Informacje praktycznePobieranie 23.04 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar23.04 Kb.
INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bank i wymiana pieniędzy
W Grecji od 01.01.2002 jednostką monetarną jest euro, które dzieli się na 100 eurocentów. Symbolem euro jest E. Banknoty występują w nominałach 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, a monety: 2, 1 euro i 50, 20, 10, 5, 2 i 1 cent.  
Banki znajdą Państwo w mieście Korfu i w Acharavi. Otwarte są pn.-pt. w godz. 8.00-14.00.
Gotówkę można pobrać także za pomocą karty kredytowej bądź EC w Banku Narodowym i w bankomatach.

Czas
1 godzina do przodu.
 
Dzieła sztuki
Prosimy mieć na uwadze fakt, że przedmioty artystyczne (zarówno antyki, jak i ikony) można wywieźć z kraju jedynie za okazaniem urzędowego zezwolenia. Dowód kupna od sprzedawcy nie wystarczy.
 
Filmowanie i fotografowanie
Dozwolone w kościołach pod pewnymi warunkami. Natomiast tereny wojskowe są objęte całkowitym zakazem filmowania i fotografowania.
 
Godziny otwarcia sklepów
Sklepy są z reguły otwarte w dni robocze w godzinach 9.00-13.30 i 17.00-21.00.
Jednak w poniedziałki, środy i soboty większość sklepów, z wyjątkiem supermarketów, jest po południu zamknięta!
 
Informacje turystyczne
Otrzymają je Państwo w biurze Greckiej Centrali Obsługi Zagranicznego Ruchu Turystycznego (EOT) w mieście Korfu, Rizopaston Vouleuton (w pobliżu urzędu pocztowego lub naprzeciwko hotelu Olympic), tel. 06610 3 75 20.
Biuro otwarte jest w dni robocze od 7.30 do 14.00, w soboty i niedziele zamknięte.
 
Kasyno
Znajduje się w Corfu Holidays Palace, tel. 06610 4 69 41; czynne codziennie w godzinach 20.00-2.30

Komunikacja autobusowa
Połączenia autobusowe na wyspie są dobre: z miasta Korfu można się dostać do najmniejszych miejscowości. Rozkład jazdy otrzymają Państwo w biurze EOT (Greckia Centra Obsługi Zagranicznego Ruchu Turystycznego), Rizopasion Vouleufon. Prosimy wziąć pod uwagę, że lokalne autobusy dopasowane są do potrzeb miejscowej ludności i rozkłady mogą się nieoczekiwanie zmienić. Równolegle do tego prawie wszystkie hotele świadczą własne usługi przewozowe autobusami hotelowymi.
W mieście Korfu są dwa dworce autobusowe: jeden dla ruchu podmiejskiego (autobusy niebieskie z numerami), przy placu San Rocco, i drugi dla komunikacji krajowej (w kolorze turkusowym, bez numerów, ale z nazwami miejscowości) przy ul. Avramo, inny przystanek znajduje się poniżej Nowej Twierdzy. Bilety kupią Państwo u kontrolera. Nocą autobusy nie kursują.
Główną linią jest linia nr 7, której autobusy obsługują na wschodnim wybrzeżu trasę Dassia-Gouvio-Kontakali-San Rocco w obu kierunkach. Z Dassii i San Rocco autobusy odjeżdżają codziennie co pół godziny, począwszy od pełnej godziny. Ostatni autobus opuszcza Śródmieście w kierunku Dassii o godz. 22.00.
 
Muzea
Muzeum archeologiczne: ul. Vraila 5, miasto Korfu. Prezentowane tu są wszelkie ważniejsze znaleziska na wyspie oraz zbiór monet. Czynne: codziennie w godz. 8.30-14.30 oprócz poniedziałków.
Muzeum banknotów: plac St. Spiridon (boczne wejście do Banku Jońskiego), miasto Korfu. Zbiór przedstawia przegląd waluty papierowej Grecji i Korfu od czasów najdawniejszych do teraźniejszości. Można zobaczyć również walutę inflacyjną i wojenną oraz niemiecką i włoską walutę okupacyjną. Czynne: pn.-sob. w godz. 9.00-13.00.
Cmentarz Brytyjski: ul. Kolokotroni 25, miasto Korfu, otwarty codziennie do zachodu słońca.
Muzeum Bizantyjskie: ul. Arseniou, miasto Korfu. Czynne: tak jak muzeum archeologiczne.
Muzeum Muszli na w. Korfu: w Benitses (idąc od strony miasta Korfu 100 m przed wschodnim wejściem): posiada kolekcję muszli, a oprócz tego prowadzi sprzedaż dla kolekcjonerów. Czynne: codziennie od 10.00-20.00
Palace of St. Michael i St. George: zwany także rezydencją angielskich Wysokich Komisarzy Lordowskich. Ten reprezentacyjny budynek neoklasycystyczny Brytyjczycy kazali zbudować w latach 1816-1823 georgiańskim. Otwarty codziennie w godz. 8.30-15.00, w poniedziałki zamknięty. Muzeum azjatyckie, które się w tym pałacu znajduje, jest obecnie zamknięte, ponieważ dzieła sztuki zostały umieszczone w innym miejscu.
 
Nabożeństwa
W katolickiej katedrze w mieście Korfu (plac Municipium) odprawiane są msze od czerwca do września w każdą niedzielę o 7.30, 8.30, 10.00, i 19.00 godz., ponadto w soboty o 19.00 w kwietniu i od czerwca do września. W maju msze w niedziele tylko o 8.00, 9.00, 10.00 i 18.00.
Msze katolickie i nabożeństwa ewangelickie: w niedziele w hotelu Corfu Chandris w Dassii. O dokładną godzinę prosimy pytać w recepcji, tel. 06610 971 00.
 
Napięcie w sieci
Zwykle 220 V. Pomimo tego prosimy zwracać uwagę na objaśnienia w łazience i w pomieszczeniach z prysznicami. Przejściówkę można wypożyczyć w recepcji hotelowej lub kupić w mieście, są we wszystkich supermarketach.
 
Placówki dyplomatyczne
Ambasada Polski w Atenach: Chrissanthemon 22, Paleo Psychico,    152-5 Ateny
tel: 003010 677 82 60 (61), fax: 003010 671 83 94
 
Plaże
Na północy zachęcają do odwiedzin plaże Almiros, Roda i Sidari; na północno-zachodnim wybrzeżu rozciąga się plaża Agios Georgios (na południe od Afionas); dalej na południe na zachodnim wybrzeżu są plaże Pelekas, plaże Myrtiotissa i Glifada, Agios Ghordis, Agios Georgios. W południowej części wschodniego wybrzeża zaprasza Państwa plaża Kawos, w części północnej plaże Barbati i Nissaki.
 
Poczta i opłaty pocztowe
Wysłanie listu (20 g) i kartki pocztowej kosztuje ok. 0,50 E.
Ceny dotyczą przesyłek pocztą lotniczą w obrębie Europy. Czas doręczenia przesyłki waha się w granicach od 7 do 10 dni. Gdyby przesyłki były wysyłane zwykłą pocztą, czas doręczenia znacznie by się wydłużył.
Znaczki pocztowe można kupić w urzędach pocztowych, recepcjach hotelowych i kioskach. Hotele i kioski doliczają marże.
Główny urząd pocztowy w Kerkirze, Avenue Alexandras, jest otwarty w dni robocze w godz. 8.00-20.00 (lecz w przypadku przelewów lub chęci nadawania przesyłek zagranicznych tylko przed południem do godz. 13.00), w sob. w godz. 9.00-13.00.
 
Przedmioty wartościowe
Pieniądze, bilety lotnicze, biżuterię i inne przedmioty wartościowe radzimy zdeponować w sejfie hotelowym. Właściciele hoteli na Korfu i organizator podróży, podobnie jak na całym świecie, nie ponoszą odpowiedzialności za kradzieże w pokojach lub na terenie hoteli.
 
Salony fryzjerskie
Znajdą je Państwo albo w hotelu albo w mieście Korfu. Mycie i układanie włosów kosztuje ok. 19 E. Fryzjerzy oczekują 5% napiwku.
 
Taksówki
Taksówki są oprócz autobusów głównym środkiem transportu na wyspie, w Kerkirze łatwo Państwo znajdą taksówkę, we wsiach jest to jednak o wiele trudniejsze.
Podstawowa opłata wynosi ok. 0,60 E.
 
Telefon
Z urzędów pocztowych nie ma możliwości telefonowania ani telegrafowania. Za te czynności odpowiedzalny jest Urząd Rozmów Międzynarodowych OTE. OTE jest przeważnie otwarty przez całą dobę. Urzędy Telekomunikacji znajdą Państwo w mieście Korfu, na ul. Mantzarou 3 (przy Poczcie Głównej), na ul. Kapadistriou (czynna: pn.-pt. w godz. 8.00-21.00) i przy nowym porcie (7.30-22.00).
Oprócz tego są publiczne telefony na karty telefoniczne, które można kupić w kiosku (2,93 E lub 12,35 E za 100- lub 500-impulsową kartę). Telefonując należy wybrać najpierw numer kierunkowy do Polski 00 48, następnie numer kierunkowy miasta, bez poprzedzającego go zera, i numer rozmówcy.
Trzyminutowa rozmowa w Urzędzie Telekomunikacji kosztuje ok. 4 E.. Dzwoniąc z hotelu należy liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości co najmniej 30%; lepiej zapytać wpierw w recepcji o koszty dodatkowe rozmów telefonicznych z hotelu.
 
Poland Direct:
Telefony z zagranicy do Polski na koszt abonenta: 00 800 48 11
Uwaga: inicjowanie połączeń Poland Direct z publicznych aparatów telefonicznych wymaga użycia monety lub karty telefonicznej. Ponadto w niektórych hotelach oraz podczas korzystania z usług sieci telefonii ruchomej mogą być pobierane dodatkowe opłaty.
 
Zakupy
Charakterystycznymi produktami wyspy są ręcznie tkane materiały, kapy i dywany, bluzki, koronki, hafty oraz ręcznie kuta złota i srebrna biżuteria. Całe Stare Miasto jest "rajem zakupów". Należy porównywać ceny i targować się - to się opłaca!
Specjalna wskazówka: proponujemy skosztować "Koum Kouat", rodzimego wyrobu, który dostaną Państwo w formie lukrowanych pomarańczy lub jako likier (w buteleczkach o oryginalnych kształtach).
 
Sport
Tenis
Acharavi Beach, Daphnila Bay, Corcyra Beach, Grecotel Imperial, Kontokali Bay, Ermones Beach.
 
Squash
Corcyra Beach.
 
Windsurfing, narty wodne, paralotniarstwo, rowery wodne
Grecotel Daphnila Bay, Corcyra Beach, Grecotel Corfu Imperial, Ermones Beach, Kontokali Bay.
 
Żeglarstwo
Daphnila Bay, Ermones Beach, Grecotel Corfu Imperial, Kontokali Bay.
 
Jazda konna
Trailriders w Ano Koriakiana, tel. 0663-2 30 90.
 
Nurkowanie
Scuba-Diving w Paleokastritsa, Baracuda Club w Ermones, Grecotel Daphnila Bay w miejscowości Dassia, Dive Med Center w miejscowości Gouvia.
 
Golf
"Korfu Golf i Country Club" w dolinie Rapo, 18 dołków, bary i restauracje, tel. 06610 9 42 20. Niedaleko hotelu Ermones Beach.

Pomoc medyczna
Lekarz
Informacje uzyskają państwo w recepcji hotelowej lub rezydenta. Jeśli mają Państwo wykupione ubezpieczenie należy prosić lekarza o wystawienie dokładnego rachunku, który później będzie uwzgledniony przy wypłacie odszkodowania. Za wizytę należy zapłacić gotówką, ok. 50 E..
 
Apteka
Apteki (po grecku farmakion) łatwo można rozpoznać po zielonym lub czerwonym krzyżu.
 
Zimne napoje
Częstą przyczyną dolegliwości jelitowych są zbyt zimne napoje. Nie należy ich pić szczególnie w upalne dni. Żołądek reaguje też nadwrażliwością na połączenie oliwy z oliwek i zimnego piwa. Do jedzenia polecamy wino.

Uwaga: słońce!
Warto przypomnieć kilka ważnych reguł dotyczących przebywania na słońcu:
* Należy stopniowo przyzwyczajać skórę do silniejszego promieniowania.
* Skórę nieprzyzwyczajoną do słońca należy okryć lekką odzieżą lub stosować krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym.
* Należy unikać słońca w południe.
* Zawsze należy szukać cienia. Tak również można się opalić.
 
Posiłki
Polecamy wybrać się do małych miejscowości, w których będą mieli Państwo okazje skosztować prawdziwie greckich potraw i smakołyków.
Najczęstszą przystawką jest słona Taramosalata, czyli pasztet z rybiej ikry albo małe paszteciki, które nadziewane są szpinakiem, serem lub rybim mięsem. Poza tym oczywiście grecka sałata (Choriatiki salata), którą przyrządza się z główki sałaty, rzodkiewek, ogórków, cebuli, pomidorów, oliwek i owczego sera fety. Warto spróbować również smażonej ośmiornicy (kalamarakia) i bakłażanów lub ryby z ryżem (rodzaj nadzienia) owiniętych w liście winne; albo kiełbasek w cieście i krabów. Prawdziwym rarytasem jest jagnięcina z grilla. Na zakończenie posiłku serwowana jest grecka kawa i słodycze takie jak baklava (ciasto nadziewane cukrem, orzechami, migdałami i pistacjami) lub bougolsa (ciasto francuskie lub serowe wypełnione kremem śmietankowym i cukrem).
Innymi greckimi specjałami są: moussaka (suflet z bakłażanów i mięsa siekanego), kefledes (kluski mięsne), paslitsio (suflet z makaronu, pomidorów i mięsa siekanego), dolmadhes (delikatne mięso siekane zawinięte w liście winnej latorośli polane sosem cytrynowo-jajecznym), sofrito (mięso cielęce z sosem czosnkowym), stiffado (mięso cielęce lub królicze z cebulą i goździkami), souvlaki (szaszłyki z rożna), feta (biały ser owczy), jaourti (jogurt). Z potraw rybnych polecane są często barbounia (brzany), kalamarakia (ośmiornice) i chlapodhi (polipy).
 
Napoje
Woda jest orzeźwiająca i wszędzie zdatna do picia. Serwowana jest podczas posiłku i przy kawie przeważnie bez osobnego zamówienia.
Wina: Najbardziej znane gatunki na Korfu to: Corifa, Theataki, Phaiax i Scheria. Bardzo smaczne jest też Retsina.
Raki: to mocna wódka pędzona z resztek wyciśniętych winogron.
Ouzo: wódka anyżowa, greckie wydanie francuskiego Pernoda.
Metaxa: grecki winiak (3-, 5- i 7-gwiazdkowy).
Piwo: cztery gatunki Henninger (warzone w Heraklionie), Heineken, Amstel i Loevenbrau.
Kawa: Prawie wszędzie jest nescafe, ale radzimy spróbować także kawy greckiej. Polecamy cafe metrio (z niewielką ilością cukru) lub sketo (bez cukru).
Frappe: zimna kawa rozpuszczalna. Pijąc tą kawę trzeba tak jak w przypadku kawy greckiej podać stopień słodkości; obydwa rodzaje pije się z mlekiem - me gata lub bez mleka; - choris gata.
 
Restauracje
Aegli i Rex -  dwie tradycyjne dobre, greckie restauracje przy ul. Kapodistriou, na wschodnim krańcu Starego Miasta.
Bougainvillea - na placu ratuszowym pod kwitnącymi na czerwono bugenwillami, z pięknym tarasem.
Christa's Creperie - na Starym Mieście u stóp schodów ulicy Sophokles Dousmani. Rodzaje nadzienia naleśników sięgają od pożywnych meksykańskich mieszanek z mięsa siekanego i fasolki do słodkich wariacji z lodami waniliowymi i czekoladą.
Il Gardino - restauracja z włoską kuchnią, usytuowana naprzeciwko Muzeum Archeologicznego, na południu miasta.
Iannis - w dzielnicy Anemonilos. Typowo grecka tawerna. Mają Państwo tutaj dodatkowo możliwość zajrzenia do kuchni i wybrania sobie potraw z poszczególnych garnków i rondli.
Spiros Karidis -  w miejscowości Boukari, ok. 5 km na południe od Messongi. Znakomita rybna restauracja, w której również mogą sobie Państwo sami wybrać rybę w kuchni.
 
Propozycje wycieczek

Wycieczka objazdowa po wyspie Korfu
Podczas tej wycieczki zwiedzą Państwo najpiękniejsze i najciekawsze zakątki wyspy. Pierwszym punktem programu jest wizyta w Achillionie. Zbudowany w 1890 roku pałac był letnią rezydencją cesarzowej Austrii - słynnej Sissi. Położony na wzgórzu i otoczony wspaniałym ogrodem zaliczany jest do najważniejszych zabytków na wyspie. Następnie pojadą Państwa do miasta Korfu. Stolica wyspy Kerkira (Korfu) została odnowiona z okazji spotkania przywódców państw Unii Europejskiej w 1994 r. Obecnie należy do najbardziej eleganckich miast na wyspach Grecji. Malownicze uliczki starego miasta Campiello, którymi spacerują odwiedzający, i odpoczynek w uroczych kafejkach w dzielnicy Esplanada (Spianada) pozwolą z pewnością poczuć atmosferę tego niezwykłego miasta. Przez setki lat najróżniejsze kultury odcisnęły tu swoje ślady. Dom z arkadami we francuskim stylu, stary wenecki fort czy też dawny pałac królewski zbudowany przez Anglików na początku XIX w. Zwiedzą Państwo kościół św. Spiridona, w którym spoczywają relikwie św. Spiridona - patrona wyspy. Oczywiście ta krótka wizyta może Państwu dać jedynie przedsmak wszystkich atrakcji, które oferuje miasto Korfu. Z miasta Korfu pojadą Państwo do Kanoni, gdzie znajduje się jedno z bardziej urokliwych miejsc na Korfu, wysepka o tajemniczej nazwie Vlacherna z żeńskim klasztorem o tej samej nazwie, oraz pobliska wysepka 'Pondikonissi' - tzw. 'Mysia Wyspa'.
Stąd pojadą Państwo na zachodnie wybrzeże wyspy do miejscowości Paleokastritsa - prawdziwej perełki Korfu. Nad osadą góruje klasztor Theotokou, wznoszący się na skalistym wzgórzu. Podobno jego historia sięga XIII w. Największą atrakcją pozostają jednak ogrody, skąd roztaczają się cudowne widoki na morze. Warto również zajrzeć do mieszczącego się w klasztorze muzeum ikon. Z Paleokastritsy można również popłynąć do tzw. błękitnych grot będących ozdobą zachodniej części wyspy. Na zakończenie wycieczki pojadą Państwo do punktu widokowego Bella Vista, skąd rozpościera się wspaniały widok na zachodnie wybrzeże.

Przepisy celne
Dozwolony wwóz towarów wolnych od cła do Polski:
 
Wyroby tytoniowe
250 papierosów lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu, lub każdy z tych towarów w odpowiednich proporcjach.
 
Alkohol i napoje alkoholowe
1 litr wysoko procentowego alkoholu powyżej 22% obj. lub 2 litry wyrobów winiarskich lub 5 litrów piwa.
 
Inne towary
Rzeczy zwyczajowo traktowane jako upominki do wartości całkowitej 175 E (osoby powyżej 18 l.), w tym wyrobów spirytusowych oraz napojów alkoholowych innych niż wyroby winiarskie i piwo - nie więcej niż 1 l, piwa - nie więcej niż 2 l, wyrobów tytoniowych - nie więcej niż 100 sztuk papierosów, albo nie więcej niż 25 sztuk cygar, albo do 100 g tytoniu; do 90 E (osoby poniżej 18 l.) - z pominięciem produktów alkoholowych.

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna