Katechizacja przedmałŻEŃska parafia śW. Michała archaniołA – skarszewyPobieranie 11.08 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar11.08 Kb.
KATECHIZACJA PRZEDMAŁŻEŃSKA

PARAFIA ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA – SKARSZEWY

Dostępne w wersji elektronicznej:www.skarszewyparafia.pl

EGZAMIN ODBĘDZIE SIĘ PO OSTATNIEJ KATECHEZIE

POZYTYWNY WYNIK EGZAMINU JEST WARUNKIEM UZYSKANIA ZAŚWIADCZENIA O KATECHIZACJI

Pytania przygotowujące do EGZAMINU KOŃCOWEGO

26.W polskim prawie w przypadku gwałtu, złej sytuacji materialnej rodziców lub poważnej wady/choroby płodu jest dopuszczalne przerwanie ciąży. Czy któryś z tych przypadków usprawiedliwia przerwanie ciąży w świetle nauczania Chrystusa i Kościoła?

ABSOLUTNIE NIE!!! W ŻADNYM WYPADKU KATOLIK NIE POWINIEN ZGADZAC SIĘ, DORADZAĆ, PROPONOWAĆ, PRZYZWALAĆ, DOPUSZCZAĆ W SWOIM PRZYPADKU LUB U INNYCH OSÓB DOKOANIA ABORCJI. NIE WOLNO TAKŻE KATOLICKIEMU LEKARZOWI CZY PIELĘGNIARCE ABORCJĘ WYKONYWAĆ LUB PRZY NIEJ ASYSTOWAĆ!!!

27.Co zrobić w przypadku ciąży pozamacicznej?

DZISIEJSZA MEDYCYNA POTRAFI W NIEKTÓRYCH WYPADKACH TERAPIA HORMONALNĄ „PRZEMIEŚCIĆ” ZARODEK ROZWIJAJĄCY SIĘ W NIEWŁAŚCIWYM MIEJSCU. GDY SIE TO NIE UDA ZARODEK SAM OBUMRZE, A WTEDY JEGO USUNIĘCIE Z CIAŁA KOBIETY BĘDZIE DOPUSZCZALNE MORALNIE.

28.Czym jest aborcja wg Kościoła katolickiego

JEST ZABÓJSTWEM CZŁOWIEKA NIEZALEZNIE OD TEGO W JAKIM STADIUM CIĄŻY ZOSTAŁA DOKONANA

29.Jakie konsekwencje pociąga za sobą aborcja?

JEST GRZECHEM ŚMIERTELNYM, A GDY DOKONANO JEJ DOBROWOLNIE, BEZ JAKIEGOKOLWIEK PRZYMUSU, CZY ZASTRASZENIA, PRZY PEŁNEJ WIEDZY, WOLNOŚCI DECYZJI I ŚWIADOMOŚCI KARY DUCHOWEJ JAKA JEST Z NIĄ ZWIĄZANA, ABORCJA POWODUJE EKSKOMUNIKĘ

30.Co to jest ekskomunika?

KARA DUCHOWA KTÓRA BLOKUJE SPOWIEDNIKOWI MOŻLIWOŚĆ UDZIELENIA ROZGRZESZENIA. EKSKOMUNIKĘ MOGĄ ZDJĄĆ TYLKO NIEKTÓRZY DUCHOWNI W NIEKTÓRYCH SYTUACJACH

31.Dlaczego aborcja jest przez Kościół zabroniona w przypadku gwałtu na kobiecie?

WINOWAJCĄ JEST SPRAWCA GWAŁTU, A NIE DZIECKO. DLACZEGO DZIECKO MIAŁOBY PONOSIĆ KARĘ (ŚMIERCI) ZA NIEGO?

32. Dlaczego aborcja jest przez Kościół zabroniona w przypadku złej sytuacji materialnej rodziców lub niechęci matki do opieki nad dzieckiem?

GDYŻ OD MOMENTU POCZĘCIA W ŁONIE KOBIETY JEST JUŻ CZŁOWIEK. NIE MOZNA MU ODEBRAC PRAWA DO ŻYCIA TYLKO DLATEGO, ŻE RODZINA JEST ZA BIEDNA CZY NIECHETNA BY GO PRZYJĄĆ. ON MA PRAWO ŻYĆ. DECYZJA O ŻYCIU CZŁOWIEKA NIE NALEŻY DO RODZINY/RODZICÓW DZIECKA. PANEM ŻYCIA I ŚMIERCI JEST TYLKO BÓG.

33.Co zrobić gdy nie ma możliwości opieki nad dzieckiem po jego urodzeniu?

W SKRAJNYCH PRZYPADKACH MOŻNA JE POZOSTAWIĆ W SZPITALU LUB W OKNIE ŻYCIA, KTÓRE W KAŻDERJ DIECEZJI W POLSCE SA PROWADZONE PRZEZ INSTYTUCJE KOŚCIELNE.

34.Co zrobić gdy lekarz mówi, że ciąża zagraża życiu matki?

ZAUFAĆ BOGU I NOWOCZESNEJ MEDYCYNIE – NEONATOLOGII, I ROBIĆ WSZYSTKO BY URATOWAC DZIECKO. NIE WOLNO CELOWO ABORTOWAĆ DZIECKA BY UŁATWIC PRZEŻYCIE MATCE. WOLNO NATOMIAST PODJĄC RYZYKOWNY ZABIEG, KTÓRY MA NA CELU URATOWANIE I MATKI I DZIECKA, NAWET GDYBY ZAGRAŻAŁBY ON ŻYCIU PŁODU. GDY ZABIEG SIE NIE POWIEDZIE LUB DZIECKO I TAK UMRZE, CI KTÓRZY PODEJMOWALI DECYZJĘ NIE PONOSZĄ WINY MORALNEJ.

35.Dlaczego Kościół nie pozwala na aborcję gdy wiadomo, że dziecko się urodzi niepełnosprawne? Przecież nie chcemy by cierpiało?

WEDŁUG MIŁOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ CHORYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH SIE LECZY A NIE ZABIJA. NIE WOLNO NAM DECYDOWAC KTO MA PRZEŻYĆ, A KOGO WYELIMINOWAĆ. DZISIEJSZA MEDYCYNA PRENATALNA POTRAFI W WIELU PRZYPADKACH NAWET POPRZEZ OPERACJĘ POPRAWIĆ ZDROWIE ROZWIJAJĄCEGO SIĘ PŁODU.

36.Co Kościół mówi o metodzie IN VITRO?

METODA TA JEST NIEDOPUSZCZALNA MORALNIE. KATOLIKOM NIE WOLNO JEJ STOSOWAĆ I Z NIEJ KORZYSTAĆ. GINĄ W NIEJ LUB SĄ ZAMRAŻANE DODATKOWE ZARODKI – CZYLI DZIECI!!!

37.Czy Kościół pozwoli stosować metodę in vitro gdy będzie zostanie ona udoskonalona i nie będą powstawały dodatkowe zarodki?

WEDŁUG WSPÓŁCZESNEGO NAUCZANIA KOŚCIOŁA NIE BĘDZIE TO MOZLIWE, GDYŻ METODA TA POMIJA PRAWA NATURALNE USTALONE PRZEZ BOGA. NOWE ŻYCIE W ZAMYSLE BOZYM MA POWSTAWAĆ W ZJEDNOCZENIU CIELESNYM I DUCHOWYM KOBIETY I MĘŻCZYZNY. AKT SEKSUALNY JEST ŚWIETA RZECZYWISTOŚCIĄ PRZEKAZYWANIA ŻYCIA. RODZICE SĄ NARZĘDZIEMI BOGA W TWORZENIU NOWEGO ŻYCIA LUDZKIEGO. RODZICE NIE MAJĄ WŁADZY NAD NOWO RODZĄCYM SIĘ ŻYCIEM. POSIADA JA TYLKO BÓG

38. Co mogą zrobić rodzice niepłodni którzy bardzo pragną dziecka?

ADOPTOWAĆ DZIECKO. TYLE ICH CZEKA W DOMACH DZIECKA I RODZINACH ZASTĘPCZYCH

39.Czy to prawda, że Kościół ogranicza prawo rodziców do posiadania własnego dziecka, zakazując metody in vitro?

NIE. RODZICE NIE MAJA PRAWA DO POSIADANIA DZIECKA. MAJA TYLKO PRAWO DO WYCHOWANIA DZIECKA, GDY JUŻ SIE ONO URODZI. DZIECKO JEST DAREM OD BOGA. NIE WOLNO BOGU NA SIŁĘ WYDZIERAC Z RĄK (Z NATURY) JEGO DARÓW

40.Dlaczego jeszcze metoda in vitro jest zła?

GDYZ GROZI EUGENIKA TZW. SELEKCJA ZARODKÓW. WYBIERA SIĘ TYLKO JEDEN ZARODEK DO IMPLANTACJI W CIELE KOBIETY. CZYLI CZŁOWIEK W LABORATORIUM UZURPUJE SOBIE PRAWO BOŻE DO DECYDOWANIA O TYM, KTO MA PRZEŻYĆ, A KTO NIE.

41.Czy Kościół zabrania małżonkom leczenia swojej niepłodności metoda in vitro? Dlaczego?

METODA IN VITRO NIE JEST LECZENIEM BEZPŁODNOŚCI. ONA TYLKO „OMIJA” TEN PROBLEM. PO URODZENIU DZIECKA RODZICE WCIĄŻ POZOSTAJA BEZPŁODNI

42.Co Kościół proponuje w zamian?

NAPROTECHNOLOGIĘ – METODE LECZENIA NIEPŁODNOŚCI

43.W czym naprotechnologia jest lepsza?

JEST DUZO TAŃSZA, PEWNIEJSZA, POZWALA POZNAC ORGANIZM I ZDROWIE KOBIETY. PRÓBY IN VITRO BARDZO CZĘSTO KOŃCZA SIĘ NIEPOWODZENIEM, A KAŻDA Z NICH JEST BARDZO DROGA. METODA IN VITRO JEST MOCNO PROMOWANA W MEDIACH, GDYŻ WIELU LUDZI NA NIEJ DUZO ZARABIA.

44.Czym jest naprotechnologia?METODĄ LECZENIE BEZPŁODNOŚCI POPRZEZ OBSERWACJĘ CYKLU KOBIETY I DOSTOSOWANIA LECZENIA DO TEGO CYKLU. POPRAWĄ GOSPODARKI HORMONALNEJ KOBIETY. CZASAMI WIĄŻE SIĘ Z ZABIEGIEM CHIRURGICZNYM.
Pobieranie 11.08 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna