Informator dla pacjentów nieustanne zmęczeniePobieranie 8.53 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar8.53 Kb.

 • INFORMATOR DLA PACJENTÓW
  1. Nieustanne zmęczenie

  Od czasu do czasu każdy może czuć się zmęczony, ale jeśli trwa to zbyt długo należy wykonać morfologię krwi. Gdy okaże się, że masz wysoki poziom leukocytów (białych krwinek), to będzie znak, że organizm walczy z infekcją. Lekarz pomoże określić, czy przebiega ona na tle wirusowym czy bakteryjnym na podstawie tego, który rodzaj białych krwinek zwiększył swoją liczebność. To z kolei wynika z tzw. rozmazu krwi. Leukocyty dzielą się na limfocyty, granulocyty i monocyty. Limfocyty powinny stanowić ok. 40% wszystkich krwinek białych, granulocyty - ok. 60%, zaś monocyty nie więcej niż 4%. Przyczyną nieprzemijającego zmęczenia może być również niski poziom hemoglobiny żelaza (anemia), hormonów tarczycy lub zbyt wysoki poziom glukozy we krwi.
  2. Szybka utrata wagi
  Jeśli zeszczuplałeś choć nie stosowałeś żadnej diety, a do tego szybko się męczysz, ciągle jest ci gorąco lub odczuwasz podenerwowanie, najwyższy czas, aby sprawdzić jak pracuje twoja tarczyca. W tym celu należy oznaczyć stężenie hormonów tarczycy fT4 i TSH (dodatkowo fT3, T4,T3)oraz morfologię i cholesterol. Jeśli wynik jest nieprawidłowy należy skontaktować się z lekarzem.

 • 3.Ciągłe uczucie pragnienia
  Wzmożone pragnienie, zmęczenie, i częste infekcje błon śluzowych (np. pleśniawki) mogą być oznakami cukrzycy. Oznaczenie poziomu glukozy we krwi należy przeprowadzić rano, na czczo. Prawidłowy wynik to wartość poniżej 100 mg/dl, natomiast wynik między 100-120 mg/dl może świadczyć o tzw. upośledzonej tolerancji glukozy, która może z czasem przerodzić się w cukrzycę. Dlatego należy poradzić się lekarza, który zaleci dietę i regularną kontrolę stężenia glukozy we krwi. Poziom glukozy powyżej 120 mg/dl na czczo to wynik niepokojący. Wskazana jest wtedy dokładniejsza diagnostyka/ HbA1C/ i ewentualne leczenie diabetologiczne.
  4. Bóle stawów
  Warto wykonać następujące badania: OB, CRP (białko C- reaktywne) i RF- wykrywające stan zapalny w organizmie. Gdy wyniki badań odbiegają od normy, lekarz zaleci dalszą diagnostykę np. badania w kierunku chorób reumatycznych:test Waalera Rose lub zakażenia paciorkowcem -ASO. Aby wykryć przyczyny różnych chorób reumatycznych należy wykonać inne badania immunologiczne zlecane przez lekarza reumatologa ANA 1 , ANA 2. Przyczyną bólu stawów jest też podwyższony poziom kwasu moczowego oznaczany we krwi, co wskazuje na chorobę zwaną Dną moczanową.
  5. Wypadanie włosów...
  ...może być spowodowane niedoborem żelaza we krwi. Warto zrobić morfologię krwi i oznaczenie żelaza. Inną przyczyną jest niedobór mikro i makroelementów/ Wapń, Magnez, Fosforany/ w organizmie, a także zaburzenia hormonalne.
  6. Skłonność do siniaków
  Jeżeli zasinienie pojawia się nawet po lekkim uderzeniu lub gdy zbyt długo krwawisz po zwykłym skaleczeniu, istnieje ryzyko, że krew nie krzepnie prawidłowo. Należy wykonać oznaczenie ilości płytek krwi z morfologią, które m.in. są odpowiedzialne za proces krzepnięcia. Prawidłowe wartości płytek mieszczą się między 150-350 tys./ul. Niedobór płytek może świadczyć o infekcji, nadużywaniu alkoholu, zbyt długim przyjmowaniu niektórych leków np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (aspiryna). Jeśli poziom płytek okaże się właściwy, a nadal będą pojawiać się siniaki warto zrobić jeszcze badania krzepliwości krwi: czas protrombinowy PT i APTT, Fibrynogen.
  7. Otyłość
  U osób otyłych istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Wzrasta ono jeszcze bardziej, gdy we krwi oznaczono wysoki poziom trójglicerydów. Osoby te powinny znaleźć się pod kontrolą lekarza i regularnie kontrolować m .innymi poziom cholesterolu, triglicerydów i glukozy i innych parametrów
  8. Jeżeli zażywasz leki...
  ...przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania leku i sprawdź jakie parametry krwi należy kontrolować podczas zażywania leku !
  9. Gdy masz problemy z oddawaniem moczu...
  ...jedną z częstszych przyczyn może być zakażenie układu moczowego przebiegające pod postacią zapalenia cewki moczowej, pęcherza a także ostrego lub przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Objawem towarzyszącym często jest gorączka z dreszczami, pieczenie, szczypanie przy oddawaniu moczu, ból brzucha w okolicy lędźwiowej. Czasem dolegliwości przebiegają bezobjawowo, jeżeli wcześniej poprzedzała je infekcja np. górnych dróg oddechowych. Zawsze wtedy należy wykonać ogólną analizę moczu z mikroskopowym badaniem osadu moczu a także posiew moczu przed rozpoczęciem leczenia. Mocz dostarczyć do laboratorium w sterylnym pojemniku! Jeżeli jesteś mężczyzną po 50 r.ż. wykonaj oznaczenie PSA (antygen swoisty dla gruczołu krokowego), by sprawdzić czy nie doszło do łagodnego lub nawet nowotworowego przerostu prostaty.
  10. Twoje zdrowie w Twoich rekach !
  Aby sprawdzić i ocenić stan zdrowia można wykonać raz w roku badania profilaktyczne, wg światowych norm, zależne od wieku, płci oraz czynników ryzyka. Okresowa kontrola różnych parametrów krwi i moczu oraz konsultacja ich z lekarzem umożliwia wczesne wykrycie ewentualnej choroby Choroba kosztuje drożej !
  11.Gdy podejrzewasz, że dziecko bierze narkotyki...
  ...przynieś do badania próbkę rannego moczu. W laboratorium można już oznaczyć kilka najbardziej popularnych rodzajów narkotyków np.:marihuana, kokaina, amfetamina, ekstaza, antydepresanty... Nie zwlekaj, zadbaj o zdrowie !

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna