Informator turystycznyPobieranie 0.53 Mb.
Strona1/13
Data27.04.2016
Rozmiar0.53 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

INFORMATOR TURYSTYCZNY

II miejsce w kategorii mapy i atlasy

w XVI Ogólnopolskim Przeglądzie

Książki Krajoznawczej i Turystycznej

Województwo Śląskie to kraina niezwykła, zaskakująca swoją różnorodnością, niepowtarzalnymi krajobrazami i bogatym dziedzictwem kulturowym. Można tutaj odkrywać tajemnice średniowiecznych zamków i jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wspinać się na malowniczych skałkach, wędrować pięknymi szlakami Beskidów, jeździć konno, żeglować, szusować na nartach, przemierzać rowerem drogi i bezdroża. Na przybywających czekają liczne zabytki architektury drewnianej, zabytki techniki, wspaniałe pałace, rezydencje magnatów i przemysłowców, muzea, rezerwaty przyrody, obiekty sakralne ze słynnymi sanktuariami na Jasnej Górze i w Piekarach Śląskich. Poznawanie śląskich atrakcji turystycznych i krajoznawczych, korzystanie z ich bogactwa ułatwia dostępna dla każdego baza noclegowa, zaś smaczne potrawy kuchni śląskiej czynią pobyt tutaj jeszcze bardziej interesującym. Logo naszego regionu tworzą cztery kolory. Każdemu z nich przypisaliśmy jeden rodzaj atrakcji turystycznych opisanych w naszym przewodniku. Kolorem żółtym oznaczyliśmy sanktuaria i obiekty sakralne, zielonym turystykę aktywną, niebieskim dziedzictwo kulturowe, zaś czarnym zabytki techniki. Przy opisach miejsc i miejscowości umieszczono współrzędne do załączonych map [C;A5] oznacza mapę C i współrzędne miejsca A5. Mamy nadzieję, że zamieszczone w wydawnictwie informacje będą pomocne przy odkrywaniu uroków Śląska, obcowaniu z jego przyrodą, historią i kulturą.

Zapraszamy do lektury i zwiedzania!
       1. WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Utworzone 1.01.1999 r. województwo śląskie jest czternastym pod względem powierzchni i drugim pod względem liczby mieszkańców województwem w Polsce. Zajmuje 12 334 km2 i liczy 4,7 mln. ludności. Na 1 km2 powierzchni przypada377 mieszkańców, co daje największą w Polsce gęstość zaludnienia (średnia krajowa – 122 mieszkańców). Województwo śląskie leży w południowej części Polski i graniczy z województwami: opolskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim oraz Czechami i Słowacją. Podzielone jest na 19 powiatów grodzkich (miastach na prawach powiatu) i 17 ziemskich, w jego obrębie leży 166 gmin, 71 miast i 1518 wsi. Pod względem historycznym tutejsze ziemie obejmują:

część Górnego Śląska, Zagłębie Dąbrowskie, część Śląska Cieszyńskiego i zachodnią Małopolskę. Stolicą województwa są 329-tysięczne Katowice.


   1. REGIONY TURYSTYCZNE


Ze względu na różnorodność ukształtowania terenu, zagospodarowania turystycznego, dostępności komunikacyjnej i przydatności dla niektórych dyscyplin turystyki i rekreacji, w województwie śląskim można wyodrębnić kilka regionów turystycznych.
 1. Beskidy i Pogórze


Na południu, wzdłuż granicy z Czechami i Słowacją rozciągają się Beskidy Zachodnie, które w województwie dzielą się na trzy grupy: Beskid Śląski ze Skrzycznem (1257 m n.p.m.), Beskid Mały z Czuplem (933 m n.p.m.) i Beskid Żywiecki, w którym znajduje się najwyższe wzniesienie całego województwa – Pilsko (1557 m n.p.m.– sama kulminacja znajduje się po słowackiej stronie). Stanowią one od ponad stu lat cel całorocznej turystyki i rekreacji nie tylko dla mieszkańców województwa śląskiego. Głównym celem przyjazdów w Beskidy jest turystyka górska – latem i narciarska – zimą. Coraz większą popularnością cieszą się tu także sporty wodne, jeździectwo, wędkarstwo, łowiectwo oraz sporty lotnicze – szybownictwo, lotniarstwo i paralotniarstwo. Letnią turystykę i wypoczynek uatrakcyjnia prawie 1,5 tys. kilometrów znakowanych szlaków turystycznych, kilkanaście schronisk górskich, kolejki linowe, liczne gospodarstwa agroturystyczne i rozbudowane centra wypoczynkowe w Wiśle, Ustroniu i Szczyrku. Ustroń jest także znanym uzdrowiskiem. Beskidy, ze swoją „Kaskadą Soły” (trzema jeziorami zaporowymi), są także atrakcyjnym terenem sportów wodnych. Zimą dochodzą do tego dwa centra narciarskie – w Szczyrku i w Korbielowie, oświetlone stoki i ponad 150 wyciągów narciarskich. Pogórze Śląskie, stanowiące część historycznego Śląska Cieszyńskiego posiada wiele malowniczych zakątków, ciekawe zabytki architektury (kościółki drewniane, zamki i pałace) oraz sporo terenów cennych pod względem przyrodniczym. Pomiędzy Pogórzem a ziemią pszczyńską ciągnie się malowniczy „Żabi Kraj” – starorzecze Wisły z setkami stawów hodowlanych, licznymi ostojami ptaków i urokliwym zabytkowym Strumieniem.
 1. Górnośląski Okręg Przemysłowy


Centrum województwa śląskiego zajmuje silnie zurbanizowany i zindustrializowany obszar aglomeracyjny, zwany Górnośląskim Obszarem Przemysłowym (GOP). Jego krajobraz, zniekształcony wielowiekową działalnością człowieka, zaskakuje przyjeżdżających bogactwem dziedzictwa kulturowego: zabytków architektury XIX w., zabytków techniki, muzeów, obiektów kultury i sportu. Tu leży stolica województwa – Katowice, funkcjonuje Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku oraz całoroczny ośrodek narciarski Dolomity Sportowa Dolina w Bytomiu.
 1. Jura Krakowsko-Częstochowska


Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, zwana popularnie Jurą, jest drugim po Beskidach terenem turystycznym i rekreacyjnym województwa śląskiego, przeznaczonym głównie do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i - zimą - wędrownej narciarskiej. O jej atrakcyjności stanowi piękno krajobrazu, korzystne warunki klimatyczne, wysoka lesistość, wyjątkowa różnorodność szaty roślinnej i świata zwierzęcego oraz bogate formy krasowe: ostańce skalne, głębokie doliny i jary oraz liczne jaskinie. Jura Krakowsko-Częstochowska jest popularnym terenem wspinaczkowym, bowiem efektowne ściany skalne i jaskinie przyciągają tu rzesze alpinistów i speleologów. Jura jest także znakomitym terenem dla coraz popularniejszego lotniarstwa i paralotniarstwa oraz narciarstwa. Atrakcyjności Jurze dodają zabytki architektury – zwłaszcza ruiny zamków i sanktuaria – z najpopularniejszą Jasną Górą (także Żarki-Leśniów, Święta Anna, Mstów i Myszków-Mrzygłód).


 1. Pobieranie 0.53 Mb.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna