Komisja nagradza przedsiębiorstwa za działania na rzecz unijnego oznakowania ekologicznego Na dzisiejszej uroczystości w Brukseli Komisja Europejska ogłosi laureatów kolejnej edycji „Ecolabel Communication Awards 2010”Pobieranie 9.66 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar9.66 Kb.


IP/10/1345

Bruksela, dnia 18 października 2010 r.Komisja nagradza przedsiębiorstwa za działania na rzecz unijnego oznakowania ekologicznego

Na dzisiejszej uroczystości w Brukseli Komisja Europejska ogłosi laureatów kolejnej edycji „Ecolabel Communication Awards 2010”. Nagroda przyznawana jest w uznaniu wybitnych osiągnięć w rozwijaniu świadomości społecznej w zakresie oznakowania ekologicznego Unii Europejskiej – unijnego oznakowania ekologicznego dla przyjaznych środowisku produktów i usług. To dynamicznie upowszechniające się oznakowanie można obecnie znaleźć na niemal 25 000 produktów i usług zakwaterowania dla turystów w całej Unii Europejskiej i poza nią.

Janez Potočnik, komisarz ds. środowiska, stwierdził: „Przedsiębiorstwa unijne odgrywają kluczową rolę przy zmianie wzorców konsumpcji. Gratuluję tym przedsiębiorstwom wkładu, jaki wnoszą w poprawę stanu środowiska i promowanie oznakowania najwyższej jakości.”Unijne nagrody „Ecolabel Communication Award”

Nagroda w uznaniu wybitnych osiągnięć w promowaniu wiedzy na temat oznakowania ekologicznego Unii Europejskiej w świadomości społecznej została przyznana po raz pierwszy w ubiegłym roku. Ma ona zachęcać i inspirować innych posiadaczy unijnego oznakowania ekologicznego do aktywnego wykorzystania potencjału tego oznakowania w działaniach marketingowych.

W tym roku przy wyborze finalistów analizowano wnioski z 13 organizacji z 11 krajów (Belgii, Cypru, Czech, Finlandii, Francji, Irlandii, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Holandii). Nominacje w kategorii usług otrzymano od wielu hoteli, podczas gdy w kategorii producentów/detalistów o nagrodę starali się wytwórcy szerokiej gamy produktów, począwszy od mydeł i szamponów do środków czyszczących i wykładzin podłogowych.

Nominacje otrzymali:

Adria Hotel, Praga (Czechy)

Alpheios International (Holandia)

Alvarella Ecoturismo (Hiszpania)

Arjowiggins Graphic (Francja)

Bona AB (Szwecja)

Delhaize nz (Belgia)

Jardim Atlantico (Portugalia – Madera)

Novoceram sas (Francja)

Sara Lee Corp – Sanex (Holandia)

Solus (Irlandia)

Sutter Industries SpA (Włochy)

UPM-Kymmene Corporation (Finlandia)

ZX FAMI Ltd (Cypr)

Jury złożone z ekspertów ds. środowiska i ekspertów ds. komunikacji oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej oceniało różne kryteria, w tym jakość, kreatywność i znaczenie działań, jak również efektywne wykorzystanie logo.Unijne oznakowanie ekologiczne

Unijne oznakowanie ekologiczne – jedyne ogólnoeuropejskie oznakowanie ekologiczne – to dobrowolny system uruchomiony w 1992 r. w celu zachęcania do produkcji i konsumpcji ekologicznych produktów oraz oferowania i korzystania z ekologicznych usług w całej Unii Europejskiej.

W chwili obecnej prawie 25 000 produktów i usług nosi to ekologiczne logo w formie kwiatka. Wśród tych produktów znajdują się środki czystości, urządzenia, wyroby z papieru, tkaniny, produkty do użytku domowego i produkty ogrodnicze oraz smary. Obejmują one również usługi zakwaterowania dla turystów.

Wspomniane produkty i usługi można znaleźć we wszystkich państwach członkowskich UE, jak również w wielu krajach na całym świecie, np. w Indiach, Nowej Zelandii, Kanadzie i Chinach.

Wszystkie produkty noszące oznakowanie ekologiczne UE zostały sprawdzone przez niezależne organy pod względem zgodności z surowymi kryteriami ekologicznymi oraz użytkowymi. Oznakowanie to uwzględnia zasadniczy wpływ produktu na środowisko oraz jego charakterystykę ekologiczną w trakcie cyklu życia produktu. Władze w każdym z państw członkowskich UE oraz władze Islandii, Norwegii i Liechtensteinu są odpowiedzialne za zarządzanie oznakowaniem ekologicznym UE.

System został zmieniony w celu poszerzenia gamy produktów i usług, które są nim objęte i skoncentrowania się na tych, które mają największy potencjał ulepszeń. W zmienionym systemie uproszczono również procedury dla przedsiębiorstw ubiegających się o oznakowanie, a także zmniejszono opłaty.

Uroczystość wręczenia nagród rozpocznie się o godz. 18.30 w hotelu Plaza, 118-126 Boulevard Adolphe Max w Brukseli. Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na adres punku informacyjnego oznakowania ekologicznego pod adresem: ecolabel@biois.com.

Dalsze informacje na temat unijnego oznakowania ekologicznego są dostępne na stronie internetowej www.ecolabel.eu.
: rapid
rapid -> Posłuchajmy dzieci: one wiedzą, co zrobić aby Internet był bezpieczniejszy!
rapid -> Komisja Junckera: Silny i doświadczony zespół, który oznacza zmiany
rapid -> Komisja aktualizuje wykaz linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w europejskiej przestrzeni powietrznej
rapid -> Agenda cyfrowa: przegląd wskazuje na duże zainteresowanie MŚP I poparcie rządowe dla wykorzystania tik w celu pomocy osobom starszym
rapid -> Ces/12/82 19 grudnia 2012 r
rapid -> Ces/12/67 14 listopada 2012 Pomoc państwa I zamówienia publiczne: czy faktycznie służą firmom europejskim? W dobie obecnego kryzysu gospodarczego Unia Europejska powinna jak najlepiej wykorzystywać pieniądze podatników
rapid -> Obrona przedsiębiorstw społecznych w Europie: gra o model społeczny i miliony miejsc pracy
rapid -> Komisja Europejska – komunikat prasowy
rapid -> Przedsiębiorstwa wzywają do skuteczniejszej realizacji Dwa lata po wejściu w życie programu „Small Business Act
rapid -> Komunikat prasowy

Pobieranie 9.66 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna