Mama nie pozwala mi na kontakty z ojcemPobieranie 45.58 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar45.58 Kb.


Mama nie pozwala mi na kontakty z ojcem


Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania zadzwonił uczeń gimnazjum, Paweł. Skarżył się, że jego matka nie pozwala mu na rozmowy telefoniczne z ojcem. Rodzice są od roku rozwiedzeni i matka uważa, że ojciec nie powinien mieć z chłopcem żadnego kontaktu.

Rozwód rodziców zawsze jest dla dziecka przeżyciem dramatycznym. Nawet, jeśli rodzice nie potrafili sobie ułożyć razem życia, chłopiec ma prawo do kontaktów z obojgiem rodziców i mama powinna o tym pamiętać.


Boję się kolegów z podwórka


Tomek zadzwonił pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania, bo miał poważny problem z kolegami z podwórka. Od kilku dni bał się wychodzić, bo jego nieco starsi koledzy z bloku grozili mu pobiciem. Siedział przerażony w domu i nie wychodził sam nawet do sklepu.

Przemoc jest zjawiskiem częstym i przynoszącym bardzo wiele szkód. Przemoc jest zła i nikt nie powinien być wobec niej obojętny. Tomek nikomu nie mówił o swoich problemach. Bał się, że rodzice zaczną rozmawiać o problemie z rodzicami napastników, a to tylko pogorszy jego sytuację. Naturalnym pierwszym krokiem powinna być właśnie szczera rozmowa z rodzicami. Tomek odważył się porozmawiać z rodzicami i wspólnie ustalili bezpieczny plan rozwiązania problemu. Rodzice chłopca porozmawiali poważnie i bardzo stanowczo z rodzicami podwórkowych agresorów, informując ich o konsekwencjach pobicia ich syna. Baczniej kontrolowane przez swych rodziców, dzieciaki zrezygnowały z gnębienia Tomka.Gazetkę zredagowali ucz.kl I,,a”: Adrian Witek, Stanisław Myszka,

Samuel Musiał, Wojciech Gagatek


Prawa i obowiązki ucznia

Nie ma jednolitego dokumentu określającego prawa ucznia.

Od 6 stycznia 2000 roku weszła w życie "Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka". Tematyki praw ucznia dotyka wiele ustaw i rozporządzeń ministra edukacji narodowej. W każdej szkole powinien istnieć samorząd uczniowski reprezentujący ogół uczniów danej szkoły ,,działający na podstawie art. 55 Ustawy o systemie oświaty (Dz. U. nr 67 z 21 czerwca 1996 r.). Również w każdej szkole powinny być jasno określone prawa

i obowiązki ucznia. W samej Ustawie, prawa i obowiązki, oprócz art. 55, są "porozrzucane" po różnych artykułach a uczeń najczęściej zapoznaje się

z nimi poprzez Statut Szkoły lub nie zapoznaje się z nimi w ogóle, przyjmując, że jego obowiązkiem jest chodzenie do szkoły, uczenie się, dostawanie ocen, zaś nauczyciel i tak zawsze ma rację. Samorząd szkolny jest pierwszym przedstawicielem i obrońcą praw ucznia. Uczniowie szkół, w których nie zostały wypracowane formy samorządności muszą zwracać się bezpośrednio do wizytatorów pełniących funkcje rzeczników praw ucznia w Wojewódzkich Kuratoriach Oświaty.


5. OBOWIĄZEK TOLERANCJI

Oznacza, że musisz być tolerancyjny wobec wszystkich, którzy myślą inaczej, mają inne poglądy, przekonania religijne, wygląd.
6. OBOWIĄZEK OKAZYWANIA SZACUNKU WOBEC INNYCH

Oznacza, że musisz szanować innych ludzi, dorosłych i swoich rówieśników. Nie możesz stosować wobec kogokolwiek przemocy, poniżania drugiego człowieka, nie możesz wyśmiewać innych i obrażać ich, masz obowiązek bronić słabszych.

 

7. OBOWIĄZEK TROSKI O KULTURĘ SŁOWAOznacza, że musisz swoje opinie, poglądy, oceny i sądy wyrażać w sposób kulturalny, bez użycia wulgaryzmów, nie obrażając nikogo.

 

8. OBOWIĄZEK DOCHOWANIA TAJEMNICYOznacza, że musisz zachować w tajemnicy informacje, które przypadkowo trafiły do Ciebie i których nie powinieneś rozpowszechniać.

 

Do czego mam prawo?

Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę, że jest kimś wyjątkowym, ważnym i niepowtarzalnym, nie zawsze jednak wie, w jaki sposób to nazwać i wypowiedzieć.

Jeżeli mamy szczęście żyć w kochającej się rodzinie nasze poczucie godności i podmiotowości jest czymś naturalnym i nie wyobrażamy sobie, żeby mogło być inaczej. Nasi rodzice i opiekunowie zdają sobie sprawę, że nie jesteśmy jeszcze w pełni dojrzali, i że do naszego pełnego, i harmonijnego rozwoju potrzebne jest spełnienie specjalnych warunków. Stąd mamy szczególne prawa pośród których możemy wyróżnić prawo do:


- życia i ochrony zdrowia
- wychowania w rodzinie
- godziwych warunków socjalnych
- nauki
- ochrony przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem.

Wszystkie te prawa zabezpieczają odpowiednie, szczegółowe zapisy, które stanowią rozwinięcie najważniejszych aktów prawnych odnoszących się do dzieci.Jeżeli masz poczucie, że Twoje prawa nie są dostatecznie wypełniane, nie wiesz co robić i nikt z Twoich najbliższych (rodziców, opiekunów, wychowawców lub nauczycieli) nie potrafi Ci pomóc - skontaktuj się z Rzecznikiem Praw Dziecka !
5. PRAWO DO SWOBODY MYŚLI, SUMIENIA I RELIGII

Oznacza, że gdy jesteś już wystarczająco świadomy, sam decydujesz o swoim światopoglądzie, wcześniej rodzice maja prawo Tobą kierować.

 

6. PRAWO DO WYPOWIEDZIOznacza, że w ważnych sprawach Ciebie dotyczących możesz wygłosić swoje zdanie, opinię, oświadczyć własną wolę.

 

7. PRAWO DO STOWARZYSZENIAOznacza, że możesz należeć do organizacji młodzieżowych. Jeżeli masz 16 lat, sam decydujesz o swojej przynależności.

 

8. PRAWO DO PRYWATNOŚCIOznacza, że możesz dysponować własnymi rzeczami, masz prawo do tajemnicy korespondencji. Nikomu nie wolno bez bardzo ważnych powodów wkraczać w Twoje sprawy osobiste i rodzinne.

 

9. PRAWO DO TOŻSAMOŚCIOznacza, że musisz mieć nazwisko, obywatelstwo, poznać swoje pochodzenie. Mając 13 lat musisz być zapytany o zgodę, gdybyś miał być adoptowany(a), także gdybyś miał(a) mieć zmienione nazwisko.

 
Prawa i obowiązki uczniów w świetle przeprowadzonej ankiety:


Wśród uczniów naszej szkoły przeprowadziliśmy ankietę, która składała się z dwóch części dotyczących znajomości praw (CZĘŚĆ I) i obowiązków (CZĘŚĆ II) dziecka jako ucznia i człowieka.

Na podstawie wyników ankiety nasunęły nam się następujące wnioski:  1. Większość nie potrafi jednoznacznie określić (podać definicji) pojęć: "prawa człowieka", "prawa ucznia", "mieć do czegoś prawo". Uczniowie ci najczęściej utożsamiają prawa z obowiązkami, rozpoczynają swe wypowiedzi od słów: ,,powinienem", " muszę", "nie mogę". Intuicyjnie jednak wiedzą, że mają swe prawa. Nie potrafią tylko ich nazwać. Niewielki procent zgłoszonych przypadków łamania ich praw może naszym zdaniem świadczyć o tym, że środowisko domowe i szkolne oddziaływuje na ogół w sposób prawidłowy.

  2. W celu egzekwowania swych praw badani uczniowie w pierwszej kolejności zwracają się do nauczycieli, dopiero później do rodziców.

  3. Uczniowie wiedzą, że mają określone obowiązki i dobrze potrafią je sprecyzować.

  4. Badani woleliby, aby egzekwowanie obowiązków następowało poprzez prośbę, zwracanie uwagi i szczerą rozmowę a nie karanie.

Wyniki ankiety wskazują na potrzebę podjęcia działań mających na celu poprawę stanu wiedzy uczniów na temat ich praw, zawsze jednak w połączeniu z obowiązkami. Najlepiej byłoby przekazać tę wiedzę metodami aktywnymi, w toku gier i zabaw oraz technik dramowych, które pobudziłyby do myślenia i lepszego zrozumienia Kodeksu Ucznia i Deklaracji Praw Dziecka.

 KWIECIEŃ 2010

Gazetka szkolna – wydanie specjalne.

Publiczne Gimnazjum w Gnojniku.

Numer w całości poświęcony prawom i obowiązkom ucznia:

-kilka słów o Rzeczniku Praw Dziecka

-czy znasz swoje prawa i obowiązki

-gdy potrzebujesz pomocy

-prawa i obowiązki w wierszach

-prawdziwe historie

Prawa i obowiązki w wierszach


Nasze prawa i obowiązki”

Każdy swoje obowiązki zna,


jednak dziecko mniej ich ma.
Mama zajmuje się domem,
tata swą pracą i ogrodem.
Ja chodzę do szkoły i bawię się,
bycie dzieckiem fajne jest.
Swoje prawa też już znam,
prawo do rozwoju mam.
Do nauki, własnego zdania,
rozwijania talentów i szanowania.
Więc jeżeli mądrym chcesz być,
swe prawa i obowiązki poznaj już dziś.


„Dzieci nie ryby...”

Czy to prawda, że dzieci i ryby


Głosu nie mają?
Ja uważam, że niektóre przysłowia
Się nie sprawdzają.
My żyjemy w XXI wieku
I prawo głosu mamy.
Do rodziców i nauczycieli wielki
Szacunek posiadamy.
Choć nie zawsze się z nimi zgadzamy.
Co nam na sercu leży powiedzieć wam chcemy.
Bo nie jesteśmy rybami, lecz ludźmi
Co swoje zdanie mają
I do dyskusji zapraszają.


Prawa  i obowiązki dziecka”

Kiedy szkolne prawa znasz


w  każdej chwili o nie dbasz.
           
Szanuj zdrowie kolegów ,
bo zależy nie tylko od biegów.

Każdy chłopak kocha mecz


obowiązki  dobra rzecz.

Bo na meczu też trzeba dbać o czyny i słowa


stąd poza ciałem liczy się tu głowa.

Jeśli o szacunek zadbasz dla drugiego


spodziewaj się dla siebie też tego samego.
       
Szkoda że choć chętnie z sobą przebywamy
zbyt często o innych wcale nie dbamy.

Więc pamiętaj, aby dobrym być


według kodeksu dziecka masz żyć.

,,Jestem uczniem’’

Rano wstaję zadowolony


bo uczęszczać mogę do szkoły.
Mam kolegów koleżeńskich,
mam też pewne obowiązki.
Dbać muszę o porządek
i szacunek mieć dla wszystkich.
Mam być schludnie ubrany
i dobrze do lekcji przygotowany.
Przyjmować nagany z pokorą
a osiągnięcia witać z radością.


Rzecznik Praw DzieckaMarek Michalak urodził się 27 lipca 1971 roku w Świdnicy. Jest magistrem pedagogiki resocjalizacyjnej, a także absolwentem studiów podyplomowych w zakresie socjoterapii oraz organizacji pomocy społecznej. Ponadto brał udział w licznych szkoleniach i seminariach, dotyczących pomocy społecznej, pracy z dzieckiem i rodziną oraz zarządzania.

OBOWIĄZKI UCZNIA

1. OBOWIĄZEK NAUKI

Oznacza, że do ukończenia 18 roku życia masz obowiązek uczęszczać do szkoły, aktywnie uczestniczyć w lekcjach, zajęciach i życiu szkoły.

 

2. OBOWIĄZEK TROSKI O BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLEOznacza, że musisz przestrzegać zasad bezpieczeństwa w szkole, unikać sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Wykorzystywać czas wolny i przerwy między lekcjami w sposób bezpieczny i przemyślany.

 

3. OBOWIAZEK INFORMOWANIA O NIEBEZPIECZNYCH SYTUACJACHOznacza, że musisz zgłaszać wychowawcy, pedagogom trudne lub niebezpieczne sytuacje, np.: wymuszenia, propozycje narkotyków, alkoholu, przypadki molestowania seksualnego, zagrożeń pojawiających się w szkole lub w drodze do szkoły.

 

4. OBOWIĄZEK TROSKI O WŁASNE ZDROWIEOznacza, że musisz dbać o higienę osobistą, czystość, ład i porządek w szkole.

 

DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIARZECZNIKA PRAW DZIECKA

0 800 12 12 12 begin_of_the_skype_highlighting           0 800 12 12 12      end_of_the_skype_highlighting


Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

czynny jest od poniedziałku do piątku

w godzinach 8.15 - 20.00

Dla tych co nie znają swoich praw i obowiązków!
 

PRAWA UCZNIA:

1. PRAWO DO NAUKI

Oznacza, że po ukończeniu 18 roku życia możesz uczyć się nadal.

 

2. PRAWO DO ŻYCIA BEZ PRZEMOCY I PONIŻANIAOznacza, że nikogo nie można bezkarnie pozbawiać życia. Bicie, znęcanie się, okrutne i poniżające traktowanie są niedopuszczalne i karalne.

 

3. PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIEOznacza, że nikomu nie wolno zabrać Cię od rodziców chyba, że z bardzo ważnych powodów. Gdyby zdarzyło się, że rodzice będą osobno, masz prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.

 

4. PRAWO DO INFORMACJIOznacza, że powinieneś poznać swoje prawa, powinieneś mieć dostęp do różnych źródeł wiedzy.

 
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna