Informacja prasowa Warszawa, 8 marca 2010r. Przyjacielowi, który nie uratował mi życia przestrzeń Wymiany Działań arteria wznawia pokaz spektaklu „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia”Pobieranie 13.64 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar13.64 Kb.


Informacja prasowa Warszawa, 8 marca 2010r.

PRZYJACIELOWI, KTÓRY NIE URATOWAŁ MI ŻYCIA
Przestrzeń Wymiany Działań ARTERIA wznawia pokaz spektaklu „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia”, według prozy Hervé Guiberta. Sztuka teatralna w reżyserii Michała Sieczkowskiego jest pierwszą i jak dotąd jedyną próbą przybliżenia polskiej publiczności osoby i twórczości kultowego francuskiego artysty końca XX wieku. Hervé Guibert – pisarz, reżyser, fotograf – na krótko przed swoją przedwczesną śmiercią, poruszył Francję powieścią „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia”.
16 i 17 maja 2010 r. w siedzibie Och-Teatru w Warszawie odbędą się dwa specjalne pokazy międzynarodowego spektaklu teatralnego, zrealizowanego na podstawie adaptacji dwóch powieści Guiberta: „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” oraz "Protokół współczucia". Premiera spektaklu odbyła się 27 maja 2008 roku w klubie M25, uzyskując miano jednej z najciekawszych niezależnych produkcji roku.

W głównych rolach występują m.in. Agata Buzek, Ewa Dałkowska, Maria Seweryn, Waldemar Barwiński, oraz Mariusz Drężek.


Oparty na dwóch autobiograficznych powieściach Hervé Guiberta, spektakl jest zapisem prywatnego życia pisarza – jego dramatycznego zmagania się z AIDS oraz skomplikowanych, łączących w sobie zarówno humor, jak i grozę, relacji miłosnych. Przedstawienie nie jest jednak dokładnym odtworzeniem faktów z życia pisarza. Proza Guiberta, który podniósł swoje własne życie do rangi dzieła sztuki, jest bezustanną grą jawy ze snem, codzienności z mitem. To wyjątkowe połączenie pozwoliło twórcom spektaklu stworzyć poruszający dramat chorego ciała i wrażliwej duszy.
Guibert uznawany jest za jednego z najciekawszych pisarzy francuskich końca XX wieku. Szeroki rozgłos zyskał dzięki kilku swoim ostatnim książkom, opisującym własne zmagania z nieuleczalną chorobą. Było to jedno z pierwszych świadectw, przełamujących milczenie tabu wokół AIDS.

Proza Guiberta jest poruszająca, intensywna, pełna wnikliwych obserwacji obyczajowych,


a także autoironii, która staje się mechanizmem obronnym autora. Guibert z chirurgiczną precyzją opisuje własne podejście do miłości, ciała, starzenia się, kultu młodości i witalności. Choroba staje się dla niego punktem zwrotnym i punktem obserwacyjnym – opisuje on siebie i swoich najbliższych, dokonując zaskakujących odkryć. Zderza zimny dyskurs medyczny z próbami poradzenia sobie
z nieuleczalną chorobą poprzez religię, wiarę w cudowne ozdrowienie i literaturę, która staje się jego ostatnią deską ratunku. Spektakl „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” jest opowieścią
o zmaganiu się z nieznanym, o pokonywaniu własnego lęku, godzeniu się ze śmiercią, samym sobą oraz o ostatecznym zwycięstwie, które daje literatura, przyjaźń i miłość najbliższych.

Reżyser spektaklu Michał Sieczkowski, wcześniej asystent reżysera Krystiana Lupy, jest współtwórcą artystycznych projektów społecznych i akcji miejskich m.in.: „Warszawiacy”, „WietNamGra”, „Projekt Praga”, „Retransmisja – sztuka dla zmian”, jako reżyser zadebiutował w roku 2005 spektaklem „Sallinger” B.M. Koltesa.Realizacja spektaklu „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” odbyła się przy międzynarodowej współpracy polskiej ekipy z francuską scenografką Magali Murbach oraz czeskimi projektantami kostiumów Radaną i Pavlem Ivancic. Częścią scenografii spektaklu są również ujęcia filmu dokumentalnego, zrealizowanego we Francji, w miejscach związanych z życiem Hervé Guiberta. Muzykę do spektaklu komponuje Daniel Pigoński – współtwórca takich zespołów, jak „Elektrolot”, czy „Polpo Motel”.
Głównym organizatorem projektu jest Przestrzeń Wymiany Działań ARTERIA. Partnerami projektu są: Instytut Francuski, Culture France i Ambasada Francji oraz Czeskie Centrum w Warszawie. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem na Woli w Warszawie a także warszawskim Klubem M25.
Realizatorzy projektu:
reżyseria: Michał Sieczkowski

scenariusz: Rafał Kosewski, Michał Sieczkowski

scenografia: Magali Murbach

kostiumy: Radana Ivančic , Pavel Ivančic

muzyka: Daniel Pigoński

projekcje: Sebastian Butny

animacja: Dawid Bunio, Tytus Majerski, Wojciech Wojak

asystent reżysera: Rafał Kosewski
Obsada: Agata Buzek, Ewa Dałkowska, Maria Seweryn, Waldemar Barwiński, Mariusz Drężek, Jacek Różański, Mikołaj Roznerski, Grzegorz Stosz, Mariusz Zaniewski

Kalendarz wydarzeń:
Oba spektakle „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” odbędą się w siedzibie Och-Teatru, przy ul. Grójeckiej 65 w Warszawie, w dniach: 16 maja o godz. 16:00 (pokaz specjalny z okazji Memorial Aids Day), 17 maja o godz.20
Dodatkowe informacje:
Michał Sieczkowski

michał@arteria.art.pl
Rafał Kosewski

rafal@arteria.art.pl©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna