Grupy im+: w poszukiwaniu LajloniiPobieranie 65.85 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar65.85 Kb.
Program VI Festiwalu Akcept

21-23.05.2015

Gdański Archipelag Kultury ul. Dworcowa 9


21.05. 2015 Czwartek
16.00 – Otwarcie festiwalu

16.15 – Akcja teatralna trójmiejskich teatrów pokazywana w ramach Grupy IM+: W poszukiwaniu Lajlonii - Teatr Biuro rzeczy Osobistych (Gdynia) oraz Jak Gyom został Starszym Panem – Teatrazem i Remont Pomp (Gdańsk).

17.15 – Ja w Tańcu pokaz Tancerzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej PSOUU (Gdańsk)

17.30 – Taniec To Nasza Pasja – występ grup tanecznych: Dutty Wine, Back Side, Street Stage Project oraz grupy tanecznej z Fundacja Miki Centrum.

18.00 – Kujawiak z oberkiem do muzyki Tomasza Kiesewettera SUITA TAŃCÓW POLSKICH – Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk.

18.30 – Koncert zespołu Remont Pomp

19.30 – Impreza integracyjna dla uczestników festiwalu - Miasto Aniołów (wejście na identyfikatory, wyjazd spod GAKu godzina 19.00. Około godziny 19.30 przewidziany jest wytęp Kabaretu „Pod napięciem”)
22.05.2015 Piątek
09.00 – 12.00 „Obywatel z niepełnosprawnością (intelektualną) w kulturze – uczestnik, petent, natręt?” seminarium naukowe oraz dyskusja w otwartej przestrzeni (Organizatorzy: Zakład Pedagogiki Specjalnej UG, Fundacja Akces, GAK, Grupa IM+) – miejsce: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4.
16.00 – spektakl CARAVAGGIO / WSPÓLNOTA Teatr Pi / TWIS (Białystok)

17.00 – Rysuję na ASP – wernisaż prac Michała Szkurłata, studentów z pracowni malarstwa i rysunku Wydziału Grafiki ASP oraz cykl zdjęć dokumentujących projekt - Mai Norko.

17.30 – spektakl Poszukiwany P.M. Grupa Teatralna Ło/Men (Lubawa)

18.30 – spektakl „ZAPISANI” Grupa Teatralna Kwiat Polskiej Młodzieży (Ostróda)

19.30 – spektakl ,,Tabu” Teatr Terapeutyczny OD - NOWA (Warszawa)

20.00 – spektakl „Echa” Teatr Pod Mostem (Gdańsk)23.05.2015 Sobota
10.00 – 12.00 – Warsztaty artystyczne dla uczestników festiwalu.
10.00 – pokaz specjalny „Anima” Teatr Biuro Rzeczy Osobistych (Gdynia)

10.45 – warsztat z aktorem Teatru BRO Tomaszem Macniakiem dla uczestników pokazów specjalnych

11.00 – pokaz specjalny „Bógot” Teatr Mimoto (Gdańsk)

11.30 – spotkanie z aktorami i twórcami przedstawień Teatru Mimoto oraz Teatru Biuro Rzeczy Osobistych.

12.30 – Koncert zespołu Sektor L4
13.00 – Rozlosowanie nagród publiczności dla najlepszego wydarzenia artystycznego festiwalu w kategorii: teatr oraz nagrody dla osoby z widowni biorącej udział w głosowaniu na najlepsze wydarzenie.

Zakończenie festiwalu.


Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć CZEGO O NAS NIE WIECIE Teatru Pi (TWIS Alpi) z Białegostoku


Informacje o wydarzeniach:
21.05. 2015 Czwartek

Teatr Biuro Rzeczy Osobistych

Spektakl: W poszukiwaniu Lajlonii

Scenariusz: Zbigniew Biegajło i zespół

Reżyseria: Zbigniew Biegajło

Występują: Marzena Gajewska, Renata Klinkosz, Tomasz Macniak, Adam Siekierzyński, Marcin Wenta.
Spektakl pt: ” W poszukiwaniu Lajlonii” jest jedną z części tryptyku zrealizowanego w ramach trójmiejskiej Grupy Im Plus. Cztery anonimowe postaci wyruszają na poszukiwanie mitycznej krainy...
Teatr Biuro Rzeczy Osobistych istnieje od 1998 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdyni. Misją Teatru BRO jest realizowanie autorskich projektów o społeczno-artystycznym charakterze, poszukiwanie nowych miejsc i głęboka wiara w sens spotkania z drugim człowiekiem. Zespół BRO wypracował własny styl oparty o doświadczenia teatru plastycznego. Efektem pracy są spektakle doceniane i nagradzane na wielu ogólnopolskich festiwalach.
Teatrazem i Remont Pomp (Gdańsk)

Spektakl: Jak Gyom został starszym Panem

Reżyseria: Jarek Rebeliński

Muzyka: Jarek Marciszewski, Tomek Antonowicz oraz Remont PompTeatr Razem powstał w 2005 roku na bazie współpracy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (Koło w Gdańsku) z Integracyjnym Klubem Artystycznym "Winda". Od początku istnienia Teatr tworzą wolontariusze i podopieczni Programu "Starszy Brat - Starsza Siostra", realizowanego przy PSOUU. Celem tego projektu jest tworzenie sieci przyjaźni pomiędzy osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawną młodzieżą z gdańskich szkół średnich i uczelni.Obok polskich wolontariuszy od dwóch lat do teatru dołączają także wolontariusze zagraniczni, przyjeżdżający do stowarzyszenia na roczne projekty w ramach wolontariatu europejskiego (European Voluntary Service w ramach Programu "Młodzież w działaniu").
Integralna częścią grupy teatralnej jest zespół muzyczny Remont Pomp, pod dowództwem Jarka Marciszewskiego i Tomka Antonowicza. Każdego roku obie grupy podsumowują swoją działalność wspólnym występem w ramach festiwalu Lato Ludzi w Teatrze Leśnym w Gdańsku Wrzeszczu. Wystawione tam dotychczas spektakle to kolejno: Labirynt, Upadek Ikara, Ucieczka do... , Samotność, Z nas, My, Zapraszamy na show, Przedstawienie czas zacząć, Dzień z życia. TeatRazem oraz Remont Pomp występował na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA, Międzynarodowym Biennale „Terapia i Teatr” w Łodzi oraz Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych w Elblągu.Od czterech lat TeatRazem działa w strukturach Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Kilka słów o spektaklu:

Młody sprzedawca lodów malinowych o imieniu Gyom mieszka wraz ze swoją żoną Mek-Mek w Lailonii, w mieście Batum. Ponieważ uważa, że dobre posady w Lailonii mogą otrzymać tylko starsi panowie, postanawia zmienić swój wygląd. Zapuszcza brodę i wąsy, jednak okazuje się, że to za mało, by uznano go za starszego pana. Kupuje więc melonik, okulary, parasol i kalosze. Staje się starszym panem i dzięki temu dostaje pracę w hotelu jako "wyjmowacz" kwiatów z wazonów. Teraz zarabia dużo pieniędzy. Jego żona Mek-Mek początkowo nie chce się zgodzić, by został starszym panem, jednak gdy Gyom zaczyna kupować jej różne rzeczy przyznaje, że dobrze zrobił. Pewnego razu złodziej kradnie należące do Gyoma rekwizyty starszego pana i Gyom traci pracę w hotelu. Mek-Mek nie chce jednak być żoną młodego człowieka. Opuszcza go i wychodzi za mąż za prawdziwego starszego pana, który może jej kupować wiele prezentów. Gyom próbuje znowu pracować jako sprzedawca lodów, jednak broda i wąsy, które zapomniał zgolić, przeszkadzają mu w odzyskaniu dawnej posady. Wkrótce Gyom zyskuje opinię oszusta i nikt nie chce go już zatrudnić. Zdesperowany postanawia zostać niemowlęciem. Liczy na to, że ktoś go w końcu przygarnie. Zapomina jednak zdjąć melonik i policjant, który znajduje go na pieluszce w parku, rozpoznaje maskaradę. Życie Gyoma zamienia się w koszmar. Raz zostaje starszym panem, to znów młodzieńcem, to znowu niemowlęciem. Przez nieustanne przebieranie się za kogoś innego Gyom traci własną tożsamość.” (opis pochodzi ze strony www.filmpolski.pl)

Spektakl pt: „Jak Gyom został Starszym Panem ” jest jedną z części tryptyku zrealizowanego w ramach trójmiejskiej Grupy Im Plus.


Ja w Tańcu pokaz Tancerzy z WTZ PSOUU Gdańsk.

Pokaz tancerzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gdańska Pasjonatów Tańca, Teatru i Muzyki, którzy przedstawią w tańcu Siebie i Swoje emocje. Choreografia – Matylda Ziółkowska. Tancerze: Matylda Ziółkowska, Sebastian Włodarek, Wojciech Birtus, Wojciech Leszczuk, Michał Milka, Magda Spaleniak.


Taniec to nasza pasja – występ grup tanecznych: Dutty Wine, Back Side, Street Stage Project oraz grupy tanecznej z Fundacja Miki Centrum, pod kierunkiem Sylwi "Tybetańska" Dymek.
Sylwia "Tybetańska" Dymek - nauczyciel, pedagog, trener tańca, choreograf, tancerka. Zajmuje się takimi stylami jak hip hop, house i dancehall prosto z Jamajki. Łączy style uliczne i innymi rodzajami tańca takimi jak bollywood czy afro. Zajmuje się tańcem od 14 lat. Niegdyś tancerka muzycznego zespołu Blog 27 i półfinalistka You Can Dance.

Od 1,5 roku po powrocie z Norwegii zajmuje się młodzieżą z Mrowiska, prowadzi zajęcia w Scenie Muzycznej i Nowym Porcie oraz zajęcia z choreoterapii w Fundacji Miki Centrum prowadzonej przez Małgorzatę Matusiak.


Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk

Kujawiak z oberkiem do muzyki Tomasza Kiesewettera SUITA TAŃCÓW POLSKICH – choreografia Iwona Kierat-Łukasik.
Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” jest zespołem Gdańskiego Archipelagu Kultury, który kontynuuje działalność grupy powstałej w 1972 roku o tej samej nazwie. Długie tradycje pozwoliły na wypracowanie stylu i charakteru naszych tancerzy. Członkami Zespołu jest młodzież z Trójmiejskich szkół oraz uczelni. Zespół w swoim repertuarze prezentuje barwne i ciekawe tańce polskie. Do przepięknej muzyki Tomasza Kiesewettera wykonuje poloneza z mazurem, kujawiaka z oberkiem i oczywiście skocznego i żywiołowego krakowiaka. Ponad to bawi swych widzów uroczymi Suitami, które oddają charakter prezentowanego regionu jak Suita Tańców Kaszubskich, Suita Tańców Rzeszowskich oraz Rzeszowsko-Przeworskich. Nie można tu nie wspomnieć o lubianej przez publiczność figlarnej polce warszawskiej. Wszystkie programy wykonywane są w autentycznych strojach, które swoją urodą i niepowtarzalnością oddają charakter polskiej kultury.
Remont Pomp
Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku.  Tworzą go osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wolontariusze i muzycy współpracujący ze stowarzyszeniem. Impulsem do założenia zespołu była chęć połączenia środowisk o odmiennej wrażliwości i ekspresji, które mogłyby się nawzajem uczyć i ubogacać. Głównym założycielem zespołu jest Jarek Marciszewski. Zaczęli od „remontu etnicznych pomp”, a w szczególności afrykańskich, w których odkrywali źródło muzycznych inspiracji. Wówczas rytm i dobór instrumentów nawiązywał do kultury muzycznej środkowo – południowej Afryki. Później na próbach pojawiły się: beczki po ogórkach, rury gumowe, PCV, drewniane kije, co skierowało zespół w stronę idei Trash Music. Po 4 latach działalności do zespołu dołączył Tomasz Antonowicz. Wraz z nim Remont Pomp rozpoczął poszukiwania w sferze muzyki awangardowej. Kieliszki, szklanki, dzbany, talerze, misy, tarki, krajalnice, butelki przestały być niemym nakryciem stołu, a stały się instrumentami, które do rytmicznej muzyki zespołu wniosły barwę i brzmienie. Muzyka grupy jest w pełni autorska, a muzycy nieprzewidywalni. Każdy z członków zespołu poprzez swoją ekspresję i osobowość buduje jego styl. Tak jak w przypadku nazwy grupy, tworząc korzystają z potencjału wszystkich „remontujących”.

Dzięki inicjatywie PSOUU Koło w Gdańsku od 2006 roku w ramach akcji EVS Programu „Młodzież w Działaniu” w Remoncie Pomp grało wielu wolontariuszy z Europy i Azji. Obecność młodych ludzi z różnych kręgów kulturowych jeszcze bardziej urozmaica muzykę i atmosferę w zespole. Przełomem dla Remontu Pomp było spotkania z Mikołajem Trzaską w roku 2011. W ramach festiwalu „Świat Mało Znany”, którego założeniem jest promowanie sztuki tworzonej przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich integracja z artystami trójmiejskimi - Mikołaj został zaproszony przez Remont Pomp na warsztaty muzyczne, których owocem miał być koncert w Teatrze Leśnym w Gdańsku. Nikt się nie spodziewał, że współpraca zaowocuje nagraniem „Złotej Platyny”- wspominają członkowie zespołu.


Kabaret „Pod napięciem”

Tak piszą artyści o sobie: „Jesteśmy kabaretem z Trójmiasta. Kabaret tworzą Arkadiusz Pawłowski, Maciej Wójtewicz oraz Michał Sidorkiewicz (dźwiękowiec), a współpracuje z nami Sebastian A. Dusza (filmowiec). Improwizujemy (ImproVizja), śpiewamy disco polo (Galaxar), rozśmieszamy w internetach (Grupa Kamerowani), promujemy pro wrestling (Do or Die Wrestling), komentujemy i konferansjerzymy na imprezach (PaPu Entertainment), działamy w radiu (Audycja Na Poczekaniu), jesteśmy superbohaterami (Fatman), a także stajemy na rzęsach – wszystko ku uciesze publiczności!

Można nas spotkać na Facebooku: Fanpage Kabaretu Pod Napięciem na Facebooku i na YouTubie: Kanał Kabaretu Pod Napięciem na YouTube.

Włóż palec do kontaktu i polub nas już dziś!”


22.05.2015 Piątek
Obywatel z niepełnosprawnością (intelektualną) w kulturze – uczestnik, petent, natręt?” seminarium naukowe oraz dyskusja w otwartej przestrzeni (Organizatorzy: Zakład Pedagogiki Specjalnej Uniwersytet Gdański, Fundacja Akces, GAK, Grupa Im+)
Po raz drugi natomiast, Festiwal Akcept – realizując jedną ze swoich integralnych części w Uniwersytecie Gdańskim – zyskuje także status wydarzenia akademickiego, realizowanego w formule II Seminarium Naukowego, które w bieżącym roku zostanie zogniskowane wokół hasła: Obywatel z niepełnosprawnością w kulturze. Uczestnik, petent, natręt?. Proponowane spotkanie zaprojektowane zostało w dwóch dopełniających się częściach. W pierwszej z nich oddajemy głos zaproszonym gościom, w drugiej zaś zachęcamy do dyskusji, w której uczestniczyć może każdy, kto bierze udział w seminarium. Jako prelegenci, wprowadzający w obszar przedmiotowy rozważań, wystąpią osoby reprezentujące różnorodne środowiska i profesje, które łączy własne zaangażowanie w obszar praktycznego działania, jak i sferę teoretycznej refleksji prowokowanej pytaniami o miejsce osoby z niepełnosprawnością intelektualną jako obywatela w kulturze.
Teatr Pi/TWIS ALPI (Białystok)

Spektakl: CARAVAGGIO / WSPÓLNOTA

Scenariusz, scenografia, reżyseria : Marek Ciunel, Paulina Karczewska

Muzyka : Michał Minta

Zdjęcia : Bartek Tryzna

Projekcje : Sebastian Łukaszuk


Spektakl: CARAVAGGIO/WSPÓLNOTA to jest opowieść o tym, jak budujemy opowieść. O tym, że musimy coś wybrać a z czegoś zrezygnować.

O tym, co może skrywać się w cieniu omijanym przez światło uwagi, akceptacji, szacunku, miłości.

Będziemy wypowiadać cudze słowa własnymi ustami i wprowadzać je do opuszczonych, wyblakłych obrazów Caravaggia.

Bo Caravaggio przesunął akcenty i w centrum obrazu postawił zbrodniarza. Wojtek lubi Caravaggia. Zdrojka też lubi, jeśli wcześniej dostanie nagrodę. Kozik nie przepada za malarstwem ... Ja przepadam za malarstwem ! ... doby baroku, ale lubi teatr, zwłaszcza współczesny. A jak Kozik pójdzie na próbę to zrozumie ! A jak Kozik pójdzie, to ja też pójdę ... I Ula też pójdzie. Ja też pójdę (śmiech) za pięć złotych! Jurek - za cholerę - nie! (śmiech) Żadne z nich nie rozumie pojęcia "wykluczenie" poza mną - czyli Wilkiem! Ale każdy wie: jak biją to uciekaj! Uciekajcie i wy, bo was zabiją ! (co? : źle?)

Oni też mogliby spróbować odebrać godność.
Przedstawienie powstało w ramach projektu „Tożsamość Miasta – Sztuka Aktywności”.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz Budżetu Państwa w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludz


Rysuję na ASP” – wernisaż cyklu fotograficznego uczestników ŚDS (Gdańsk)

Projekt "Rysuję na ASP", skierowany był do uzdolnionych plastycznie uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy NOWINY, którzy brali udział w zajęciach w pracowni malarstwa i rysunku na Wydziale Grafiki ASP prowadzonej przez dr hab. Dariusza Syrkowskiego. Jednym ze „studentów” został Michał Szkurłat, którego prace może oglądać podczas wystawy. Oprócz prac Michała Szkurata prezentujemy prace studentów ASP. Całość uświetniają zdjęcia dokumentujące projekt autorstwa Mai Norko, pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia.
Młodzieżowa Grupa Teatralna "Ło/Men"

Spektakl: Poszukiwany P.M.

Scenariusz i reżyseria – Monika Kazimierczyk wraz z zespołem
Młodzieżowa Grupa Teatralna "Ło/Men" działa i tworzy w Miejskim Ośrodku Kultury

w Lubawie , skupia młodzież szkół ponadpodstawowych i studentów, wszystkich tych którym teatr w duszy gra. Ciekawostką jest, że w skład grupy wchodzą również aktorzy z Ostródy:)

Zespół spotyka się cyklicznie szlifując warsztat, opracowuje spektakle oraz włącza się w działania lokalne by zagospodarować czas dzieciakom i mieszkańcom Lubawy. Ważnym elementem są również wyjazdy na przeglądy, festiwale i spotkania teatralne. Udało się już zdobyć kilka, sympatię publiczności i organizatorów oraz kilka sukcesów:

min. II miejsce podczas Ogólnopolskiego Spotkania Teatrów Młodych „Czwarta Ściana” 2013w Turku, II miejsce podczas Brodnickiej Uczty Teatralnej w tym wyróżnienia i nagrody uznania.


Spektakl "Poszukiwany P.M" Grupy Teatralnej to słodko – gorzki obraz poszukiwania idealnego kandydata na chłopaka czy męża. Sprawdzanie, analizowanie do czego to wszystko zmierza oraz do zadania pytań o nierozerwalność związku kobiety z mężczyzną: Czy są dziś prawdziwi, silni i niezawodni mężczyźni na całe życie? Czy to mit? Czy stawką jest małżeństwo, rodzina, tradycja na dobre i złe? Proponujemy lekcję miłości z dużą dawką humoru i dystansu.
W spektaklu wykorzystane zostały teksty min. J. Tuwima, A. Osieckiej, H. Poświatowskiej, K. Iłłakowiczówny teksty biblijne, twórczość własna młodzieży oraz wiersze nieznanych autorów z poetyckich portali internetowych...
GRUPA TEATRALNA KWIAT POLSKIEJ MŁODZIEŻY

Spektakl: Zapisani

Scenariusz: zespół

Reżyseria: Monika Kazimierczyk i Dariusz Wychudzki

Dobór muzyki: Dariusz Wychudzki
Grupa Teatralna "KWIAT POLSKIEJ MŁODZIEŻY" to zespół, w którego skład weszła fantastyczna młodzież z różnych ostródzkich (i nie tylko) placówek oświatowo - wychowawczych. To uczniowie ostródzkich gimnazjów, liceów, szkoły specjalnej, studenci oraz aktorzy Teatru PRZEBUDZENI. A co ich połączyło? Historia, teatr, pasja, chęć sprawdzenia się i pogłębienia wiedzy – jednym słowem: wyzwanie! Udało się to wszystko połączyć dzięki udziale w projekcie "W OSIEM MIESIĘCY DOOKOŁA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Z HISTORIĄ NA SCENIE".

Spektakl stworzony został na potrzeby projektu integracyjnego i dotyczy tematyki Powstania Warszawskiego. Rok temu obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu powstania. Spektakl miał swoją premierę 11 listopada 2014 roku.

Dlaczego "ZAPISANI"? Tytuł ten dla samych aktorów, jak i bohaterów Powstania czy oglądającej spektakl publiczności, ma znaczenie Wielowymiarowe. Aktorzy najpierw zapisali się do udziału w projekcie, uczestnicy Powstania zapisali się, by walczyć o wolność, zapisali się na kartach historii, zapisali się w naszych sercach. W końcu mamy nadzieję, że spektakl również zapisze się w pamięci publiczności… A wszystkie spędzone podczas prób chwile zapiszą się już na stałe w życiorys tych młodych ludzi i pracujących z nimi instruktorów. I jedno jest niezaprzeczalne – praca nad scenariuszem na zawsze zapisała się i odmieniła naszą mentalność, nasze spojrzenie na Powstanie Warszawskie, nasze spojrzenie na życie...
Teatr Terapeutyczny OD - NOWA

Spektakl: Tabu

Scenariusz: Aktorzy Teatru OD- NOWA, Patrycja Bartoszak.

Reżyseria: Patrycja Bartoszak

Choreografia: Patrycja Bartoszak

Muzyka: Awolnation- Sail; Smolik- Close Yor Eyes; Marcelina & Piotr Rogucki- Karmelove; Wüstenblume- Desert Flower; Jessie Ware - Say You Love Me


Spektakl ,,Tabu” oparty jest na doświadczeniach i przeżycia aktorów OD- NOWY. Opowiada on o miłości, intymności, oczekiwaniach, niezależności oraz ograniczeniach osób z niepełnosprawnością w dorosłym życiu. Jest on sprzeciwem wobec postrzegania dorosłych osób niepełnosprawnych jako,, duże dzieci” oraz głosem, że każda osoba ma prawo do bliskości i czułości niezależnie od własnych ograniczeń. W trakcie spektaklu aktorzy mierzą się z różnorodnymi trudnościami związanymi z poszukiwaniem swojej drugiej połowy oraz możliwością bycia/ życia z nią. Sprzeciwiają się stereotypowemu postrzeganiu miłości w środowisku osób niepełnosprawnych oraz nadmiernej ingerencji innych w ich życie. Starają się udowodnić, że mogą i chcą być autorami własnego życia, mają prawo do miłości oraz odczuwania i zaspakajania potrzeb emocjonalnych i seksualnych.

Teatr Pod Mostem (Gdańsk)

Tytuł Spektaklu: Echa

Scenariusz: Agnieszka Grewling-Stolc/Zespół

Scenografia: Zespół

Reżyseria: Agnieszka Grewling-Stolc

Opracowanie Multimedialne: Adrian Amrugiewicz


Spektakl „Echa” jest spektaklem, który powstał w wyniku inspiracji twórczością Tadeusza Kantora. W roku 2015 przypada 100 rocznica urodzin twórcy i to skłoniło Teatr Pod Mostem do podjęcia tematów, które Kantor uzewnętrzniał na różnych polach swojej działalności, zarówno plastycznej, jak i teatralnej.

W „Echach” możemy odnaleźć wiele plastycznych znaków, w tym kantorowski ambalaż, dzięki czemu bohaterowie pozbawieni są indywidualnych, jednostkowych cech, a stanowią raczej bezkształtną masę. Nie brakuje jednak „przewodnika”, który wyznacza rytm i kierunek działania scenicznego, co może nawiązywać do postaci samego Kantora, obecnego podczas swoich spektakli na scenie.

Motyw śmierci, tak charakterystyczny dla Kantora, ujęty jest raczej metaforycznie. Młodzi aktorzy skupili się na genezie poczucia wyobcowania, lęku i niedostosowania w wyniku przeżyć z dzieciństwa i wczesnej młodości. „Echa” to pytania o to, jak radzimy sobie w świecie reguł i zasad mając w głowie wspomnienia, które nie zawsze pozwalają o sobie zapomnieć.
23.05.2015 Sobota

Warsztaty artystyczne dla uczestników Festiwalu Akcept.

10.00 - 12.00 warsztat taneczny z Sylwią Dymek - Taniec uliczny w choreoterapii

Sylwia "Tybetańska" Dymek - nauczyciel, pedagog, trener tańca, choreograf, tancerka. Zajmuje się takimi stylami jak hip hop, house i dancehall prosto z Jamajki. Łączy style uliczne i innymi rodzajami tańca takimi jak bollywood czy afro. Zajmuje się tańcem od 14 lat. Niegdyś tancerka muzycznego zespołu Blog 27 i półfinalistka You Can Dance.

Od 1,5 roku po powrocie z Norwegii zajmuje się młodzieżą z Mrowiska, prowadzi zajęcia w Scenie Muzycznej i Nowym Porcie oraz zajęcia z choreoterapii w Fundacji Miki Centrum prowadzonej przez Małgorzatę Matusiak.
Teatr Mimoto

Spektakl: Bógot

Występują: Vladimir - Daniel Fabrycy, Estragon - Eugeniusz Sztrejan, Lucky - Anna Żakiewicz Pozzo - Monika Łapińska, Chłopiec - Magdalena Berger, Reżyser - Gabriela Kwiecińska

Scenariusz i realizacja: Barbara Ziemkiewicz i Adam StawickiReżyseria: Barbara Ziemkiewicz i Adam Stawicki.

Muzyka: L' Orchestre de Contrebasses


Teatr Istnieje od 7 lat i jest na stałe związany z Fundacją Rozwoju Integracji Społecznej AKCES z Gdańska. Dorobek grupy obejmuje pięć spektakli opartych o autorskie scenariusze. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć grupy jest nagranie słuchowiska radiowego p.t. "To.To Szczęście", zrealizowanego na podstawie autentycznych postów z popularnego forum dla osób niepełnosprawnych. Spektakl „Laf laf laf” otrzymał w roku 2012 nagrodę Dyrektora Artystycznego Festiwalu Teatrów Niezależnych ProContra w Szczecinie, Nagrodę Publiczności na Festiwalu AKCEPT 2012. Za spektakl „Bógot” teatr otrzymał Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności festiwalu Pozapozy 2013 oraz Festiwalu AKCEPT 2013.
Spektakl Bógot na podstawie „Czekając na Godota” oraz „Aktu bez słów II” S. Becketta.

W spektaklu usłyszymy m.in. niemieckojęzyczną wersję piosenki „bez końca” Wlazł pies do kuchni, którą w Czekając na Godota śpiewa jeden z bohaterów sztuki. Zabrzmi również słowacka pieśń Milana Lasicy Godot nepride. W ”Bógocie” zobaczymy również fragment filmu z 2001 r. w reżyserii Endy Hughes, zrealizowanego na podstawie sztuki Becketta pt. „Akt bez słów II”.Teatr Biuro Rzeczy Osobistych

Spektakl: Anima

Reżyseria: Zbigniew Biegajło

Występują: Marzena Gajewska, Renata Klinkosz, Tomasz Macniak, Adam Siekierzyński, Marcin Wenta, Anna Kujawska


Przedstawienie inspirowane intuicyjnymi reakcjami, impulsami ukazuje izolację i próbę jej przezwyciężenia. Wewnętrzna równowaga wystawiana jest na nieustanny sprawdzian. Sztuka uchwycenia emocjonalnej harmonii paraliżowana jest przez zazdrość, obojętność, lęk. Osamotnienie okazuję się schronieniem, ale też oczekiwaniem na nowy impuls. Sama próba zmierzenia się z tą materią jest już zwycięstwem i nadzieją na kolejne próby.

Pobieranie 65.85 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna