Hervisa s. APobieranie 399.96 Kb.
Strona1/4
Data29.04.2016
Rozmiar399.96 Kb.
  1   2   3   4
ABC techniki wibracyjnej marki

HERVISA S.A.

_________________________________________Na przełomie października i listopada 2008 roku, spółka LANGE ŁUKASZUK włączyła do swojego katalogu kolejną, bardzo istotną dla branży budowlanej markę, HERVISA S.A. Są to buławy i listwy wibracyjne do profesjonalnego zastosowania na placu budowy – wszystkie produkowane w hiszpańskim zakładzie, zlokalizowanym w miejscowości Polinya, koło Barcelony.

Produkty Hervisa dzielą się na kilka rodzajów, z których każdy zostanie omówiony na dalszych stronach niniejszego przewodnika. De facto typologię produktów można sprowadzić do trzech poniższych grup:

  1. buławy wibracyjne do betonu o napędzie mechanicznym  1. buławy wibracyjne do betonu napędzane za pomocą prądu wysokiej częstotliwości (200 Hz) o napięciu 42 V  1. listwy wibracyjne do posadzek betonowych napędzane silnikami elektrycznymi, lub spalinowymi.

!! Przeznaczenie !!

Buławy wibracyjne (inaczej wibratory pogrążane) służą do zagęszczania mieszanki betonowej, po tym, jak zostanie wlana w miejsce przeznaczenia, czyli w miejsce w którym ma zastygnąć. Intensywne wibracje powodują wybicie nadmiaru wody na powierzchnię mieszanki, wybicie / uwolnienie bąbli powietrznych, które tworzą się podczas przelewania mieszanki w miejsce przeznaczenia, a ponadto wibracje wpływają na osiągnięcie równomiernej gęstości mieszanki – tak, by była maksymalnie jednorodna i gęsta w całej swej objętości.

Buławy wibracyjne o napędzie mechanicznym.

Tego typu buławy mają konstrukcję wałka giętkiego, w którym wibracje tworzone są poprzez mechaniczne przeniesienie obrotów elastycznym „wrzecionem” z napędu elektrycznego do buławy i ukrytego w niej mimośrodu (wału o niesymetrycznej budowie). Najpopularniejszą jednostką napędzającą jest napęd elektryczny – model o nazwie CMP i mocy 2 Kw, co równa się niemal 3 koniom mechanicznym.Do tego silnika / napędu można zastosować wszystkie modele buław mechanicznych: AM 28, AM 35, AM 42, AM 50, AM 57. Liczba w kodzie oznacza średnicę buławy, co z kolei przekłada się na ilość zawibrowanego betonu na godzinę i wynosi odpowiednio: 8, 10, 20, 29, 35 m3/ h. Występują one też w trzech wariantach długości wałka giętkiego: 3, 4 i 5 mb.
W ofercie jest też napęd spalinowy, o nazwie CG, wyposażony w silnik marki Honda. Ten napęd stosuje się w sytuacjach, gdy nie ma możliwości doprowadzenia prądu do miejsca, w którym należy zawibrować mieszankę betonową. Ze względu na swoją cenę (około 4 razy droższy od CMP) jest znacznie mniej popularny.

Napęd CMP to w gruncie rzeczy zabudowany silnik elektryczny 1-fazowy, który za pomocą wałka giętkiego przekazuje około 9000 obrotów / min. na buławę, wewnątrz której znajduje się zawieszony na wirniku mimośród, łożyskowany wysokiej klasy łożyskami, wprowadzający buławę w silne wibracje. Wałek giętki buławy przyłącza się do napędu poprzez wetknięcie w gniazdo sześciokątnego trzpienia i następnie zablokowanie go pokrętłem dociskowym, umieszczonym na bocznej ścianie gniazda.

CMP jest produkowany w zgodzie z odpowiednimi wytycznymi wynikającymi z właściwych dyrektyw: EN 60745-2-12: 2003 i EN 60745-1: 2003. Dokładne dane podane są w załączonej w ostatnim rozdziale instrukcji obsługi.


ZAŚLEPKA

Ze względu na wysoką temperaturę powstającą pod wpływem tarcia w samej buławie, należy bezwzględnie używać ją zanurzoną w zaprawie do min 70% wysokości. Woda z zaprawy idealnie chłodzi buławę zapobiegając zatarciu urządzenia. Buława powinna być zanurzona w pozycji mniej więcej pionowej.

Dla zabezpieczenia półokrągłej zaślepki buławy (znajduje się na końcu buławy) przed odkręceniem się podczas wibrowania betonu, w miejscu jej połączenia z trzonem buławy wykonany jest punktowy spaw. Zapobiega to też ewentualnej niewskazanej ingerencji „ciekawskich”. Jeśli doszło do uszkodzenia zaślepki i konieczna jest jej wymiana, nakręconą na nowo część zaleca się również przyspawać w jednym miejscu, gdyż inaczej może odkręcić się i zaginąć w betonie.

W ofercie znajduje się wersja buław pokryta gumą w celu zapobiegnięcia uszkodzeniom zaślepki jak i szalunków podczas wibracji.

Buławy te importowane są przez spółkę Lange Łukaszuk na indywidualne zamówienia Klientów.

WAŻNE !! Nie wolno wyłączać urządzenia, gdy buława jest zanurzona w betonie, gdyż z reguły dochodzi do zassania buławy i wówczas często urządzenie jest stracone.

Najpopularniejsze rozmiary buław mechanicznych to: Ø28 (drobne prace włącznie z małą architekturą ogrodową), Ø35 (średnie prace na budowach indywidualnych), Ø42 (średnie prace przy większych inwestycjach)

Jak każde urządzenia, również buławy wibracyjne ulegają uszkodzeniom. Najczęściej wymieniane części w buławach mechanicznych (i ich napędach) to :


  • włącznik napędu,

  • szczotki węglowe napędu,

  • zaślepka szczotek węglowych napędu,

  • zaślepka buławy

  • śruba zabezpieczająca połączenie wałka giętkiego buławy z silnikiem,

  • filtr przeciwpyłowy napędu.

Buławy wibracyjne napędzane elektrycznie prądem o wysokiej częstotliwości ( HF- High Frequency).

Dzielą się na:

- elektryczne w 3 klasach wykonania: STANDARD, PREMIUM, TURBO

- elektroniczne w klasach ZAFA oraz EVEKlasa elektroniczna - jest to rynek dopiero wschodzący nawet na tak rozwiniętych rynkach, jak Austria i Szwajcaria, dlatego poświęcone zostanie jej bardzo niewiele miejsca.Jednostką napędową jest tu silnik umieszczony w środku buławy. Buławy te są wygodne w użytkowaniu dzięki temu, że Użytkownik nie musi „walczyć” z długim wężem giętkim ani ciężkim transformatorem. Operator ma tu do dyspozycji długi kabel wpinany do prądu, z modułem elektronicznym sterującym prądem tak, aby z jednej fazy 230V/50Hz, stworzyć trzy fazy o wartości 230V/200 Hz, napędzające silnik buławy, przy czym w klasie ZAFA moduł jest niewielką przetwornicą w którą się wpina kabel buławy, zaś w klasie EVE moduł jest tak lekki i niewielki, że został wbudowany w kabel na stałe. Elektroniczne buławy są zalecane do stosunkowo lżejszych prac niż elektryczne buławy, z uwagi na ich niższą moc i większą wrażliwość na przeciążenia.

W 2010 roku swoją premierę będą mieć buławy elektroniczne z serii TRONIC. Wyposażone zostaną w bardzo niewielkie moduły przetwarzające prąd, jeszcze szczelniejsze włączniki (IP powyżej 44), oraz butle wykonane w standardzie TURBO (najlepsze możliwe łożyskowanie).

Buławy HF o napędzie elektrycznym (klasa elektryczna, najpopularniejsza grupa produktów na rynkach zachodnioeuropejskich) - napędzane są za pomocą trzech rodzajów przetwornic (transformatorów):

- jednofazowe przetwornice 230 V ( CAF 100, CAF 120, CAF 140),

- trójfazowe przetwornice 400 V (CAF 110, CAF 130, CAF 150, 220, CAF 600),

- generatory-silniki benzynowe, produkowane przez firmę Honda ( GAF 110, GAF 150, GAF 220)

Wszystkie one mają za zadanie przetworzyć prąd 220V/50Hz (wyprodukować w przypadku generatora) na prąd trójfazowy o napięciu 42V i wysokiej częstotliwości 200 Hz, który napędza silnik umieszczony na wysokiej klasy łożyskach kulkowych ( 5 szt.) wewnątrz buławy. Stąd też ich nazwa: HF = High Frequency (z ang.: wysoka częstotliwość). Na wrzecionie owego silnika znajduje się mimośrodowo umocowana przeciwwaga, która wprawia buławę w drgania. Urządzenia podczas pracy mocno nagrzewają się, więc konieczne jest ciągłe ich zanurzenie w obrabianej masie celem chłodzenia (do minimum 70% wysokości buławy, przy zachowaniu pozycji mniej więcej pionowej).

Wszystkie trzy typoszeregi przetwornic stosuje się do buław (inaczej zwanych „butlami”) oferowanych w trzech klasach jakościowych: STANDARD, PREMIUM i TURBO. W Europie zachodniej Klienci skupiają się na klasie STANDARD, która sama w sobie oferuje bardzo dobre parametry.

Klasa STANDARD (AV385, AV 425, AV525,AV585, AV655, AV 755 – kody oznaczają średnice buław) to wysokiej klasy silniki i łożyska, klasa PREMIUM (AV525 Premium, AV585 Premium, AV 655 Premium, AV 755 Premium) jest wyposażona w najwyższej jakości japońskie łożyska marki NACHI, zaś klasa TURBO (Turbo 52, Turbo 58, Turbo65, Turbo75) to łożyska NACHI i dodatkowo wzmocniony silnik, co daje jeszcze większą wydajność w pracy.

Buławy wszystkich trzech klas jakościowych występują w różnych wersjach wyposażenia: w standardzie (bez dodatków), z gumowaną osłonką na głowicy, z zabezpieczeniem termicznym (odłącza przetwornicę w przypadku przegrzania) i na koniec z wszystkimi udogodnieniami razem.

Buławy wysokich częstotliwości (HF) z przetwornicami elektrycznymi są dedykowane do prac o większym natężeniu. W modelach przetwornic CAF 120, 140 (na 240V) oraz CAF 130, 150 (3-fazowe, na tzw. „siłę”) można zastosować dwie buławy na raz. W większych przetwornicach CAF 220/400V trzy buławy, a w największej CAF 600/400V nawet cztery buławy TURBO 65, co daje możliwość zawibrowania aż 200 m3 betonu na godzinę!

W czerwcu 2009 nowością w ofercie stała się seria buław pistoletowych HF, o handlowej nazwie ERGO. Potencjalni klienci znajdują tu takie średnice butli, jak 385, 425, 525, 585, 655 i nawet 755 mm, oraz przede wszystkim świetną ergonomię (autor pisze w oparciu o własne spostrzeżenia zdobyte podczas testowania produktów). Serię tą firma Hervisa stworzyła pod wpływem sygnałów z rynku, mówiących o większych oczekiwaniach związanych z wygodą użytkowania wibratorów przy pracach na niewielkiej powierzchni.Dodatkowe uwagi !!

Nie wolno dopuszczać do zaplątania się buław (mechanicznych i elektrycznych) w zbrojeniu lub do wsunięcia się buławy podczas pracy pod siatkę posadzkową. Oznacza to bardzo często niemożność wyciagnięcia jej z mieszanki betonowej, czyli bezpowrotną utratę narzędzia. Spaw łączący zaślepkę z butlą powinien być zawsze wolny od uszkodzeń. W przeciwnym razie zaślepka może się odkręcić i wówczas beton, który dostaje się do środka buławy momentalnie niszczy łożyska. Oznacza to wymianę całego narzędzia na nowe – w przypadku buław mechanicznych, lub wymianę samej butli – w przypadku buław wysokiej częstotliwości (HF). W przypadku buław mechanicznych dość częstym powodem wizyty w serwisie bywa też konieczność wymiany samego wałka giętkiego, nie całego narzędzia. Przyczyną uszkodzeń wałka giętkiego z jest z reguły zbyt mocne zakrzywienie go podczas pracy. Konstrukcja buław (mechanicznych jak i HF) jest na tyle prosta, że znacząca większość uszkodzeń wynika z niewłaściwego postępowania ze sprzętem.

Listwy wibracyjne - służą do równania posadzek betonowych. Profile wykonane są ze stopu aluminium, cechującego się wysoką odpornością na ścieranie i wyginanie. Za pomocą listew wibracyjnych można wyrównywać powierzchnie poprzez stopniowe usuwanie nadmiarów masy (warstw) o grubości nawet do 18 cm (zależnie od modelu listwy i struktury wyrównywanej mieszanki). Szerokość profili obejmuje zakres od 1,5 do 3,0 metrów, co pozwala wyrównać duże powierzchnie w niewielkiej jednostce czasu.

W katalogu HERVISA znajdują się cztery modele w różnych wersjach mocowych i wielkościowych:

- Jupiter – z napędem benzynowym

- Zeus – z napędem elektrycznym 230 V/50 Hz

- Pluton – z napędem elektrycznym 230 V/50 Hz

- Venus – z napędem benzynowymListwy wibracyjne, podobnie jak inne produkty z zakresu techniki wibracyjnej, to w Polsce nadal rynek wschodzący, mający przed sobą doskonałe perspektywy. Spółka Lange Łukaszuk zaprasza do współpracy wszystkich Partnerów handlowych.

INSTRUKCJE OBSŁUGI ORAZ CERTYFIKATY

INSTRUKCJA OBSŁUGI NAPĘDU CMP ORAZ BUŁAW MECHANICZNYCH Z SERII AM.

Dla bezpieczeństwa własnego oraz bezpieczeństwa wszystkich przebywających wokół należy przeczytać i upewnić się, czy się rozumie następujące informacje na temat bezpieczeństwa. Operator jest odpowiedzialny za to, aby upewnić się, że w pełni rozumie, jak bezpiecznie obsługiwać urządzenie.

- UTRZYMUJ swój obszar roboczy w czystości i dbaj o jego dobre oświetlenie. Zanieczyszczone stanowiska robocze i miejsca zaciemnione sprzyjają powstawaniu wypadków.

- NIE PRACUJ narzędziami ręcznymi o napędzie elektrycznym w obszarach zagrożonych wybuchem. Rozumie się tu w szczególności obecność łatwopalnych cieczy, gazów i pyłu. Ręczne narzędzia elektryczne wytwarzają iskry, które mogą doprowadzić do zapalenia się pyłów i oparów.

- TRZYMAJ osoby obserwujące, dzieci oraz osoby odwiedzające z dala od miejsca używania ręcznych narzędzi o napędzie elektrycznym. Nieuwaga może skutkować utratą kontroli nad bezpieczeństwem użytkowania.

- NARZĘDZIA UZIEMIONE MUSZĄ BYĆ PODŁĄCZONE do wyjść właściwie zainstalowanych i uziemionych w zgodności ze wszystkimi stosownymi przepisami i regulacjami.

- NIGDY NIE USUWAJ wtyków uziemiających i nie modyfikuj wtyczek w jakikolwiek sposób.

- NIE STOSUJ żadnych wtyczek pośredniczących.

- W przypadku, gdy masz wątpliwości, SPRAWDŹ poprzez wykwalifikowanego elektryka, czy wyjście jest prawidłowo uziemione. W przypadkach, gdy urządzenie wykazuje wadliwe działanie bądź przebicie elektryczne, uziemienie, dzięki ścieżce o niskiej oporności, odprowadza elektryczność od użytkownika.

- UNIKAJ kontaktu ciała z powierzchniami uziemionymi, takimi jak rury, grzejniki, paleniska kuchenne i chłodziarki. Istnieje tu szczególne niebezpieczeństwo porażenia elektrycznego na skutek uziemienia Twojego ciała.

- NIE WYSTAWIAJ narzędzi o napędzie elektrycznym na działanie deszczu lub wilgoci. Przenikanie wody do narzędzi elektrycznych zwiększa ryzyko porażenia elektrycznego.

- NIGDY NIE UŻYWAJ przewodu przyłączowego do przenoszenia narzędzia.

- NIGDY NIE WYCIĄGAJ wtyczki za sznur z gniazdka.

- TRZYMAJ przewód przyłączowy z dala od źródeł ciepła, smaru, ostrych krawędzi oraz poruszających się części.

- Natychmiast WYMIEŃ uszkodzone przewody przyłączowe. Uszkodzone przewody przyłączowe zwiększają ryzyko porażenia elektrycznego.

- Serwis narzędzia MUSI BYĆ PRZEPROWADZANY przez wykwalifikowany personel remontowy.

- Podczas serwisowania narzędzia UŻYWAĆ tylko oryginalnych części zamiennych.

- NIE UŻYWAJ NARZĘDZIA w stanie zmęczenia i pod wpływem narkotyków, alkoholu lub innych środków odurzających.

- UPEWNIJ SIĘ, czy maszyna jest wyłączona przed włożeniem wtyczki do gniazdka. Dotykanie palcami elementów wtykowych narzędzi, które są podłączone do sieci, może prowadzić do wypadków.

- USUŃ kliny nastawcze i klucze maszynowe przed wprawieniem urządzenia w ruch obrotowy. Klucz maszynowy lub klin nastawczy umieszczone z lewej strony wirującej części narzędzia może prowadzić do obrażeń ciała.

- UTRZYMUJ zawsze właściwe podparcie i wyważenie. Właściwe podparcie i wyważenie umożliwia lepszą kontrolę nad urządzeniem w nieoczekiwanych sytuacjach.

- NIE PRZECIĄŻAJ narzędzia.

- UŻYWAJ zawsze odpowiedniego narzędzia do danej pracy. Dzięki temu praca stanie się

bezpieczniejsza przy wielkościach, dla których jest skonstruowana.

- NIE UŻYWAJ narzędzia bez odpowiednio zamontowanych elementów podłączeń. Każde narzędzie, które nie może być sterowane za pomocą przełączników jest niebezpieczne i musi zostać poddane naprawie.

- ODŁĄCZ wtyczkę od źródła zasilania przed dokonywaniem wszelkich ustawień, wymianą akcesoriów lub przed odstawieniem narzędzia.

- PRZECHOWYWAĆ nieobciążone narzędzia z dala od dostępu dzieci i innych osób bez przeszkolenia. Narzędzia stanowią niebezpieczeństwo w rękach osób bez przeszkolenia.

- SPRAWDŹ poruszające się części na ich współosiowość i ich połączenie, uszkodzenia części oraz wszelkie inne warunki, które mogą wpływać niekorzystnie na pracę narzędzi. W razie uszkodzenia narzędzia, niezwłocznie należy je poddać naprawie.

- UŻYWAJ tylko akcesoriów zalecanych przez producenta modelu narzędzia, który posiadasz. Akcesoria, które są odpowiednie dla jednego narzędzia, mogą stać się niebezpieczne w momencie zastosowania ich w innym narzędziu.

PRACA URZĄDZENIA

Instrukcja Podłączenia:

1 Włóż wtyk sześciokątny do obudowy wałka.

2 Przykręć plastikową nakrętkę (wałka) do gwintu aluminiowego (jednostki zasilania).

(UWAGA: Gwinty są lewostronne i NIE wymaga się do tego żadnych narzędzi).Dobór Połączenia:

Długość wałka giętkiego: 3, 4 lub 5 mb

Średnica wibratora: 28, 35, 42 lub 50 & 57 mm
NIE NALEŻY ZBYT MOCNO ZAGINAĆ WAŁKA GIĘTKIEGO BUŁAWY WIBRACYJNEJ. DOPUSZCZALNY PROMIEŃ ZAGIĘCIA – NIE MNIEJ NIŻ 100 CM !!

Połączenia Elektryczne

Wszystkie przenośne urządzenia elektryczne są niebezpieczne jeśli są używane pod innym napięciem niż wskazane na tabliczce znamionowej. Urządzenie pracuje tylko pod jednym napięciem . Sprawdź wartość napięcia w zasilaniu czy odpowiada wartości napięcia na tabliczce znamionowej.Sprawdź czy włącznik urządzenia jest w pozycji wyłączonej (off) zanim podłączysz zasilanie zewnętrzne.

220V - zawsze używaj przewodów zasilających z uziemieniem.

115V - jeśli używasz przenośny transformator, to musi on posiadać min. 2,5 kW i stabilne napięcie znamionowe wyjściowe.
UWAGA: nie używać przewodów uszkodzonych lub zużytych. Unikać obciążeń nakładanych na przewody.

PRZECHOWYWANIE

Gdy urządzenie CMP nie jest używane przez dłuższy okres, należy je przechowywać w czystym, suchym i odpowiednio zabezpieczonym miejscu.


TRANSPORT

Podczas transportu silnik urządzenia CMP należy chronić przed uszkodzeniem mogącym powstać na skutek jego ześlizgnięcia się, wywrócenia lub nagłego uderzenia.


WYKRYWANIE I USUWANIE USTEREK

Problem - Przyczyna – Rozwiązanie
- Urządzenie nie pracuje - Sprawdź podłączenie do zasilania - Uszkodzone szczotki węglowe, lub uszkodzony przełącznik.

- Silnik pracuje, lecz jest przegrzany - Wyczyścić odpowietrzniki w obudowie - Wyczyścić lub wymienić filtr

Powietrza.

- Silnik pracuje wolno i przegrzewa się - Sprawdzić napięcie układu elektrycznego - Sprawdzić specyfikację

kabla - Uszkodzony wałek giętki lub buława.

- Praca silnika staje się zbyt głośna - Uszkodzone szczotki węglowe - Uszkodzone łożyska - Wirnik może

trzeć o stojan - Uszkodzona obudowa lub luźne śruby.
SERWIS I KONSERWACJA

Konserwacja Okresowa

1 Tylko wykwalifikowany elektryk może pracować z częściami elektrycznymi.

2 Upewnić się, czy zasilanie elektryczne zostało odłączone przed przeprowadzaniem prac konserwacyjnych.

3 We wszystkich pracach konserwacyjnych używać części oryginalnych.

4 Wskazane jest okresowe smarownie łożysk przetwornika.

5 Po każdych 100 godzinach pracy urządzenia należy sprawdzić stan szczotek węglowych. Należy je wymienić, gdy ich czynna długość spadnie poniżej 5 mm.

6 Okresowo czyścić otwory wentylacyjne na przedniej i tylnej ścianie przetwornika, aby zapobiec przegrzaniu się urządzenia.

7 Po zakończeniu prac konserwacyjnych należy się upewnić, czy wszystkie elementy zabezpieczeń są właściwie zamontowane.

8 Przed uruchomieniem urządzenia należy sprawdzić śruby mocowania obudowy.

9 Po każdych 12 miesiącach lub częściej, w zależności od praktyki stosowania, zaleca się przeprowadzenie kontroli przez autoryzowanego przedstawiciela firmy Hervisa, s.a.


MADE IN EU

INSTRUKCJA OBSŁUGI BUŁAW WIBRACYJNYCH WYSOKICH CZĘSTOTLIWOŚCI Z SERII AV STANDARD, PREMIUM ORAZ TURBO

Dla bezpieczeństwa własnego oraz bezpieczeństwa wszystkich przebywających wokół należy przeczytać i upewnić się, czy się rozumie następujące informacje na temat bezpieczeństwa. Operator jest odpowiedzialny za to, aby upewnić się, że w pełni rozumie, jak bezpiecznie obsługiwać urządzenie.DANE TECHNICZNE

MODEL

AV385 STAND.

AV425 STAND.

AV525 STAND.

AV585 STAND.

AV655 STAND.

AV755 STAND.

AV525 PREM.

AV585 PREM.

AV 655 PREM.

AV755 PREM.

Waga

9

10

13

15

17

20

13

15

17

20

Ø buławy

38

42

52

58

65

75

52

58

65

75

Obroty / min

12 000

Siła wibrowania N

1400

2100

3500

5200

6700

8000

3500

5200

6700

8000

Długość węża mb

5,00

Prąd A

6

7

9

11

14

18

9

11

14

18

Moc W

465

490

755

875

930

1165

755

875

930

1165

Napięcie V

3 x 42 V

3 x 42 V

3 x 42 V

3 x 42 V

3 x 42 V

3 x 42 V

3 x 42 V

3 x 42 V

3 x 42 V

3 x 42 V

Częstotliwość HZ

200

200

200

200

200

200

200

200

200

200

Stopień ochrony IP

IP 44 / IP 57

Dla każdego wymiaru te same dane techniczne niezależnie od wyposażenia (termiczne zabezpieczenie silnika, osłonka na końcu buławy)

: sites -> default -> files
files -> Smm załącznik a formularz zgłoszenia bezpieczeństwa
files -> Viii festiwal Komedii szpak 2014
files -> Warszawskie inwestycje I remonty w 2016 r. W tym roku rozpocznie się budowa kolejnych odcinków II linii metra, remonty I inwestycje tramwajowe poprawią funkcjonowanie komunikacji miejskiej
files -> Sprawna ewakuacja to podstawa zasady i urządzenia bezpieczeństwa w warszawskim metrze
files -> Komunikacją do nekropolii Jak co roku linie autobusowe i tramwajowe „C
files -> Wyniki wojewódzkiego konkursu języka angielskiego – etap rejonowy z dnia 9 stycznia 2015r
files -> Wzór załącznika w formacie A5
files -> Ul. Patriotów 108
files -> Przewozy Regionalne” Spółka z o o. Pomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni do postępowania przetargowego o udzielenie zamówienia oznaczonego nr referencyjnym prek3-251- 42 /13


  1   2   3   4


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna