Kodu ascii I w postaci binarnejPobieranie 31.7 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar31.7 Kb.
Napisz swoje imię i nazwisko:.......


 1. Zakoduj litery swojego imienia za pomocą kodu ASCII i w postaci binarnej za pomocą jednego bajta. (Skorzystaj ze słownika SLI lub ze str. 3 tego dokumentu oraz Kalkulatora).
  Jeśli liczba w postaci binarnej ma mniej niż 8 bitów, to uzupełnij ją do pełnego bajtu poprzez dopisanie „zer” na początku liczby np. 1001011 = 01001011
ASCII

Postać binarna (jeden bajt)

K

75

0

1

0

0

1

0

1

1

A
S
I
A 1. Wyjaśnij co oznaczają następujące jednostki:

B -

KB -


MB -

GB -


b -

bps -


Kb/s -


 1. Podaj pojemności dysków: (napisz poprawnie jednostkę)
  dyskietka
  Pendrive
  CD
  DVD
  dysk twardy
 1. Podaj szybkości przesyłania danych (napisz poprawnie jednostkę)

modem 56 kb =

neostrada 20 Mb =
 1. Wyjaśnij pojęcia:

bit -

bajt - 1. Ile w „przybliżeniu” wynosi:

1KB =

1MB =


1GB =


 1. Ile dokładnie bajtów ma 1KB?

1KB =

DODATKOWE:

 1. Ile różnych informacji może być zapisanych za pomocą jednego bajta?

 2. Wyjaśnij dlaczego w informatyce występują takie liczby jak: 256, 512, 1024?

 3. Jak długo będzie się ściągał plik o wielkości 1MB przy szybkości transferu*:

 • 20 Mbps

Uzupełnij zdania:

 Pecet wykorzystuje liczby w systemie ……………….. System ten składa się tylko z dwóch cyfr - ………… i ……………. Jeśli wciskasz na klawiaturze np. klawisz z literą "P", to czynność ta zostanie przetłumaczona na 8-cyfrową liczbę, np. 01010000. Jest to liczba binarna, ponieważ użyto w niej tylko dwóch cyfr - 0 i 1. Kombinacja zer i jedynek jest przesyłana do procesora, który tłumaczy sobie otrzymaną liczbę binarną i następnie wydaje monitorowi polecenie, by ten wyświetlił literę "P"..

 Na szczęście nie musisz się uczyć ani kodów maszynowych komputera, ani binarnego systemu liczbowego, ponieważ pecety same zajmują się obróbką danych na tym poziomie. Zera i jedynki są w rzeczywistości impulsami elektrycznymi, które są przesyłane pomiędzy jednostkami hardware'u.

 Jeden taki impuls to bit. Jeden ……… może posiadać jedną z dwóch wartości: 1, oznaczającą przesłanie impulsu elektrycznego, i 0, oznaczające brak impulsu elektrycznego. 8 takich impulsów (lub ich braków) oznacza się jako bajt, tzn. 8 bitów = ………. bajt.
------------------Informacja z blogu-----------------

Kolejna osoba napisała do mnie z pytaniem, dlaczego jej neostrada 1Mb/s ściąga tylko 128KB/s.

By nie musieć tłumaczyć następnym dopytującym się o to osobą postanowiłem tej osobie odpowiedzieć na moim świeżo założonym blogu. Trzeba się nim pochwalić, nie?
Musisz wiedzieć, że b to nie to samo co B. Małe b oznacza bit, a duże B to bajt. Czym się różni bajt od bitu oprócz nazwy? Wielkością. Na jeden bajt składa się 8 bitów. 1bit może przybrać tylko dwie wartości, 1 lub 0. Bajt ma 256 wartości/możliwości kombinacji (łącznie z zerem!). Wynika to z faktu że 28=256. Teraz spójrz na jednostki. K to skrót od kilo czyli razy 1000, ale komputery liczą w systemie binarnym, przez co musisz zapamiętać by pomnożyć twoją wartość przez 1024. Dlaczego tak jest? Ponieważ mnożnik dla K to 210. Jeśli jest M przed jest to mega-jednostka np. megabajt, jego mnożnik to 2 do potęgi20, kolejne mnożniki jednostek to giga, tera, peta, eksa, zetta, jotta. Skrótem tych mnożników jest 1 litera jej nazwy, przemieniona na dużą.
To jest nasz wstęp do obliczeń. Na początku sprowadzimy obie jednostki do takich samych. W 128KB nic nie trzeba zmieniać, za to 1Mbit trzeba pomnożyć przez 1024 by "zejść" do kilobajtów i podzielić przez 8 by zmienić bity na bajty. Uzyskaliśmy coś takiego:
1Mb=1024Kb
1024Kb/8=128KB

------------

kod ASCII (ang. ASCII code, American Standard Code for Information Interchange), ASCII

Amerykański znormalizowany (standardowy) kod do wymiany informacji. Każdemu znakowi jest w tym kodzie przyporządkowana liczba między 0 a 255, a każda taka liczba jest reprezentowana przez układ ośmiu bitów, czyli cyfr 0 lub 1. A zatem każdy znak z tablicy kodów ASCII może być przedstawiony za pomocą jednego bajta. Początkowo kod ASCII składał się ze 128 znaków, ale później został rozszerzony, by pomieścić znaki specjalne, w tym również litery charakterystyczne dla wielu alfabetów, w tym również polskie litery.Tabela kodu ASCII


Jednostki oparte na bitach:

Jednostki pojemności pamięci/dysków/plików

1 bit = 0 lub 1

1 bajt = 8 bitów (1B=8b)

Np. Wielkość pendrive 16 GB
Jednostki szybkości przesyłania np. szybkość Internetu

bps (bits per second) – liczba bitów na sekundę


Bps – liczba bajtów na sekundę
np. Szybkość Internetu 1Mbps

Jednostki gęstości i rozdzielczości np. rozdzielczość drukarki lub skanera


bpi (bits per inch) – liczba bitów na cal
dpi (dots per inch) – liczba punktów na cal
Np. Rozdzielczość drukarki: 4800x1200 dpi
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna