Magiczne koło Mandali” – scenariusz zajęć dla klasy 1 Szkoły Podstawowej Cele



Pobieranie 19.94 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar19.94 Kb.
Magiczne koło Mandali” – scenariusz zajęć dla klasy 1 Szkoły Podstawowej

Cele:



  • wprowadzenie pojęcia mandali, zwrócenie uwagi na jej główne elementy

  • pobudzenie wyobraźni

  • praca twórcza z wykorzystaniem nowych technologii

  • uświadomienie uczniom możliwości wykorzystania komputera do zdobywania informacji

  • uświadomienie uczniom możliwości wykorzystania komputera do rozwijania swoich zainteresowań oraz nauki poprzez zabawę

  • zapoznanie dzieci z wartościowymi i ciekawymi stronami WWW poświęconym sztuce

  • rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole

Materiały i programy:

Prezentacja, w której wykorzystano pokaz usypywania mandali z piasku podczas Brave Festival w 2009 roku we Wrocławiu, zawarte na www.youtube.pl, celem wskazania Internetu jako źródła pozyskiwania informacji.


program graficzny Corel Painter Classic

stanowiska Multikid z dostępem do Internetu

klocki K’nex,

rzutnik multimedialny

albumy malarstwa

literatura dotycząca sztuki
Przebieg zajęć:

Klasa zostaje podzielona na 2 grupy, z których jedna udaje się do pracowni biblioteki – filia 44, gdzie będą odbywały się warsztaty architektoniczne, prowadzone przez Stowarzyszenie EMSA. W równoległym czasie w MultiCentrum odbywają się zajęcia dla 2 grupy.



Część 1 / wspólna dla wszystkich uczestników

Trening twórczego myślenia: wykonanie książeczki w oparciu o pomysł zawarty w książce „Little witche’ sorcery” autorstwa wileńskiej artystki Jurate Racinskaite, z wykorzystaniem elementu wyjściowego pomarańczy, wprowadzającego do idei projektu.



Część 2 / wspólna dla wszystkich – rozmowa na temat:

- czym jest kolor?

- jaki byłby świat bez kolorów?

- jakie skojarzenia łączą się z konkretnym kolorem?

- czy poprzez kolor możemy wyrazić emocje? W jaki sposób?

- kto w swej pracy, na co dzień używa najwięcej kolorów? (malarz)

- czym jest mandala? Czy można ją zaobserwować w przyrodzie?

- Jakie mandale dzieci znają?



Część 3 / wspólna dla wszystkich – Krótka prezentacja autorska opisująca pojęcie mandali, jej istnienie w przyrodzie, architekturze i sztuce oraz prezentacja materiału zawartego na serwisie www.youtube.com

Część 4 – Praca w grupach – prowadzący dzieli uczestników na 2 grupy, które w czasie równoległym wykonują poszczególne zadania, po wyznaczonym czasie następuje zamiana grup.

Grupa 1 - Praca w programie graficznym Sumo Paint – rysowanie mandali z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi w programie. Dzieci zebrane są przy jednym ze stanowisk modułu MultiSztuka. Prowadzący prezentuje program i jego możliwości. Następnie przedstawia zbiór narzędzi, z których można korzystać. Przypomina o doborze narzędzi i kolorów w zależności od nastroju lub emocji, które dziecko chce przekazać poprzez swoja pracę.

Grupa 2 - Zadaniem dzieci jest wykonanie modelu mandali z dostępnych elementów klocków K’nex. Każde dziecko buduje indywidualnie, dobierając klocki odpowiedniego koloru i kształtu w zależności od nastroju i emocji, które chce przekazać.

Część 5 – Na zakończenie zajęć dzieci otrzymują kartki pocztowe z logo projektu 20282 Pomarańcze
i mapką dojazdu z Muzeum Narodowego do MultiCentrum.

Zadanie polega na wykonaniu zaproszenia dla rodziców na ofertę rodzinną, realizowaną w MultiCentrum w ramach projektu.


Bibliografia dla dzieci:
Bertino Andree: 366 i więcej opowieści o cudach świata. Zielona Góra: Elżbieta Jarmołkiewicz, Cop.1997

Cerutti Roberta: Encyklopedia sztuki dla młodzieży: spotkania ze sztuką. Warszawa: Arkady, Cop 2000

Dickins Rosie: Moja pierwsza książka o sztuce. Warszawa: Delta W-Z, [2007]

Greenler R., Tęcze, glorie i halo czyli Niezwykłe zjawiska optyczne w atmosferze. Warszawa: Prószyński i S-ka, 1998

Heslewood Juliet: Historia malarstwa zachodnioeuropejskiego: przewodnik dla młodych czytelników.Warszawa: Arkady,1994

Magiczny Album Wujka Alberta [Dokument elektroniczny]. Ostrów Wielkopolski: Techland, 2006.

Massa Franceska: Moja akademia plastyki. Poznań: Papillon: Publicat, 2008

Michocka–Rachubowa Katarzyna: Terminy i pojęcia z wiedzy o sztuce. Warszawa: Wydawn. Szkolne i Pedagogiczne, 1994

Parker S., Światło. Projekty i doświadczenia dotyczące światła i kolorów. Warszawa: Arti, Cop., 2006

Wheatley Abigail: Bardzo ilustrowana historia malarstwa. Poznań: Publicat, Cop. 2009



Bibliografia dla rodziców i nauczycieli:
Arnhei Rudolf: Sztuka i percepcja wzrokowa: psychologia twórczego oka. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1978.

Dickins Rosie: Moja pierwsza książka o sztuce. Warszawa: Delta W-Z [2007]

Dubowska-Grynberg Zofia: Zachęta do sztuki: sztuka współczesna dla dzieci. Muchomor, cop. 2008.

Encyklopedia multimedialna PWN - Sztuka, literatura i muzyka [Dokument elektroniczny]

Fleck-Bangert Rose: O czym mówią rysunki dzieci: dostrzeganie i rozumienie zawartych w nich znaków: poradnik dla rodziców i Pedagogów. Kielce: Jedność, 2004

Gage John: Kolor i kultura:  teoria i znaczenie koloru od antyku do abstrakcji. Kraków: Universitas, Cop. 2008

Gołaszewska Maria: Kim jest artysta? Warszawa: Wydaw. Szkolne i Pedagogiczne, 1986

Karolak Wiesław: Sztuka jako zabawa. Warszawa: Wydawnictwa Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, [2000?].

Ligocki Alfred: Malarstwo dzieci. Katowice: Wydaw. Artystyczno-Graficzne, 1962

Opala –Wnuk Koryna: Sztuka, która pomaga dzieciom. Łódź, JK 2009

Renshaw Amanda: Sztuka nie tylko dla dzieci. Kraków: Znak, 2006.

Rzepińska Maria: Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1983

Serullaz Maurice: Encyklopedia impresjonizmu. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe : Wydaw. Naukowe PWN, 1997.

Wielcy mistrzowie malarstwa europejskiego, Warszawa 2005



Strony internetowe:

www.mandale.info/

http://duchowa.pl/mandale.php

http://www.jakoloruje.pl/mandale.htm

http://www.youtube.com/watch?v=BQwyBHaykGw

http://www.art-terapia.pl/ofera02.html
: files -> framework -> documents uploadFile
documents uploadFile -> Scenariusz zajęcia umuzykalniającego wg E. E. Gordona „przyrodnia siostra, przyrodni brat audiacje wariacje z muzyką
documents uploadFile -> Cztery pory roku w jednej głowie Giuseppe Arcimboldo” – scenariusz zajęć dla klasy 2 Szkoły Podstawowej Cele
documents uploadFile -> Krzysztof Zemło absolwent reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Krzysztof Zemło
documents uploadFile -> Wielcy wrocławianie czyli o niezwykłym pastorze, miłośniku wynalazków, wrocławskich malarzach i lekarzu, który kochał sztukę
documents uploadFile -> Cele: Przybliżenie dzieciom różnych funkcji mostów, kładek i wiaduktów i ich znaczenia w dawnych czasach i współcześnie
documents uploadFile -> Temat : Mosty, mostki I kładki Wrocławia
documents uploadFile -> Scenariusz zajęć Warsztaty fotograficzno-filmowe




©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna