Kalendarium wydarzeń kulturalnych opery wrocławskiejPobieranie 77 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar77 Kb.

KALENDARIUM WYDARZEŃ KULTURALNYCH

OPERY WROCŁAWSKIEJ

LISTOPAD 2015Nazwa instytucji, adres OPERA WROCŁAWSKA

strona internetowa WWW.OPERA.WROCLAW.PL

osoba do kontaktu: Katarzyna Berbas tel: 71/ 370 89 08 adres e-mail: katarzyna.berbas@opera.wroclaw.pl


data imprezy

czas trwania

(od – do)


nazwa imprezy


krótki opis imprezy

miejsce,

dokładny adres

4.11

19.00-24.00

Parsifal
Richard Wagner

Ostatnie, owiane duchem mistycyzmu i pełne tajemnicy dzieło mistrza z Bayreuth. Wystawione po raz pierwszy 26 lipca 1882 r., już w pierwszych latach po premierze zaczęło swój triumfalny pochód, poczynając od dworu Ludwika II, przez Londyn i Nowy Jork, wkrótce zyskując sławę jednego z kluczowych utworów Richarda Wagnera (1813-1883).Twórca idei dramatu muzycznego nazwał swoje ostatnie wielkie dzieło „uroczystym misterium scenicznym w trzech aktach”. Odnajdujemy tu wszystkie najważniejsze cechy sztuki romantycznej: postulat syntezy muzyki, literatury, teatru i innych elementów wchodzących w skład „totalnego dzieła sztuki” według intencji kompozytora. Swoje monumentalne dzieło Wagner przygotowywał przez dziesięciolecia, a temat zaczerpnął z przeczytanego w 1845 r. w Dreźnie poematu Parzival słynnego minnesingera Wolframa von Eschenbacha. Wśród słuchaczy pamiętnej premiery w 1882 r. byli m. in. Anton Bruckner, Ferenc Liszt i młody Richard Strauss, który w późniejszych latach kontynuował wielkie tradycje dzieł Wagnera.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 355.11

19.00-21.00

Eugeniusz Oniegin
Piotr Czajkowski

Eugeniusz Oniegin, sceny liryczne w trzech aktach, arcydzieło Piotra Czajkowskiego w Operze Wrocławskiej (premiera: luty 2015). Wielkie emocje, motyw niespełnionej miłości, przyjaźń, która ustępuje miejsca zranionej dumie i zazdrości, tragiczny pojedynek w tle, zbyt późno budzące się uczucie tytułowego bohatera – to wszystko odnajdą widzowie w tym poruszającym arcydziele. Eugeniusz Oniegin rozpoznaje w Tatianie miłość swego życia dopiero wtedy, gdy młoda kobieta jest już księżną, żoną księcia Gremina. Bezdusznie odrzucił niegdyś uczucie wrażliwej dziewczyny. W inscenizacji wrocławskiej kierownictwo muzyczne objął Marcin Nałęcz-Niesiołowski, spektakl wyreżyserował Yuri Alexandrov.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 356.11

11.00-11.50

Czerwony Kapturek
Jiří Pauer
TAJEMNICZE KRÓLESTWO – OPERA DLA DZIECI

Opera dziecięca Czerwony Kapturek, oparta na motywach ulubionej bajki braci Grimm, zachwyca piękną muzyką, poetyckimi obrazami i pełną fantazji scenografią. Pojawiają się bajkowe postaci, bliskie dzieciom, znane ze współczesnych bajek telewizyjnych i gier komputerowych. Tajemnicze królestwo zostało pomyślane jako projekt cykliczny, którego celem jest „oswojenie” dzieci z operą, a edukacja najmłodszej widowni po to, aby zasiać w ich sercach ziarenko, które w przyszłości, być może, przerodzi się w miłość do muzyki, do opery, trwające całe życie.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 356.11


18.30-21.30

Straszny Dwór
Stanisław Moniuszko

Straszny dwór od strony muzycznej jest z pewnością najdoskonalszym spośród operowych dzieł Moniuszki, a tym samym wysuwa się na czoło całej polskiej twórczości operowej XIX w. Główne jego walory to pomysłowość harmoniczna, świetna konstrukcja scen zespołowych, subtelna i zarazem barwna instrumentacja, przede wszystkim zaś inwencja melodyczna o wyjątkowej szlachetności, logika wypracowanego przez Moniuszkę indywidualnego stylu dramaturgii operowej i wreszcie urzekająca atmosfera polskości, osiągana nie tylko przez taneczne rytmy i intonacje zbliżone do rodzimego folkloru. Spektakl w reżyserii Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznych Tomasza Szredera.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 357.11

19.00-21.30

Jezioro łabędzie
Piotr Czajkowski
SPEKTAKL BALETOWY – MUZYKA Z CD

Jezioro łabędzie jest uważane za najdoskonalszy i najbardziej reprezentatywny utwór z kręgu baletowej klasyki. Od ponad stu lat stanowi wyzwanie dla kolejnych pokoleń tancerzy, zespołów baletowych i choreografów. Swój fenomen zawdzięcza baśniowej tematyce, klasycznej sztuce tańca i muzyce, która w żadnym innym wcześniejszym balecie nie jest tak ściśle powiązana z treścią i dramatycznym wyrazem dzieła. Wrocławska inscenizacja przenosi widza w świat nasycony kolorami, pełen miłości, ale także nienawiści, rozpaczy i zemsty. Tancerze poruszają się z wdziękiem, z perfekcyjną synchronizacją, oddają się wręcz trzepotowi łabędzich skrzydeł. Momentami niemal się nimi stają. Balet wzbogacają dodatkowo motywy etniczne: hiszpańskie, neapolitańskie, węgierskie, tańczony jest nawet mazurek. To doskonałe tło dla kolejnych inscenizacyjnych innowacji. Pomimo futurystycznej scenografii (dzieło Małgorzaty Słoniowskiej) spektakl pozostaje klasyczny, a przy tym trzyma w napięciu i wzrusza.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 358.11

17.00-19.00

Raj utracony
Krzysztof Penderecki

Opera Krzysztofa Pendereckiego, czołowego polskiego kompozytora naszych czasów, obchodzącego niedawno 75. urodziny. Przejmujące, trzymające w napięciu współczesne widowisko, które jest muzyczną interpretacją biblijnej historii. Sam kompozytor uznał wrocławską inscenizację autorstwa Waldemara Zawodzińskiego za najlepszą ze wszystkich dotychczasowych. Reżyser nie przedstawił na scenie monumentalnej wizji raju. Akcja rozgrywa się w umownych, prostych dekoracjach. Barw dodają natomiast wyrafinowane kostiumy, wyraziście definiujące postaci. Nowatorska, jedyna w swoim rodzaju muzyka, ilustrująca dramat bohaterów, posługuje się także cytatami z Bachowskiej Pasji według św. Jana i Wagnerowskiego Lohengrina.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3512.11

19.00-22.00

Rycerskość wieśniacza/Pajace
Pietro Mascagni/Ruggero Leoncavallo


Repertuarowy włoski tandem: słynne opery Pajace i Rycerskość wieśniacza. Zwyczajowo od ponad stu lat wystawiane na wielu scenach łącznie-jednoaktową Rycerskość wieśniaczą (Cavalleria rusticana) skomponował Pietro Mascagni, autorem dwuaktowej opery Pajace (Pagliacci) jest Ruggero Leoncavallo. Oba dzieła uważane są za reprezentatywne dla gatunku opery werystycznej, stawiającej sobie za cel służenie prawdzie psychologicznej, to przykłady swoistego operowego „realizmu”. Rycerskość wieśniacza i Pajace, w reżyserii i ze scenografią Waldemara Zawodzińskiego, to południowy włoski pejzaż, to historie zwykłych ludzi i przede wszystkim wielkie ludzkie emocje, zrodzone przez miłość i zazdrość, prowadzące do tragicznego finału.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3513.11

19.00-21.20

Kwartet
Ronald Harwood

Kwartet Ronalda Harwooda to spektakl, w którym główne role grają cztery wielkie gwiazdy opery po latach spotykające się w domu spokojnej starości. Z okazji urodzin Verdiego dyrekcja placówki proponuje bohaterom występ w ich popisowym kwartecie z Rigoletta. Wrocławska inscenizacja, przygotowana przez Zbigniewa Lesienia, skupia się właśnie na tym fragmencie. Jest to wyjątkowy spektakl, gdyż po praz pierwszy w historii teatru realizowany jest przez śpiewaków operowych. Kwartet przeznaczony jest dla wielkich osobowości sceny. I taka jest też obsada spektaklu w Operze Wrocławskiej. W roli Gildy zobaczymy Jolantę Żmurko (sopran), w roli Magdaleny Elżbietę Kaczmarzyk-Janczak (mezzosopran), w roli Księcia Mantui Tomasz Janczak (tenor), a w roli Rigoletta Bogusława Szynalskiego (baryton).

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3514.11

19.00-22.00

Traviata
Giuseppe Verdi

Traviata Giuseppe Verdiego to jedna z tych oper, które najbardziej poruszają publiczność na całym świecie. Opowiedziana dźwiękami historia miłości niemożliwej, przekraczającej konwenanse epoki. Opera miała prapremierę w Wenecji w 1853 r., libretto powstało na podstawie Damy Kameliowej Aleksandra Dumasa – syna. Aż trudno uwierzyć, ale premierowe przedstawienie sprzed 160 lat zakończyło się niepowodzeniem. Być może na drodze do sukcesu stanął realizm opery i trudne do zaakceptowania dla ówczesnej publiczności uczynienie z kurtyzany głównej bohaterki dzieła. To zaskakiwało i szokowało. Dziś dzieło Verdiego należy do najczęściej wystawianych w świecie oper, a kolejne pokolenia wzrusza historia uczucia Violetty i Alfreda. Słynny toast Libiamo z I aktu, wspaniałe arie i duety, a także efektowne sceny zespołowe, przejmująca prawda emocjonalna bijąca z każdej strony partytury to główne walory tego porywającego arcydzieła.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3515.11

17.00-20.00

Wesele Figara
Wolfgang Amadeus Mozart

Wesele Figara to mozartowska opera buffa z librettem Lorenzo da Ponte, opartym na komedii Beaumarchais’ego pod tym samym tytułem. Inscenizacja Marka Weissa, chwalona przez krytyków za czystość form i emocji, opiera się na konwencji baśni. Reżyser uniknął odwoływania się do politycznych i społecznych kontekstów dzieła, zaakcentował natomiast jego uniwersalne przesłanie i humor. Okazja do ujrzenia na scenie nieśmiertelnych postaci, wykreowanych przez Mozarta i jego librecistę: sprytnego Figara i jego narzeczonej Zuzanny, Hrabiego i Hrabiny oraz Cherubina z całą galerią dalszych postaci. Genialna muzyka Mozarta, która wzrusza głęboko i jednocześnie przynosi uśmiech.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3517.11

19.00-21.00

Córka źle strzeżona
Louis Joseph Ferdinand Harold
SPEKTAKL BALETOWY – MUZYKA Z CD

Ten francuski balet komiczny w dwóch aktach to nie tylko pełna uroku pastoralna opowieść o miłości, ale również najstarszy spektakl baletowy, zachowany w światowym repertuarze. Dzieło doczekało się różnych wersji muzycznych, najstarsza z 1789 r. zawierała opracowania popularnych utworów francuskich, zaś autorami wersji prezentowanej przez Operę Wrocławską są kompozytorzy Louis Joseph Ferdinand Hérold i John Lanchbery. Akcja tej baletowej sielanki przenosi widzów do wioski w okolicach Paryża pod koniec osiemnastego stulecia. Tancerze wcielają się w główne postacie: Lise to młoda wieśniaczka, a Colin – zakochany w niej z wzajemnością młodzieniec. Na drodze do ich szczęścia stoi Simone, sroga matka dziewczyny, która wolałaby widzieć swoją córkę jako żonę bogacza – syna właściciela winnic. Zakochani ubłagają jednak matkę Lisy, przeszkody zostaną przezwyciężone i dzieło zakończy się w atmosferze powszechnej radości, co podkreśli również pełna życia i wdzięku muzyka.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3518.11

11.00-13.40

Falstaff – Wesołe Kumoszki z Windsoru
Giuseppe Verdi

Ostatnia opera Verdiego, nazwana „komedią liryczną”. Sir John Falstaff – zdeklasowany szlachcic – to postać znana z utworów Szekspira. Verdi ukazał Falstaffa z pobłażliwym uśmiechem i szczyptą sarkazmu. Muzyka jest przepełniona energią, wigorem, zachwyca lekkością i maestrią. Reżyser Waldemar Zawodziński w tradycyjną inscenizację tego dzieła wpisał własną wizję przedstawienia pełnego barw i emocji.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3519.11

19.00-22.00

Łucja z Lammermooru
Gaetano Donizetti

Łucja z Lammermooru to spotkanie z muzycznym Romantyzmem. Sławne dzieło Gaetano Donizettiego, włoskiego mistrza melodyjnych oper, zarówno poważnych, jak też komicznych. W tym przypadku – poruszająca muzyczna tragedia, osnuta na motywach powieści Waltera Scotta Narzeczona z Lammermooru. Romantyczna uczuciowość, wielkie emocje bohaterów, z rodzinną i polityczną intrygą w tle przeniosą widzów do Szkocji pod koniec XVI stulecia. Urzekające pięknem melodyki arie i duety, klasyczny i tragiczny zarazem trójkąt miłosny od prapremiery utworu w 1835 r. w Neapolu poruszały kolejne pokolenia wielbicieli włoskiej opery. Donizetti okazał się godnym następcą wielkiego Rossiniego, podbijając nie tylko swoją ojczyznę, ale i sceny paryskie. Łucja z Lammermooru prowadzi widza od nastroju miłosnej sielanki i obietnicy szczęścia aż po nieoczekiwany, tragiczny finał.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3520.11

19.00-22.00

Król Roger
Karol Szymanowski

Król Roger jest operą niezwykłą. Niezwykły był już sam poczęty w wyobraźni kompozytora i z mistrzostwem przez Jarosława Iwaszkiewicza zrealizowany pomysł libretta, które czyniąc miejscem akcji średniowieczną Sycylię, splata atmosferę surowego ascetyzmu wczesnego chrześcijaństwa z barwnym i tajemniczym światem kultury arabsko-bizantyjskiej oraz z kultem wysublimowanego erotyzmu i radości życia (ucieleśnionej w postaci Pasterza, przemieniającego się następnie w greckiego boga Dionizosa). Nie znalazł Król Roger kontynuatorów wśród polskich twórców, trudno też znaleźć dlań bezpośrednich prekursorów w muzyce europejskiej; pozostał dziełem wspaniałym i samotnym. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objęła Ewa Michnik, a reżyserią zajął się wybitny Mariusz Treliński.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3521.11

19.00-21.30

Napój miłosny
Gaetano Donizetti

Pierwsze dzieło Gaetano Donizettiego, które zdobyło europejską sławę. Dla publiczności znakomita okazja usłyszenia muzyki kompozytora, uznawanego za jednego z największych mistrzów operowego bel canto dziewiętnastego wieku, autora wielu oper zarówno seria, jak i buffa. W fabule został wykorzystany znany od średniowiecza motyw napoju o mocy łączenia kochanków, przeniesiony przez kompozytora na włoską prowincję. Napój miłosny jest komedią liryczną i uczucie przywołane w tytule opery wybrzmiewa w partiach Adiny i Nemorina. Reżyser Michał Znaniecki w swojej wizji postanowił przywołać klimat dawnej Hiszpanii.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3522.11

17.00-20.00

Cyrulik sewilski
Gioachino Rossini

Cyrulik sewilski z jego włoską melodyjnością, temperamentem, młodzieńczą werwą
i nieodpartym humorem to jedno z najwspanialszych arcydzieł opery komicznej. Powodzenie zawdzięcza zarówno świetnemu librettu jak i muzyce Rossiniego. Każda strona partytury dowodzi kompozytorskiego mistrzostwa i zachwyca muzycznym dowcipem. Wrocławską inscenizację, wyreżyserowaną przez Igora Przegrodzkiego i pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Zathey’a, cechuje wartka i dynamiczna reżyseria, sytuacje dramaturgiczne potraktowane są z lekkim dystansem, a scenografia nawiązuje do stylu epoki.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3524.11

18.00-20.00

Don Kichot
Ludwig A. Minkus
SPEKTAKL BALETOWY – MUZYKA Z CD

Don Kichot to balet komiczny skomponowany przez Ludwiga A. Minkusa. Libretto – według powieści Cervantesa – napisał Marius L. Petipa. Utwór miał swą prapremierę w 1869 r. w Moskwie, a w Polsce wystawiono go po raz pierwszy w 1964 r. Z powieści Cervantesa zaczerpnięta jest fabuła, która koncentruje się na przedziwnych przygodach błędnego rycerza z La Manchy. Miłosny wątek i komiczne perypetie Don Kichota są kanwą widowiska. Don Kichot postanawia wyruszyć na poszukiwania swego ideału piękna – Dulcynei. Towarzyszy mu wierny sługa Sancho Pansa. Bohaterowie trafiają do hiszpańskiego miasteczka, gdzie Kitria, córka właściciela gospody, tańczy z przyjaciółmi. Dziewczyna jest zakochana w Basiliu, ale ojciec nie zgadza się na małżeństwo z cyrulikiem i swata ją z Gamachem, starym bogatym szlachcicem. Spotkania z kolejnymi bohaterami i zabawne sytuacje, które się pomiędzy nimi tworzą, są okazją do popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych. Don Kichot to obok Jeziora łabędziego i Giselle najczęściej wystawiany balet klasyczny.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3525.11

19.00-21.20

Chopin
Giacomo Orefice

Dzieło wyreżyserowane przez Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Ewy Michnik, z dekoracjami Barbary Kędzierskiej, zrealizowane zostało przez Operę Wrocławską w ramach obchodzonej w 2010 r. 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Oparte jest w całości na utworach polskiego mistrza, które Orefice zinstrumentował. Opera nawiązuje do różnych wydarzeń z życia autora ballad i mazurków. To z pewnością jedna z najambitniejszych i zarazem najciekawszych prób „zaaranżowania” genialnej muzyki Chopina, która na ogół bardzo źle znosi tego typu transkrypcje. Orefice uważany jest za kontynuatora tradycji opery werystycznej, był ponadto pianistą i krytykiem muzycznym. Sceniczne dzieło Włocha to lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika twórczości Chopina.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3526.11__19.00-22.00___Sid_–_wąż,_który_chciał_śpiewać'>26.11

19.00-22.00

Sid – wąż, który chciał śpiewać
Malcolm Fox
SPEKTAKL BALETOWY – MUZYKA Z CD

Sid, wąż, który chciał śpiewać to niezwykle atrakcyjna propozycja dla najmłodszej widowni. W Stanach Zjednoczonych stała się jedną z najczęściej wykonywanych oper współczesnych. Bohater spektaklu to tańczący w cyrku wąż Sid, którego największym marzeniem jest śpiew. Gdziekolwiek się pojawia, próbuje dostosować swój śpiew do panującego stylu: we Włoszech śpiewa jak w operze, w Nowym Jorku naśladuje gwiazdy rocka. Czy wąż Sid odniesie w końcu wokalny sukces? Opera łączy ciekawą fabułę, błyskotliwą muzykę z wielkimi walorami edukacyjnymi, wprowadzając dzieci w świat teatru muzycznego. Przedstawienie adresowane do najmłodszych, ale interesujące dla widza w każdym wieku. Inscenizację przygotował Adam Frontczak.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3526.11

19.00-22.00

Carmen
Georges Bizet

Carmen należy dziś do najpopularniejszych dzieł w światowym repertuarze operowym. Historia Cyganki, kochanej namiętną i tragiczną miłością przez Don Jose, Micaeli i torreadora Escamilla, wciąż oczarowuje publiczność hiszpańskim kolorytem, pełną werwy akcją i niezapomnianą muzyką. Adam Frontczak, reżyser spektaklu, burzliwe losy bohaterów zinterpretował jako manifestację pragnienia wolności i dążenie do realizacji wielkich uczuć. Cały spektakl przepojony jest namiętnością, która staje się przyczyną dramatu. Scenografia Pawła Dobrzyckiego, nawiązująca do tej interpretacji dzieła, przedstawia konflikt między naturą ludzką a rzeczywistością, w której przyszło żyć bohaterom. Dyryguje Tomasz Szreder. Obecny spektakl jest jednym z ostatnich w tym roku – następna okazja to wielki spektakl Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show 16 czerwca 2016 r. w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3527.11

19.00-22.30

Kawaler srebrnej róży
Richard StraussJedna z najznakomitszych oper Richarda Straussa , której prapremiera miała miejsce w drezdeńskiej Semperoper (1911). Owoc współpracy kompozytora z wybitnym austriackim poetą i dramaturgiem Hugonem von Hofmannsthalem, który stworzył libretta do szeregu oper Straussa. Der Rosenkavalier to niezwykła, wyrafinowana komedia muzyczna z olśniewającą wirtuozerią partii orkiestrowej i wieloma ciekawymi postaciami na scenie. Premierę w Operze Wrocławskiej przygotowało międzynarodowe grono realizatorów: spektakl wyreżyserował Georg Rootering, kierownictwo muzyczne sprawowała Ewa Michnik. Kostiumy są dziełem Małgorzaty Słoniowskiej, a dekoracje stworzył Lukas Noll.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3528.11

19.00-22.00

Nabucco
Giuseppe Verdi

Monumentalne obrazy potęgi dawnego Babilonu, poruszające sceny upokorzenia Izraelitów, pełne dramatyzmu i religijnego uniesienia sytuacje przenoszą w odległe czasy. Starotestamentowa historia najazdu babilońskiego na Jerozolimę, walka dworskich stronnictw o władzę i niewola Izraelitów są kanwą opery, która w czasach Verdiego poruszała publiczność włoską, widząc w niej figurę zmagań budzącego się narodu z austriackiej dominacji. Kierownictwo muzyczne objęła Ewa Michnik, zaś reżyserią zajął się Marek Weiss.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 3529.11

17.00-20.00

Opowieści Hoffmanna
Jacques Offenbach

Opowieści Hoffmanna to ostatnie, niedokończone dzieło Offenbacha, mistrza żartobliwej muzy, autora operetek i muzycznych komedii, m. in. Pięknej Heleny, Orfeusza w piekle i Życia paryskiego. Jacques Offenbach uważany jest za wybitnego reprezentanta dziewiętnastowiecznej operetki francuskiej. W swoich pełnych humoru i inwencji melodycznej dziełach wyśmiewał życie społeczno-polityczne Francji czasów Napoleona III. Odnosił międzynarodowe sukcesy (jego Kankan podbił cały świat), ale też zmagał się z bankructwami. Pod koniec życia zapragnął stworzyć dzieło wyjątkowe: operę fantastyczną Opowieści Hoffmanna, opartą na modnych opowiadaniach Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna. Tak powstała najlepsza z jego muzycznych „opowieści”, z pięknymi ariami i nieśmiertelną barkarolą. Kompozytor nie ukończył niestety utworu i nie doczekał prapremiery, która miała miejsce 10 lutego 1881 r. w paryskiej Opéra-Comique.

Opera Wrocławska,

ul. Świdnicka 35©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna