Kinoteka stockholm: wrzesień-październik 2010Pobieranie 11.45 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar11.45 Kb.


KINOTEKA STOCKHOLM: WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2010

www.kinoteka.se

Jesienią 2010 r. Instytut Polski w Sztokholmie zainauguruje drugą już edycję sztokholmskiego festiwalu filmów polskich: KINOTEKA STOCKHOLM.

Tegoroczny program festiwalu, który obejmuje przegląd najnowszego polskiego kina, retrospektywę filmów Agnieszki Holland oraz przegląd krótkometrażowych filmów animowanych inspirowanych twórczością Franza Kafki oraz Bruno Schulza, na specjalne zamówienie Instytutu Polskiego w Sztokholmie, ułożył znany polski krytyk filmowy, dziennikarz Gazety Wyborczej - Paweł Felis.

Kinotekę 13 września zainauguruje film Borysa Lankosza Rewers - laureata Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni w 2009 r. Po premierze odbędzie się spotkanie z reżyserem oraz odtwórczynią głownej roli, aktorką, Agatą Buzek.

Jednym z gości festiwalu będzie znana m.in z takich filmów jak Europa Europa, Kobieta Samotna, Całkowite zaćmienie, światowej sławy reżyserka, Agnieszka Holland.

Zainteresowanie polskim filmem w Szwecji rośnie. Zeszłoroczna, pierwsza edycja festiwalu Kinoteka miała dużą publiczność i spory oddźwięk w mediach - mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Katarzyna Tubylewicz. - W tym roku festiwal będzie jeszcze ciekawszy. Wiemy, że możemy liczyć na dużą publiczność nie tylko na pokazach najnowszych polskich filmów fabularnych, ale także na niezwykłym przeglądzie filmów animowanych inspirowanych twórczością Bruno Schulza i Franza Kafki. Bardzo też liczymy na wielkie zainteresowanie retrospektywą filmów Agnieszki Holland, zwłaszcza, że część z jej najgłośniejszych nawet filmów nie miała w Szwecji dystrybucji.

Kinoteka Stockholm to interdyscyplinarny festiwal realizowany w dialogu z istniejącymi już festiwalami filmowymi oraz przeglądami, dlatego trwa on dłużej niż zwykłe festiwale i pojawia się w różnych punktach miasta.

Polskie filmy pokazywane będą w kilku sztokholmskich kinach (m.in. Kino Sture, Zita i Bio Rio) oraz we współpracy z istniejącymi już festiwalami (m.in. Festiwalem Filmów Animowanych FIA).


Festiwal Kinoteka od 2009 roku jest stale obecny na portalu społecznościowym Facebook, oraz YouTube. Posiada również oddzielną stronę internetową: www.kinoteka.se, która dostępna jest w języku polskim oraz szwedzkim.

Trailer Kinoteki Stockholm na specjalne zamówienie Instytutu Kultury Polskiej w Londynie przygotowali legendarni bracia Quay.

Partnerami festiwalu są m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Festiwal Filmów Animowanych FIA, Sturebiografen, Biografen Rio, Zita Biografen, Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA, Instytut Polski w Londynie.

Inauguracja festiwalu: 13 września, Sturebiografen.Kinoteka Stockholm 2010:

AGNIESZKA HOLLAND- RETROSPEKTYWA

Przegląd filmów Agnieszki Holland

 

Wieczór u Abdona, Gorączka, Aktorzy prowincjonalni, Kobieta samotna, Olivier, Olivier, Całkowite zaćmienie, Kopia mistrza
UŁAMKI ZDARZEŃ

Nowe filmy polskieRewers, Jestem Twój, Zero, Dom zły, Las, Ciemnego pokoju nie trzeba się bać, Wszystko co kocham, Królik á la Berlin

KAFKA & SCHULZ - KARALUCHY I KROKODYLE

Animowane wyprawy w świat Schulza i Kafki

 

Franz Kafka, K. kontra Kafka, Ściany, Podanie, Ażiotaż biletów na czas, Traktat o manekinach, Bagaż

Od 4 października 2010 r. w Muzeum Żydowskim w Sztokholmie pokazywana będzie wystawa poświęcona sztuce Kafki i Schulza: Franz Kafka i Bruno Schulz - mistrzowie pogranicza.


Więcej informacji:
Kinoteka Sztokholm (oficjalna strona festiwalu): www.kinoteka.se

Instytut Polski w Sztokholmie: www.polskainstitutet.se


Partnerzy projektu:
PISF (Polski Isntytut Sztuki Filmowej): www.pisf.pl
Instytut Polski w Londynie: http://www.polishculture.org.uk/
Cinemateket: http://www.sfi.se/sv/cinemateket/Om-cinematek/
Kino Sture: http://www.biosture.se/
Kino Zita: http://www.zita.se/
Festiwal FIA Stockholm: http://www.fiastockholm.se/
Festiwal Filmów Animowanych OFAFA: http://www.ofafa.pl/pages/index.php
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna