Jak znaleźć pracę dla siebie?

Poszukiwania pracy zawsze powinny zacząć się od określenia tego, co chce się w zasadzie robić. Często kwalifikacje zawodowe nie dotyczą konkretnego stanowiska, a jedynie branży czy umiejętności, które można wykorzystać w co najmniej kilku miejscach. Z wyborem co prawda nie trzeba się śpieszyć, ale im dłużej się zwleka, tym mniejszą szansę ma się na znalezienie dla siebie odpowiedniego miejsca.

Skup się na tym, co robisz dobrze

Praca powinna w pierwszej kolejności być wykonywana przez Ciebie dobrze. Nie bierz się za coś, na czym zupełnie się nie znasz, bo tylko zmarnujesz umiejętności, które już posiadasz i znacznie obniżysz zainteresowanie sobą na konkretnym rynku. Pracodawca znacznie chętniej przyjmie do siebie osobę, która zna się na obowiązkach, które będzie musiała wykonywać, bo nie będzie zmuszony do opłacania mu szkoleń czy obarczać innych pracowników wdrażaniem Cię w system pracy w zakładzie. Do tego taka praca będzie dla Ciebie znacznie przyjemniejsza, bo nie będziesz męczyć się z podstawowymi czynnościami.

Staraj się zarabiać na pasji

Jeśli tylko możesz, staraj się przerobić swoją pasję w źródło dochodu. Na początku będzie to trudne zadanie, szczególnie jeśli nie znasz rynku osób, które chcą utrzymywać się z tego samego, ale z czasem zaczniesz rozumieć znacznie więcej rzeczy. Możesz założyć swój własny sklep z rękodziełami albo znaleźć miejsce w przedsiębiorstwie zajmującym się robieniem tego, co zazwyczaj wykonujesz sam hobbystycznie. Rozejrzyj się po rynku. Na pewno znajdziesz wiele ciekawych sklepów lub punktów usługowych, w których wykonuje się twoją wymarzoną pracę. Nie bój się do nich aplikować, nawet jeśli aktualnie nikogo nie szukają.

Nie czuj się zobowiązany do określania się teraz

Nie musisz od razu wykonywać pracy, która pochłonie całe twoje życie. Tak naprawdę możesz zajmować się pracą, która pozwala Ci się spokojnie utrzymać, a w tym samym czasie szukać dla siebie czegoś odpowiedniego w zupełnie innej branży. Podpisanie umowy jest wiążące i zmusza Cię do wywiązywania się z powierzanych Ci obowiązków, ale jednocześnie nie zobowiązuje Cię do trzymania się pracodawcy tak długo, aż nie zostaniesz zwolniony albo przedsiębiorstwo nie upadnie. Wolny rynek pozwala Ci szukać swojego miejsca całe życie, a przyśpieszanie tego procesu nie ma sensu i może Cię unieszczęśliwić

Dodaj komentarz
You May Also Like