Informacja Prasowa 27 czerwca 2011 rPobieranie 13.74 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar13.74 Kb.Informacja Prasowa

27 czerwca 2011 r.

łącznik prostoliniowy 14


TANIEC I ANIMACJA PROMUJĄ POLSKĄ PREZYDENCJĘ W RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

Z przyjemnością prezentujemy krótką animację wykonaną dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych, promującą objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Tomek Bagiński i Agustin Egurrola stworzyli taneczną miniaturę by pokazać rolę Polski w budowaniu wspólnoty państw Europy.

Film posłuży popularyzacji wiedzy na temat polskiej Prezydencji, polskiego zaangażowania w integrację europejską oraz prezentacji Polski jako nowoczesnego, rozwijającego się, innowacyjnego kraju.” – powiedział minister Mikołaj Dowgielewicz pełnomocnik rządu ds. polskiej prezydencji.

Spotkanie różnych kultur i narodów, które jest podstawą istnienia UE, twórcy filmu przenieśli na poziom międzyludzkich relacji znanych z życia i przede wszystkim z kina. Muzyczna opowieść o spotkaniu mężczyzny i kobiety oraz zmianach, jakie dzięki temu pojawiają się w ich życiu – to filmowy motyw, który jest czytelny dla odbiorców nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.Bohaterem prezydencji jest Polska. Unia Europejska to wielka idea i przyszłość Europy, ale dla nas, teraz tutaj to Polska jest bohaterem i tak też jest w naszym filmie. To Polak jest inicjatorem zdarzeń w filmie i to on dokonuje przemiany rzeczywistości. Ponieważ poruszamy się w obszarze symboli, alegorii i dosyć poetyckich skojarzeń naturalnym sposobem pokazania tej przemiany, ale także samej idei prezydencji był taniec. Europa jest w naszym filmie piękną kobietą zamkniętą w chłodnej, dość zachowawczej architektonicznie przestrzeni. Przestrzeń jest również solidnie, choć trochę przyziemnie zaprojektowana. Europa w pierwszych ujęciach filmu jest bardzo piękna, ale trochę brakuje jej życia. W luce pomiędzy budynkami pojawia się sylwetka mężczyzny. To w naszym filmie symbol Polski. Ten nowy bohater wciąga Europę do tańca i w ten sposób ożywia zarówno ją jak i otaczającą architekturę, prowadza w życie. Na końcu filmu, choć pozornie opuszczamy to samo miejsce, to na twarzy naszej bohaterki, Europy budzi się cień uśmiechu, światło w przestrzeni jest dużo cieplejsze i bardziej pozytywne. – mówi Tomek Bagiński, reżyser filmu.

Agustin Egurrola i Adam Skorupa zostali zaproszeni do współpracy by pomóc w stworzeniu filmu, który będzie zrozumiały dla szerokiej widowni, także tej zagranicznej. Adam Skorupa stworzył muzykę opartą na zmodyfikowanym nieco walcu wiedeńskim, który uwspółcześnił dodając elementy typowe dla muzyki rozrywkowej.

Chcieliśmy by muzyka łączyła w sobie elementy typowe dla wspólnoty europejskiej, Polski oraz współczesnej kultury popularnej. Walc to jeden z najbardziej europejskich tańców, elementy fortepianu dodają mu nieco chopinowskiej nuty, a współczesna dynamika przywołuje nowoczesne utwory taneczne.” – dopowiada Adam Skorupa.

Agustin Egurrola przygotował na tej podstawie choreografię tańca bohaterów. Prace nad muzyką i choreografią rozpoczęły się w bardzo wczesnej fazie powstawania filmu. Choreografia powstała w oparciu o stworzony przez reżysera storyboard. Taniec bohaterów jest katalizatorem różnych przemian. Zmienia się bohaterka, zamyśloną i nieco apatyczną kobietę z początku zastepuje dynamiczna i zmysłowa tancerka. Zmienia się też otoczenie – zimna, miejska, biurowa architektura dosłownie unosi się w powietrzu, budynki, ławki, drzewa – wszystko wiruje w takt walca, by wrócić w nieco innym układzie pod koniec. Wreszcie, zmienia się też towarzystwo bohaterów – w finałowej scenie widzimy grupę kilkudziesięciu osób tańczących razem.

Taniec jest w tej opowieści głównym przekaźnikiem emocji, dlatego zarówno choreografowi jak i reżyserowi zależało na jak najwierniejszym oddaniu ruchu. Artyści grupy Volt pod okiem Agustina Egurroli wzięli udział w sesji motion capture, dzięki której ruchy postaci w filmie zyskały naturalności.

Prace nad filme trwały około 9 miesięcy – od storyboardu po finalna wersję filmu w 3D stereo. Tworzyło go ponad 20 artystów i grafików współpracujących z Platige Image.

Pierwszy publiczny pokaz filmu odbędzie się 1 lipca podczas uroczystego rozpoczęcia Prezydencji.

Głównym zadaniem polskiej prezydencji będzie wprowadzenie Unii Europejskiej na tory szybkiego wzrostu gospodarczego i wzmocnienie siły politycznej wspólnoty. Aby ten cel zrealizować, polska prezydencja chce skupić się na trzech podstawowych priorytetach: „Integracji europejskiej jako źródle wzrostu”, „Bezpiecznej Europie” i „Europie korzystającej na otwartości”. Więcej informacji na stronie www.pl2011.eu

Platige Image, które wyprodukowało film jest studiem postprodukcyjnym tworzącym animację komputerową na potrzeby różnego rodzaju filmów i wydarzeń specjalnych. Od kilku lat angażuje się w promowanie polskiej kultury, gospodarki i tradycji. Wśród projektów promujących polskie dziedzictwo kulturowe są między innymi „Miasto ruin” stworzone dla Muzeum Powstania Warszawskiego, „Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki” dla Muzeum Narodowego w Warszawie czy „Animowana historia Polski” dla PARP. Platige Image przygotowało też berlińską odsłonę kampanii Polskiej Organizacji Turystycznej, promującej polską turystykę „Move Your Imagination” w marcu tego roku.

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Platige Image - Agnieszka Piechnik (piechnik@platige.com, +48 663 902 000)

rzecznik polskiej prezydencji - Konrad Niklewicz (konrad.niklewicz@kprm.gov.pl, +48 783 924 541)
Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Al.J.Ch Szucha 23, 00-580 WarszawaTelefon: +48 22 523 93 56
Faks: +48 22 523 90 99

www.msz.gov.pl
www.pl2011.eu
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna