Jak produktywnie wykorzystać przerwę?

Przerwy w pracy nie zostały wymyślone po to, żeby na chwilę oderwać się od komputera i zająć się przeglądaniem Instagrama. Mają one w pierwszej kolejności zresetować nasz mózg, a niestety bardzo często w ich czasie obciążamy go dodatkowymi informacjami, które zwiększają nasze zmęczenie i niezadowolenie z naszej pracy. Tymczasem każda osoba może wykorzystać swój czas produktywnie, czyli z pożytkiem dla siebie.

Zrób coś, co może Cię rozwinąć

Zależnie od tego, jakiej długości i częstotliwości masz przerwy, warto wykorzystać cały ich potencjał i znaleźć dla siebie zajęcie, które sprawi nam największą przyjemność. Nie musi to być koniecznie nauka nowego języka albo poszerzenia swojej wiedzy o świecie. Czasami dobra książka albo nasz ulubiony serial zrobią dla nas świetną robotę. Chodzi jednak o to, żebyśmy po te aktywności sięgali świadomie, nie z braku lepszego rozwiązania. Jeśli serial zaczyna nas nudzić albo książka robi się zbyt przewidywalna, to nie ma sensu się z nimi męczyć i dodatkowo obciążać nasz umysł. W końcu chcemy do zresetować.

Odciągnij uwagę od męczących zajęć

W pracy często wykonujemy ciężkie zajęcia, które zwyczajnie nas męczą. Przerwa to okazja do odpoczynku, dlatego nie przeskakuj z komputera na ekran telefonu albo z placu budowy na szybką sesję w siłowni. Oczywiście nie są to złe zajęcia same w sobie, ale odskocznia od tego, w jaki sposób pracujemy, pomaga nam szybciej się zregenerować. Nie wolno nam zapomnieć, po co właściwie są nam przerwy. Jeśli przez czas jej trwania nawet nie odejdziesz ze swojego stanowiska, to nie masz najmniejszych szans na odnowienie energii przed następnym przepracowanym blokiem, jeśli w ogóle poczujesz, że nie pracujesz w jednym ciągu.

Skontaktuj się z kimś dla Ciebie ważnym

Przerwa to też idealna okazja do porozmawiania z kimś z naszych bliskich. Możesz zadzwonić do rodziców albo rodzeństwa i zapytać, co u nich słychać. Jeśli nie masz z nimi dobrego kontaktu, to zawsze możesz skontaktować się ze swoją drugą połówką. Ważne jest, aby ten telefon albo wiadomość była skierowana do kogoś, kto faktycznie może poprawić Ci humor i napełnić pozytywną energią. W przeciwnym razie możesz wdać się w niepotrzebną kłótnię, która zepsuje twój dzień na dobre, a do tego odbije się na jakości wykonywanej przez Ciebie pracy. Dlatego jeśli nie masz nastroju na rozmowę, lepiej w ogóle nie szukać nikogo na siłę.

Dodaj komentarz
You May Also Like