99 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar25.99 Kb.


Przewodnik

Grecja-Korfu

Korfu jest jedną z wysp Jońskich leżącą na północno-zachodnim krańcu Grecji. Największym miastem na wyspie jest Kerkira (Korfu), która jednocześnie jest stolicą wyspy. Niegdyś wyspa nazywana "królową wysp jońskich" była ulubionym celem podróży europejskich królów. Wypoczywali tu Napoleon, cesarzowa Sisi i cesarz Wilhelm II. Korfu mieni się feerią barw: głęboka zieleń cyprysów występuje na zmianę ze złotymi zbożami i jaskrawymi plantacjami pomarańczy i cytryn. Nie wolno oczywiście zapominać o krystalicznie czystym Morzu Jońskim o wszystkich odcieniach zieleni i błękitu. Mało uczęszczane szlaki biegnące wśród gajów oliwnych doskonale nadają się na piesze wędrówki.

Korfu dzięki lasom i gajom oliwnym uważana jest za "zielone serce" Grecji. Niesamowite wrażenie sprawiają ciągnące się kilometrami plantacje oliwne, a sama tradycja uprawy oliwek sięga jeszcze czasów najazdów tureckich i późniejszego panowania Wenecji. Mieszkańcy wyspy do tej pory korzystają ze starych przepisów na “domowe kosmetyki” wytwarzane z oliwy – na niektórych bazarach można zakupić specjalne szampony i olejki z oliwy. Turyści, którzy choć raz odwiedzili Korfu wiedzą, że jest to wyspa ludzi gościnnych, szczerych i chętnych do pomocy.

To co najważniejsze na Korfu to jej niezwykły klimat – krajobraz osamotnionych kościołów i klasztorów z bizantyjskimi freskami w otoczeniu kwitnących orchidei oraz wąskie, urokliwe uliczki i mnóstwo zabytków – wszystko to tworzy niezapomniany i wyjątkowy widok.Wyspa to skarbnica przechowująca zabytki różnych kultur i tradycji. Od momentu zaistnienia na tych terenach pierwszej osady, tj od roku 734, kiedy to powstała kolonia zwana Kerkyrą, wyspę odwiedziło mnóstwo różnych narodowości od Słowian po Francuzów, Włochów, Anglików i Niemców. Większość najciekawszych zabytków zgromadzona została w miejskich muzeach. W mieście Korkira warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym można obejrzeć kolekcję starożytnych monet i najważniejsze i najstarsze znaleziska z całej wyspy oraz Muzeum Banknotów z wystawą waluty papierowej Grecji i Korfu od czasów najdawniejszych do teraźniejszości.

Niezwykłymi miejscami są także zabytkowy Cmentarz Brytyjski z zielonymi alejkami i pomnikami o ciekawych, artystycznych kształtach oraz Muzeum Muszli, w którym kolekcjonerzy mają możliwość zakupu wybranych muszli. Na wyspie pełno jest pozostałości po panowaniu brytyjskim – znajdziemy tu między innymi neoklasycystyczną Rezydencję Wielkich Komisarzy Lordowskich wybudowaną w latach 1816-1823, a w niej z pewnością warte uwagi – Muzeum Azjatyckie.Plaże
Tym jednak, co najbardziej cenią turyści nie są zabytki, ale cudne, długie i rozłożyste plaże i błękitne, zapraszające do kąpieli morze. Do najpopularniejszych plaż należą na północy wyspy - plaże Almiros, Roda i Sidari, na północno-zachodnim wybrzeżu - plaża Agios Georgios (na południe od Afionas), a na wybrzeżu zachodnim najpiękniejsze zdają się być plaże Pelekas, Myrtiotissa i Agios Ghordis, natomiast w południowej części wschodniego wybrzeża zaprasza Państwa plaża Kawos, w części północnej plaże Barbati i Nissaki.

Sporty
Korfu to raj dla miłośników wypoczynku aktywnego, jest tu bowiem wszystko, co potrzebne do uprawiania każdego rodzaju sportu na lądzie i na morzu – korty do gry w tenisa (np. w. Acharavi Beach, Daphnila Bay, Corcyra Beach), boisko do gry w squasha w Corcyra Beach, stadnina koni Trailriders w Ano Koriakiana oraz dla miłośników sportów elitarnych – boisko do gry w golfa (kluby "Korfu Golf i Country Club" w dolinie Rapo).

Z pewnością zadowoleni będą przebywający na Korfu pasjonaci sportów wodnych, żeglarstwa i nurkowania – na wybrzeżach Korfu panują świetne warunki do uprawiania windsurfingu, jazdy na nartach wodnych i paralotniarstwa. Wypożyczalnie, oprócz sprzętu niezbędnego do uprawiania wymienionych sportów, udostępniają również skutery i rowery wodne.

Najlepsze miejsca dla sportówców to Grecotel Daphnila Bay, Corcyra Beach, Grecotel Corfu Imperial, Ermones Beach, Kontokali Bay.

Regiony turystyczne na Korfu

Gouvia
Zatoka Gouvia rozciąga się ok. 7 km na północ od miasta Korfu na wschodnim wybrzeżu wyspy. Na zadbanej piaszczysto-żwirowej plaży można wypożyczyć leżaki i parasole oraz skorzystać z oferty sportów wodnych: narty wodne, windsurfing, parasailing, rowery wodne.

Jest tu również centrum nurkowe - Dive Med Center. Mała, tętniąca życiem miejscowość Gouvia zapewni rozrywkę zarówno dniem jak i wieczorem w licznych sklepach, tawernach, restauracjach, barach i dyskotekach zlokalizowanych na głównej ulicy.Paleokastritsa
Pięknie położona miejscowość z ładnymi plażami żwirowymi, przejrzystą wodą i licznymi uroczymi zatokami, nad którymi wznoszą się urwiste skały. Znawcy uważają tutejszy krajobraz za najładniejszy w Grecji. Miejscowość jest lubiana w takim samym stopniu przez amatorów nurkowania, pływania i wędrowania.

Czekają na Państwa małe zatoki z turkusową wodą. Oferta sportów wodnych w sezonie jest bogata: nurkowanie, żeglowanie, łódki, narty wodne, pływanie. Wspaniały widok panoramiczny roztacza się z kawiarni "Belle Vista", znajdującej się w pobliżu wioski górskiej Lakones. Warto zobaczyć również klasztor Angelokastro. Do oddalonego ok. 25 km miasta Korfu istnieje regularne połączenie autobusem liniowym. Paleokastritsa słynie ze smacznych dań rybnych.Wycieczka objazdowa po wyspie Korfu
Podczas tej wycieczki zwiedzą Państwo najpiękniejsze i najciekawsze zakątki wyspy. Pierwszym punktem programu jest wizyta w Achillionie. Zbudowany w 1890 roku pałac był letnią rezydencją cesarzowej Austrii - słynnej Sissi. Położony na wzgórzu i otoczony wspaniałym ogrodem zaliczany jest do najważniejszych zabytków na wyspie. Następnie pojadą Państwa do miasta Korfu. Stolica wyspy Kerkira (Korfu) została odnowiona z okazji spotkania przywódców państw Unii Europejskiej w 1994 r. Obecnie należy do najbardziej eleganckich miast na wyspach Grecji. Malownicze uliczki starego miasta Campiello, którymi spacerują odwiedzający, i odpoczynek w uroczych kafejkach w dzielnicy Esplanada (Spianada) pozwolą z pewnością poczuć atmosferę tego niezwykłego miasta. Przez setki lat najróżniejsze kultury odcisnęły tu swoje ślady. Dom z arkadami we francuskim stylu, stary wenecki fort czy też dawny pałac królewski zbudowany przez Anglików na początku XIX w. Zwiedzą Państwo kościół św. Spiridona, w którym spoczywają relikwie św. Spiridona - patrona wyspy.

Oczywiście ta krótka wizyta może Państwu dać jedynie przedsmak wszystkich atrakcji, które oferuje miasto Korfu. Z miasta Korfu pojadą Państwo do Kanoni, gdzie znajduje się jedno z bardziej urokliwych miejsc na Korfu, wysepka o tajemniczej nazwie Vlacherna z żeńskim klasztorem o tej samej nazwie, oraz pobliska wysepka 'Pondikonissi' - tzw. 'Mysia Wyspa'.
Stąd pojadą Państwo na zachodnie wybrzeże wyspy do miejscowości Paleokastritsa - prawdziwej perełki Korfu. Nad osadą góruje klasztor Theotokou, wznoszący się na skalistym wzgórzu. Podobno jego historia sięga XIII w. Największą atrakcją pozostają jednak ogrody, skąd roztaczają się cudowne widoki na morze. Warto również zajrzeć do mieszczącego się w klasztorze muzeum ikon. Z Paleokastritsy można również popłynąć do tzw. błękitnych grot będących ozdobą zachodniej części wyspy. Na zakończenie wycieczki pojadą Państwo do punktu widokowego Bella Vista, skąd rozpościera się wspaniały widok na zachodnie wybrzeże.

Informacje praktyczne

 • Bank i wymiana pieniędzy - w Grecji od 01.01.2002 jednostką monetarną jest euro, które dzieli się na 100 eurocentów. Symbolem euro jest E. Banknoty występują w nominałach 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, a monety: 2, 1 euro i 50, 20, 10, 5, 2 i 1 cent. Banki znajdą Państwo w mieście Korfu i w Acharavi. Otwarte są pn.-pt. w godz. 8.00-14.00.
  Gotówkę można pobrać także za pomocą karty kredytowej bądź EC w Banku Narodowym i w bankomatach.

 • Dzieła sztuki - prosimy mieć na uwadze fakt, że przedmioty artystyczne (zarówno antyki, jak i ikony) można wywieźć z kraju jedynie za okazaniem urzędowego zezwolenia. Dowód kupna od sprzedawcy nie wystarczy.

 • Filmowanie i fotografowanie - dozwolone w kościołach pod pewnymi warunkami. Natomiast tereny wojskowe są objęte całkowitym zakazem filmowania i fotografowania

 • Godziny otwarcia sklepów - Sklepy są z reguły otwarte w dni robocze w godzinach 9.00-13.30 i 17.00-21.00. Jednak w poniedziałki, środy i soboty większość sklepów, z wyjątkiem supermarketów, jest po południu zamknięta!

 • Informacje turystyczne - otrzymają je Państwo w biurze Greckiej Centrali Obsługi Zagranicznego Ruchu Turystycznego (EOT) w mieście Korfu, Rizopaston Vouleuton (w pobliżu urzędu pocztowego lub naprzeciwko hotelu Olympic), tel. 06610 3 75 20. Biuro otwarte jest w dni robocze od 7.30 do 14.00, w soboty i niedziele zamknięte.

 • Kasyno - znajduje się w Corfu Holidays Palace, tel. 06610 4 69 41; czynne codziennie w godzinach 20.00-2.30

 • Komunikacja autobusowa - połączenia autobusowe na wyspie są dobre: z miasta Korfu można się dostać do najmniejszych miejscowości. Rozkład jazdy otrzymają Państwo w biurze EOT (Greckia Centra Obsługi Zagranicznego Ruchu Turystycznego), Rizopasion Vouleufon. Prosimy wziąć pod uwagę, że lokalne autobusy dopasowane są do potrzeb miejscowej ludności i rozkłady mogą się nieoczekiwanie zmienić. Równolegle do tego prawie wszystkie hotele świadczą własne usługi przewozowe autobusami hotelowymi. W mieście Korfu są dwa dworce autobusowe: jeden dla ruchu podmiejskiego (autobusy niebieskie z numerami), przy placu San Rocco, i drugi dla komunikacji krajowej (w kolorze turkusowym, bez numerów, ale z nazwami miejscowości) przy ul. Avramo, inny przystanek znajduje się poniżej Nowej Twierdzy. Bilety kupią Państwo u kontrolera. Nocą autobusy nie kursują. Główną linią jest linia nr 7, której autobusy obsługują na wschodnim wybrzeżu trasę Dassia-Gouvio-Kontakali-San Rocco w obu kierunkach. Z Dassii i San Rocco autobusy odjeżdżają codziennie co pół godziny, począwszy od pełnej godziny. Ostatni autobus opuszcza Śródmieście w kierunku Dassii o godz. 22.00.

 • Placówki dyplomatyczne - Ambasada Polski w Atenach: Chrissanthemon 22, Paleo Psychico, 152-5 Ateny
  tel: 003010 677 82 60 (61), fax: 003010 671 83 94

 • Taksówki - taksówki są oprócz autobusów głównym środkiem transportu na wyspie, w Kerkirze łatwo Państwo znajdą taksówkę, we wsiach jest to jednak o wiele trudniejsze.
  Podstawowa opłata wynosi ok. 0,60 E.

 Temperaturamiesiąc

Kwi

Maj

Cze

Lip

Sie

Wrz

Paź


 

temperatura w dzień

19°

24°

28°

31°

32°

28°

23°


 

godzin słonecznych

8g

10g

12g

12g

11g

9g

7g
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna