Informacja dla pacjentów do planowego zabiegu operacyjnegoPobieranie 19.7 Kb.
Data30.04.2016
Rozmiar19.7 Kb.


INFORMACJA DLA PACJENTÓW DO PLANOWEGO ZABIEGU OPERACYJNEGO


Kwalifikacja pacjenta do zabiegu odbywa się w gabinetach specjalistycznych. Lekarz , który będzie prowadził leczenie musi zbadać pacjenta, zapoznać się z badaniami dodatkowymi lub zlecić ich wykonanie oraz omówić szczegóły planowanego postępowania. Porady w gabinetach specjalistycznych są odpłatne.

Prosimy zastosować się do poniższych zaleceń:


1. Przygotowanie do zabiegu

Przed planowanym zabiegiem operacyjnym osobom niezaszczepionym zalecane jest wykonanie szczepień ochronnych przeciw WZW B (żółtaczce zakaźnej typu B) co najmniej na 6 tygodni przed planowaną operacją.

Przed zabiegami operacyjnym refundowanym przez NFZ należy dostarczyć skierowanie do oddziału. Należy to zrobić w momencie wpisania na kolejkę oczekujących.

Po kwalifikacji do zabiegu operacyjnego przez chirurga należy wypełnić ankietę anestezjologiczną, którą otrzymają państwo w trakcie wizyty dopuszczającej do zabiegu oraz należy wykonać badania laboratoryjne, zlecone przez lekarza prowadzącego.

Po wypełnieniu ankiety anestezjologicznej prosimy umówić się w recepcji szpitala na konsultację anestezjologiczną. Konsultacja ta jest nieodpłatna. Istnieje możliwość konsultacji telefonicznej
z anestezjologiem zwłaszcza u osób mieszkających w odległych miejscach .Ale nawet w tym przypadku pacjenci chorujący na schorzenia przewlekłe, przyjmujący leki na stałe( np.insulina) mogą zostać poproszeni o przybycie na konsultacje osobiście do naszego szpitala.

Należy bezwzględnie zgłosić anestezjologowi i operatorowi istniejące zaburzenia krzepnięcia krwi


i epizody krwawień
po uprzednio przebytych operacjach

Badanie krwi można wykonać w naszej klinice codziennie od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 11:00 oraz w soboty 8:00-10:00 w Laboratorium Diaklin, które mieści się na II piętrze naszego szpitala. Laboratorium DIAKLIN umożliwia również indywidualne ustalenie godziny badania pod nr kom. 508634081. Badania należy wykonać najpóźniej 2 dni, ale nie wcześniej niż 14 dni przed operacją.

EKG przed zabiegiem operacyjnym powinny wykonać osoby powyżej 45 roku życia oraz jeśli jest takie zlecenie anestezjologa podczas rozmowy kwalifikującej do znieczulenia. Badanie należy wykonać nie wcześniej niż 30 dni przed operacją.

Na 2 tygodnie przed operacją pacjenci do planowanych zabiegów rekonstrukcyjnych z użyciem przeszczepów (rekonstrukcja ACL, PCL, więzadeł stawu skokowego oraz ewentualnie inne rekonstrukcje więzadłowe) zobowiązani są do konsultacji laryngologicznej (bezpłatna w naszej klinice) oraz stomatologicznej w celu usunięcia potencjalnych ognisk zapalnym mogących powikłać przebieg pooperacyjny.

Na wizycie dopuszczającej część pacjentów otrzymuje recepty z lekami, które należy wykupić i zastosować przed operacją. W przypadku leków przeciwzakrzepowych (Clexane, Fraxiparine, Fragmin) proszę podać sobie zastrzyk podskórnie w powłoki brzucha wieczorem około godziny 20.00 przed zabiegiem operacyjnym zgodnie z instrukcją na ulotce otrzymanej w trakcie wizyty dopuszczającej do zabiegu. Proszę nie podawać leku w dniu zabiegu, jeżeli zapomnieliście Państwo tego zrobić dzień wcześniej!.

Pacjenci do planowanych zabiegów rekonstrukcji więzadeł kolana powinni zakupić jedną parę podkolanówek przeciwzakrzepowych o 2 stopniu ucisku – dostępne w naszym sklepie ortopedycznym

Po zabiegach ortopedycznych często wymagane jest zaopatrzenie ortopedyczne np. kule łokciowe, ortezy unieruchamiające (sztywne lub zawiasowe). W taki sprzęt ortopedyczny pacjent powinien się zaopatrzyć przed zabiegiem operacyjnym zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku zabiegów na kończynie górnej są to ortezy odwiedzeniowe lub przywiedzeniowe barku, temblak lub orteza nadgarstka.
W przypadku kończyny dolnej są to ortezy na staw kolanowy lub skokowy sztywne lub z regulacją zakresu ruchomości. Jeżeli zabieg operacyjny jest refundowany przez NFZ istnieje możliwość całkowitej lub częściowej refundacji kosztów zakupu tych środków na podstawie wniosku wystawianego przez lekarzy naszego szpitala. Kule nie podlegają refundacji. Całe niezbędne zaopatrzenie ortopedyczne dostępne jest
w naszym sklepie ortopedycznym i można go nabyć przed lub w trakcie przyjęcia do szpitala.

Proszę przed zabiegiem nie golić miejsca operowanego!

Ostateczne ustalenie terminu i godziny zabiegu należy potwierdzić telefonicznie lub osobiście na tydzień przed planowaną operacją.
2. Przyjęcie do szpitala

Prosimy zabrać ze sobą:

- numer PESEL oraz dowód tożsamości,

- NIP zakładu pracy (w przypadku konieczności wypisania zwolnienia L4)

- wypełniona ankieta anestezjologiczna wraz z wynikami badań laboratoryjnych

- potwierdzona grupa krwi (wpis w starym typie dowodu osobistego, książeczka krwiodawcy, oryginalny wynik badania laboratoryjnego, UWAGA! Nie wystarczy wynik na wypisie szpitalnym)

- aktualnie przyjmowane stale leki w oryginalnych opakowaniach

- przybory toaletowe i pantofle

- szlafrok

- WAŻNE!!! Należy mieć ze sobą wszystkie badania obrazowe tj. USG, zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, oraz wypisy szpitalne i inną dokumentacje medyczną dotyczącą w szczególności aktualnego schorzenia będącego celem zabiegu operacyjnego.W przypadku braku tej dokumentacji zabieg może zostać odwołany.

Wszelkie koszty wykonania ponownego badania ponosi pacjent.
W dniu poprzedzającym zabieg operacyjny i w dniu zabiegu prosimy pamiętać:

- leki, które Pani/Pan/dziecko przyjmuje codziennie( zwłaszcza leki nasercowe) prosimy wziąć o zwykłej porze popijając tylko jednym łykiem czystej wody, o ile lekarz anestezjolog nie zalecił inaczej (w razie wątpliwości prosimy skontaktować się z anestezjologiem)

- pacjenci chorujący na cukrzycę nie powinni zażywać porannej dawki leku, ani podawać rannej dawki insuliny, o ile lekarz anestezjolog nie zalecił inaczej

- należy zmyć lakier do paznokci i nie stosować makijażu

- przez minimum 6 godzin przed zabiegiem nie jeść i nie pić

- należy ograniczyć palenie tytoniu nie później niż 7 dni przed zabiegiem .W SZPITALU ŚW. ŁUKASZA OBOWIĄZUJE CAŁKOWITY ZAKAZ PALENIA PAPIEROSÓW.
Jeżeli w ciągu kilku dni przed zabiegiem lub w dniu zabiegu pacjent zauważy u siebie objawy infekcji ogólnej (podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, kaszel, ból gardła, biegunka, wymioty) oraz miejscowej (zmiany zapalne lub ropne na skórze – nie tylko okolicy planowanej do zabiegu) należy o tym niezwłocznie poinformować lekarza prowadzącego, anestezjologa lub pielęgniarkę.

3. Po zabiegu operacyjnym
Wypisanie pacjenta do domu odbywa się w godzinach przedpołudniowych.

Pacjenci w zależności od rodzaju zabiegu operacyjnego zostają wypisani do domu w 1 dobie po zabiegu lub w dobach kolejnych.

Jeżeli pacjenci po zabiegu operacyjnym wymagają instruktażu lub rehabilitacji odbywa się to począwszy od pierwszej doby pooperacyjnej – pacjenci dodatkowo otrzymują ulotki z instrukcjami ćwiczeń domowych

W trosce o jak najlepszy przebieg pooperacyjnych zalecamy korzystanie z naszego zakładu rehabilitacji.

Na otrzymanych dwóch egzemplarzach karty wypisowej znajdują się informacje dotyczące choroby, zastosowanego leczenie oraz zalecenia.

Zalecenia zawierają dane dotyczące częstości zmiany opatrunku, terminu usunięcia szwów, następnej wizyty, postępowania pooperacyjnego w domu oraz częstości stosowania i dawek zalecanych leków.

Razem z wypisem otrzymują państwo recepty i druki L-4 (ZUS ZLA) – należy uprzednio zgłosić potrzebę wypisania takiego druku.
Jeżeli wypis ze szpitala następuje w dniu zabiegu, po znieczuleniu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać skomplikowanych urządzeń, podejmować ważnych życiowo decyzji.
Po zabiegu konieczny jest transport samochodem do domu przez inną osobę.

W przypadku planowanego wypisu ze Szpitala św. Łukasza w dniu zabiegu prosimy Państwa o zapewnienie towarzystwa osoby dorosłej w drodze do domu i przez 24 godziny od zakończenia operacji w domu.www.lukasza.pl


Pobieranie 19.7 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna