Ludność: 5 120 000 Języki: angielski, szkocki WalutaPobieranie 37.75 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar37.75 Kb.
SZKOCJA

Podstawowe informacje

Stolica: Edynburg
Obszar: 78 800 km2
Ludność: 5 120 000
Języki: angielski, szkocki
Waluta: 1 funt brytyjski = 100 pensów

Religia dominująca kalwinizm (Kościół Szkocki)

Patron Św. Andrzej


Zobacz koniecznie :

Edynburg

 • Górujące nad miastem wzgórze zamkowe z kaplicą św. Małgorzaty

 • Pałac ze szkockimi klejnotami koronacyjnymi i Kamieniem Przeznaczenia

 • Spacer "Królewską Milą" z zamku do Holyrood - Fontanna Czarownic, Scotch Whisky Heritage Centre, Wieża widokowa

 • Holyrood - rezydencja królewska, ruiny opactwa, piękny Park Królowej oraz wędrówka po okolicach ze wspinaczką na wygasły wulkan Arthur's Seat

 • kolekcje Szkockiego Muzeum Królewskiego oraz Szkockiej Galerii Narodowej

 • wypoczynek w zoo lub ogrodzie botanicznym

 • Fringe - niesamowita atmosfera i imprezy największego festiwal artystyczny na świecie

Południowa Szkocja

 • wzgórza i wrzosowiska w okolicach Moffat

 • ruiny opactw Jedburgh, Melrose i Kelso

 • Abbotsford - rezydencja sir Waltera Scotta

 • klify wybrzeża Solway

Glasgow i Clyde

Środkowa Szkocja

 • Stirling - imponujący zamek pamiętający wojnę o niepodległość z XIII-XIVw.

 • Trossachs - zachwycająca kraina, która zainspirowała Waltera Scotta do opisania legendy Rob Roy'a

 • region Fife z zachowanymi śladami kultury Piktów

 • St. Andrews - najstarszy szkocki uniwersytet i słynne pole golfowe

 • ogrody dawnej stolicy Szkocji - Perth

 • rejs po Loch Lomond

ZAMEK EILLEN DONANMIASTA :
• Edynburg

Zamożny Edynburg (Edinburgh), stolica i wizytówka Szkocji, jest kosmopolitycznym ośrodkiem, z bogatym życiem kulturalnym. Miasto wzniesiono na stokach wygasłych wulkanów i skalistych zboczach, które górują nad nizinną okolicą Lothian. Od północy ogranicza Edynburg nieregularna linia wybrzeża zatoki Firth of Forth.


Glasgow

Tętniące życiem Glasgow, rozłożone po obu stronach potężnej rzeki Clyde, jeszcze do niedawna nie cieszyło się najlepszą sławą. Największe miasto Szkocji, niegdyś gigantyczny ośrodek przemysłowy, na pierwszy rzut oka wydaje się szare i przygnębiające.


Stirling

Stirling leży na obu brzegach rzeki Forth, kilka kilometrów od jej ujścia w Kincardine. Na pierwszy rzut oka wydaje się ono miniaturą Edynburga, głównie za sprawą zamku wzniesionego na wysokiej skale i dzięki stromym brukowanym uliczkom.


• Perth

Usytuowane w otoczeniu urodzajnych ziem i pięknych krajobrazów Perth było przez kilka stuleci stolicą Szkocji. Nadal zachowały aktualność nie pozbawione emfazy słowa Waltera Scotta z pierwszych stron powieści Piękne dziewczę z Perth, oddające wrażenia podróżnego spoglądającego od strony południowych wzniesień na miasto, z jego rozległymi błoniami zwanymi Inch, z iglicami kościołów i basztami.

• Aberdeen

W odległości 180 km od Edynburga, nad brzegami rzek Dee i Don, dokładnie pośrodku północno-wschodniego wybrzeża leży Aberdeen, trzeci pod względem wielkości ośrodek miejski Szkocji, potocznie zwany Granite City, czyli Granitowym Miastem. Aberdeen jest miejscem, które można wyłącznie kochać lub nienawidzić.Teatr w Aberdeen Stacja kolejowaKLIMAT
Fronty atmosferyczne przesuwające się nad Atlantykiem sprawiają, że klimat w Szkocji jest zmienny, szczególnie na zachodnim wybrzeżu, gdzie po jasnym, słonecznym poranku często następuje deszczowe i wietrzne popołudnie. Na zachodnim wybrzeżu występuje zdecydowanie więcej opadów niż w pozostałej części kraju, ale zima jest tu łagodniejsza ze względu na oddziaływanie Prądu Zatokowego. Nie ma sposobu na przewidzenie sprzyjającej aury, choć ostatnio regułą stały się ładne wiosny i wczesne, pogodne jesienie. Niezależnie od pory roku, warto zaopatrzyć się w ciepłą, nieprzemakalną odzież i parasol.

SPORTY :
Rzut snopem (sheaf toss)
Snopek siana ważący 20/10 funtów zawinięty w wór jest rzucany ponad poprzeczką przy pomocy wideł

Rzut palem (caber toss)
Konkurencja ta polega na utrzymaniu pionowo, a następnie rzucie długiego pala lub kłody. Zawodnik trzyma pal za węższy koniec i balansuje nim, żeby nie upadł. Następnie biegnie do przodu i wyrzuca pal tak, aby ten obrócił się o 180º i szerszy koniec upadł na ziemię pierwszy. Dodatkowo węższy koniec, który początkowo trzymał atleta, powinien upaść jak najbliżej godziny 12-tej, mierzonej względem kierunku biegu.
GOLF

W Szkocji istnieje ponad 400 pól golfowych, a gra na nich jest mniej elitarna, tańsza i łatwiejsza niż gdziekolwiek w świecie. Rodowód współczesnych zasad gry sięga XVI w., kiedy rywalizowano na wydmach wschodniego wybrzeża Szkocji.JAZDA KONNA

Wyprawy na kucykach jako zorganizowaną formę spędzania wolnego czasu zainicjował w Szkocji porucznik w stanie spoczynku Jock Kerr Hunter, który ok. 50 lat temu założył pierwszą szkołę jazdy. Zachęcał on rodaków, by poznawali kraj korzystając ze starych szlaków.


Kuchnia
Szkockie produkty żywnościowe - wspaniałe mięso, ryby i dziczyzna, duży wybór wyrobów mleczarskich, najlepsze owoce w całej Europie oraz przyprawiające o zawrót głowy tradycyjne wypieki - zostały powtórnie docenione dopiero niedawno. Szkocka kuchnia znana jest z shortbread (maślane pieczywo chrupkie), kidney pie oraz haggis. Haggis to owczy żołądek napełniony mieszaniną złożoną z posiekanych owczych podrobów (serce, płuca i wątroba), płatków owsianych, cebuli i przypraw, zaszyty i ugotowany. Zazwyczaj podaje się go z ziemniakami. Kuchnia szkocka charakteryzuje się sporą ilością potraw zawierających owies. Przykładem może być tu cranachan. Tradycyjne szkockie śniadanie składa się zazwyczaj z owsianki, jajek smażonych na bekonie lub też wędzonych ryb.


Kultura
Dudy, kilt i whisky to najbardziej znane produkty szkockiej kultury. Dudy pochodzą z Azji Mniejszej, mają jednak w kulturze Szkocji szczególne znaczenie i kojarzone są właśnie z nią. Kilt jako męska spódnica znana był już w czasach podbojów rzymskich na Wyspach brytyjskich. Charakterystyczny materiał, z którego wykonany jest kilt, zwany jest tartanem. Słowo to wywodzi się z francuskiego "tartanie" i oznacza po prostu tkaninę w kratę. Każdy z klanów szkockich ma swój unikatowy wzór kiltu.

Whisky – jest kwestią sporną pomiędzy Szkotami a Irlandczykami – do dziś nie wyjaśnione jest bowiem, który z narodów wynalazł ten alkohol.Każdy klan szkocki ma swój własny tartan . Dudy, czyli narodowy instrument szkocki Pled o wzorze kiltu, opasujący ramiona i puszczona luźno.


Pled - jest starannie dobrany do wzoru kiltu. Szkoci noszą go luźno upięty na ramieniu. Zwisa do pół łydki.


Kilt - szkocka męska spódniczka.Dudy są uważane za narodowy instrument Szkotów. Początków tego instrumentu należy szukać w Azji. W Europie dudy popularne są od średniowiecza. Tradycja grania na dudach obecna się w wielu krajach, jak Szkocja, Irlandia, Hiszpania, Włochy, a nade wszystko państwa Europy Środkowo-Wschodniej (Słowacja, Czechy, Polska, Rumunia). Mylne nazywanie dud kobzą bierze się z polskiej odmiany tego instrumentu, zwanej kozłem lub gajdami. Wciąż jeszcze można spotkać kapele dudziarskie w Beskidach i Wielkopolsce. Powietrze do wtłacza się ustami lub za pomocą mieszka do worka, utrzymującego odpowiednie ciśnienie, potrzebne do wydobycia dźwięku z piszczałek

Tartan - wełniana tkanina w kratę o różnych kolorach i szerokości, używana głównie przez szkockich mieszkańców wyżyn (Highlanders). Także wzór w kratę, w jaki tkano wełniane materiały. W obecnych czasach każdy z klanów posiada własny, odmienny wzór, uważany za rodzaj herbu rodowego. (Przed XVIII wiekiem był jedynie wzorem dekoracyjnym, natomiast klany rozpoznawały się... po gatunku rośliny zatkniętej przy berecie! - przypisek K.P

Szkocka krata Tartan American Tartan Jukonu Tartan Nowej

With eagle

Tartan klanu McArthurów Tartan klanu StuartówPRZYRODA

Loch Awe

Według miejscowej legendy Loch Awe - najdłuższe, liczące około 40 km słodkowodne jezioro w kraju - zostało stworzone przez wiedźmę, a następnie zasiedlone przez potwora, jeszcze obrzydliwszego niż w Loch Ness. Na zacisznym południowym brzegu jeziora wznoszą się łagodne wzgórza, w zachodniej części porośnięte wspaniałym lasem Inverliever.
• Małe Wyspy

Dzieje Małych Wysp, leżących na południe od Skye, są typowe dla Hebrydów: wczesna chrystianizacja, okres panowania norweskiego i powrót w 1266 r. we władanie Szkotów. Po nieudanym powstaniu w 1745 r. wyspę spotkały prześladowania, gdyż jakobici cieszyli się tu dużym poparciem. 


• Wyspy Zachodnie

Dzikie i wietrzne Wyspy Zachodnie (Western Isles), znane pod nazwą Hebrydów Zewnętrznych (Outer Hebrides), odznaczają się niezwykłym zróżnicowaniem krajobrazu, który jednakowoż nigdzie nie wydaje się sprzyjać człowiekowi. W równym stopniu nieprzyjazne są przestrzenie żółtego piasku kłębiącego się w podmuchach porywistego wiatru, jak i porośnięte wrzosem góry oraz torfowiska. 


Deeside

Rejon, o którym niemal nie zwykło się mówić inaczej jak królewskie Deeside, leży na zachód od wybrzeża nad rzeką Dee. Za największy powód do dumy jego mieszkańcy uważają doroczne odwiedziny rodziny królewskiej, spędzającej wakacje w tutejszym Balmoral od czasu, gdy posiadłość ta została zakupiona przez królową Wiktorię. 


Loch Ness

Sława Loch Ness ma niewiele wspólnego z wyglądem jeziora. Jest ono długie i niewątpliwie urocze, z porośniętymi wrzosem wzgórzami wznoszącymi się ponad zalesionym brzegiem.Jednak gdyby nie legendarny potwór z Loch Ness, zamieszkujący podobno jego głębie, turyści przejeżdżaliby obok jeziora, nie odwracając nawet głowy, szczególnie że ruchliwa trasa A82, biegnąca wzdłuż północnego brzegu, na południowy zachód do Fort William, nie stwarza zbyt wielu okazji do postoju.
Michał Wojdyła

Klasa VI

Zespół Szkół w Jaszczwi©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna