Informacja prasowa Warszawa, 30 kwietnia 2015Pobieranie 13.74 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar13.74 Kb.

Informacja prasowa

Warszawa, 30 kwietnia 2015


Wim Wenders mniej znany

Na filmy dokumentalne Wima Wendersa o sztuce i dyskusję o przyszłości kina zapraszają Instytut Goethego i festiwal Doc Against Gravity
Instytut Goethego w Warszawie oraz organizatorzy festiwalu Doc Against Gravity zapraszają na sekcję filmową poświęconą filmom dokumentalnym Wima Wendersa, jednego z najważniejszych niemieckich twórców kina. Projekcje odbędą się w dniach 8-17 maja podczas festiwalu. Towarzyszyć im będzie dyskusja o przyszłości kina, do której inspirację stanowią wypowiedzi największych reżyserów w historii kina, zawarte w filmie Wendersa „Pokój 666”.
Sekcja poświęcona filmom dokumentalnym Wima Wendersa o sztuce przygotowana została z okazji 70 urodzin reżysera. Podczas festiwalu Doc Against Gravity zaprezentowanych zostanie pięć tytułów. Otwarty panel dyskusyjny o współczesnych wizjach kierunku rozwoju kina, który odbędzie się 9 maja 2015 roku o godzinie 17:50 (po seansie filmu „Pokój 666 o 17:00) w Kinotece, za punkt wyjścia przyjmuje pytania, które Wim Wenders zadał swoim gościom na festiwalu w Cannes w 1982 roku, co zostało udokumentowane w obrazie „Pokój 666”. Wenders zaprosił do pokoju hotelowego plejadę reżyserów festiwalu canneńskiego, włączył telewizor i pytał każdego z nich o przyszłość kina – w filmie wizje snują m.in. Herzog, Antonioni, Godard i Spielberg. Zaproszeni na festiwalową debatę goście, Sigrid Dyekjæaer, Bartek Konopka, Syllas Tzoumerkas i Joshua Oppenheimer, będą rozmawiać o tym, czy słowa, które padły w 1982 roku, spełniły się? Czy demonizowanie telewizji miało sens?
- Dla kultury niemieckiej 70 urodziny Wima Wendersa to znaczący moment. Już swymi pierwszymi filmami Wenders zrewolucjonizował niemiecką scenę filmową. Na tegorocznym, 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Wenders otrzymał Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości, w tym roku także jego film został nominowany do Oscara. Festiwal Doc Against Gravity jest idealnym momentem, aby przybliżyć polskiej publiczności mniej znane dzieła Wima Wendersa – mówi Renata Prokurat, koordynatorka projektu ze strony Instytutu Goethego w Warszawie. Organizatorzy przeglądu „Wim Wenders – filmy o sztuce” koncentrują na tej części twórczości Wendersa, która jest najmniej znana polskim widzom – wybrane filmy dokumentalne poświęcone są sztuce, przede wszystkim fotografii i wybitnym jednostkom historii kina.
Dużym wydarzeniem festiwalu będzie prezentacja najnowszego filmu niemieckiego reżysera – zrealizowana w 2014 roku „Sól Ziemi” jest opowieścią o twórczości fotografa Sebastião Salgado. To właśnie ten obraz Wendersa dostał nominację do Oscara. Pokazany zostanie także „Tokyo – Ga”, który jest swoistym post scriptum dla „Tokijskiej opowieści” Yasujirō Ozu z 1953 roku. Zaprzyjaźnionego twórcę Wenders przedstawia natomiast w „Filmie Nicka”, który jest zapisem odwiedzin reżysera u swojego umierającego na raka mentora, Nicholasa Raya. Kolejny z filmów w sekcji, „Niebo nad Berlinem”, będący fabułą, z dzisiejszej perspektywy jest  klasycznym zapisem dokumentalnym nieistniejącego już,  podzielonego Berlina. Ukoronowaniem przeglądu będzie seans O jednym takim, co wyruszył w świat – Wim Wenders wczesne lata” w reżyserii Marcela Wehna, przedstawiający biografię  samego Wendersa, aż do jego wyjazdu do USA.
Wszystkie tytuły pokazane zostaną dzięki współpracy z Fundacją Wima Wendersa. Instytut Goethego pozyskał od Fundacji m.in. cyfrowe wersje filmów, które niedawno zostały wyprodukowane i tak, na przykład, film „Tokyo – Ga” w formacie  DCP będzie po raz pierwszy pokazywany publicznie właśnie na festiwalu Docs Against Gravity w Warszawie.
Plan projekcji w sekcji „Wim Wenders – filmy o sztuce” dostępny jest na stronie Festiwalu Doc Against Gravity www.docsag.pl. Panel dyskusyjny o przyszłości kina po filmie „Pokój 666” odbędzie się w sobotę, 9 maja 2015 roku o godzinie 17:50 (po seansie filmu „Pokój 666” o 17:00) w Kinotece. Wstęp wolny, pierwszeństwo mają osoby z biletem na seans poprzedzający dyskusję.

Więcej informacji na stronie www.goethe.de/warszawa.

Goethe-Institut wyznacza uznawane na całym świecie standardy w nauce niemieckiego jako języka obcego. Prowadzi kursy językowe, tworzy materiały dydaktyczne, doskonali nauczycieli oraz uczestniczy w badaniach naukowych i inicjatywach polityki językowej. Goethe-Institut prezentuje trendy pojawiające się w Niemczech i wspiera międzynarodową współpracę kulturalną poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz współuczestnictwo w wystawach, festiwalach filmu, muzyki, teatru, literatury i tłumaczeń. Biblioteki i ośrodki informacyjne, fora dyskusyjne, różnorodne publikacje, w tym audio i wideo oraz programy pobytów studyjnych przybliżają obraz współczesnych Niemiec i przyczyniają się do rozwoju międzynarodowego dyskursu dotyczącego kluczowych zagadnień coraz bardziej zglobalizowanych społeczeństw.
Goethe-Institut w Warszawie powstał w 1990 roku. Od 2004 roku siedziba Instytutu mieści się przy ul. Chmielnej w samym centrum stolicy. Warszawski Goethe-Institut jest miejscem spotkań, nauki oraz zdobywania i wymiany doświadczeń. Działając w partnerskim dialogu, inicjuje i realizuje wspólne pomysły ponad granicami krajów. Poprzez swoje działania, zorientowane na przyszłość oraz odnoszące się do aktualnych tematów, przedstawia różnorodne i nieoczywiste oblicza Niemiec. Goethe-Institut w Warszawie działa na terenie Polski wspólnie z Goethe-Institut w Krakowie. Obszar działania Goethe-Institut w Warszawie obejmuje następujące województwa: Zachodniopomorskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, Podlaskie, Mazowieckie, Wielkopolskie, Lubuskie, Łódzkie, Lubelskie. Sześć województw Polski Południowej leży w zakresie kompetencji Goethe-Institut w Krakowie.

www.goethe.de/polska | www.goethe.de/warszawaKontakt dla mediów:

Goethe-Institut
Renata Prokurat
Koordynatorka programów kulturalnych
Tel. +48 22 505 90 50
Renata.Prokurat@warschau.goethe.org

FineArt Communications
Maria Peliwo
PR Manager
tel. +48 784 090 531
mpeliwo@fineart-com.pl
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna