IdentyfikacjaPobieranie 10.25 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar10.25 Kb.
OPIS PROJEKTU „GĄSZCZ”- Generator Sztuki Częstochowa

IDENTYFIKACJA

Wizja lokalna wykazała dużą degradacje terenu oraz wiele elementów, które należy zachować lub poddać rewitalizacji. Do obiektów tych zaliczamy: teren cmentarza, budynek czyszczenia kadzi oraz przepompownia.

DIALOG SPOŁECZNY

Następnego dnia przeprowadziliśmy wywiad z mieszkańcami Częstochowy, w którym zapytaliśmy ich czego brakuje w Częstochowie oraz jakie kierunki rozwoju powinno przyjąć ich miasto. W wyniku przeprowadzonego wywiadu wykrystalizowały się cztery potrzeby:


 • kontra punkt

 • miejsca rekreacji

 • przestrzeń festiwalowa

 • rozwój edukacji

POCZĄTEK

W pierwszych dniach projektowych powstały cztery główne koncepcje: • Europejskie Centrum Ekumeniczne

 • Park Zadumy i Pustelnie

 • Artystyczny Generator Zdarzeń

 • Centrum Zdrowia i Urody

Późniejsza dyskusja i analiza tych pomysłów skierowała nas do stworzenia hybrydy Pustelni z Artystycznym Generatorem.

MAPA MYŚLI

Korzystając z doświadczenia prowadzących, proces projektowy zaczęliśmy od bardo ciekawej metody: Mapy Myśli. Metoda ta oparta o tworzenie drzewa skojarzeń, pomogła nam ukierunkować się na dalsze projektowanie.

GENEZA- T1000

U podstaw naszej koncepcji leżą wnikliwe i rzetelne analizy. Efektem wielogodzinnej wspólnej pracy przy projektowaniu jest Generator Sztuki Częstochowa.

REWITALIZACJA PRZEZ KULTURE

Z problemami terenów poprzemysłowych spotykamy się od lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy miała miejsce rewolucja technologiczna w przemyśle. Nowe technologie spowodowały, że przemysł ciężki, wydobywczy, tereno chłonny zaczyna tracić na swoim znaczeniu. Odchodzi do lamusa. Tracąc na znaczeniu ekonomicznym pozostawia po sobie ogromne tereny zdegradowane. Zaczyna się proces rewitalizacyjny. Zaczęło się od rewitalizacji poprzez:


 • rekreacja i sport WPKiW w Chorzowie

 • działanie poprzez wprowadzanie mieszkań i miejsc pracy np. IBA Emscher Park

 • parki przemysłowe, parki naukowo-technologiczne np. Adlershof w Berlinie

 • Najwyższy poziom ewolucji w zagospodarowaniu, którym jest rewitalizacja poprzez kulturę i sztukę np. Tate Modern, Muzeum Sztuki i Dizajnu w Paryżu, Grand-Hornu w Belgi.

W proponowanym przez nas projekcie sztuka z przemysłem wzajemnie się nie wyklucza. Wprowadzamy sztukę w przemysł „jak kij w mrowisko”. Paradoksalnie ten zabieg spowoduje rozszerzenie się przemysłu, będzie elementem, który wygeneruje dodatkowe działania ekonomiczne w tym obszarze. Fama festiwali może przyciągać inwestorów, zakłady przemysłowe mogą stać się mecenasami sztuki.

GOOGLE


W niedalekiej przyszłości wyobrażamy sobie naszą koncepcję jako realny twór. Podchodząc do wyszukiwarki Google i chcąc znaleźć najciekawsze miasto w Polsce, przeglądarka znajduje Generator Sztuki Częstochowa. Nasza koncepcja nabierając realnych kształtów, stała się naszym ośrodkiem artystycznym na skale całego kraju, a nawet Europy. Stało się tak głównie za sprawą zaistniałych tam funkcji takich jak: dzielnica pracowni artystycznych, artystyczny inkubator, instytut estetyki, huta sztuki,

INSTYTUT


Instytut sztuki jako największy ośrodek dydaktyczny mieści w sobie funkcje takie jak:

 • szkoła

 • biblioteka

 • media teka

 • galerie

 • usługi

 • gastronomia

Będąc zaś elementem iluminacji, tła dla festiwali wyposażony jest we wszystkie funkcje stanowiące dla nich zaplecze.

FESTIWAL


Duży i otwarty teren pozwala na organizowanie cyklicznych jak i okazjonalnych imprez masowych. Dzięki dobrej komunikacji z centrum miasta oraz bliskości głównej drogi, plac staje się atrakcyjny nie tylko dla ludzi z Częstochowy.

GALERIA


Galeria jako ostatni punkt przekazu artysty dla odbiorcy staje się ważnym miejscem w naszym kompleksie. Przestrzeń ta jest podkreślona przez ulokowanie jej w dwóch najcenniejszych postindustrialnych budynkach.

ART MARKET

Eksportowym hitem okazał się Art. Market, będący naszym sposobem sprzedaży oraz odbioru sztuki.

REKREACJA

Spoina łącząca omawianą triadę silnie oddziaływujących przestrzeni miejskich. Umożliwia w przyjemny sposób przedostanie się pomiędzy tymi przestrzeniami, wykorzystując naturalne szlaki komunikacyjne np. rzeka

ZAKWATEROWANIEW ramach odbywających się imprez i licznych eventów konieczne stało się zapewnienie przebywającym osobą ciekawych miejsc noclegowych. Wyróżniającymi elementami jest zaskakujące zróżnicowanie tych miejsc od hoteli aż do pustelni oraz nietypowy industrialny charakter.
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna