Instalacja serwera BackOffice Small Business Serwer po wymianie komputerów w pracowniPobieranie 8.21 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar8.21 Kb.
Instalacja serwera BackOffice Small Business Serwer po wymianie komputerów w pracowni

 

Opisana poniżej instalacja została wykonana na komputerze:Procesor Pentium IV 2GHz, dysk twardy 60 GB, karta graficzna GeForce 2, karta sieciowa Realtek 8139.

 

W trakcie typowej instalacji na nowym komputerze najpierw tworzona jest partycja podstawowa o rozmiarze 2GB oraz dysk logiczny również o wielkości 2 GB. Obecnie partycja podstawowa o wielkości 2 GB jest stanowczo za mała. Po zainstalowaniu wszystkich niezbędnych składników pozostaje na niej około 400 MB wolnego miejsca. W czasie użytkowania serwera wielkość ta sukcesywnie się zmniejsza. Aby można było zainstalować Windows NT na dużym dysku należy uaktualnić plik atapi.sys, ponieważ plik znajdujący się na płytkach instalacyjnych nie potrafi obsłużyć funkcji przerwania 13h, co jest konieczne przy obsłudze dużych dysków. Uaktualniony plik atapi.sys można ściągnąć ze strony:


ftp://ftp.microsoft.com/bussys/winnt/winnt-unsup-ed/fixes/nt40/atapi/ATAPI.EXE

Plik ATAPI.EXE  jest samorozpakowującym się archiwum. Po rozpakowaniu tego pliku otrzymujemy następujące pliki: atapi.sys,disk1, 0emsetup, textsetup.oem, readme.  Plik ten przegrywamy na dyskietkę. Oprócz pliku atapi.sys do instalacji serwera potrzebne będą: dyskietka instalacyjna serwera MEN (generujemy ją wybierając typ serwera – inny) i dyskietka z np. Partition Magic 5.0 ( pełna wersja tego programu była w czasopiśmie Komputer Świat – ekspert Nr 1 z września 2002. W czasopiśmie tym znajduje się również dokładny opis obsługi tego programu.)Przebieg instalacji.

 1. Do napędu CD-ROM wkładamy płytę CD1.

 2. Uruchamiamy komputer z dyskietki startowej do instalacji SBS. Na ekranie wyświetlone zostanie menu:

   


 3. Wybieramy pierwszą opcję. Wyświetli się dodatkowe menu wyboru:

 4. Wybieramy ponownie opcję pierwszą. Na ekranie zostanie wyświetlony komunikat:
  naciskamy dowolny klawisz

 5. Po ponownym uruchomieniu komputera wybieramy: Instalacja SBS NA NOWYM KOMPUTERZE (dane na HDD są kasowane), a następnie formatowanie dysku C: i D: oraz instalacja SBS.

 6. Po załadowaniu obsługi napędu CD-ROM, formatowany jest dysk C:, a następnie uruchamiany proces automatycznej instalacji serwera Windows NT.

 7. Gdy na niebieskim tle zobaczymy żółty pasek to ze stacji dyskietek wyjmujemy dyskietkę. Po zakończeniu kopiowania następuje ponowne uruchomienie komputera już z dysku twardego. Utworzony zostaje katalog główny serwera SBS na dysku C: (C:\winnt.sbs) i następuje kopiowanie do niego plików z katalogu tymczasowego. W trakcie kopiowania wkładamy ponownie dyskietkę startową. Po zakończeniu kopiowania następuje restart komputera.

 8. Komputer uruchamia się z dyskietki. Z menu wybieramy Instalacja SBS NA NOWYM KOMPUTERZE (dane na HDD są kasowane), a następnie Start Windows98 + CD-ROM. Na ekranie wyświetli się A:\>. Wtedy do stacji dyskietek wkładamy dyskietkę z plikiem atapi.sys i kopiujemy go do katalogu C:\winnt.sbs\system32\drivers. Wyjmujemy dyskietkę i restarujemy komputer.

 9. Po uruchomieniu komputera następuje konwersja systemu plików FAT na dysku C: do systemu NTFS. W trakcie tej konwersji ponownie wkładamy dyskietkę instalacyjną serwera.

Po konwersji komputer uruchamia się z dyskietki startowej. Z menu wybieramy Instalacja SBS NA NOWYM KOMPUTERZE (dane na HDD są kasowane), a następnie Start Windows98 + CD-ROM. Na ekranie wyświetli się A:\>. Wtedy do stacji dyskietek wkładamy dyskietkę z Patrition Magic, i wpisujemy polecenie A:\>pgmagic i naciskamy enter. Uruchomi się Patrition Magic i wyświetlona zostanie aktualna struktura dysku. Widoczne będą partycje C i D oraz wolny obszar dysku. Aby ustalić dowolnie wielkość partycji C i D wykonujemy następujące czynności:
prawym klawiszem myszy klikamy w "biały obszar" partycji D i kasujemy ją - wybierając DELETE,
prawym klawiszem myszy klikamy w "niebieską ramkę" partycji D i kasujemy ją - wybierając DELETE. Teraz prawym klawiszem myszy klikamy w "fioletowy obszar" partycji C i wybieramy RESIZE/MOVE i zwiększamy rozmiar partycji C (ja ustawiłem na 20 GB).
w pozostały wolny obszar dysku klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy CREATE. W polu Create as: - ustalamy Logical Partition, natomiast w polu Partition Type: - ustalamy Unformated. Możemy również ustalić wielkość dysku D: ( ja ustawiłem na 20 GB). Zatwierdzamy dokonane zmiany. Po zakończeniu pracy programu wychodzimy z Partition Magic, wyjmujemy dyskietkę i restartujemy komputer. Po restarcie następuje kontynuacja automatycznej instalacji serwera SBS.

 1. Po zakończeniu instalacji instalujemy Sevice Pack 6 dla Windows NT i Internet Explorer 6.0 (pliki instalacyjne dostępne na stronach Microsoftu). Nie polecam instalowania Intrnet Explorera 5.0 lub 5.5 (nie współpracują poprawnie z polską nakładką konsoli SBS).

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna