MEDIA W POLSCE
Almanach ogólnopolskich środków masowego przekazu 2006
Spis treści
Internet
Portale
Interia
Pierwszą usługę skierowaną do użytkowników sieci Internet, serwis bezpłatnych kont poczty elektronicznej poczta.fm, INTERIA.PL udostępniła 18 października 1999 r. 20 grudnia '99 uzupełniono ją o serwis świątecznych kartek elektronicznych. Oficjalna premiera podstawowej usługi INTERIA.PL, portalu internetowego, odbyła się 11 lutego 2000 r. o godzinie 17.31. Witryna zawierała wówczas 6 serwisów tematycznych, a także obszerny Katalog Polskich Zasobów Internetu i zintegrowany z portalem system bezpłatnych kont pocztowych poczta.interia.pl.
Onet
Portal powstał w czerwcu 1996 roku. Początkowo nosił nazwę OptimusNet, gdyż związany był z firmą Optimus. Z tej nazwy wykształcił się skrót — Onet. W połowie 2001 roku Onet.pl stał się częścią Grupy ITI. 28 lutego 2006 roku spółka Grupa Onet.pl S.A. połączyła się z Onet.pl S.A. (połączenie nastąpiło przez przejęcie całego majątku spółki Onet.pl S.A. przez spółkę Grupa Onet.pl S.A.). 30 maja 2006 Grupa Onet.pl S.A. została odkupiona przez TVN S.A. od Grupy ITI.
Wirtualna Polska
Pierwszy polski portal internetowy, założony w 1995 roku. Stworzyło go w Gdańsku kilku zapaleńców, którzy poznali się za pośrednictwem Internetu. Początkowe forum pomysłów przerodziło się — już w marcu 1995 r. — w serwis, działający pod nazwą Wirtualna Polska. Od października nad rozwojem portalu czuwało Centrum Nowych Technologii, firma zajmująca się ewolucją, promocją i zastosowaniem najnowszych technologii w WP.
Prasa
Codzienna
Fakt
Dziennik wydawany od października 2003 przez firmę Axel Springer Polska, należącą do wielkiego niemieckiego koncernu medialnego Axel Springer AG. Lider rynku polskiej prasy codziennej (dzienna sprzedaż ponad 500 tysięcy egzemplarzy). Gazeta wzorowana jest na niemieckim Bild i należy do gazet typu tabloid.
Rzeczpospolita
Ogólnopolski dziennik o charakterze informacyjno-publicystycznym i ekonomiczno-prawnym wydawany na początku przez Spółdzielnię Wydawniczą "Czytelnik", a obecnie przez spółkę Presspublica.
Gazeta Wyborcza
Gazeta Wyborcza to dziennik ogólnopolski, druga pod względem wielkości sprzedaży gazeta codzienna w Polsce, wydawana przez koncern medialny Agora S.A. Gazeta Wyborcza jest uznawana za jeden z najbardziej wpływowych, opiniotwórczych i często kontrowersyjnych organów prasowych w Polsce.
Tygodniki
Przekrój
Tygodnik społeczno-kulturalny. Założony przez Mariana Eile i Janinę Ipohorską, ukazuje się od roku 1945. Do 2002 r. był wydawany w Krakowie, obecnie redakcja znajduje się w Warszawie. W momencie przeniesienia redakcji do Warszawy i zmiany redakcji Przekrój całkowicie zmienił swój styl, a ogromna większość stałych współpracowników zrezygnowała ze współpracy. Ukazuje się w czwartki. Od 2005 r. redakcja przyznaje nagrodę "Fenomen Przekroju".
Wprost
Polski tygodnik społeczno-polityczny. Redakcja określa profil pisma jako liberalno-konserwatywny, krytykując m.in. warunki akcesji Polski do UE i sam charakter Unii, nadmierny fiskalizm i interwencjonizm państwa oraz rozrost biurokracji, opowiadając się zaś za mechanizmami wolnorynkowymi i wartościami chrześcijańskimi. Pod patronatem tygodnika „Wprost” kapituła złożona z laureatów poprzednich edycji przyznaje coroczne Nagrody Kisiela. Sam tygodnik przyznaje tytuł Człowieka Roku. „Wprost” publikuje także wiele cyklicznych rankingów, takich jak „Lista 100 najbogatszych Polaków”, „Ranking szkół wyższych” czy „Ranking szpitali”.
Newsweek Polska
Tygodnik społeczno-polityczny, polskie wydanie amerykańskiego tygodnika „Newsweek”. Wydawany od 2001 r. Jest jedyną gazetą z grupy Newsweeków, która nie jest przedrukiem jej amerykańskiego wydania.
Polityka
Polski tygodnik społeczno-polityczny. Tematyka obejmuje wydarzenia polityczne, gospodarcze, naukowe i kulturalne Polski, Europy i świata — bieżące komentarze i pogłębione analizy, jak też felietony i reportaże. Tygodnik korzysta ze wsparcia szerokiego zespołu autorów, w tym wielu osób z tytułami naukowymi i znanych intelektualistów, a także licznych korespondentów zagranicznych. Ideologicznie „Polityka” prezentuje liberalno-lewicowy profil polityczny.
Telewizja
Grupa ITI
TVN
TVN 7
TVN 24
TVN Style
TVN Turbo
Telewizja Polska
TVP 1
TVP 2
TVP 3
TV Polonia
TVP Kultura
Polsat Grupa
Polsat
Polsat 2
TV 4
Polsat Sport
|