Idea Olimpiad Specjalnych Celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualnąPobieranie 18.58 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar18.58 Kb.Materiały prasowe

Idea Olimpiad Specjalnych

Celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym.

Olimpiady Specjalne zostały stworzone w Stanach Zjednoczonych w 1968 roku, przez Eunice Kennedy Shriver, w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych dostosowanych, jeśli to niezbędne, do ich potrzeb i możliwości.

Mottem każdego olimpijczyka specjalnego są słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii otwarcia zawodów sportowych: 

Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”


Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem stowarzyszenia jest również zwiększenie świadomości społecznej poprzez szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Olimpiady Specjalne w liczbach

na świecie:

w Polsce:

 • funkcjonują w 180 krajach;
 • zrzeszają:

  • 2,8 mln zawodników;

  • ponad milion członków rodzin;

  • ponad 500 tys. wolontariuszy;

 • organizują 20 tys. zawodów i imprez rocznie

 • funkcjonują w ramach 18 oddziałów regionalnych – łącznie w 564 sekcjach;

 • zrzeszają:

  • blisko 17 tys. sportowców;

  • ponad 1000 członków rodzin;

  • 1550 trenerów;

  • 4500 wolontariuszy;

 • organizują 200 zawodów i imprez rocznie;


Trzy nurty współczesnego ruchu olimpijskiego:

Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2009 w Idaho

W 2009 roku Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbędą się w Boise, w stanie Idaho, USA. Weźmie w nich udział ponad 2 500 zawodników ze 113 państw. Towarzyszyć im będzie 6 000 wolontariuszy.

Zawodnicy zmierzą się w siedmiu olimpijskich dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, jeździe figurowej na łyżwach, hokeju halowym, snowboardingu, biegu na rakietach śnieżnych oraz łyżwiarstwie szybkim.
Idea Światowego Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych (organizacja „Torch Run”)

Olimpiady Specjalne, jako jedyna organizacja (poza MKOl), mają prawo do zapalania ognia w Grecji dla Światowych i Kontynentalnych Igrzysk. Ogień ten nosi nazwę Ognia Nadziei i na miejsce Igrzysk dostarcza go sztafeta, w której biegną policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, straż graniczna, adwokaci – stąd nazwa: Światowy Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych. Uczestnicy biegu są członkami międzynarodowej organizacji „Torch Run”, funkcjonującej od 1981 roku.

Strzegący prawa zajmują się uświadamianiem społeczeństwa, czym jest niepełnosprawność intelektualna i Igrzyska Olimpiad Specjalnych oraz pozyskują fundusze na działalność Programów Olimpiad Specjalnych.

Organizację „Torch Run” wspierają firmy, m.in. DHL Express, który jest Oficjalnym Dostawcą Ognia Nadziei na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2009. Rola DHL Express nie ogranicza się do transportu Ognia – w Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa biorą udział wolontariusze firmy, dostarcza ona również stroje dla wszystkich uczestników biegu.

Sztafeta niosąca olimpijski Ogień Nadziei na Igrzyska w Idaho wyruszy 12 listopada z Aten i odwiedzi dziewięć miast na pięciu kontynentach: Warszawę, Abu Dhabi, Dubaj, San Jose, Johannesburg, New Delhi, Szanghaj, Miami, Nowy York i Los Angeles.

Warszawa została uhonorowana przywilejem goszczenia Ognia Nadziei, ponieważ w 2010 roku będzie gospodarzem Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

W Biegu bierze udział 2 400 biegaczy z całego świata oraz 12 000 widzów. Do każdego miasta na trasie sztafety ogień zostanie dostarczony przez firmę DHL Express, która jest oficjalnym dostawcą Ognia Nadziei na Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2009. W każdym odcinku Biegu Strzegących Prawa uczestniczą wolontariusze firmy. DHL Express dostarcza także stroje wszystkim uczestnikom sztafety.

W warszawskim odcinku biegu weźmie udział 200 polskich Strzegących Prawa, 16 stróżów reprezentujących narodowe organizacje policyjne, 5 olimpijczyków specjalnych, którzy reprezentowali Polskę m.in. podczas Igrzysk w Szanghaju, polscy Olimpijczycy oraz wolontariusze firmy DHL Express, globalnego partnera Biegu. Ogień Nadziei zostanie przywitany przez najwyższe władze RP, a sztafeta zakończy uroczystością w hali Torwar.

V Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010 w Warszawie

W marcu 2007 roku Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska wygrało konkurs na organizatora Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010. Na głównego gospodarza Igrzysk wybrano Warszawę, a 58 polskich miast zostało wybranych do roli miast – gospodarzy (program „Host Towns”) goszczących zawodników uczestniczących w Igrzyskach.

Powołana do życia fundacja Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010 (ELIOS 2010) przejęła obowiązki związane z koordynacją organizacji europejskich Igrzysk w Warszawie.

Honorowy patronat nad zawodami objął Prezydent RP Lech Kaczyński. Igrzyska wspierają także instytucje rządowe, samorządowe i prywatne firmy.

W planowanych na wrzesień 2010 roku Igrzyskach, udział wezmą przedstawiciele 58 Programów Narodowych Olimpiad Specjalnych z całej Europy i Eurazji. Wystąpi ponad 1 800 sportowców, którym towarzyszyć będzie 650 trenerów i 2 500 członków rodzin.

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwać będzie 200 sędziów, 350 lekarzy i przedstawicieli środowiska medycznego, a także ponad 100 działaczy Komitetu Organizacyjnego Igrzysk. Pomagać im będzie ponad 2 000 wolontariuszy.

Zawodnicy wystartują w 10 olimpijskich dyscyplinach: koszykówce, pływaniu, tenisie, lekkoatletyce, tenisie stołowym, podnoszeniu ciężarów, piłce nożnej, badmintonie, bowlingu oraz jeździe szybkiej na wrotkach.

# # #


Więcej informacji udziela:

Bogusław Gałązka, Dyrektor Komitetu Organizacyjnego Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Warszawa 2010
tel.: 022 656 64 03-04, tel. kom.: 0 602 631 706
b.galazka@olimpiadyspecjalne.pl
: sites -> default -> files
files -> Smm załącznik a formularz zgłoszenia bezpieczeństwa
files -> Viii festiwal Komedii szpak 2014
files -> Warszawskie inwestycje I remonty w 2016 r. W tym roku rozpocznie się budowa kolejnych odcinków II linii metra, remonty I inwestycje tramwajowe poprawią funkcjonowanie komunikacji miejskiej
files -> Sprawna ewakuacja to podstawa zasady i urządzenia bezpieczeństwa w warszawskim metrze
files -> Komunikacją do nekropolii Jak co roku linie autobusowe i tramwajowe „C
files -> Wyniki wojewódzkiego konkursu języka angielskiego – etap rejonowy z dnia 9 stycznia 2015r
files -> Wzór załącznika w formacie A5
files -> Ul. Patriotów 108
files -> Przewozy Regionalne” Spółka z o o. Pomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni do postępowania przetargowego o udzielenie zamówienia oznaczonego nr referencyjnym prek3-251- 42 /13
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna