Jesień w tvp1 Spotkania z ulubionymi bohaterami polskich seriali, dobre filmy dokumentalne, publicystyka na wysokim poziomie, rozrywka dla całej rodziny oraz światowe hity filmowe to propozycja Jedynki na jesień 2013Pobieranie 129.93 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar129.93 Kb.

Warszawa, 13 sierpnia 2013 r.

Informacja prasowa
JESIEŃ W TVP1
Spotkania z ulubionymi bohaterami polskich seriali, dobre filmy dokumentalne, publicystyka na wysokim poziomie, rozrywka dla całej rodziny oraz światowe hity filmowe to propozycja Jedynki na jesień 2013.
Na antenę wracają popularne polskie seriale. Od 1 września, o godz. 20.20, widzowie Jedynki będą śledzić losy atrakcyjnej pani weterynarz Sylwii, czyli Julii Pietruchy w serialu „Blondynka”. Oprócz znanych i lubianych postaci – Pula Hula (Krzystof Kiersznowski), Jasiunia (Izabela Dąbrowska) pojawią się nowi bohaterowie – Bella (Liliana Głąbczyńska – Komorowska) oraz Kris (Mariusz Ostrowski). W sobotnie wieczory (od 31 sierpnia, godz. 20.25) wszystkich bawić będą kolejne przygody „Komisarza Aleksa” i jego partnera, czyli Michała Orlicza (Antoni Pawlicki). Do panów dołączą panie – Julka (Katarzyna Dorosińska) siostra komisarza Orlicza oraz Malina – biały owczarek szwajcarski. W czwartki (od 5 września, godz. 20.25) nikomu nie zabraknie niezwykle dociekliwego „Ojca Mateusza” (Artur Żmijewski) oraz jego rzutkiej gospodyni Natalii (Kinga Preis), którzy będą jak zwykle służyć radami dwójce sympatycznych policjantów – podinspektorowi Możejce (Piotr Polk) i aspirantowi Noculowi (Michał Piela). Także wielbiciele „Klanu”(poniedziałek – czwartek, godz. 17.55) mogą liczyć na kolejne historie swoich ulubionych bohaterów.
Jedynka proponuje swoim widzom również dobre seriale zagraniczne: kolejny sezon „Żywych trupów” (od 7 września, godz. 23.10) – walka o przetrwanie garstki ludzi w świecie opanowanym przez zombie, „Transporter” (od 3 września, godz.20.25) – działania byłego agenta Tajnych Służb Franka Martina (Chris Vance), który pracuje jako kurier do zadań specjalnych oraz „Homeland” (od 9 września, godz.21.50) – Carrie Mathison (Claire Danes), agentka CIA podejrzewa, że Nicolas Brody (Damian Lewis), żołnierz Amerykańskiej Piechoty Morskiej przeszedł na stronę Al-Kaidy. Stara się udowodnić to swoim przełożonym.

W piątki Jedynka emitować będzie mini-seriale europejskie, a wśród nich: „Volare” (13 września – 4 października, godz.20.20) – pełną wdzięku opowieść o życiu jednego z najciekawszych artystów powojennych Włoch, aktora, poety, kompozytora i przede wszystkim piosenkarza, Domenico Modugno. W jednej z głównych ról zobaczymy polską aktorkę Kasię Smutniak („Pozdrowienia z Paryża”). Natomiast w weekendy w „Hicie na sobotę” wśród filmowych propozycji znajdą się m.in.: „Śluby panieńskie” z doborową, obsadą (Borys Szyc, Maciej Stuhr, Anna Cieślak, Marta Żmuda –Trzebiatowska, Robert Więckiewicz), „Człowiek w ogniu” – w rolach głównych Denzel Washington i Dakota Fenning oraz „Jarhead – żołnierz piechoty morskiej”, w którym wystąpili Jake Gyllenhaal, Scotte MacDonald, Peter Sarsgaard i Jamie Fox. Świetną zabawę zapewni także Meryl Streep w hicie filmowym „Mamma Mia!” oraz w ramach cyklu Zakochana Jedynka w „To skomplikowane”. W jesienne weekendy Jedynka zaprasza na kino familijne m.in. na: „Opowieści na dobranoc” z Adamem Sandlerem oraz „Górę czarownic” z Dwaynem Johnsonem, animację „Alvin i wiewiórki”, „Załogę G” oraz „Hannah Montana”(film).


W ofercie jesiennej TVP1 nie zabraknie dobrych, premierowych dokumentów w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” (poniedziałki, godz. 22.50), m.in.: „Oscar Pistorius. Zbrodnia czy pomyłka?” – historia Oskara Pistoriusa oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny, „Żegnajcie piersi. Wolę życie” – historia trzech sióstr i matki, której usunięto pierś z powodu raka, czy „Kochani recydywiści” – film dokumentalny Ireny i Jerzego Morawskich o kobietach, które będąc na wolności za wszelką cenę chcą pokochać więźnia. Na nowe, premierowe odcinki dokumentów przyrodniczych Jedynka zaprasza w niedziele o godz. 13.55 – „BBC w Jedynce” oraz w poniedziałki o godz. 12.45 – „Natura w Jedynce”. To filmy na najwyższym poziomie realizacyjnym dla całej rodziny.
Teatr Telewizji zaprasza na „Pamiętnik Pani Hanki” (odc.1 – 9 września, godz. 20.25, odc.2 – 16 września, godz. 20.25) – komedię muzyczną o zabarwieniu kryminalnym w dwóch aktach w reż. Borysa Lankosza. Jest to inteligentna satyra na życie polskich wyższych sfer z lat 30. a zarazem sentymentalna podróż w atmosferę przedwojennej Warszawy. W musicalu wystąpią m.in.: Magdalena Cielecka, Danuta Stenka, Kamila Baar, Wojciech Pokora, Borys Szyc, Wiktor Zborowski, Krzysztof Wakuliński, Jakub Gierszał, Maciej Zakościelny.

Jedynka poleca także nowe programy: „Świat się kręci” (poniedziałek – piątek, godz. 18.30, od 2 września), czyli codzienny program na żywo – dynamiczne połączenie wiadomości, publicystyki i rozrywki, „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o giełdzie” (wtorek, 24 września, 1 i 8 października, godz. 21.55) – opowieść o funkcjonowaniu i historii giełdy, której zasady działania nie są znane szerokiej publiczności w Polsce, choć możliwość korzystania z tej formy inwestowania jest dostępna dla każdego oraz „Masz prawo znać prawo” (piątek, godz. 14.30, od 6 września) – cykl prezentujący powszechne w naszym społeczeństwie problemy prawne oraz metody i możliwości rozwiązania tych problemów, bez uciekania się do kosztownych procesów sądowych.


Na jesieni kontrowersyjne sprawy nadal przedstawiał będzie Tomasz Sekielski w swoim programie „Po prostu” (wtorek, godz. 21.25). Natomiast 23 września, o godz. 20.25 „Wielki Test Wiedzy o Polskim Filmie” realizowany we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej – tym razem rozwiązywany w studiu w Warszawie oraz we Wrocławiu.

W programie TVP1 nie zabraknie także programów kulinarnych – znany już widzom cykl „Okrasa łamie przepisy” (sobota, godz. 14.25) oraz nowy „Sąsiad na widelcu” (sobota, godz.18.20) – prowadzący Łukasz Grass podróżując po najpiękniejszych zakątkach Lubelszczyzny będzie przekonywał za każdym razem dwie rodziny (sąsiadów) do ugotowania obiadu wraz z deserem. Rodziny w kuchni wspierać będą Robert Sowa i Ewa Olejniczak.


Młodszym widzom Jedynka proponuje premierowe odcinki „Domisiów” (niedziela, godz. 8.25), a w nich m.in. o tym, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie oraz co zrobić, aby oczyścić las ze śmieci. W nowych audycjach „Jak to działa?” (sobota, godz.10.30) Radek Brzózka opowie m.in. o modelach latających i laserach. Natomiast Anna Karna i Maciej Orłoś przybliżą widzom uroki naszego kraju w premierowych odcinkach „Nie ma jak Polska”(niedziela, godz. 11.30).
Robert Janowski zaprosi także na kolejną porcję muzyki w programie „Jaka to melodia?” (poniedziałek – piątek, godz. 17.25 oraz niedziela, godz.18.20).

TVP1 – RAMÓWKA JESIEŃ 2013

PRAWDZIWE ŻYCIE – AKTUALNOŚCIOWY REPORTAŻ INTERWENCYJNY /9’/
emisja: PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK, godz. 16.40, od 2 września
Cykl przedstawiający bieżące wydarzenia w kraju i rzadziej z zagranicy – opierać się będzie na prostej formule post-newsowej, czyli na relacjonowaniu ciekawych i istotnych wydarzeń, takich jak zniszczenia po ulewach, czy, jak ostatnio powódź w Warszawie. Widzowie programu otrzymają pogłębioną relację reporterską, z charakterystyczną dla niej narracją i z uczestniczącym reporterem, zadającym pytania i docierającym do świadków wydarzeń. Reporter i jego kamera staną się oczami naszych widzów i dotrą tam, gdzie widzowie nie mogą. Zawartość programu to: wydarzenia, klęski żywiołowe, sensacje, historie kryminalne i wszystkie inne interesujące zdarzenia. Program bez prowadzącego, z lektorem.
ŚWIAT SIĘ KRĘCI
emisja: PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK, godz. 18.30 (premiera), od 2 września

NIEDZIELA, godz. 12.50 (podsumowanie tygodnia)


„Świat się kręci” to nowatorski talk-show w polskiej telewizji.

Program łączy w sobie wiadomości, publicystykę oraz rozrywkę i składa się z trzech głównych bloków: polityczno-społecznego, kulturalnego oraz części finałowej – różnej dla każdego dnia tygodnia.

W „Świat się kręci” prowadzący zadawać będzie niewygodne pytania, prześwietlać gości, pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów oraz dyskutować o najważniejszych wydarzeniach z kraju i ze świata. Nie zabraknie także muzyki na żywo, występów komików, przeglądu prasy i portali internetowych. Będą rozmawiać o książkach, płytach oraz miejscach, które warto odwiedzić w naszym kraju.

„Świat się kręci” będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 18.30-19.15 w TVP1. W każdą niedzielę będzie można zobaczyć odcinek specjalny tzw. The Best Of. Zaprezentowane w nim zostaną najciekawsze fragmenty programów z całego tygodnia. Nowy talk-show to „świat w pigułce” podany w nowoczesnej, przystępnej, inteligentnej i ciekawej formie.

Tworząc „Świat się kręci”, autorzy inspirowali się programami tego typu emitowanymi m.in. w Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii i Holandii. W każdym z tych krajów program cieszy się ogromną popularnością. Teraz przyszedł czas na Polskę!
WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O GIEŁDZIE
emisja: WTOREK, GODZ. 21.55, 24 września, 1 i 8 października
„Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o giełdzie” to opowieść o funkcjonowaniu i historii giełdy, której zasady działania nie są znane szerokiej publiczności w Polsce, choć możliwość korzystania z tej formy inwestowania jest dostępna dla każdego. To nowoczesny dokument z elementami animacji z udziałem prowadzącego.

W programie zostaną poruszone m.in. takie zagadnienia, jak: podstawowe zasady funkcjonowania i inwestowanie na giełdzie, giełdy na świecie, a Giełda Warszawska, historia rynków kapitałowych, postacie znanych inwestorów. Prowadzący zabierze widza w podróż poprzez świat rynków kapitałowych, wyjaśniając w prosty i dowcipny sposób zagadnienia, które najczęściej są opisywane językiem fachowym, trudnym do zrozumienia dla przeciętnego odbiorcy. Na polskim rynku telewizyjnym jest to projekt nowatorski.

Program realizowany we współpracy z Ministerstwem Skarbu Państwa, TAURON Polska Energia S.A. oraz PZU S.A. w ramach programu Akcjonariat Obywatelski.
odc. 1
Giełda, akcje, inwestowanie- brzmi kusząco, ale i skomplikowanie. Jak inwestować pieniądze, które zarabiamy w pocie czoła? Widzowie dowiedzą się tego oglądając nasz nowy program. W pierwszym odcinku „Wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć o giełdzie” – spróbujemy poznać i zrozumieć mechanizmy rządzące giełdą i dowiedzieć się, jak zostać inwestorem.
odc. 2
Drugi odcinek programu: „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o giełdzie” to drugi krok w drodze do bycia inwestorem. Teraz kiedy wiemy już jak kupić akcje – warto się zastanowić jakie akcje kupić czyli co zrobić, żeby na tym zarobić. Odpowiedź niby prosta – kupuj tanio a sprzedawaj drożej. Skąd się jednak dowiedzieć, w co inwestować, żeby ta prosta zasada się sprawdziła? Jakie spółki wybierać? Na jakiej podstawie podejmować decyzje inwestycyjne?
odc. 3
Wiemy już, jakie kroki należy podjąć, żeby zacząć inwestować na giełdzie. Ale kupno akcji to dopiero początek. Teraz przygoda zaczyna się na dobre. I choć niektórzy twierdzą, że „jeśli jest ryzyko jest zabawa” – w trzecim odcinku programu dowiecie się o tym, jaką przyjąć strategię przy inwestowaniu, żeby zminimalizować ryzyko strat.
MASZ PRAWO ZNAĆ PRAWO
emisja: PIĄTEK, godz. 14.30 (premiera), od 6 września
Cykl, który jest połączeniem fabularyzowanych scen (z udziałem statystów), ilustrujących, czy też prezentujących powszechne w naszym społeczeństwie problemy prawne oraz sceny (nie wykłady, lecz spotkania z bohaterami fabuły) z udziałem notariuszy, którzy w przystępnej formie – dalekiej od hermetycznego języka prawa – wskazują i omawiają sposoby, metody i możliwości rozwiązania tychże problemów, bez uciekania się do kosztownych procesów sądowych.

W jednym z odcinków zaprezentowane jest np. prawo spadkowe, czym różni się podział majątku od rozdzielności majątkowej małżonków.


SĄSIAD NA WIDELCU
emisja: SOBOTA, godz. 18.20 (premiera), od 7 września

NIEDZIELA, godz. 13.15 (powtórka)


„Sąsiad na widelcu, czyli co się jada u sąsiada” to program o gotowaniu, który przypadnie „do smaku” całej rodzinie. Prowadzący, Łukasz Grass (dziennikarz czynnie uprawiający sport) podróżując po najpiękniejszych zakątkach Lubelszczyzny ma za zadanie znaleźć i przekonać dwie rodziny (sąsiadów) do ugotowania obiadu wraz z deserem.

Każda z drużyn otrzymuje od prowadzącego dwa obowiązkowe składniki, jeden do dania głównego, drugi do deseru. Poza tym, do gotowania można wykorzystać wszystko to, co jest w domowej lodówce, a każda rodzina ma na przygotowanie obiadu 90 minut.

Aby wziąć udział w tym programie nie trzeba być mistrzem kuchni. Wystarczy chęć przeżycia przygody i spędzenia wraz z całą rodziną 90 minut w kuchni. O pomoc można poprosić każdego członka rodziny. Może babcia, wujek czy starsza siostra ma jeszcze w szufladzie schowany tajemny przepis na najlepsze regionalne danie, którym będzie się można pochwalić? A może już od dawna marzycie, aby przypomnieć sobie smak zapomnianych potraw z dzieciństwa? Oczywiście żadna rodzina nie pozostanie w swych zmaganiach sama. Każdej z nich będzie asystował szef kuchni. To jego zadaniem będzie nauczenie kilku sprawdzonych kuchennych sztuczek i pomoc w wyczarowaniu dania ze składników, które mamy w lodówce. W programie wystąpią szefowie kuchni: Ewa Olejniczak, Robert Sowa
odc.1

Pierwszy odcinek nowego programu „Sąsiad na widelcu” zaczynamy odlotowo. Łukasz Grass, prowadzący program - wyląduje balonem w Lublinie, akurat w momencie, gdy odbywa się tam festiwal Sztuk- mistrzów, pełen magicznych, zapierających dech w piersiach spektaklów i widowisk. I to tam rozpocznie poszukiwania rodzin, które zechcą „wziąć sąsiadów na widelec” i gotowaniem ich pokonać.

Zgodnie z przepisem na program: do dwóch fajnych, zgranych rodzin, które nie boją się rywalizacji, dodamy dwóch mistrzów kuchni, którzy uratują i wzbogacą smak każdej potrawy, czyli będą ich wspierać w gotowaniu. A potem odliczymy 90 minut, w czasie których będą musieli ugotować danie główne i deser.

W Lublinie sytuacja będzie szczególnie ciekawa - w szranki staną dwie siostry ze swoimi rodzinami, które mieszkają przez płot. Czy wygra chęć rywalizacji czy więzi rodzinne? Co z tego wyniknie? Zobaczcie sami!TEATR TV

PAMIĘTNIK PANI HANKI premiera
emisja: odc.1 – 9 września 2013 godz. 20.25, odc.2 – 16 września 2013 godz. 20.25
Komedia muzyczna w reż. Borysa Lankosza o zabarwieniu kryminalnym w dwóch aktach. Jest to inteligentna satyra na życie polskich wyższych sfer z lat 30. Sentymentalna podróż w atmosferę przedwojennej Warszawy.
Antoni Marianowicz napisał „pamiętnik” na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Wartka akcja, dowcipne piosenki i muzyka, Jerzego Wasowskiego, plastycznie ujmująca treść za pomocą dźwięków, obiecują dobrą zabawę...
W musicalu w brawurowych rolach występują: Hanka – Joanna Kulig, Betty – Magdalena Cielecka, Magdalena – Danuta Stenka, Kira – Ewa Konstancja Bułhak, Rdzawiczowa -Małgorzata Zajączkowska, Halszka – Kamila Baar, Lucyna – Marta Dąbrowska, Leni – Karolina Kominek, hr. Dowgird – Wojciech Pokora, hr Toto – Borys Szyc, Jacek (mąż Hanki) – Grzegorz Małecki, stryj Albin – Wiktor Zborowski, kpt. Korczyński – Krzysztof Wakuliński, Mr. Phillips – Jacek Koman, Robert Tonnor – Antoni Pawlicki, oficer S. – Jakub Gierszał, Romek – Maciej Zakościelny, płk. Sochnowski – Modest Ruciński, Szpicel Joachim Lamża, Fred – Mariusz Ostrowski, Józef – Artur Steranko, portier hotelu Patria – Tadeusz Wojtych, kelner – Piotr Piksa, barman – Tomasz Olejnik, lokaj – Filip Kosior.
Swingowe-jazzowe aranżacje do 16. nieznanych piosenek Marianowicza i Wasowskiego przygotował znany muzyk i aranżer Grzech Piotrowski, który kieruje 17-to osobowym składem wybitnych muzyków. Musicalowe piosenki usłyszymy w wykonaniu: Joanny Kulig, Borysa Szyca, Ewy Konstancji Bułhak, Kamilli Baar, Jacka Komana, Grzegorza Małeckiego, Wiktora Zborowskiego, Macieja Zakościelnego, Krzysztofa Wakulińskiego i Joachima Lamży. Universal Music Polska jest wydawcą albumu zawierającego wszystkie piosenki pochodzące z musicalu. Premiera handlowa albumu już 27 sierpnia 2013 r.
Scenografia autorstwa wielokrotnie nagradzanej Magdaleny Dipont koresponduje twórczo z kostiumami przygotowanymi przez równie często nagradzaną Magdalenę Biedrzycką. Ruch sceniczny opracowała Zofia Rudnicka
2 września 2013 r. o godz. 18:00, w warszawskim kinie Atlantic odbędzie się przedpremierowa gala musicalu telewizyjnego „Pamiętnik Pani Hanki” w reżyserii Borysa Lankosza z udziałem wszystkich wykonawców i twórców.

Uroczysta Gala: 2.09.2013 r., godz. 18.00, kino Atlantic (czerwony dywan – relacja na żywo w TVP1)


Spektakl powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wchodzi w skład cyklu trzech wydarzeń dedykowanych Jerzemu Wasowskiemu, uświetniających obchody 100. lecia jego urodzin, który przypadają na 2013 rok.

Pomysłodawcą cyklu trzech spektakli w hołdzie Jerzemu Wasowskiemu: „Miasteczko Harmider”, „Pamiętnik Pani Hanki” i „Lubmy się ! są: Jolanta Trykacz, Lena Urbańska. Koproducentami widowisk są: Narodowe Centrum Kultury i TVP S.A. – antena TVP1. Producentem wykonawczym zaś spółka 2T Vision Promotion.


Sylwetki bohaterów:
HANKA RENOWICKA – żona dyplomaty Jacka Renowickiego. Niezwykle atrakcyjna i szykowna młoda arystokratka. Kokieta i uwodzicielka hołdująca paryskiemu szykowi. Według stryja Albina „diabelsko ładna“. Najwyżej ceni sobie szczęście i jak sama deklaruje „...lubię być szczęśliwa i prócz szczęścia, nie mam chyba żadnych w życiu bóstw“. Szczęście kojarzy jej się z rodzajem męskim.
JACEK RENOWICKI – dobrze prezentujący się i równie dobrze zapowiadający się dyplomata z nie do końca jasną przeszłością. Mąż pięknej Hanki. Według stryja Albina po prostu nudziarz.
MAGDALENA – ciotka z Podola z lekko kresowym akcentem. Mieszka z młodymi Renowickimi i stara się być strażniczką moralności w ich domu. Baczna obserwatorka życia towarzyskiego. Jacek Renowicki jest jej ukochanym siostrzeńcem. Jest o niego zazdrosna i walczy z Hanką o jego uwagę.   
BETTY – angielsko-belgijska piękność koło trzydziestki. Tajemnicza i szykowana, prezentująca wiedeńską elegancję. Była tancerką, sekretarką, stewardessą na statku, a także żoną pastora. Przebiegła, bezwzględna i  wyrachowana...
TOTO – skory do zabaw i hazardu sybaryta. Hrabia, kochliwy niezwykle. Jak sam mówi: “ nie miewałem własnych żon, i na cóż własne gdy pod ręką, mam cudze z perspektywą zmian“. Dusza towarzystwa. Jeden z tych, którzy kochają się w Hance.
KIRA – szalenie dowcipna i inteligentna gwiazda lat 30. Wspaniała aktorka i piosenkarka, uwielbiana przez towarzystwo i chętnie zapraszana.
STRYJ ALBIN – sędziwy krewniak, który w rodzinie ma opinię parszywej owcy, zakały i hulaki. Miał sprawę w sądzie o uwiedzenie nieletniej.  „Rozpustnik, szuler, straszny drań. Ach, kary nie ma nań. Błazen i gołodupiec, którego wstydzi się rodzina, lecz kiedy los nie sprzyja, jak chryja to do stryja“. Sam siebie nazywa gentlemanem jeśli nie w każdym, to w co drugim calu.
HALSZKA – egzaltowana arystokratka, przyjaciółka Hanki. Z równą siłą kocha męża, kochanka Pawła i Roberta Tonnora którego nazywa „wakacyjną przygodą“. Często wyjeżdża do kurortów, bo jak twierdzi miłość u wód jest częścią kuracji... Dość bezrefleksyjna osóbka.
ROBERT TONNOR – specjalista w błyskawicznym i skutecznym uwodzeniu.Tupeciarz. Szemrany gość, moralność nie jest jego mocną stroną. Szpieg?
LENI – pokojówka Tonnora. Młoda, ładna i dość bezczelna. Tajemnicze „coś“ łączy ją z Tonnorem. Mówią, że jej specjalność to „ głęboka  seksualna penetracja wielkiego kapitału“.
PUŁKOWNIK KORCZYŃSKI – skrupulatny, raczej oschły. Wobec kobiet szarmancki. Zwykł mówić o sobie: „po to własnie jestem żebym wiedział“.
KAPITAN SOCHNOWSKI – wymuskany oficer. Praktycznie zawsze w pozycji „na baczność“.
LUCYNA – zakonspirowana pokojówka, oficer operacyjny w randze porucznika.
SZPICEL – podejrzany jegomość. W młodości był hyclem, teraz jest szpiclem. „Tyle znaczę, co zobaczę. Chodzę patrze jak w teatrze“. Nie skarży się, bo jak mówi ma pewny fach, bo przecież tacy jak on zawsze są potrzebni.
DOWGIRD – Hrabia, wujek Jacka Renowickiego. Starszy dystyngowany pan. Większość życia spędził w Anglii.
ROMEK – prawnik – romantyk. Od lat kochający sie w żonie swojego przyjaciela, czyli w Hance Renowickiej. Do wybranki serca-jak przystało na prawdziwego romantyka – raczej tylko wzdycha.
Mr. PHILLIPS – amerykański multimilioner. Kiedyś nazywał się Filipczak i zaczynał jako robotnik, a teraz...poprostu ma a lot, a lot , a lot of many, ale cóż z tego skoro jest sam. Do starego kraju przyjechał po żonę.
RDZAWICZOWA – egzaltowana dama w pewnym wieku, prezeska krakowskiego koła pań opiekująca się upadłymi kobietami...
FRED – czyli Alfred Jurgus. Bardzo przystojny, bystry i przedsiębiorczy prywatny detektyw. 

DOKUMENT – OGLĄDAJ Z ANDRZEJEM FIDYKIEM

emisja: PONIEDZIAŁEK, godz. 22.50

09.09 OSCAR PISTORIUS. ZBRODNIA CZY POMYŁKA ?
Reż. Nick London, Shekar Bhatia

Film dokumentalny o Oskarze Pistoriusie – najszybciej biegającym człowieku jako niepełnosprawny lekkoatleta, bez nóg. Jest on oskarżony o zabójstwo swojej dziewczyny, 29-letniej modelki Reevy Steenkamp. Proces, który właśnie się zaczął, może potrwać kilkanaście miesięcy.


16.09 CZŁOWIEK NA LINIE
Reż. James Marsh

Dokument opowiadający o francuskim linoskoczku Petit Phillippe, który na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia przekroczył granice ludzkich możliwości. 7 sierpnia 1974 roku dokonał rzeczy, zdawałoby się, niemożliwej – przeszedł po linie rozwieszonej między wieżami World Trade Center 417 metrów nad ziemią. Dokument Jamesa Marsha, korzystając z wszelkich dostępnych metod i technik, przybliża nam okoliczności tego niebywałego osiągnięcia. W 2009 roku film dostał Oscara jako najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.


23.09 ŻEGNAJCIE PIERSI. WOLĘ ŻYCIE
Reż. Michael Neil Smith, Komberly Lipschus

Historia trzech sióstr i matki, której usunięto pierś z powodu raka. Siostry decydują się na mastektomię, gdyż wszystko wskazuje na to, iż wszystkie mają w genach ryzyko zachorowania na raka piersi. Film bardzo poruszający i osobisty dla całej rodziny.


07.10 KOCHANI RECYDYWIŚCI
Reż. Irena i Jerzy Morawscy

Film dokumentalny Ireny i Jerzego Morawskich o kobietach, które będąc na wolności za wszelką cenę chcą pokochać więźnia. Piszą listy, chodzą na widzenia. Często z poznanym więźniem biorą ślub w więzieniu. Dlaczego wikłają się w sytuacje bez wyjścia? Jedną z bohaterek filmu jest pani psycholog, która wspiera i prowadzi terapię dla tych kobiet. W rezultacie okazuje się, ze sama też jest w bardzo silnym związku z więźniem.


14.10 MORDOWANIE ALBINOSÓW
Reż. Harry Freeland

Wzruszający film dokumentalny ukazujący piętno i niebezpieczeństwo czyhające na Afrykanów urodzonych z bielactwem. Albinosi określani jako "biali" albo "duchy" są celem napaści zagrażających życiu takich osób, a zwłaszcza dzieci. Reżyser Harry Freeland ukazuje historię głęboko zakorzenioną w przesądach, cierpieniu i niesamowitej sile walki o prawa człowieka.


21.10 NIEWOLNICE Z CLEVELAND
Reż. Rick Edwards

Sensacyjna historia o trzech kobietach Amandzie Berry, Ginie DeJesus i Michelle Knight, uprowadzonych, więzionych i wykorzystywanych seksualnie przez Ariela Castro 10 lat temu (miały wówczas 14, 16 i 20 lat). W filmie wypowiadają się rodziny porwanych, przyjaciele, sąsiedzi oraz rodzina Castro. Według policji, kobiety miały wielokrotnie zachodzić w ciążę, a Castro biciem wywoływał u nich poronienia. Obecnie 52-letni Castro został już oskarżony o uprowadzenie, uwięzienie i wielokrotne ich gwałcenie.DOMUMENTY PRZYRODNICZE
W jesiennej ramówce Jedynki wielkie hity przyrodnicze. Najlepsze światowe filmy i serie, między innymi wyprodukowane przez BBC w tym roku DZIKA ARABIA (emisja wrzesień) i AFRICA (emisja październik). Oglądalność serii w Wielkiej Brytanii była rekordowa: Afryka miała 8.5 milliona widzów.
BBC W JEDYNCE
emisja: NIEDZIELA, godz. 13.55
Pasmo nadawane w niedzielne popołudnia około godz. 14-ej to prawdziwy rarytas dla koneserów filmów przyrodniczych. Wybrane najlepsze z najlepszych filmy, niezwykle aktualne, mające swoją premierę w Polsce tuż po wyprodukowaniu przez BBC. Wysoka jakość tych produkcji przekłada się na wyniki oglądalności. Średnio każdy odcinek ogląda 1 milion 350 tysięcy widzów w grupie 4+ i blisko 400 tysięcy osób w grupie 16-49 (dane od 1 stycznia 2013 do 4 sierpnia).
01.09. SUPER INTELIGENTNE ZWIERZĘTA, prod. BBC 2012
Druga część filmu dokumentalnego BBC. Przez całe wieki przekonanie o tym, że zwierzęta mogą mówić, rozwiązywać problemy, a nawet, że odczuwają emocje, wydawało się błędne. Z badań prowadzonych na całym świecie wynika, że zwierzęta są znacznie inteligentniejsze, niż nam się wydaje. Gdziekolwiek pulsuje życie, czy to na skutej lodem Antarktydzie czy na spieczonej słońcem pustyni bądź w głębinach oceanu wszędzie łączy się z nim walka o przetrwanie. U niektórych w ciągu milionów lat wyewoluowały niezwykłe fizyczne przystosowania. Inne wykorzystują swój mózg. Część pierwsza. W Zoo w Lipsku w Niemczech naukowcy badają zdolność orangutanów do rozwiązywania problemów. W latach 60-tych XX wieku badacze odkryli, że szympansy używają narzędzi. Potem okazało się, że są do tego zdolne różne zwierzęta na całym świecie. W czasie II wojny światowej blisko pół miliona gołębi dostarczało meldunki w warunkach, kiedy inne formy porozumiewania się były niemożliwe. Inwencja twórcza to istotny element natury człowieka. Nikt nie przypuszczał, że tę cechę możemy dzielić ze zwierzętami, aż do chwili, kiedy zaczęliśmy dokładniej obserwować delfiny.
08, 22, 29.09. DZIKA ARABIA, prod. BBC 2013
Historia naturalna tajemniczego regionu świata zrealizowana przez BBC Worldwide. To podróż przez pustynie, morza, tajemnice i romantyczność. Trochę wiedzy o geologii i geografii, oraz bardzo dużo na temat niezwykłej, dzikiej przyrody, otoczonej orientalną kulturą zakorzenioną w starożytności i współczesnych, burzliwych dziejach krajów arabskich. Ogromny obszar tego rejonu świata wciąż pozostaje wciąż nie zbadany i nie tknięty przez ludzi. Serial to możliwość odwiedzenia tego rejonu świata: Arabię Saudyjską, Oman I Kuwejt, zatokę perską, rzeki Tygrys i Eufrat aż po święte miejsce islamu Mekkę.

NATURA W JEDYNCE
emisja: PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK, godz. 12.45
Pasmo, w którym od poniedziałku do piątku, o godzinie 12.50 emitowane są filmy przyrodnicze najwyższej jakości. Cieszą się dużą popularnością, o czym świadczą wyniki oglądalności. Średnio każdy odcinek ogląda około 700 tysięcy widzów w grupie 4+ i 130 tysięcy w grupie 16-49 (dane od 1 stycznia 2013 do 1 sierpnia).
02.09. TAJEMNICE GRZYBÓW; prod. Korea Południowa 2012.
Film dokumentalny o grzybach. W filmie dzięki nowoczesnym technikom filmowania zobaczymy niesamowite ujęcia pokazujące jak grzyby rosną i rozmnażają się. Jak pęka sporangia i wybuchają zarodniki. Poszczególne elementy wzrostu filmowane były przez 15 dni i nocy, a potem odtworzone w dużym przyspieszeniu, co robi ogromne wrażenie. Poznamy aż 27 gatunków dzikich grzybów, które rewelacyjnie dostosowują się do warunków, pogody i otoczenia, w którym żyją. Jako dodatek usłyszymy kilka cennych wskazówek jak odróżniać grzyby trujące od tych nadających się do spożycia.
03, 04, 05.09. WIELKI RÓW AFRYKAŃSKI, prod. BBC 2010

Trzy odcinki. Widzialny z kosmosu Wielki Rów Afrykański ciągnie się od Morza Czerwonego na północy po Zambezi na południu kontynentu. Obejmuje obszar bardzo zróżnicowany geograficznie i geologicznie poprzez wulkany, lasy, pastwiska, jeziora i rzeki. Ten obszar jest domem dla największej grupy zwierząt na Ziemi, poczynając od lwów poprzez krokodyle, hipopotamy, słonie, flamingi Seria zabiera widzów w niezwykła podróż po najciekawszej chyba części kontynentu afrykańskiego, do egzotycznego świata, w którym krajobraz ukształtowały zjawiska natury i proces ewolucji.


09.09. MIESZKAŃCY AFRYKAŃSKIEJ ZATOKI; prod. 2011
Film dokumentalny, który przeniesie nas w okolice Mozambiku i pozwoli obserwować najdziwniejsze, morskie stwory zamieszkujące lagunę. Ocean Indyjski to wody skupiające najbardziej kolorowych mieszkańców na świecie. Niezwykłe podwodne zdjęcia przeniosą nas w niemal bajkowy, podmorski świat. Laguny są rajem dla rozmaitych krabów, krewetek, morskich traw i koralowców. Ciekawa jest też obserwacja laguny w czasie odpływów i przypływów, kiedy piasek zmienia się, wędruje i przeobraża się wraz z całym żyjącym na nim ekosystemem.
10.09. MADAGASKAR – ZAGROŻONY RAJ; prod. 2011
Film dokumentalny, który przeniesie nas w góry północnej części bajecznej wyspy Madagaskar. Będziemy obserwować życie lemurów. dramatyczną walkę o przetrwanie dwóch matek ze swoimi młodymi. Małpiatki te zamieszkują na otwartych, suchych i skalnych, rzadko na zalesionych terenach. Uważane za jeden z najrzadszych naczelnych. Wiodą naziemny tryb życia tworząc grupy złożone z 5 - 20 osobników. Mają zwyczaj chronić się w jaskiniach. Żywią się owocami, liśćmi, nasionami i owadami. Młode wczepiają się w futro na brzuchu matki i wiszą tam, aż do ukończenia 2 tygodnia życia. Po tym okresie przechodzą na grzbiet rodzicielki i zostają tam do momentu osiągnięcia sprawności pozwalającej im poruszać się wraz z grupą. Są pod ochroną. Jednak wyrąb drzew na wyspie, a zwłaszcza drzew różanych rosewood, mających szerokie zastosowanie w luksusowej stolarce budowlanej i do wyrobu palisandrowych mebli stanowi zagrożenie dla tego gatunku.
11.09. GŁUPATAKI I SARDYNKI; prod. 2010
Film dokumentalny o głuptakach. To gatunek ptaka, którego uważa się za specjalistę podwodnych łowów. Poluje na sardynki. Zamieszkuje wybrzeża Norwegii, Islandii, Wielkiej Brytanii oraz Australii i Nowej Zelandii. Poza sezonem lęgowym koczuje na morzach. Lata znakomicie, dzięki długim i wąskim skrzydłom nadającym mu szybkości. W czasie pikowania dobrze widać jego spiczasty ogon. Głos głuptaka przypomina szczekanie "arrah". Intensywne połowy stanowią bardzo poważne zagrożenie dla tych ptaków. Niezwykłe podwodne zdjęcia pozwolą obserwować spektakularne łowy tych ptaków.
12.09. GEPARDY OCEANICZNYCH GŁĘBIN; prod. 2013
Film dokumentalny, w którym pokazany jest podwodny, bajkowy świat wokół Wysp Kanaryjskich - archipelagu górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonym na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki. Łagodny klimat, oceaniczno - subtropikalny, z umiarkowanymi temperaturami, rzadkimi i nieregularnymi opadami, zależnymi od wyspy i jej strefy, ciepła woda, otoczenie skał sprzyja zwierzętom i roślinom. Walenie, delfiny Risso, płetwale Bryde’a, delfiny uzdeczkowe, żółwie zielone to tylko niektóre z bardzo rzadkich gatunków.
13.09. DELFINY: URODA I MĄDROŚĆ; prod. 2011
Film dokumentalny o delfinach. Są to niezwykłe morskie ssaki, które zamieszkują morza i wiele rzek strefy równikowej. Uważane za bardzo inteligentne, lubiące się uczyć i przebywać z ludźmi. Wszystko to z powodu dość dobrze rozwiniętego mózgu. Są zwierzętami socjalnymi, a ich inteligencja jest oceniana wyżej niż szympansa. Potrafią pomagać innym delfinom, które są ranne lub chore oraz człowiekowi. Chętnie występują pokazując sztuczki. Polują ławicami. Polują wspólnie i bardzo skrupulatnie chronią najsłabszych w stadzie. Ciekawy jest sposób ich porozumiewania się zwany językiem delfinów. Posiadają zdolność echolokacji. Zobaczymy wiele ciekawych podwodnych zdjęć, posłuchamy też kilku ciekawych wypowiedzi ekspertów, specjalistów neurologów.
16, 17,18 .09. TAJEMNICE KOTÓW, National Geogr.
Trzy odcinki. Film dokumentalny. Trylogia opowiadająca o życiu wielkich lwów i lampartów w Timbavati. Filmowana przez dwa lata w dzikim rezerwacie przyrody w Południowej Afryce w sąsiedztwie znanego na całym świecie Parku Narodowego Krugera. W pierwszej części poznamy lwią rodzinę. Starego lwe - przywódca stada oraz jego kilka lwic i małe dorastające lwy. Zobaczymy narodziny małych lwiątek, walkę o terytorium pomiędzy braćmi, dorastanie i usamodzielnianie się młodych. Druga część to opowieść o samotnej lamparciej matce, która z sukcesem wychowuje swoją jedyną córkę. Uczy ją jak polować i jak unikać niebezpieczeństw, w tym najtrudniejszym dla niej okresie życia, zanim stanie się niezależna. Trzecia część to opowieść o współpracy między dzikimi drapieżnikami. Sfory hien i dzikich psów polują wspólnie. Lwia rodzina po śmierci przywódcy znalazła się w tarapatach. Młode matki mają problem ze zdobyciem pożywienia dla kilku dorastających samców. W tym odcinku poznamy też niezwykle zgraną rodzinę słoni.
19.09. CZŁOWIEK I ORKI
Wyspy Crozeta położone w pasie Ryczących Czterdziestek - ten nieprzyjazny archipelag, gdzie pada przez 310 dni w roku, a wiatry osiągają prędkość 100 km/h, upodobały sobie słonie morskie, które wychodzą tam na ląd, by odbyć gody i wydać na świat potomstwo. Ich obecność zaś sprowadza w tamte okolice orki, dla których słonie morskie stanowią łakomy kąsek. To właśnie orki i ich szczególną więź z mirungami postanowił obserwować z bliska David Reichert, kamerzysta, specjalizujący się w filmowaniu zwierząt morskich. Przez trzy miesiące mieszkał w namiocie, rozbitym na jednej z Wysp Crozeta i odkrywał tajemnice orek: jak funkcjonują w grupie, jak polują, jak się bawią, a przede wszystkim - jak zareagują na obecność najgorszego z intruzów - człowieka?
20.09. BARIBALE Z LASÓW PÓŁNOCY

(Black Bears of the Northwoods) powt BBC z 2009


Lynn Rodgers od ponad czterdziestu lat obserwuje baribale, zwane też niedźwiedziami czarnymi. Nauczył się opierać swoje relacje z tymi zwierzętami na wzajemnym zaufaniu. Samica June to najbardziej niezwykła niedźwiedzica, jaką kiedykolwiek spotkał. Dzięki niej i jej rocznemu potomstwu Lynn dowiaduje się o niedźwiedziach więcej niż mógłby oczekiwać. June pokazuje mu, jak baribale myślą, jak udaje im się przetrwać, i dlaczego dotąd tak błędnie je postrzegaliśmy. Badacz przez cały rok towarzyszy samicy i jej młodym.
23. 09. BLISKIE SPOTKANIA Z NIEDŹWIEDZIEM POLARNYM
Na odległych fiordach Spitzbergenu filmowcy spędzili rok podążając śladami rodziny białych niedźwiedzi w środowisku, które ostatnio dramatycznie się zmienia. To unikalny portret białych, polarnych olbrzymów. Zdjęcia z samochodu, łodzi i twarzą w twarz z drapieżnikami. Poznamy też krainę, gdzie temperatura spada do minus 55 stopni, a wiatr wieje z prędkością 30 mil na godzinę. Niedźwiedzie polarne znane są z tego, że traktują ludzi jako źródło pożywienia. Ten fakt dodał dramatyzmu spotkaniom filmowców z niedźwiedziami.
24.09. PINGWINY NA ANTARKTYDZIE; prod. Korea Południowa 2012.
Zima na biegunie południowym. Temperatura spada do minus 70 - ciu stopni. Wiatr osiąga prędkość 47 - miu metrów na sekundę. Większość zwierząt opuszcza ląd, ale jeden gatunek czeka na nadejście zimna. To pingwiny cesarskie. Dorosły osobnik osiąga metr wysokości i waży około 40 - tu kilogramów. To największy gatunek pingwinów. Kwiecień. W ciszy lodowatego świata rozlega się wezwanie, a później pierwsze kroki. Rozpoczyna się fascynująca wędrówka pingwinów cesarskich. 220 tysięcy par rusza z całego kontynentu do 35 - ciu miejsc lęgowych. Ślizgając się na brzuchu poruszają się szybciej i zużywają mniej energii. Pokonają 150 kilometrów. Nie powstrzyma ich nawet śnieżyca. Instynkt rozmnażania się jest silniejszy. Maj. Po miesiącu wyczerpującej wędrówki pingwiny docierają do miejsc lęgowych. Lodowe urwiska chronią je przed mroźnymi wiatrami. Tutaj mogą bezpiecznie się rozmnażać. Poznamy również pingwiny maskowe, białobrewe i królewskie, rybitwy antarktyczne i wydrzyki.
25, 26, 27, 30.09. MAGIA WIELKIEGO BŁĘKITU, prod. Discovery
7 odcinków. Serial dokumentalny, w którym zobaczymy kolorowy, podwodny świat sfilmowany w bardzo dokładny sposób. Każdy z siedmiu odcinków skupia się na jednym z kontynentów, zobaczymy świat mórz i oceanów okalających obie Ameryki, Afrykę, Europę, Azję, Australię i Oceanię. Zdjęcia wykonane za pomocą najnowocześniejszego sprzętu do podwodnych zdjęć, w technice HD, przez prawdziwych pasjonatów nurkowania. Będą nas zadziwiać podwodni mieszkańcy magicznej, błękitnej głębi od jaskrawo kolorowych raf koralowych Azji do spektakularnych lodowców w rzadko odwiedzanych oceanach Antarktydy.

ZAGRANICZNE SERIALE FABULARNE

HOMELAND
emisja: PONIEDZIAŁEK, godz. 21.50
USA 2011

Obsada: Claire Danes, Damian Lewis, Morena Baccarin, David Harewood, Diego Klattenhoff, Mandy Patinkin, Jackson Pace, Morgan Saylor

Fabuła serialu koncentruje się na osobie Carrie Mathison, agentki CIA, która po przeprowadzeniu nieautoryzowanej i prowadzonej na własną rękę operacji w Iraku zostaje przeniesiona do Centrum Walki z Terroryzmem CIA w Langley w stanie Wirginia. Carrie została wcześniej ostrzeżona przez irackiego informatora, że amerykański jeniec wojenny przeszedł na stronę Al - Kaidy. Niedługo później okazuje się, że Nicolas Brody, żołnierz Amerykańskiej Piechoty Morskiej, który w 2003 roku zaginął podczas misji w Iraku, został uwolniony podczas ataku sił Delta Force na siedzibę terrorysty Abu Nazira. Carrie podejrzewa, że to właśnie Brody jest jeńcem, który został pozyskany przez terrorystów. Rząd federalny oraz szefostwo CIA są jednak zdania, że Brody jest bohaterem wojennym. Zdając sobie sprawę z faktu, że przekonanie jej przełożonych jest niemożliwe, Carrie samodzielnie próbuje znaleźć dowody na przynależność Brody'ego do Al-Kaidy.
TRANSPORTER
emisja: WTOREK, godz. 20.25, od 3 września
USA 2012, reż. Andy Mikita, Bruce McDonald, T.J. Scott, Stephen Williams, Brad Turner

Obsada: Chris Vance, Andrea Osvart, Francois Berleand, Delphine Chaneac, Rachel Skarsten

Serialowa wersja przygód znanego z kultowych filmów Luca Bessona byłego agenta Tajnych Służb Franka Martina, który pracuje jako kurier do zadań specjalnych. Dostarcza nietypowe, tajemnicze przesyłki pod wskazany adres... Nie zadaje przy tym zbędnych pytań, a w razie potrzeby potrafi obronić swój ładunek i dotrzeć do celu pomimo wszelkich przeszkód.
ŻYWE TRUPY
emisja: SOBOTA, godz. 23.10, od 7 września
USA 2012, reż. Frank Darabont

Obsada: Andrew Lincoln, Sarah Wayne Callies, Laurie Holden, Steven Yeun, Norman Reedus, Chandler Riggs, Lauren Cohan, Scott Wilson, Iron E. Singleton, Melissa McBride, David Morrissey i Danai Gurira.

W nowy sezonie serialu grupa ocalałych będzie mierzyć się nie tylko z zombie, ale będzie również musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu - żywym ludziom.

W nowym sezonie Rick i jego towarzysze będą nadal poszukiwać schronienia w wyludnionym, zniszczonym po apokalipsie świecie i osiedlą się w opuszczonym więzieniu. Szybko odkryją, że czyha na nich zagrożenie znacznie większe niż żywe trupy, a walka o przetrwanie okaże się bardziej niebezpieczna, niż kiedykolwiek wcześniej. W trzecim sezonie pojawią się również nowi bohaterowie oraz powrócą ci znani już z pierwszego sezonu. Pierwszą z nowych postaci będzie sadystyczny Gubernator (David Morrissey), który sprawuje władzę w z pozoru tylko idyllicznym Woodbury. Ważną rolę odegra też ulubienica fanów komiksu – waleczna i nieustraszona Michonne (Danai Gurira), prowadzająca swoich „zombie-pupili” na łańcuchu.

Nowy sezon to jednak także powrót Merle’a Dixona, brata Daryla, którego fani serialu pamiętają z dramatycznej sceny z pierwszego sezonu, w której udało mu się uwolnić po tym, jak grupa ocalałych pozostawiła go na dachu budynku skutego kajdankami na pastwę wygłodniałych zombie.

W serialu „The Walking Dead”, opartym na komiksowej serii autorstwa Roberta Kirkmana,

Serial otrzymał, między innymi nagrodę Emmy za najlepszą serialową charakteryzację oraz nominację do Złotego Globu dla najlepszego telewizyjnego serialu dramatycznego.

POLSKIE SERIALE FABULARNE

OJCIEC MATEUSZ
emisja: CZWARTEK, godz. 20.25
W nadchodzącym, dziesiątym sezonie Ojca Mateusza” widzów czeka jak zwykle sporo mrożących krew w żyłach historii – wystarczy wspomnieć eksplozje na ulicach Sandomierza, napad na agencję bankową, kradzież obrazu Kossaka, czy kolejny napad na plebanię. W jednym z odcinków przedstawiona zostanie historia rodziny zastępczej, która opiekuje się kilkorgiem chorych dzieci, wśród których jest chłopiec zarażony przez matkę wirusem HIV, a Mateusz zajrzy do domu seniora, w którym nie dzieje się najlepiej.

Tradycyjnie już widzowie Jedynki będą świadkami wielu przezabawnych sytuacji: Natalia będzie podejrzewać księdza Mateusza o kryzys wieku średniego, a sama przyjmie propozycję współpracy z gazetą Joanny.

Kolejne odcinki „Ojca Mateusza” wyreżyserowane będą przez Filipa Zylbera, Wojciecha Nowaka i … Artura Żmijewskiego.
KOMISARZ ALEX
emisja: SOBOTA, godz. 20.25, od 31 sierpnia
Fanów „Komisarza Aleksa” czekają od września wielkie emocje. W czwartym sezonie bijącego rekordy popularności serialu TVP 1 łódzcy policjanci i ich czworonożny przyjaciel wielokrotnie znajdą się w niebezpieczeństwie, ścigając przestępców i rozwiązując kolejne kryminalne zagadki. Wiele dziać się też będzie w życiu prywatnym bohaterów serialu...
- Już w pierwszym odcinku nowej serii poznamy młodszą siostrę komisarza Michała Orlicza (Antoni Pawlicki) – Julkę – zapowiada Monika Jóźwik, producentka „Komisarza Aleksa”. W tej roli zobaczymy Katarzynę Dorosińską, znaną widzom m. in. z seriali „Prawo Agaty” i „Prosto w serce”. Orliczówna przyjedzie do Łodzi z okazji urodzin swojego brata. W prezencie podaruje mu... obrożę dla Aleksa, co wprawi w lekkie zakłopotanie podkomisarz Lucynę Schmidt (Magdalena Walach), która wybierze dla przyjaciela niemal identyczny podarunek.

- Jesteście pewni, że to moje urodziny, a nie Aleksa? - zażartuje Michał, ale nie będzie ukrywał, że jest wzruszony tym, że siostra i partnerzy z pracy wyprawili mu urodzinowe party.

W czwartym sezonie w wyjątkowo dramatycznych okolicznościach pojawi się zupełnie nowa bohaterka – Malina, która niemal od razu podbije serce czworonożnego detektywa i zdobędzie wielką sympatię Michała. Obaj bohaterowie zapałają do niej wielkim uczuciem i obaj – każdy na swój sposób – starać się będą o jej względy. W roli Maliny zobaczymy na ekranie śliczną śnieżnobiałą Sisi, czteroletnią suczkę rasy Berger Blanc Suitse (biały owczarek szwajcarski). Groźny przestępca wykorzysta ją jako... wabik na Aleksa! Bandyta będzie chciał porwać podopiecznego Orlicza, by w ten sposób zemścić się na Michale za to, że ten przyczynił się kiedyś do aresztowania go i osadzenia w więzieniu.

- Od pierwszej chwili Sisi bezbłędnie weszła w swoją rolę. Na początku była trochę zdezorientowana liczbą kamer, ale szybko przyzwyczaiła się do warunków, jakie panują na planie – mówi Dorota Harężlak, właścicielka suczki, a członkowie ekipy „Komisarza Aleksa” potwierdzają, że Sisi jest urodzoną gwiazdą, a przy tym niezwykle zdyscyplinowaną i sympatyczną aktorką.

Sisi już od pierwszej chwili na planie serialu zaprzyjaźniła się z Rockym, który gra Aleksa.

- Tworzą śliczną parę i doskonale się rozumieją – podkreśla Dorota Harężlak.

W nowej serii wystąpi gościnnie plejada gwiazd, wśród których znajdą się między innymi: Roma Gąsiorowska, Marieta Żukowska, Joanna Koroniewska, Małgorzata Zajączkowska, Julia Rosnowska, Urszula Grabowska, Krzysztof Wieszczek, Zbigniew Stryj, Andrzej Andrzejewski, Piotr Siwkiewicz i Wojciech Kalarus.
BLONDYNKA
emisja: NIEDZIELA, godz. 20.20, od 1 września
Od września TVP1 zaprasza do oglądania 2. sezonu serialu „Blondynka”. „Blondynka” to serial napisany mistrzowską ręką Andrzeja Mularczyka („Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, serial „Dom”), przenikliwego i dowcipnego obserwatora rzeczywistości.

W serialu występują: Julia Pietrucha, Andrzej Grabowski, Magdalena Schejbal, Izabela Dąbrowska, Krzysztof Gosztyła, Hanna Śleszyńska, Krzysztof Kiersznowski, Tomasz Borkowski, Liliana Głąbczyńska-Komorowska, Marian Dziędziel i inni.

Sylwia Kubus, tytułowa bohaterka serialu, ma już w Majakach ugruntowaną pozycję. Nie boi się miejscowej mafii celnika, jak trzeba utrze nosa wójtowi, wejdzie w nie zawsze bezpieczną grę z Manejem – miejscowym biznesmenem, pomoże rozsądzić spór miedzy Dalmatą i Partyką. Wszystko wydaje się być w porządku. Tylko sprawy uczuciowe młodej pani weterynarz są wciąż nieuporządkowane. Relacja z Marcinem, partnerem Sylwii w klinice i w życiu, chwieje się. W oczach Sylwii Marcin nie może się zdecydować, czy bardziej zależy mu na miłości czy na pracy i celebrytce Evie Lunie. Marcin rozdarty miedzy uczuciem a poczuciem obowiązku stanie wobec prawdziwego wyzwania, gdy do lecznicy w Majakach zawita jego matka - zwana nie bez przyczyny „trującą słodyczą”. Czy Sylwia wytrzyma tę próbę? Czy Marcin ulegnie wpływowej matce?

MINI SERIAL EUROPEJSKI

emisja: PIĄTEK , godz. 20.20VOLARE 4x50’
emisja: 13 września – 4 października
Włochy 2013, reż. Ricardo Milani

Obsada. Bepe Fiorello, Kasia Smutniak, Alessandro Tiberi, Michele Placido

Pełna wdzięku opowieść o życiu jednego z najciekawszych artystów powojennych Włoch, aktora, poety, kompozytora i przede wszystkim piosenkarza, Domenico Modugno, autora m.in. międzynarodowych przebojów "Volare" i "Ciao, bambina". Co ciekawe dla polskiego widza, Modugno występował w duecie z Anną German podczas włoskiego okresu kariery tej piosenkarki, a w filmie, w rolę jego wielkiej miłości Franki Gandolfi wcieliła się polska aktorka Kasia Smutniak.
W następnej kolejności planowane do emisji:
ROSYJSKA RULETKA 4 x 45’
Niemcy 2010, reż. Joseph Vilsmaier

Obsada: Katharina Böhm, Heinz Hoenig, Wolf Roth, Merab Ninidze, Hansjürgen Hürrig

Niemiecka dziennikarka, Katharina Wagner, przyjeżdża z ośmioletnim synkiem do Petersburga. Chce, żeby synek odwiedził grób ojca, rosyjskiego dziennikarza, który popełnił samobójstwo. Niebawem jej życie zamienia się w koszmar. Jej ośmioletni synek znika jej z oczu w zatłoczonym metrze. Niespodziewanie swoją pomoc oferuje jej poznany przypadkowo Polak, Adam Markowski. Obje zaczynają prowadzić prywatne śledztwo i okazuje się, że mąż Katheriny nie zginął samobójczą śmiercią. Jej życie również jest zagrożone. Katherina nie chce jednak wyjechać z Petersburga bez syna. Rozpaczliwie prowadzi poszukiwania. Nie może już ufać swoim dawnym przyjaciołom. Ci, którym zaufała, stracili życie. Całkowicie zdaje się na swojego nowego znajomego Adama Markowskiego.

Film obfituje w ciągłe zmiany akcji, trzyma w napięciu, a historia rozgrywa się w przepięknych plenerach zimowego Petersburga.


MARIA DI NAZARET 4 x 50’
Włochy 2012, reż. Giacomo Campiotti

Obsada: Alissa Jung, Paz Vega, Andreas Pietschmann

Najnowsza, widowiskowa wersja opowieści o dziejach Świętej Rodziny. Międzynarodowa obsada, piękne zdjęcia, znakomita muzyka Guya Farleya.

CYKL – HIT NA SOBOTĘ

emisja: SOBOTA, godz.21.25

7.09. ŚLUBY PANIEŃSKIE premiera
Polska 2010, reż. Filip Bajon, Obsada.: Borys Szyc, Maciej Stuhr, Anna Cieślak, Marta Żmuda –Trzebiatowska, Robert Więckiewicz

Albin i Gustaw to niegrzeczni faceci, którzy próbują za wszelką cenę uwieść spiskujące przeciw mężczyznom panny - Anielę i Klarę. Jednak tym razem poszukiwacze mocnych miłosnych wrażeń i słabych kobiecych punktów trafiają na ekstremalnie trudne przeciwniczki. Piękne dziewczyny zrobią wszystko, żeby pokrzyżować plany nałogowych podrywaczy i spektakularnie utrzeć im nosa. Wybucha wielka wojna męsko-damska, w której intryga goni intrygę, seryjnie łamane są serca, a każdy chwyt jest dozwolony. Czy rozważny, choć romantyczny twardziel Radost zatrzyma lawinę zabawnych nieporozumień i doprowadzi aferę do szczęśliwego końca?


14.09. CZŁOWIEK W OGNIU premiera
USA 2004, reż. Tony Scott,

Obsada: Denzel Washington, Dakota Fanning, Marc Anthony

Alkoholik i życiowy bankrut Creasy (Denzel Washington) przenosi się do Meksyku, aby tam szukać szczęścia. Jako były żołnierz amerykańskiej armii dostaje posadę ochroniarza u bogatego przemysłowca - ma za zadanie chronić jego jedenastoletnią córkę Pitę. Początkowo Creasy jest bardzo sceptycznie nastawiony do tej pracy, jednak szybko zaprzyjaźnia się z dziewczynką. Dzięki niej odzyskuje radość życia i po raz pierwszy zaczyna wierzyć w jego sens. Ale dobre dni nie trwają długo. Pewnego dnia Pita zostaje porwana. Creasy, przekonany, że dziewczynka nie żyje, zaczyna obwiniać siebie. Odtąd jedynym jego celem jego życia stanie się zemsta..
21.09. JARHEAD – ŻOŁNIERZ PIECHOTY MORSKIEJ premiera
USA 2008, reż. Sam Mendes,

Obsada.: Jake Gyllenhaal, Scott MacDonald, Peter Sarsgaard, Jamie Foxx

Film zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki z 2003 Anthony'ego Swofforda. Opowieść rozgrywa się w podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1990 roku, a jej bohaterami są żołnierze z amerykańskiego plutonu.
28.09. UCZEŃ CZARNOKSIĘŻNIKA
USA 2010, reż. Jon Turteltaub,

Obsada: Monica Bellucci, Nicholas Cage, Jay BaruchelBalthazar Blake jest współczesnym mistrzem magii, który próbuje chronić Manhattan przed siłami zła i przeciwnikiem z przeszłości, Maximem Horvathem. By go pokonać Balthazar musi jednak mieć sprzymierzeńca, szkoli więc Dave’a Stutlera. Niczym nie wyróżniający się młodzieniec nie ma jednak ochoty mu pomagać, chociaż czarodziej widzi w nim ukryty magiczny potencjał. Razem trochę wbrew sobie spróbują uratować miasto przed siłami zła.


: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna