Kiedy najlepiej zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe?

Wiele osób powtarza, jak ważne jest doświadczenie zawodowe i faktycznie nie można odmówić im racji, ale w zdobywaniu go trzeba zachować umiar. Są osoby, które zdecydowanie za mocno się na tym skupiają, przez co w młodym wieku popadają w pracoholizm albo zaniedbują inne części swojego życia. Doświadczenie zawodowe jest cenne, ale nie można zdobywać go za wszelką cenę, nawet jeśli daje znaczną przewagę na rynku pracy.

Kiedy jesteś w szkole, skupiaj się na szkole

Szkoła jest dla Ciebie źródłem wiedzy oraz szansą na zapewnienie sobie lepszej przyszłości. I choć oceny w niczym Ci nie pomogą, to wynik na maturze i dodatkowe punkty przy rekrutacji na studia już tak. Jeśli jesteś w technikum i nie zamierzasz iść na uniwersytet, a do tego masz już zdane wszystkie egzaminy, to doświadczenie zawodowe będzie dla Ciebie bardzo cenne, ale tego samego nie można powiedzieć o osobie, która pisze maturę, żeby dostać się na swój wymarzony kierunek. Jeśli wiesz, że od wyniku będzie zależała twoja przyszłość, to nie przejmuj się na razie pracą, tylko jak najlepszym przygotowaniu do egzaminów.

Skorzystaj, kiedy pojawi się okazja

W szkole średniej możesz jeszcze czekać na ciekawe okazje. W wielu szkołach można załapać się na płatne staże albo bezpłatne praktyki, ale za to w cenionych firmach w mieście. Zapytaj, czy w twojej szkole jest taka możliwość albo poszukaj o tym informacji na stronie dla uczniów z twojego miasta. Nawet jeśli nie jest ona prowadzona przez oficjalne organy, to na pewno jakaś szkolna społeczność dawno się tym zajęła. Jeśli znajdziesz coś, co faktycznie może Ci się przydać, nie bój się aplikować. Jednak szukanie miejsca na siłę może sprawić, że trafisz w zupełnie niechciane przez Ciebie miejsce ze złym towarzystwem.

Sam zaspokajaj swoje potrzeby finansowe

Jeśli nie wiesz do końca, kiedy zacząć pracować, to znajdź moment, kiedy pieniądze dawane Ci przez rodziców przestają Ci wystarczać na opłacenie przez Ciebie swoich potrzeb. Jeśli rodzice w ogóle nie dają Ci kieszonkowego, to dobry moment, żeby spróbować. Jeśli brakuje Ci pieniędzy, to musisz w jakiś sposób je pozyskać. Nie musisz jeszcze wtedy pracować na pełny etat albo bez przerwy. Znajdź przedsiębiorstwo, które poszukuje kogoś na wakacje albo które oferuje w pełni elastyczny system godzin. Pamiętaj, że na rynku masz wiele możliwości, a pracownik uczący się jest dla pracodawcy cennym nabytkiem.

Dodaj komentarz
You May Also Like