Konferencja prasowaPobieranie 155.26 Kb.
Strona1/3
Data06.05.2016
Rozmiar155.26 Kb.
  1   2   3
Festiwal im. Zygmunta Haupta | 18-27.09.2015 | Gorlice – Szymbark

PROGRAM

festiwalhaupta.pl | czarne.com.pl | mbpgorlice.info18.09 PIĄTEK
13:00 Urząd Miasta

KONFERENCJA PRASOWA
moderator: Monika Stopczyk

goście: Rafał Kukla – Burmistrz Miasta Gorlice, Ryszard Guzik – Wójt Gminy Gorlice, Andrzej Stasiuk – Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Magdalena Miller – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury, Witold Bochenek – Kierownik Stacji Naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Szymbarku
Konferencja prasowa z udziałem organizatorów i gości festiwalu: prezentacja programu i założeń festiwalu.
16:15 Miejska Biblioteka Publiczna

HISTORIA TERAŹNIEJSZA – PAWEŁ SMOLEŃSKI | spotkanie autorskie
moderator: Andrzej Stasiuk

autor: Paweł Smoleński
Polska, Ukraina, Izrael, Irak. Paweł Smoleński zapisuje historię, która dzieje się „teraz”, na naszych oczach. W swoich książkach reporterskich podejmuje tematy trudne oraz oddaje głos tym, którzy nie boją się głośno o nich mówić. Autor, by opowiedzieć o narodzie, odwołuje się do losów jednostkowych, do indywidualnego – często bolesnego – doświadczenia: spotkania człowieka z Historią.
„Książka Smoleńskiego dowodzi, że nie mamy co liczyć, że czas sam załatwi historyczne problemy. Niewyjaśnione zbrodnie, nie zrekompensowane krzywdy będą jak upiory wychylać się w kolejnych pokoleniach. 'Pochówek dla rezuna' to doskonała, choć trudna lektura”. | Edwin Bendyk, Polityka

Paweł Smoleński | Reporter, publicysta, od 1989 dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Napisał m.in.: „Pokolenie kryzysu”, „Gazeta Wyborcza — lustro demokracji”, „Salon patriotów”, „Pochówek dla rezuna”, „Irak. Piekło w raju”, „Izrael już nie frunie”, „Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie” (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), „Balagan. Alfabet izraelski”, „Oczy zasypane piaskiem”, „Szcze ne wmerła i nie umrze” - wywiad rzekę z Jurijem Andruchowyczem. Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska „Kultura”. Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego 2003 za książkę „Pochówek dla rezuna” i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 otrzymał także Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży „Izrael już nie frunie”. W 2012 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
www.czarne.com.pl
17:30 Miejska Biblioteka Publiczna

HAUPT MNIEJ ZNANY. RYSUNKI 1933-1975 | wernisaż rysunków Zygmunta Haupta, wystawa trwa do 31.10.2015
goście: Arthur Haupt, Prof. Aleksander Madyda, Dr hab. Andrzej Niewiadomski, Dr Paweł Panas, Marek Dziedziak
Zygmunt Haupt studiował najpierw architekturę na Politechnice Lwowskiej, a następnie, w latach 1931-32, urbanistykę w Paryżu. Tam zaczął malować i pisać. Zarabiał wykonując rysunki, prace malarskie, projektując. Chcąc przybliżyć naszym gościom sylwetkę twórczą patrona festiwalu, zaplanowaliśmy wystawę rysunków Zygmunta Haupta. Będzie można ją oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela do 31.10.2015. Prace pochodzą ze zbiorów syna pisarza – Arthura Haupta.
19:00 Dwór Groblewskich – IGIPZ PAN

ERRATA DO BIOGRAFII. ZYGMUNT HAUPT | reż. Z. Kowalewski, 2008
goście: Arthur Haupt, Prof. Aleksander Madyda, Dr hab. Andrzej Niewiadomski, Dr Paweł Panas, Marek Dziedziak
PL | 2008 | TVP 1 | scenariusz, reżyseria: Zbigniew Kowalewski | zdjęcia: Henryk Janas | montaż: Sawko Wilek | lektor: Robert Mazurkiewicz | opracowanie muzyczne: Joanna Fidos | dźwięk: Tadeusz Łaszczewski | konsultacja: Aleksander Madyda | producent: Robert Kaczmarek | produkcja wykonawcza: Film Open Group dla TVP 1
Zygmunt Haupt: ten tworzący za Oceanem pisarz był czytany głównie przez amerykańską emigrację, we Francji i Wielkiej Brytanii. Świetne pióro wojskowego reportera, błyskotliwy umysł artysty malarza, studenta architektury i nauk ścisłych sprawiają, że mamy do czynienia z niebanalnym zapisem dawno minionego świata. Film jest hołdem dla niesprawiedliwie przemilczanego autora „Pierścienia z papieru”, szkiców architektury, pejzażu Wołynia i Podola, a także kronikarza epizodów z najnowszej historii Rzeczpospolitej. Dzieła Zygmunta Haupta wzbudzały zarówno podziw Józefa Czapskiego, jak też jawną niechęć manifestowaną przez Czesława Miłosza. Mistrz krótkiej formy, specjalista od nastroju i celnego komentarza zarabiał na życie jako dziennikarz „Głosu Ameryki” i redaktor czasopisma „Ameryka”. Żołnierz gen. Maczka, uwielbiał konie. Ten motyw oraz najciekawsze tropy stylistyczne pojawią się w interpretacjach zafascynowanych twórczością Haupta filologów: Aleksandra Madydy i Krzysztofa Rutkowskiego. Swoje zauroczenie postacią bohatera filmu i inspiracje frazą Haupta ujawnia też Andrzej Stasiuk. Wspominane przez uczestników rozmowy o Haupcie fragmenty jego prozy czyta Wojciech Wysocki.
źródło: materiały TVP
19:30 Dwór Groblewskich – IGIPZ PAN

ZYGMUNT HAUPT. PODOLE – LWÓW – PARYŻ – USA
moderator: Michał Sowiński

dyskusja: Prof. Aleksander Madyda, Dr hab. Andrzej Niewiadomski, Dr Paweł Panas, Marek Dziedziak
Spotkania z udziałem ekspertów i badaczy dorobku Zygmunta Haupta, mające na celu przybliżenie odbiorcom jego sylwetki twórczej i życiorysu wraz z kontekstem historycznym czasów, w jakich tworzył.
19.09 SOBOTA
16:15 Gorlickie Centrum Kultury

Z POLSKI DO POLSKI – MICHAŁ OLSZEWSKI
moderator: Darek Foks

autor: Michał Olszewski
Michał Olszewski bądź to przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, bądź też podąża w głąb, ukazując to, co ukrywane i wypierane. „Zapiski na biletach” to hołd złożony Polsce, jest to jednak hołd przewrotny, bo pełen bezsilnej wściekłości. Polska ukazuje się jako kraj niedokończony, popękany, buzujący niebezpieczną energią. W książce „Chwalcie łąki umajone” buduje Olszewski geograficzny i mentalny pejzaż początków XXI wieku. Na ważności tracą podziały na Polskę centralną i prowincjonalną. Autor odsłania prowincjonalność jako rdzeń naszego kraju — w dobrym i złym tego słowa znaczeniu. W ostatnio wydanych reportażach „Najlepsze buty na świecie” (2014) Polska zostaje ukazana jako kraj podwójny: pod powierzchnią małej stabilizacji rozgrywają się wydarzenia dramatyczne. O takiej Polsce chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Michał Olszewski na szczęście nam na to nie pozwala.
Michał Olszewski | Dziennikarz, prozaik. Był dziennikarzem krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Pisze głównie o polskiej przestrzeni i przemianach społecznych po 1989. Autor książek: „Do Amsterdamu”, „Chwalcie łąki umajone”, „Low-tech”, „Zapiski na biletach”, „Najlepsze buty na świecie”. Laureat Nagrody im. Kapuścińskiego oraz Literackiej Nagrody Warmii i Mazur – Wawrzyn 2014 za zbiór reportaży „Najlepsze buty na świecie”.
www.czarne.com.pl
17:30 Gorlickie Centrum Kultury

PODRÓŻE FENOMENOLOGICZNE – KRZYSZTOF ŚRODA
moderator: Darek Foks

autor: Krzysztof Środa
Książki Krzysztofa Środy, autora eksplorującego tajemnicze i oddalone miejsca, nie do końca można określić mianem reportaży. Są tu raczej nielinearne, przemieszczające się swobodnie w czasie i przestrzeni strumienie świadomości, w których metodą fenomenologicznego oglądu chwytane i przekształcane w opowieść są kolejne zjawiska. Autor jest podróżnikiem hiper-uważnym, który kolekcjonuje najdrobniejsze impresje, myśli, detale. To, co indywidualne, co ujmowane jest spojrzeniem, przeniesione zostaje następnie na poziom refleksji o wymiarze uniwersalnym, o ciężarze filozoficznym. Podróż staje się więc pretekstem do pisania o świecie, o tym, co chcielibyśmy nazywać tajemnicą istnienia. Jednak zgodnie z zasadą fenomenologii: prawdą o świecie jest sam świat, to, co się przedstawia w jednym spojrzeniu.
Krzysztof Środa | Pisarz, tłumacz, historyk filozofii. Pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (doktorat o fenomenologii Edmunda Husserla). Publikował artykuły w polskich i zagranicznych pismach filozoficznych. Prowadził własne wydawnictwo i agencję reklamową, inwestował na giełdzie, wydawał książki o analizie rynków kapitałowych, przełożył kilkanaście książek, większość na temat spekulacji giełdowej. Autor „Niejasnej sytuacji na kontynencie”, „Projektu handlu kabardyńskimi końmi”, „Podróży do Armenii i innych krajów”. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyki.
www.czarne.com.pl
18:45 Gorlickie Centrum Kultury

HISTORIE ZEBRANE – AGNIESZKA WOLNY-HAMKAŁO
moderator: Jarosław Klejnocki

autor: Agnieszka Wolny-Hamkało
Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka, wydała niedawno powieść, w której wykorzystuje swoją słabość do metafor oraz zderza eliptyczny język ulicy z wzorcową polszczyzną. „Zaćmienie” to także kolekcja kuriozalnych opowieści o ekscentrykach i nieudacznikach. Eskalacja absurdu sprawia, że bez zaskoczenia przysłuchujemy się jej rozmówcom, wśród których znaleźć można nawet Annę Jantar i Arnolda Schwarzeneggera.
„Gdyby Lynch i Bareja mieli dziecko, to byłaby nim Agnieszka Wolny-Hamkało. Z wdziękiem prowadzi czytelnika przez absurdalne, straszne, perwersyjne, symulakryczne, a przede wszystkim rozbrajająco swojskie kręgi piekła”. | Natasza Goerke
„'Zaćmienie' jest wyjątkowo zmysłową powieścią – rzecz nie tylko w giętkim języku erotycznym, który na użytek powieści tworzy Wolny-Hamkało, ale i w sugestywnych obrazach oraz tworzywach, z których najważniejszym jest bursztyn”. | Anna Marchewka, instytutksiazki.pl
Agnieszka Wolny-Hamkało | Poetka, pisarka, publicystka. Autorka książek poetyckich: „Mocno poszukiwana”, „Lonty”, „Gospel”, „Ani mi się śni”, „Spamy miłosne”, „Nikon i Leica”, „Borderline”. Współautorka antologii opowiadań „Projekt Mężczyzna”, „ORWO” i „7 grzechów głównych”. Współpracuje lub współpracowała z „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem”, „Przeglądem”, „Bluszczem”, „Chimerą”, TVP 1 (program „Hurtownia książek”), CSW, bydgoskim „Mózgiem”, Ogólnopolskim Konkursem Poetyckim im. Jacka Bierezina, Międzynarodowym Festiwalem Opowiadania we Wrocławiu. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, nagrody Gazety Wyborczej wARTo, nagrody mediów publicznych Cogito. Jej utwory są tłumaczone m.in. na język serbski, chiński i hiszpański. W 2013 opublikowała powieść „Zaćmienie”.
www.czarne.com.pl
20:00 Gorlickie Centrum Kultury

NIEZAPAMIĘTANIE | reż. Antoni Ferency
aktor: Sławomir Grzymkowski

reżyser: Antoni Ferency
Monodram w wykonaniu Sławomira Grzymkowskiego, zbudowany na podstawie tekstów Haupta i tekstów o Haupcie. Próba zbliżenia się, nie tyle do twórczości, co do samej osoby autora. Jego charakteru, cech osobowości i doświadczeń, które tę osobowość ukształtowały.
„O Zygmuncie Haupcie niewiele wiadomo. Chcemy wiedzieć więcej, ale skąd czerpać informacje? Żywe informacje. Opracowania naukowe, nieliczne i suche są jakoś ‘pozbawione człowieka’. Kim ten Haupt był? Najlepiej byłoby zapytać jego samego i trochę na niego popatrzeć. To niemożliwe, ale jest ktoś, kto może o Haupcie opowiedzieć więcej. Inaczej”. | Antoni Ferency, reżyser
Antoni Ferency | Reżyser młodego pokolenia. Absolwent Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Poza działalnością społeczną zajmuje się teatrem i filmem. Od 2005 współpracuje ze Studiem Teatralnym Koło. Publikował m.in. w czasopismach: „Zeszyty Literackie”, „Dialog”, „Lampa”. Jest autorem poezji oraz sztuk teatralnych: „Upadek pierwszych ludzi” (Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna – nominacja 2011, Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – finalista 2013, prapremiera 2012: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, reż. Iwona Kempa), „Odetchnienie” (2012), „Wypasiaki. Dramat modowojenny” (2014), „Stalker. Interpretacja” (2015). Od niedawna reżyseruje własne dramaty: „Upadek pierwszych ludzi” - Teatr SOHO w Warszawie (2013), „Stalker. Interpretacja” - Teatr Ochoty w Warszawie (2015).
Sławomir Grzymkowski | Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1993). Od 1994 aktor Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. W latach 1994-98 współpracował z redakcją dziecięcą i edukacyjną TVP. Współpracował jako pedagog ze Studium Aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie i Szkołą Aktorską Machulskich. Był asystentem prof. Piotra Cieślaka na Wydziale Reżyserii i Wydziale Aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej. Wystąpił m.in. w spektaklach Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego, Pawła Miśkiewicza, Agnieszki Glińskiej, Piotra Cieplaka, Marka Fiedora, Igora Gorzkowskiego, Antoniego Ferencego, Janusza Opryńskiego. Współpracuje jako aktor z Teatrem Provisorium w Lublinie, Stowarzyszeniem Teatralnym KOŁO, Teatrem Scena Prezentacje, Teatrem Ochoty, Szkołą Filmową Andrzeja Wajdy.
20.09 NIEDZIELA
15:30 Gorlickie Centrum Kultury

EMIGRACJE – EWA WINNICKA
moderator: Darek Foks

autor: Ewa Winnicka
Ewa Winnicka w książkach „Londyńczycy” (2011) i „Angole” (2014) przedstawia reporterską relację o emigracji. „Londyńczycy” to opowieść o polskich emigrantach, rozbitkach z otoczenia Andersa, dla których nie było miejsca w nowej Polsce, o wielkiej polityce, która mieszała się z osobistymi dramatami, o drobiazgowych przygotowaniach do III wojny światowej, o samotności i nieudanych małżeństwach, o permanentnym konflikcie: politycznym, międzypokoleniowym, religijnym. W „Angolach” autorka oddaje głos „polskim najeźdźcom” na Wyspy, wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. „Angole” to także niejednoznaczny obraz tubylców: obywateli Wielkiej Brytanii, malowany nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekceważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich „kolonizatorów”.
„Polski Londyn wojenny i powojenny wydaje się jedną wielką intrygą – i to niezwykle ciekawą, wciągającą. Pikanterii dodaje fakt, że to wszystko prawda”. | Chris Niedenthal
„Tym, co spaja te historie, jest zderzenie z inną, bardziej obcą, niż chcielibyśmy myśleć, kulturą. Nawet świetna znajomość języka i wyższe wykształcenie nie zapewniają bezproblemowej asymilacji”. | Juliusz Kurkiewicz, wyborcza.pl
Ewa Winnicka | Studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na UW. Od 1999 związana z „Polityką”, publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, włoskim „Internazionale” i „Dużym Formacie”. Jest współautorką kilku scenariuszy do filmów dokumentalnych. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Laureatka Okularów Równości – nagrody promującej walkę z wykluczeniem. Autorka książek: „Londyńczycy” (finał Nagrody Gryfia), „Nowy Jork zbuntowany” i „Angole” (nominacja do Nagrody Nike 2015).
www.czarne.com.pl
16:45 Gorlickie Centrum Kultury

ZIEMIE ODZYSKANE, ZIEMIE UTRACONE – ARTUR DANIEL LISKOWACKI
moderator: Monika Stopczyk

autor: Artur Daniel Liskowacki
Artur Daniel Liskowacki od lat zajmuje się historią Szczecina. Wychodząc od szczegółu (historii przedmiotu, opowieści bohatera), przeprowadza czytelnika między przeszłością i współczesnością miasta. Portretuje Stettin – miasto, które odciąć się musi od swojej niemieckiej tożsamości i narodzić na nowo jako Szczecin. Na niejednoznaczny charakter tej granicy zwraca uwagę Liskowacki, pisząc: „W latach 1949-55 istniał w Szczecinie Dom Kultury imienia Przyjaźni Polsko-Niemieckiej”. Spotkanie z pisarzem stanie się punktem wyjścia do rozmowy o kontrowersjach jakie wiążą się z problemem pogranicza, granic państwowych oraz ich arbitralnych zmian jakie przyniosły kolejne wielkie wojny.
Artur Daniel Liskowacki | Prozaik, poeta, eseista, autor książek dla dzieci, słuchowisk i dramatów scenicznych. Od ćwierćwiecza jest publicystą w „Kurierze Szczecińskim”, w którym był też wiele lat kierownikiem działu kultury i redaktorem naczelnym. Debiutował wierszami w „Kamenie” (1974). Wiersze i prozę publikował m.in. na łamach „Tygodnika Kulturalnego”, „Szpilek”, „Odry”, „Czasu Kultury”, „Kwartalnika Artystycznego”. Był stałym współpracownikiem miesięcznika „Teatr”, obecnie związany jest z miesięcznikiem „Twórczość”. Wydał ponad 20 książek, w tym m.in. tomy wierszy: „Autoportret ze szminką”, „Atlas ptaków polskich” i „Elegijki”; zbiory szkiców: „Ulice Szczecina”, „Cukiernica pani Kirsch” i „Kronika powrotu”; tomy opowiadań: „Dzikie koty”, „Capcarap” (nominacja do Nike) i „Skerco” oraz powieści: „Eine kleine” (finał Nagrody Literackiej Nike 2001, I Nagroda w kategorii prozy konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek 2002), „Mariasz” (nominacja do Europejskiej Nagrody Literackiej) i „Murzynek B.”. Laureat wielu nagród i wyróżnień za słuchowiska radiowe, m.in. I Nagroda i Nagroda Specjalna im. K. Zalewskiego na Festiwalu Teatru PR i TVP „Dwa teatry”. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin i nagrody Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich. Juror wielu festiwali i konkursów teatralnych, m.in. OPTMF Kontrapunkt w Szczecinie, Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, konkursu MKiDN „Klasyka żywa”. W 2007 jego powieść „Eine kleine” została przeniesiona na scenę Teatru Współczesnego w Szczecinie. W czerwcu 2015 odbyła się prapremiera jego sztuki „Podwieczorek u Łazarza” - Teatr Polski w Szczecinie. W 2013 ukazała się książka Michała Larka i Jerzego Borowczyka „Przywracanie, wracanie. Rozmowy szczecińskie z Arturem D. Liskowackim”. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i prezesem Fundacji Literackiej im. Henryka Berezy. Jesienią tego roku ukaże się jego zbiór szkiców „Ulice Szczecina (ciąg bliższy)”.
18:00 Gorlickie Centrum Kultury

SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM HAUPTEM – JERZY TRELA
aktor: Jerzy Trela
Festiwalowym widzom proponujemy niezwykłe spotkanie z... Zygmuntem Hauptem. Zapraszamy na czytanie opowiadań „największego z niesłusznie zapomnianych” polskich pisarzy, które zinterpretuje:
Jerzy Trela | Aktor, pedagog. Po studiach w krakowskiej PWST związał się z Teatrem Starym rolą Filipa w przedstawieniu „Król Mięsopust” (reż. B. Hussakowski, 1970). Współpracując z wieloma teatrami w Warszawie (Narodowym, Dramatycznym, Na Woli, Ateneum, Polonia) i Krakowie (STU, Ludowy, Juliusza Słowackiego), do dziś pozostaje wierny zespołowi i scenie Teatru Starego. Jerzy Trela to artysta wielkiego talentu i nieograniczonych możliwości. Kilkadziesiąt ról stworzonych w Starym Teatrze wpisuje się w powojenną historię tej sceny. Jego aktorską osobowość ukształtowały takie kreacje jak Gustaw-Konrad w „Dziadach” i Konrad w „Wyzwoleniu”. Szkołę aktorskiego rzemiosła otrzymał, pracując pod okiem Jerzego Jarockiego („Szewcy”, „Wiśniowy sad”, „Rewizor”, „Życie jest snem”, „Ślub”, „Faust”), który dostrzegł w jego aktorstwie cechy charakterystyczne: dystans, autoironię, wyczucie absurdu. Jerzy Trela współpracował także z Andrzejem Wajdą („Tragiczna historia Hamleta księcia Danii”, „Zemsta”, „Wesele”), Jerzym Grzegorzewskim („Wesele”, „Tak zwana ludzkość w obłędzie”, „Dziady – XII improwizacji”), Krystianem Lupą („Powrót Odysa”, „Lunatycy”), Mikołajem Grabowskim („Irydion”, „Tango Gombrowicz”, „Wyzwolenie”), Kazimierzem Kutzem („Damy i huzary”, „Pieszo”), Piotrem Cieplakiem („Król umiera, czyli ceremonie”). Jerzy Trela od wielu lat jest profesorem krakowskiej PWST. Jest laureatem wielu nagród teatralnych, filmowych i telewizyjnych. W 2010 nagrodzony tytułem Mistrz Mowy Polskiej, a w 2011 uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
www.stary.pl
19:15 Dwór Groblewskich – IGIPZ PAN

ZYGMUNT HAUPT. MISTYCYZM – MANIERYZM – MODERNIZM
moderator: Michał Sowiński

dyskusja: Prof. Aleksander Madyda, Dr hab. Andrzej Niewiadomski, Dr Paweł Panas, Dr Zofia Król
Zygmunt Haupt był twórcą odrębnym, pisarzem niepodobnym do żadnego innego. Nie miał ani mistrzów, ani uczniów, ani epigonów. Mimo to, teoria literatury szuka kolejnych nazw, kolejnych „izmów”, dzięki którym mogłaby go opisać, sklasyfikować, nazwać. Celem spotkań jest próba podjęcia tego wyzwania oraz jednocześnie – wskazanie na te cechy twórczości Haupta, które powodują, że wymyka się on wszelkim klasyfikacjom. Postawione zostanie także pytanie o to, czy Haupta określić należy mianem pisarza zapomnianego, czy też niedocenionego.
20:45 Dwór Groblewskich – IGIPZ PAN

LABORATORIUM PIEŚNI
Wykonawcy: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak, Iwona Majszyk, Magda Jurczyszyn, Klaudia Lewandowska, Alina Klebba
Grupa śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i wiele innych. Pieśni świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych. Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie – tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej. Zespół jest laureatem Famy (Świnoujście), gdzie otrzymał Nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej festiwalu.
Trójmiejski zespół pieśniarek, w obecnej konstelacji występuje od 2013 roku. Laboratorium Pieśni poza koncertowaniem i udziałem w festiwalach realizuje badania terenowe w poszukiwaniu nowej-starej muzyki (dotychczasowe: Albania – pieśni polifoniczne, Kaszuby – pieśni pogrzebowe, Dolny Śląsk – praktyki kolędnicze). Grupa tworzy także spektakle, w których tradycyjne pieśni opowiadają o odchodzących obrzędach. Założycielki grupy – Alina Jurczyszyn, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice i Kamila Bigus, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku – realizują projekt Akademia Laboratorium Pieśni na Uniwersytecie Gdańskim, a także prowadzą warsztaty pieśni tradycyjnych w innych placówkach. Laboratorium Pieśni jest współorganizatorem Festiwalu Muzyki i Wiosny Etnowiosnowisko w Gdańsku.
www.facebook.com/laboratoriumpiesni

www.youtube.com/user/Laboratoriumpiesni
https://www.youtube.com/watch?v=04fEWQOwUD4

https://www.youtube.com/watch?v=-4hCW1QK1xg

https://www.youtube.com/watch?v=w-60Z0dYKoo
21.09 PONIEDZIAŁEK
17:45 Miejska Biblioteka Publiczna

POLSKI BEZKSZTAŁT – ZIEMOWIT SZCZEREK
moderator: Zofia Król

autor: Ziemowit Szczerek
Tytuł spotkania zaczerpnięty został z artykułu opublikowanego w piśmie dwutygodnik.com, poświęconego ostatniej książce Ziemowita Szczerka „Siódemka”. Zofia Król pisze w nim: „Rozpierducha – nie ma na to chyba lepszego słowa niż to rozjechane pół przekleństwo – staje się zatem nie tylko rzeczywistym stanem, ale i figurą literacką, figurą tęsknoty za Polską nieułożoną, niepozbieraną, bezkształtną, ale bardzo naszą. (…) 'Siódemka' Ziemowita Szczerka jest wyrazem tej nostalgii w stanie czystym”.
„Siódemka” tylko pozornie kpi z prowincji, prowincji leżącej w centrum naszego kraju. To brutalna, szczera do bólu próba opisu tego, co swojskie, a zarazem bardzo tajemnicze i dotąd niezbadane. To podróż przez polskie jądro ciemności, przez kompleksy i fantazje narodowe, przez wieki historii. To wędrówka pełna groteski i przegięcia, napędzana alkoholem i narkotykami.
Ziemowit Szczerek | Dziennikarz, współpracuje z „Polityką”, „Ha!artem” i „Nową Europą Wschodnią”, autor książek „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Rzeczpospolita Zwycięska”, „Siódemka”, współautor zbioru opowiadań „Paczka radomskich”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie”, „Studium”, „Opowiadaniach” i „E-splocie”. Ponadto interesuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze. Laureat Paszportu Polityki 2013 za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”; książka nominowana była również w 2014 do nagród Nike i Angelus.
www.ha.art.pl

www.dwutygodnik.com
19:00 Miejska Biblioteka Publiczna


Pobieranie 155.26 Kb.

  1   2   3
©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna