Komisja Europejska Komunikat prasowy Bruksela, 16 lipca 2014 r. Komisja Europejska ogłasza zwycięzców konkursu literackiego: „Czym jest dla mnie rozszerzenie Unii Europejskiej?”Pobieranie 9.91 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar9.91 Kb.Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 16 lipca 2014 r.Komisja Europejska ogłasza zwycięzców konkursu literackiego: „Czym jest dla mnie rozszerzenie Unii Europejskiej?”
15-letni Jan Getek z Polski i 21-letnia Anastazja Liopetriti z Cypru zostali zwycięzcami konkursu literackiego pt. „Czym jest dla mnie rozszerzenie Unii Europejskiej?”, zorganizowanego przez Komisję Europejską.

Konkurs został ogłoszony z okazji 10. rocznicy rozszerzenia Unii w 2004 r., kiedy to do UE przystąpiło dziesięć nowych państw. Obecnie perspektywy członkostwa w UE są otwarte dla Albanii, Bośni i Hercegowiny, byłej jugosłowiańskiej republiki Macedonii, Islandii, Kosowa, Czarnogóry, Serbii i Turcji.

Młodych ludzi w wieku od 15 do 25 lat z całej Europy poproszono o przesłanie artykułu lub wpisu na blogu na temat tego, jakie wnioski na przyszłość może wyciągnąć z przeszłości dzisiejsza Unia Europejska składająca się z 28 państw członkowskich, jak również o zastanowienie się, czym jest dla nich rozszerzona Unia.

Na konkurs przesłano 450 prac z 28 państw członkowskich UE i z 7 państw kandydujących i potencjalnych państw kandydujących z Europy Południowo-Wschodniej. Nadesłane prace oceniane były między innymi pod kątem przejrzystej argumentacji, jakości oraz oryginalności pomysłów.

Jury w każdym z uczestniczących państw wybrało jedną pracę z każdej grupy wiekowej (15–18 lat i 19–25 lat) i przekazało do dalszej oceny jury europejskiemu, w skład którego wchodzili:


  • Jacki Davis, dyrektor zarządzająca w Meade Davis Communications i redaktor „European Voice”;

  • Claus Giering, kierownik działu komunikacji w Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia Komisji Europejskiej;

  • Domagoj Kovacic, dyrektor wykonawczy South East European Youth Network;

  • Jacques Rupnik, profesor w Science Po w Paryżu.

Europejskie jury wypowiedziało się na temat nagrodzonych prac w następujący sposób:

Zwycięzca w grupie wiekowej 15–18 lat: Jan Getek z Polski

Praca ta została nagrodzona przez członków jury za doskonałe wyważenie doświadczeń osobistych związanych z rozszerzeniem UE i poparcie ich przekonującymi argumentami i faktami, przy zachowaniu wysokiego poziomu literackiego. Jury z zadowoleniem odnotowało ogólny wysoki poziom i dojrzałość prac w tej kategorii wiekowej.Zwyciężczyni w grupie wiekowej 19-25 lat: Anastasia Liopetriti z Cypru

Zdaniem jury jest to dobrze napisana praca, w której autorka uchwyciła zasady i wartości UE, a także ubarwiła ją osobistymi doświadczeniami, takimi jak podróż autobusem. W szczególności jury doceniło opis granic, zarówno wyimaginowanych granic umysłu, jak i granic fizycznych, oraz opis ich przekraczania - zdaniem jury autorka bardzo dobrze to zilustrowała. 

Zwycięskie prace można przeczytać tutaj.

Zwycięzcy pojadą do Brukseli po odbiór nagrody i będą mieli możliwość przyjrzenia się pracy Komisji Europejskiej i odwiedzenia innych instytucji UE w trakcie dwudniowego pobytu.

W celu uzyskania informacji o konkursie literackim prosimy skontaktować się z:

media consulta International Holding AG

Rachel Harding, r.harding@media-consulta.com, +49 (0)30 65 000 476

W przypadku pytań na temat rozszerzenia UE, prosimy skontaktować się z:

Peter Stano, Peter.Stano@ec.europa.eu, +32 2 295 74 84

Anca Paduraru, Anca.Paduraru@ec.europa.eu, +32 2 296 64 30

W celu uzyskania dodatkowych informacji o polityce rozszerzenia UE, zob.: http://ec.europa.eu/enlargement

Kontakt:

Peter Stano (+32 2 295 74 84)

Anca Paduraru (+32 2 296 64 30)

Dla ogółu społeczeństwa: Europe Direct telefonicznie 00 800 6 7 8 9 10 11 lub drogą elektroniczną e­mail

IP/14/830

: rapid
rapid -> Posłuchajmy dzieci: one wiedzą, co zrobić aby Internet był bezpieczniejszy!
rapid -> Komisja Junckera: Silny i doświadczony zespół, który oznacza zmiany
rapid -> Komisja aktualizuje wykaz linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w europejskiej przestrzeni powietrznej
rapid -> Agenda cyfrowa: przegląd wskazuje na duże zainteresowanie MŚP I poparcie rządowe dla wykorzystania tik w celu pomocy osobom starszym
rapid -> Ces/12/82 19 grudnia 2012 r
rapid -> Ces/12/67 14 listopada 2012 Pomoc państwa I zamówienia publiczne: czy faktycznie służą firmom europejskim? W dobie obecnego kryzysu gospodarczego Unia Europejska powinna jak najlepiej wykorzystywać pieniądze podatników
rapid -> Obrona przedsiębiorstw społecznych w Europie: gra o model społeczny i miliony miejsc pracy
rapid -> Komisja Europejska – komunikat prasowy
rapid -> Przedsiębiorstwa wzywają do skuteczniejszej realizacji Dwa lata po wejściu w życie programu „Small Business Act
rapid -> Komunikat prasowy

Pobieranie 9.91 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna