Krystyna Wiśniewska, wiolonczelistka, lat 18Pobieranie 29.16 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar29.16 Kb.

Finaliści Konkursu Młody Muzyk Roku 2014 – sylwetki muzyków

Krystyna Wiśniewska, wiolonczelistka, lat 18

Warszawianka. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w 2002 r. w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie u Joanny Święs. Obecnie jest uczennicą prof. Andrzeja Orkisza w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Laureatka licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do największych sukcesów zalicza: nagranie płytowe na Morningside Music Bridge 2012 (Kanada), I nagrodę w IX Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (2013), I nagrodę na 24 Międzynarodowym Konkursie Flame w Paryżu (2013) oraz I nagrodę na 7 Ogólnopolskim Konkursie im. Witolda Lutosławskiego dla dzieci i młodzieży w Warszawie (2013). Swój warsztat doskonaliła u wielu wspaniałych pedagogów na całym świecie. Została zaangażowana na dwa lata do projektu Norweskiego Polish-Norwegian Youth Academy of Music. Stypendystka Fundacji Vide Supra. W 2014 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Młoda Polska’’.
Inga Piwowarska, akordeonistka, lat 18

Urodziła się w Działdowie. Edukację muzyczną rozpoczęła w 2005 r., w PSM I i II st. w Mławie. W 2009 r. wzięła udział w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA zdobywając II nagrodę, a w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo zajęła IV miejsce. W VIII Festiwalu Zespołów Kameralnych Regionu Mazowieckiego w Sierpcu zdobyła I nagrodę i Grand Prix. W XVI Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej zajęła I miejsce razem z zespołem oraz III miejsce jako solistka. W 2011 r. zdobyła I nagrodę w XVII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej oraz II miejsce w IX Konkursie Muzyki Współczesnej. W tym samym roku wzięła udział wraz z Zespołem Kameralnym w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA zdobywając II nagrodę.  W 2012 r. rozpoczęła edukację w I LO w Mławie. W 2013 r. zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy i otrzymała nagrodę za wykonanie utworu polskiego kompozytora, zdobyła również Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie „Sonorum” w Kownie. W br. jest laureatkąGrand Prix Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej.

Viet Trung Nguyen, pianista, lat 18

Urodził się w 1996 r. w Hanoi (Wietnam). Kiedy miał pół roku przyjechał z rodzicami do Polski. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat, w szkole muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Warszawie, w klasie fortepianu  prof. Filomeny Dziedzic. Od 2009 r. jest uczniem Zespołu Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Iriny Rumiancewej-Dabrowski. Do najważniejszych osiągnięć zalicza: I nagrodę na Konkursie Pianistycznym Emmy Altberg w Łodzi – 2005 r., II nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin dla Najmłodszych”' w Antoninie – 2010 r., II nagrodę i nagrodę za najlepsze wykonanie Etiudy na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rotaract-Rotary w Palma de Mallorca – 2012 r., nagrodę na Junior Academy Eppan we Włoszech – 2013 r., Grand Prix oraz I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych II st., w Krakowie – 2014 r. Koncertował w Polsce, Niemczech, na Węgrzech, na Ukrainie oraz w Wietnamie. W wieku 10 lat zagrał po raz pierwszy z Toruńską Kameralną Orkiestrą Symfoniczną. W wieku 16 lat wykonał III Koncert c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena z Wietnamską Orkiestrą Symfoniczną w Hanoi Opera House pod dyrekcją Honna Tetsuji. Był uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich np. pod kierunkiem: prof. Darii Petrowej, prof. Tatiany Szebanowej, prof. Dang Thai Son, prof. Ewy Pobłockiej, prof. Andrea Bonatta czy prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Bartosz Kołsut, akordeonista, lat 18

Urodził się w Radomiu. W 2003 r. rozpoczął naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, w klasie akordeonu Artura Miedzińskiego. W czasie nauki należał do zespołów: Akordeonowe Smyki, Humi Accordion Band pod kierownictwem Andrzeja Humskiego a obecnie Artura Miedzińskiego - koncertujących zarówno na scenach krajowych, jak i zagranicznych. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od września 2011 r. tworzy duet akordeonowy z Łukaszem Brzeziną, prowadzony przez Klaudiusza Barana, prorektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W styczniu 2013 r. rozpoczął współpracę z akordeonistą Tomaszem Gieroniem - studentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od września 2013 r. tworzy duet z jednym z najlepszych polskich saksofonistów młodego pokolenia - Piotrem Wysockim. Od 2011 r. samodzielnie ćwiczy grę na bandoneonie.

Wojciech Kaszuba, trębacz, lat 18

Urodził się w Katowicach. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 66 im. Janusza Korczaka w Katowicach i równolegle podjął naukę w PSM I st. im. Mieczysława Karłowicza. Początkowo grał na fortepianie, a od IV klasy na trąbce w klasie prof. Marka Pietrasa. Obecnie jest uczniem POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Rafała Dudka. Do najważniejszych osiągnięć zalicza: III miejsce w Śląskim Konkursie Instrumentów Dętych w Dąbrowie Górniczej – 2009 r., I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej w Ostrawie – 2011 r., III miejsce na IX Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej dla Instrumentów Dętych w Brnie – 2013 r., II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Edycja dla instrumentów dętych blaszanych we Wrocławiu i I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej dla Uczniów Klas Instrumentów Dętych Blaszanych Szkół Muzycznych II stopnia – 2014 r.

Karina Kamizela, flecistka, 16 lat

Uczennica IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Laureatka Grand Prix i 1 miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II stopnia (2014). Naukę gry na flecie rozpoczęła w Szkole Muzycznej I st. w Końskich pod kierunkiem Małgorzaty Kacperskiej. Szkołę ukończyła z oceną celującą z instrumentu głównego oraz z nagrodą burmistrza miasta za wybitne osiągnięcia muzyczne i promocję miasta w Polsce. W tym okresie zdobyła wiele nagród, m.in. na XXI Konfrontacjach Instrumentów Dętych, Oława, 2012 – I miejsce; Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej uczniów klas instrumentów dętych drewnianych SM I st., W-wa, 2011 – III miejsce; I Ogólnopolskim Konkursie Fletowym, Gdów, 2011 – I miejsce. W 2013 r. zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Serbii (Pozarevac). W tym samym roku uczestniczyła w Warsztatach Muzycznych w Belgii, Łodzi i Nowym Sączu. W styczniu 2013 r. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w towarzystwie orkiestry, zaprezentowała się w repertuarze Jana Sebastiana Bacha - V Koncert Brandenburski.Mateusz Doniec altowiolista, lat 18

Krakowianin. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. W latach 2003 – 2011 uczył się gry na skrzypcach. W 2011 r. zmienił instrument główny na altówkę i obecnie uczy się w klasie Rafała Daszkiewicza. W niedługim czasie pojawiły się pierwsze sukcesy w grze na nowym instrumencie. Największym z nich jest Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w 2014 r. Od 2012 r. jest podopiecznym fundacji Pro Musica Bona. Od roku 2010 koncertuje ze szkolną orkiestrą Krakowskiej Młodej Filharmonii. Wielkim doświadczeniem artystycznym i edukacyjnym była możliwość grania w zespole jazzowym Jarosława Śmietany Young Jazz Lions, w latach 2011 do 2013. Muzyka jazzowa jest mu szczególnie bliska.


Finał Konkursu Młody Muzyk Roku 2014 – jury

Krzesimir Dębski

Kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Choć najbardziej jest znany z muzyki filmowej (stworzył muzykę do ponad 100 filmów) i muzyki teatralnej, to jako dyrygent współpracował gościnne z niemal wszystkimi polskimi orkiestrami, a także z Moscow Symphony, Irish BBC Orchestra, Sud-West Orchester Baden-Baden a ostatnio orkiestrami Teatro Municipal Rio de Janeiro i Oquesta Nacional de Chile. Jego utwory wykonywali Vadim Riepin, Jose Cura, Canadian Brass, 12 Cellisten Berliner Filharmoniker, Jose Carreras oraz Nigel Kennedy. Jego koncerty skrzypcowe prawykonywali Daniel Stabrawa i Konstanty Andrzej Kulka. 

Wielokrotnie nagradzany za działalność w każdej dziedzinie, którą uprawia. Ostatnio zdobył nagrody na Festiwalach w Pyrgos (Grecja) i Artiek (Ukraina) za muzykę filmową a także prestiżowy Order Eccce Homo za całokształt działalności artystycznej.

Kevin Kenner

Jako nastolatek przyjechał do Polski z Kaliforni, gdzie prof. Ludwik Stefański przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). Kevin Kenner był wówczas najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę specjalną dla bardzo obiecującego artysty, a już w 1990 r. wygrał ten niezwykle prestiżowy konkurs, otrzymując również nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza. W tym samym roku zajął trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, stając się pierwszym w historii Amerykaninem, któremu udało się jednocześnie zdobyć nagrody na obu tych konkursach. Kevin Kenner otrzymał również nagrodę na International Terrence Judd Award (Londyn 1990) oraz nagrodę na Van Cliburn Piano Competition (Fort Worth 1989).


Został okrzyknięty „jednym z najwybitniejszych amerykańskich pianistów ostatnich lat” (Howard Reich, „Chicago Tribune”), „…który reprezentuje klasę tak wielkich chopinistów jak Rubinstein, Benedetti-Michelangeli i Dinu Lipatti" (Winfried Wild, „Schwaebische Zeitung”, Niemcy). Adrian Jack z „London Independent” uznał jego wykonanie ballad Chopina za „…najlepsze wykonanie czterech Ballad Chopina jakie kiedykolwiek słyszał w sali koncertowej”.

Pianista jest twórcą i dyrektorem artystycznym zespołu Ensemble XIX, wykonującym muzykę Chopina na XIX-wiecznych instrumentach. Zasiada w jury w prestiżowych konkursach w Azji, Europie i USA. W roku 2010 był jurorem na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 


Patrycja Piekutowska

Wybitna skrzypaczka, koncertującą od 17 lat na całym świecie, doktor habilitowany sztuk muzycznych i profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie. W dotychczasowej karierze zagrała ponad 600 koncertów. W 2008 r. jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała muzycznego Oscara - nagrodę MIDEM Classical w Cannes. Na nagrodzonej płycie poświęconej w całości muzyce Krzysztofa Pendereckiego zagrała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia Capriccio pod batutą kompozytora.


Nagrała osiem płyt CD, w tym pięć z muzyką polską, głównie XX wieku. Płyty "Violin and piano works" wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego, „Muzyka Polska XX wieku" (Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski) oraz Capriccio na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Pendereckiego, otrzymały w Luksemburgu prestiżowe nagrody fonograficzne "Pizzicato Supersonic Award" kolejno w 2005, 2006 i 2007 roku. Od pięciu lat promuje, jako jedyna na świecie, swój niezwykły projekt - recital na skrzypce solo ‘’Od Bacha do Pendereckiego”, który prezentowała z wielkim powodzeniem w Moskwie, Nowym Jorku, Madrycie, Pekinie, jak również  podczas tournee w Boliwii, Ekwadorze i Peru.

Zasiadała również w jury konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą. W grudniu 2010 r. wystąpiła na koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku grając trio fortepianowe Chopina w ramach festiwalu zamykającego Rok Chopinowski.


Tytus Wojnowicz


Lekcje skrzypiec pobierał od siódmego roku życia, jednak w wieku 15 lat zaczął grać na oboju. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie oboju prof. Stanisława Malikowskiego. W 1993 r. uzyskał dyplom Staatliche Hochschule für Musik we Fryburgu także w klasie oboju u Heinza Holligera. 

Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki Płn. (m.in. w Carnegie Hall), Azji, Afryki. Grał wraz z Nigelem Kennedym w ramach trasy koncertowej „The Bach & Vivaldi Experience”. Od 1989 r. gra z Warszawskim Kwintetem Dętym oraz z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Varsovia i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Wykonuje różnorodną muzykę – od klasycznej, poprzez filmową aż do etnicznej. Wykładowca Warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1996 r. nagrał siedem solowych albumów, ostatnio „Ensemble de Narol”. Kilka płyt zdobyło miano Potrójnej Platyny, a Wojnowiczowi kilkakrotnie przyznano tytuł Instrumentalisty Roku.


Organizatorzy konkursu Młody Muzyk Roku 2014Strona Konkursu Młody Muzyk Roku 2014:

http://www.tvp.pl/kultura/wydarzenia/mlody-muzyk-roku
: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy

Pobieranie 29.16 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna