Janusz Korczak "Samotność dziecka", "Antena" nr 14 z 1938 rokuPobieranie 6.22 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar6.22 Kb.
A jest ho, ho - jest samotność dziecka. Jest. Chce ono mieć dla siebie i tylko dla siebie mamę, tatę, dla siebie świat i gwiazdkę z nieba.

Janusz Korczak - "Samotność dziecka", "Antena" nr 14 z 1938 roku9 lutego 2012 roku, w Szkole Podstawowej nr 117 w Krakowie odbyła się kolejna edycja akcji społecznej - Wyalienowani rodzice czytają dzieciom. Tym razem pod hasłem - Myśl Janusza Korczaka, a alienacja rodzicielska. Współorganizatorami tej edycji akcji byli Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica, Korczakowska Republika Dziecięca Dyliniarnia oraz Szkoła Podstawowa nr 117 w Krakowie.
Na spotkaniu dzieci m. in. wysłuchały pogadanki o empatii dla zwierząt, którą poprowadziła przedstawicielka Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i zapoznały się jak należy prawidłowo opiekować się domowym zwierzakiem, a także spotkały się z aktorką, która 15 lat przepracowała z dziećmi - panią Fredą Leniewicz. Zaprezentowała ona dzieciom lalki teatralne i przeczytała fragment "Króla Maciusia Pierwszego", książki autorstwa Janusza Korczaka oraz przedstawiła wiersz pochowanej tego dnia w Krakowie, polskiej laureatki Nagrody Nobla - Wisławy Szymborskiej - "Wieczór autorski". Przygotowany przez panią Fredę Leniewicz program wywarł duże wrażenie na młodych uczestnikach akcji.
Podczas porannej części wydarzenia zostały również wręczone nagrody dla laureatów konkursu "Tata, mama, moje zwierzątko i ja", wyłonionych przez dziecięce jury złożone z uczniów, a starsze dzieci odgrywały scenki dla dzieci młodszych ilustrujące czytane fragmenty "Dżoka". Dodatkową atrakcją tej części były mini konkursy z nagrodami dla dzieci, luźno związane z czytaną historią o Dżoku oraz konkurs dla dzieci młodszych polegający na odgadywaniu ucharakteryzowanych na postacie bajkowe dzieci starszych - z jakiej pochodzą bajki. Udział dzieci starszych w procesie opieki i wychowania dzieci młodszych to jedna z idei Janusza Korczaka.
Część poranną była dodatkowo wzbogacona o rozmowę z dziećmi o "Prośbie dziecka", o Januszu Korczaku, o interaktywną zabawę edukacyjną w sejm dziecięcy, inspirowaną książką - "Król Maciuś Pierwszy" i o opowieść o tym jak Dyliniarze jako dzieci utworzyli Korczakowską Republikę Dziecięcą i co z tego wynikło. Tą część poprowadzili poddawani alienacji rodzicielskiej rodzice oraz przedstawiciele Korczakowskiej Republiki Dziecięcej "Dyliniarnia.
Uczestniczące w zabawie edukacyjnej dzieci z klas czwartych, piątych i szóstych m. in. utworzyły partie polityczne, którym nadały nazwy - Wolne Państwo Dzieci, Pomoc Dzieciom i Pszczółki, wylosowały królową oraz debatowały i głosowały nad zakresem przysługujących jej uprawnień. Powołały także doradcę i błazna królewskiego.
Po południu odbyło się seminarium dla rodziców, specjalistów i innych zainteresowanych osób, skierowane wyłącznie do dorosłych, "Problemy dzieci wychowujących się tylko z jednym rodzicem i przemoc emocjonalna wobec dzieci w rodzinach rozbitych" wraz z dyskusją. Jednym z obszarów poruszanych podczas popołudniowego seminarium był temat - Myśl korczakowska, a alienacja rodzicielska.
BS.
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna