Kolejna bariera w polskiej medycynie pokonana śląskie Centrum Chorób Serca przywraca nadziejęPobieranie 10.98 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar10.98 Kb.
ŚLĄSKIE CENTRUM CHORÓB SERCA

Szpital Promujący Zdrowie

Nasza misja: Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję…
M. Curie-Skłodowskiej 9, 41-800 ZabrzeKOLEJNA BARIERA w POLSKIEJ MEDYCYNIE POKONANA

Śląskie Centrum Chorób Serca przywraca nadzieję
W Zabrzu, w Śląskim Centrum Chorób Serca, szpitalu, w którym profesor Zbigniew Religa wykonał pierwszy udany przeszczep serca w Polsce, pokonana została kolejna bariera w polskiej medycynie.
Po raz pierwszy w naszym kraju wykonano przeszczep płuc u chorych wieku dziecięcego:
15-letniej dziewczynki, chorującej na skrajnie nasilone idiopatyczne nadciśnienie płucne oraz u 17-letniego chłopca chorującego na mukowiscydozę.
U obojga młodych pacjentów nasilenie choroby było tak duże, że zagrażało ich życiu.

Obie choroby nazwać można zabójcami młodych ludzi, gdyż dotyczą głównie osób w młodym wieku i często, niestety, przebiegają tak agresywnie, że szybko dochodzi do zgonu.


Przeszczepy płuc u chorych z takimi jednostkami chorobowymi były już Zabrzu wykonywane - po raz pierwszy jednak lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca podjęli się przeprowadzenia transplantacji u tak młodych osób. Chorzy pomyślnie przeszli zabieg, podobnie jak i pierwsze trudne tygodnie po przeszczepie.
Obie operacje wykonał wychowanek profesora Mariana Zembali, dr n. med. Jacek Wojarski - kardiochirurg ze Śląskiego Centrum, który od 6 lat odpowiada w zabrzańskim ośrodku za prowadzenie programu przeszczepów płuc.
Na doświadczenie zespołu, którym kieruje dr Wojarski składa się już ponad 65 przeszczepów płuc wykonanych w przebiegu m.in. wspomnianych wyżej chorób.
Dr Wojarski podkreśla jednoznacznie, że poziom stresu, jaki towarzyszy transplantacji płuc tak młodego pacjenta, jest ogromny. Dodaje jednak, że cały zespół SCCS czuł, że gotów jest podjąć się leczenia i ratowania życia tych dwojga zagrożonych nastoletnich pacjentów.
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest obok wiodącej roli w kardiologii i kardiochirurgii zdecydowanym liderem transplantacji narządów klatki piersiowej w Polsce, zarówno serca, jak i płuc.
Powyższy sukces jest tym większy, że historia udanych przeszczepów płuc w naszym kraju zaczyna się od niedawna - od roku 2001, kiedy to profesor Marian Zembala wykonał w Zabrzu pierwszy udany przeszczep serca i płuc jednocześnie.
Poza ośrodkiem w Zabrzu w Polsce tylko ośrodek w Szczecinie, kierowany przez prof. Tomasz Grodzkiego, wykonał 2 udane przeszczepy płuca u chorych z rozedmą płuc.
Lekarze z Zabrza zapewniają, że przy spełnieniu warunków dotyczących infrastruktury szpitala oraz odpowiedniego finansowania tych transplantacji już wkrótce ( za 2-3 lata), chorzy nie będą musieli wyjeżdżać za granicę na przeszczepy płuc.
Osoby, które mogłyby dodać komentarz:

  • Prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc - Oddział w Rabce – krajowy ekspert leczenia chorych z mukowiscydozą; tel.: 602440286

  • Dorota Hedwig, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą; tel.: 504250800

  • Dr Ewa Pomarańska, ordynator Pulmonologii w Karpaczu, lekarz prowadzący 17-letniego chorego na mukowiscydozę; tel.: 604790787

  • Prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki, europejski ekspert w leczeniu idiopatycznego nadciśnienia płucnegoŚląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest wiodącym w Europie, nowoczesnym, wysokospecjalistycznym ośrodkiem akademickim, zajmującym się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób serca, naczyń oraz płuc u dorosłych i dzieci.

Rocznie wykonuje się tu 12.000 inwazyjnych procedur kardiologicznych, 2400 operacji kardiochirurgicznych u dorosłych i dzieci,

w tym ok. 40-50 transplantacji serca i 20 płuc.Więcej informacji: www.sccs.pl
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna