Kontrolowanie dostępu za pomocą uprawnień dla systemu plików ntfsPobieranie 38.33 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar38.33 Kb.

Kontrolowanie dostępu za pomocą uprawnień dla systemu plików NTFS


Jeśli chcesz korzystać z zabezpieczeń NTFS musisz wyłączyć proste udostępnianie plików.

Na zrzucie nie widać zakładki zabezpieczeniaWybierz narzędzia => opcje folderów i odznacz opcje proste udostępnianie plików (zalecane)Pojawiła się zakładka zabezpieczeniaLista ACL (dostępu)Usuwanie użytkowników i grup, które nie mają mieć dostępu do folderu.Pojawił się komunikat oznajmiający, że nie można tego uczynić, gdyż obiekt dziedziczy uprawnienia. Aby to zrobić wchodzimy w zaawansowaneWyłączamy dziedziczenie oraz klikamy kopiuj. Wybranie opcji usuń spowodowałoby usunięcie wszystkich użytkowników i grup.Teraz możemy usunąć zbędnych użytkowników.Administrator po zalogowaniu się na swoje konto nie ma dostępu do zabezpieczonego folderu. Może ominąć zabezpieczenia zmieniając właściciela. Oczywiście pozostali użytkownicy nie mogą tego uczynić.
Tworzenie kont użytkowników wraz z przypisaniem do grupy


Do zarządzania kontami najwygodniej użyć zarządzenie komputerem Aby dodać użytkownika postępuj zgodnie ze zrzutami.

Domyślnie każde utworzone w ten sposób konto należy do grupy użytkownicy, czyli jest kontem z ograniczeniami. Mimo wszystko dobrze jest pokazać w pracy egzaminacyjnej zrzut z przynależnością użytkownika do grupy.

Na poniższych zrzutach pokazano jak dodać użytkownika do grupy administratorzy


Usuwanie wirusów i innego szkodliwego oprogramowania


UWAGA: Aktualne wersje AVG nie nadają się na egzamin, gdyż podczas instalacji niezbędne jest połączenie z Internetem, które jak wiadomo jest na egzaminie zabronione. Poniżej przedstawiam również ustawienia w programie Kaspersky AntiVirus

AVG

Instalacja programu antywirusowego

Aktualizacja baz programu antywirusowego


Jak widać na zrzucie bazy programu są stare. Należy je zaktualizować.

W warunkach egzaminacyjnych nie macie dostępu do Internetu. Aktualizacji należy dokonać z pliku.


Skanowanie komputera i usuwanie wirusów


Na zrzucie widać skanowanie dysku programem antywirusowym. Widać również, że skanowanie odbywa się przy pomocy aktualnej bazy.

Program automatycznie po znalezieniu wirusa usuwa go.
Włączenie ochrony rezydentnej (trybu monitora)


Naciśnij lewy przycisk myszy, aby wejść do ustawień szczegółowych.
Włączenie automatycznych aktualizacji programu antywirusowego


Naciśnij lewy przycisk myszy, aby wejść do ustawień szczegółowych.
Kaspersky Anti-Virus


Jedyny chyba, obok Microsoft Essentials, program antywirusowy nadający się na egzamin zawodowy. Pozostałe albo aktualizują się wyłącznie przez Internet albo wymagają Internetu podczas procesu instalacji.

Instalacja programu antywirusowegoAktywacja programu

UWAGA: na zrzutach egzaminacyjnych tego nie umieszczacie. Zrzuty zamieszczam tylko w celu edukacyjnym. Tylko wersja płatna, znaczy z kluczem pozwoli na aktualizację programu. Wersja 30 dniowa wymaga połączenia z Internetem. Jeśli wybierzecie aktywuj później, nie będzie możliwa aktualizacja.


Aktualizacja baz programu antywirusowego


Poniższe zrzuty dosyć dokładnie przedstawiają proces aktualizacji bazy z plików. Oczywiście na egzaminie tylu zrzutów nie potrzeba robić. Tutaj zostały wklejone dla lepszego zrozumienia tematu.

Jak widać baza wirusów jest stara. Wchodzimy w ustawieniaWchodzimy w aktualizacja => konfigurujWybieramy zakładkę źródło uaktualnień

Dodajemy folder, w którym znajduje się aktualna baza.Uruchamiamy aktualizację.Jak widać aktualizacja przebiegła pomyślnie.Po restarcie komputera widzimy, że mamy uaktualnioną bazę.

UWAGA: Kaspersky Anti-Virus przy aktualizacji szuka czarnej listy. Tam są umieszczone klucze, które są zbanowane. Na których nie można przeprowadzić aktualizacji. Po przekopiowaniu plików lokalnie i próbie aktualizacji wyskoczy błąd. Komputer musi być przynajmniej raz zaktualizowany online, wtedy ten plik się pojawi. W warunkach egzaminacyjnych nie ma na to czasu, dlatego w moim przypadku daje pliki z serwera aktualizacji znajdującego się na szkolnym serwerze.

Skanowanie komputera i usuwanie wirusów


Wybieramy pełne skanowanie komputera.

Możemy wejść w szczegółyJak widać znaleziono i usunięto 3 pliki zarażone testowym wirusem eicar.
Włączenie ochrony rezydentnej (trybu monitora)


Należy pamiętać o włączeniu ochrony rezydentnej.


Włączenie automatycznych aktualizacji programu antywirusowego


Należy włączyć automatyczne aktualizacje.


Aktualizacja systemu operacyjnego oraz ustawienie go w tryb automatycznych aktualizacji


To zadanie w sumie nie występuje osobno. Jest logiczną kontynuacją zadania związanego z usuwaniem wirusów. Wiadomo, że niezaktualizowany OS może być przyczyną problemów z wirusami. Zawsze na płycie dostajecie aktualizację systemu, np. Service Pack 3. Należy go zainstalować, następnie ustawić komputer w tryb automatycznych aktualizacji.

Uwaga: Nie wiedzieć czemu, nie zawsze jest to punktowane bezpośrednio w kluczu. Ale występują w nim punkty za "inne czynności", taka otwarta furtka którą zostawia twórca zadania egzaminacyjnego. Oczywiście te inne czynności muszą wynikać z treści zadania.

Instalacja oprogramowania


Chyba najłatwiejsze z możliwych zadań. Czasem ograniczające tylko do zainstalowania programu, czasem wymagane jest w nim wykonanie jakiejś czynności.

Poniżej przykłady zadań z kilku arkuszy.

Jak widać należy zainstalować program do odczytu plików pdf (np. Adobe Reader) oraz odczytać plik telefony.pdf. Czynność powinno się udokumentować zrzutem otworzonego w programie pliku.Należy przeprowadzić instalację programu WinRar.Należy przeprowadzić instalację pakietu biurowego OpenOffice. Otworzyć plik w edytorze tekstu Writer, a następnie zapisać plik jako doc.Należy przeprowadzić instalację programu 7zipNależy przeprowadzić instalację pakietu biurowego OpenOffice. Otworzyć plik w arkuszu kalkulacyjnym Calc, a następnie zapisać plik jako xls.
: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Rozwoju kultury
2013 -> Rozkład zajęĆ w semestrze IV rok akademicki 2013/2014 rok II grupa t1
2013 -> Okręgowego związku piłki nożnej wałbrzych ►Adres siedziby
2013 -> Pedagogika nauczycielska
2013 -> Ochrona środowiska – rok I semestr I (zimowy) rok akademicki 2015/2016 aktualizacja 10. 10. 2015r
2013 -> Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie Zakład Filologii Polskiej Kierunek: filologia polska
2013 -> Terminy dyżURÓW nauczycieli akademickich rok akademicki 2015/2016 – semestr zimowy
2013 -> Terminy dyżurów w semestrze zimowym w roku akademickim 2014/2015
2013 -> Terminy dyżurów Wykładowców Zakładu Filologii Polskiej w semestrze zimowym w roku akad. 2014/2015
2013 -> Projekty systemowe. Formularz wniosku wstępnego ze wskazówkami
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna