Leczenie sztuczną gorączką wyciąg z jemiołYPobieranie 17.51 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar17.51 Kb.
LECZENIE SZTUCZNĄ GORĄCZKĄ - WYCIĄG Z JEMIOŁY
Najlepszy jest sok w wodnym rozcieńczeniu, wyciskany ze świeżych roślin. Takie preparaty przy podawaniu pozajelitowym, także doguzowym, są pirogenne (powodują sztuczną gorączkę). Jest to prawdopodobnie zasadniczy mechanizm działania.Preparaty niepirogenne (wyciągi spirytusowe lub z roślin suszonych lub fermentowanych lub w rozcieńczeniach homeopatycznych) mogą być dużo mniej skuteczne.
Niżej opisano jeden z preparatów niemieckich, który stosował u pacjentów i dawkowanie podał dr Luetzner [4].
Nazwa: Plenosol (już nieprodukowany, zob. inne preparaty niżej)

Rozcieńczenie: Stärke I (2000 NKE [Nekroseeinheiten] / ml)

Postać: ampułki zawierające wyciąg wodny przygotowywany na zimno ze świeżej jemioły. Sprzedawany bez recepty
Zużycie podczas leczenia: 2 amp. / tydz.

Czas kuracji: ok. 2 lata. Przez pierwszy rok terapii podawać bez przerw. Od drugiego roku przy pomyślnym przebiegu leczenia po każdych 14 zastrzykach można zrobić tygodniową przerwę.


Dawkowanie: dożylnie, w 100 ml roztworu fizjologicznego NaCl wolno przez 20-30 min.

W dniu podania i następnego dnia mierzyć temperaturę 1, 2 i 3 godz. po podaniu oraz dalej 3-4 razy na dobę.

Po około 12-24 godz. od podania powinien wystąpić wzrost temperatury o 1-2 stopni Celsjusza trwający kilka godzin. Jeśli w dniu podania i następnego dnia nie wystąpi wzrost temperatury, trzeciego dnia podać dawkę zwiększoną o jeden punkt z tabeli. Kontrolować temperaturę jak wyżej.

W ten sposób zwiększać dawkę do takiej, przy której wystąpi wzrost temperatury o 1-2 stopnie Celsjusza czyli do 38-39 ºC (co najmniej o 1 ºC). Wówczas pozostać przy tej dawce i podawać 2 razy w tygodniu.

Jeśli gorączka nie ustąpi w ciągu 1-2 dni, należy myśleć o procesie zapalnym lub gorączce wywołanej przez sam guz. W razie zmniejszenia wrażliwości na preparat, co objawia się mniejszym skokiem temperatury, można go zmienić na pochodzący z innego drzewa-gospodarza. Silniej działają preparaty jemioły z drzew liściastych.
Tabela dawkowania (wzięta z też już nieprodukowanego preparatu Plenosol N, 1 amp. zawierała 1 mg wyciągu wodnego (1:1,3)):

Rozcieńczenie: 1 część roztworu do wstrzyknięć z 4 częściami roztworu fizjologicznego NaCl.

1. 0,1 ml rozcieńczenia, śródskórnie (próba na nadwrażliwość)

2. 0,5 ml rozcieńczenia, dożylnie

3. 1,0 ml rozcieńczenia, jw.

4. 0,1 ml roztworu do wstrzyknięć, jw.

5. 0,2 ml roztworu do wstrzyknięć, jw.

6. 0,3 ml roztworu do wstrzyknięć, jw.

i dalej zwiększać każdorazowo o 0,1 ml do pożądanego efektu.
Kloppenborg podaje, że mając pod ręką zestaw przeciwwstrząsowy (hydrokortyzon, leki antyhistaminowe, wapń) można zacząć od ½ ampułki Isorel Stärke 60, po ustaniu reakcji gorączkowej (2-3 dni) zwiększyć dawkę do ¾ lub do 1 ampułki itd. do maks. 9 ampułek.
Cramer [2] podaje indywidualny próg podrażnienia przy podawaniu śród- i podskórnym przeciętnie od 0,5 ml Plenosol Stärke I do 0,2 ml Stärke II (20000 NKE/ml).
Preparaty allopatyczne aktualnie produkowane:
ABNOBAviscum, prod. Abnoba Heilmittel GmbH, Pforzheim, Niemcy. W rozcieńczeniach 2; 3; 4.

W ampułce 1 ml rozcieńczenia 2 znajduje się 15 mg wyciśniętego, niefermentowanego soku z 20 mg jemioły, w rozcieńczeniu 3 - 1/10, tj. 1,5 mg soku z 2 mg jemioły itd.

www.abnoba.de

ISOREL, prod. Novipharm GmbH, Pörtzschach, Austria.

Produkowana Stärke 1 / 6 / 12 / 24 / 36 / 60. Stärke 60 - wyciąg wodny na zimno z 60 mg świeżej jemioły na 1 ml roztworu fizjologicznego, bez homogenizacji rośliny ani fermentacji wyciągu.

www.novipharm.com


Poniższe preparaty mogą być nieskuteczne ze względu na małą ilość substancji czynnej i/lub apirogenność:
HELIXOR, prod. Helixor Heilmittel GmbH & Co. KG, Rosenfeld, Niemcy. Ampułka 1 ml zawiera 10mg/20mg/50mg (amp.2ml-100mg) wyciągu wodnego przygotowywanego na zimno ze świeżej jemioły (1:20).

www.helixor.de

EURIXOR, prod. biosyn Arzneimittel GmbH, Fellbach, Niemcy.

www.biosyn.de

ISCUCIN, prod. Wala Heilmittel Gmbh, Eckwälden/Bad Boll, Niemcy.

www.wala.de

ISCADOR, prod. Weleda AG, Schwäbisch Gmünd, Niemcy. Fermentowany.

www.weleda.de

LEKTINOL, prod. Madaus, Kolonia, Niemcy.

www.madaus.de


Działania uboczne

Miejscowe (0,9-43 %) - zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia (do 5 cm), niewielkie powiekszenie lokalnych węzłów chłonnych, ogólne (0,8 –4 %) - objawy grypopodobne - poczucie zmęczenia, ogólnego rozbicia, zimna, ból głowy, zawroty głowy, dolegliwości wieńcowe, ortostatyczne zaburzenia krążenia, niekiedy biegunka i parcie na mocz. Jeśli nie ustępują do następnego dnia lub są nadmierne, dawkę należy obniżyć. Dreszcze wskazują na przedawkowanie.

W rzadkich wypadkach (< 1 %) objawy alergiczne z uogólnioną pokrzywką, dreszczami, dusznością, skurczem oskrzeli, obrzękiem Quinckego, obrzękiem/zapaleniem spojówek, nieżytem nosa, obrzękiem warg, wysoką gorączką, tachykardią, ciężkimi bólami mięśni i wstrząsem anafilaktycznym.
Przeciwwskazania

1. Uczulenie na praparaty jemioły (wolno tylko po dokonanym odczuleniu)

2. Infekcje gorączkowe i gorączki innego pochodzenia (z temperaturą powyżej 38 stopni C)

3. Gruźlica

4. Niewyrównana nadczynność tarczycy

5. Zapalne choroby żył

6. Przy pierwotnych guzach mózgu i rdzenia kręgowego oraz przy przerzutach z zagrożeniem wzrostu ciśnienia śródczaszkowego (ostrożnie, tylko na zlecenie lekarza). Niektórzy producenci zalecają tu podawanie doustne.

7. Ciąża, zwłaszcza I trymestr (chyba że przy wyraźnych wskazaniach, na zlecenie lekarza)

8. Ostrożnie dawkować przy nasilonych zaburzeniach rytmu serca

9. Uwaga przy ostrych białaczkach. Nie ma tu danych usprawiedliwiających leczenie wyciągiem z jemioły. Jednakże pacjenci z przewlekłymi białaczkami i chłoniakami są leczeni przez doświadczonych lekarzy od lat. Zaleca się ostrożność, gdyż niewłaściwe dawkowanie w pojedynczych przypadkach może spowodować pobudzenie choroby.

10. W okresie bezpośrednio pooperacyjnym

11. Nie wstrzykiwać w pole napromieniane


W [1] i [6] opisano metodę wstrzyknięć doguzowo i okołoguzowo (doopłucnowo, dootrzewnowo, dopęcherzowo), w [6] poprawę tolerancji i niwelację skutków ubocznych chemioterapii (nie występował spadek aktywowanych komórek NK) i celowość przedoperacyjnego podania jemioły (kompensacja spadku odporności wywołanego narkozą i stresem operacyjnym).

Piśmiennictwo

1. R. Scheer, R. Bauer, H. Becker et al. (Hrsg.) Die Mistel in der Tumortherapie. Grundlagenforschung und Klinik, KVC-Verlag, Essen, 2001

Preparat – AbnobaVISCUM Quercus 2 podawano doguzowo w szybko wzrastającej dawce od 0,015 mg do 75 mg (5 ampułek). Wznowa raka dwunastnicy 8 x 7 x 4 cm w ciągu ok. 5 tyg. szybko zmniejszyła się i stwardniała na tyle, że uniemożliwiło to dalsze wstrzyknięcia. Leczenie kontynuowano podskórnie 3 razy w tygodniu w dawce 1,5 mg. Po dalszych 6 miesiącach stwierdzono całkowitą remisję. Wieczorem po wstrzyknięciach doguzowych 60 mg i 75 mg pacjent zagorączkował do 38,9 ºC.

2. A. Cramer, “Plattenepithelkarzinome des Kopf-Hals-Bereichs: Keine Verschlechterung”,

Deutsches Ärzteblatt 99, Ausg. 18, 03.05.2002, S. A-1242 / B-1032 / C-965,

3. M. Kuno, “Tumordestruktive Wirkungen hochdosierter Applikationen eines Extraktes aus Viscum Album L. im Verlauf eines metastasierten Ovarialkarzinom, eine Falldokumentation”, Naturheilpraxis, Ausg. 03/2000. Opisuje udane zastosowanie preparatu Vysorel-M (produkowany austriacki odpowiednik – Isorel-M) w raku pierwotnym jajnika z przerzutami (stadium FIGO III, po operacji i chemioterapii, średnia przeżywalność 20 tyg., w chwili rozpoczęcia leczenia jemiołą stwierdzony badaniem KT przerzut 30 mm do węzłów przyaortalnych) u pacjentki chorej na astmę. Dawka bolus do 10 ampułek we wlewie dożylnym 2 razy w tygodniu. Dawki na jedną ampułkę nie podano. Po pół roku w kontrolnej KT stwierdzono zmniejszenie się przerzutu z 30 do 20 mm oraz pojawienie się nowych - 1,5 cm przyaortalnego oraz 2 cm przy kikucie pochwy. Po 4-miesięcznej przerwie (otwarte złamanie) 2-miesięczna kontynuacja 2 amp./wlew. Po kolejnej 2-mies. przerwie znów 2 mies. do 5 amp./wlew. Po następnej 7-mies. przerwie ze względu na wzrost poziomu markera CA-125 wznowienie leczenia do 12 amp./wlew przez 5 m-cy. Pacjentka zmarła z objawami ostrej niewydolności prawokomorowej, na sekcji przerzutów do płuc nie stwierdzono, natomiast oba powiększone węzły przyaortalne z badania KT okazały się martwiczymi pozostałościami przerzutów z naciekami zapalnymi na ich obszarze. Cytat z protokołu sekcyjnego “Otorbiony węzeł z rozsianym naciekiem przyściennym z komórek zapalnych i barwnikiem chemosyderyny. W centrum bezkomórkowe kwasochłonne masy z ogniskowymi złogami wapnia i odpowiednikami kryształów cholesterolu; bez nacieku nowotworowego. (...) Ocena: węzeł martwiczy (stary zorganizowany krwiak? martwiczy rozmiękły przerzut do węzła chłonnego w stanie po przebytej radio- i polichemioterapii?)”. Przerzuty do śledziony, nie rozpoznane w swoim czasie w TK, opisano jako “rozsiane zlewająco–ogniskowe przerzuty z rozległymi martwicami i b. nielicznymi mitozami”. Wyrażone w tejże TK podejrzenie przerzutu do kikuta pochwy nie potwierdziło się.

4. H. Luetzner, Ueberlingen (Niemcy), inf. własna, 12.2002. Przytoczył dwa własne przypadki: pacjent z nowotworem mózgu - guz przestał rosnąć, osoba żyła jeszcze ok. 15 lat i zmarła z innej przyczyny, pacjent z rakiem żołądka - guz zaczął się zmniejszać

5. http://www.mistelsprechstunde.de/6. R. Scheer, R. Bauer, H. Becker et al. (Hrsg.), ”Fortschritte in der Misteltherapie. Aktueller Stand der Forschung und klinische Anwendung”, KVC Verlag Essen 2005

7. R. Kloppenborg, inf. własna, 03.2006
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna