MicrosoftPobieranie 103.29 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar103.29 Kb.
Microsoft [ˈmaɪkɹoʊˌsɑːft] (NASDAQ: MSFT) – jedna z największych na świecie firm z branży technologii informacyjnych[3]. Najbardziej znana jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i oprogramowania biurowego Microsoft Office. Spółka publiczna z siedzibą w Redmond w stanie Waszyngton. Założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Obecnym szefem firmy, po wycofaniu się Gatesa, jestSteve Ballmer.

Systemy operacyjne i związane z nimi oprogramowanie


Najnowszymi systemami operacyjnym Microsoft są Windows 7 dla zwykłych zastosowań i system serwerowy Windows Server 2008 R2.

Część produktów Microsoftu jest rozprowadzana z systemem operacyjnym Windows, z którym jest ściśle związana (usunięcie niektórych z tych programów może powodować kłopoty z użytkowaniem systemu). Są to:

 • przeglądarka internetowa Internet Explorer,

 • klient poczty Windows Mail (dawniej Outlook Express),

 • odtwarzacz multimedialny Windows Media Player,

 • program do tworzenia filmów Windows Movie Maker,

 • program do tworzenia DVD Microsoft DVD Maker,

 • edytor grafiki Paint,

 • edytor tekstu WordPad i mniej zaawansowany Notatnik.

Programy biurowe


Drugim filarem przychodów firmy jest oprogramowanie wspierające prace biurowe, w tym przede wszystkim pakiet biurowy Office. Oprócz systemów Windows, wiele aplikacji wchodzących w skład pakietu jest dostępnych także dla komputerów Macintosh firmy Apple:

 • procesor tekstu Microsoft Word,

 • arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel,

 • system bazodanowy z narzędziami do tworzenia raportów i aplikacji obsługi Microsoft Access,

 • oprogramowanie do tworzenia prezentacji Microsoft PowerPoint,

 • aplikacja do tworzenia notatek Microsoft OneNote,

 • aplikacja do tworzenia publikacji Microsoft Publisher,

 • aplikacja do tworzenia stron www Microsoft Expression Web,

 • program RPM Microsoft Outlook.

Najnowszym wydaniem pakietu jest Office 2010, a w przygotowaniu jest 15. wersja programu Microsoft – Office 2012.

Inne oprogramowanie


Podstawowym produktem Microsoftu są systemy operacyjne dla serwerów i komputerów osobistych o nazwie Windows. Szacuje się, że w 2004 od 90 do 98% komputerów osobistych działało pod kontroląWindows.

 • Rodzina kompilatorów i narzędzi wspomagających budowę oprogramowania Microsoft Visual Studio

 • Gry komputerowe, na przykład:

  • Age of Empires / Age of Empires II / Age of Empires III

  • Age of Mythology

  • Dungeon Siege / Dungeon Siege II

  • Fable: The Lost Chapters / Fable II / Fable III

  • HALO Combat Evolved/HALO 2/HALO 3

  • Flight Simulator

  • Midtown Madness

  • Train Simulator

  • Rise of Nations

 • Encyklopedie i atlasy (Microsoft Encarta)

 • Wspomaganie nawigacji satelitarnej GPS  Microsoft Streets and Trips

 • Program do tworzenia multimedialnych pokazów ze zdjęć PhotoStory

Języki programowania


Microsoft wypromował Basic, dystrybuując interpreter tego języka wraz z systemem MS-DOS (QBasic, GW BASIC), a następnie tworząc IDE Visual Basic, szczególnie użyteczne do pisania niewielkich programów dla pakietu MS Office.

Firma widząc rosnącą popularność technologii obiektowych zdecydowała się stworzyć własną obiektową (obiektowo-zorientwaną) platformę o nazwie .NET z podstawowym językiem C#; oraz nowymi wersjami: C++/CLI, Visual Basic .NET; z językiem przypominającym Javę o nazwie J# oraz kilkoma innymi. Poza tym osoby i firmy trzecie stworzyły kilkadziesiąt języków generujących kod pośredni (CLI) dla .NET[4]. Twórcy programów są dodatkowo zachęcani do platformy .NET poprzez darmowe środowiska programistyczne z serii Visual Studio 2008 Express Edition.

Sprzęt komputerowy
Logo Microsoftu (oddział w Niemczech)

Microsoft produkuje również sprzęt komputerowy, na przykład konsolę Xbox oraz jej następcę Xbox 360, klawiatury, myszy itp.

Usługi medialne


W 1995 roku Microsoft uruchomił usługę internetową MSN (Microsoft Network) jako bezpośrednią konkurencję dla AOL.

W 1996 wraz z NBC stworzył telewizyjny kanał MSNBC, nadający wiadomości przez 24 godziny, połączony z internetowym serwisem informacyjnym.

W 1997 roku Microsoft kupił Hotmail – pierwszy z serwisów oferujących dostęp do kont pocztowych przy użyciu przeglądarki internetowej.

W 1999 powstał komunikator internetowy MSN Messenger, jako konkurencja dla AOL Instant Messengera (AIM).

Historia

1975–1985: Początki


Firma została założona w roku 1975 w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk przez Billa Gatesa i Paula Allena w celu wyprodukowania i sprzedaży interpretera języka BASIC. Pierwsze międzynarodowe biuro zostało założone 1 listopada 1978 wJaponii. 1 stycznia 1979 siedziba spółki przeniosła się do Bellevue w Waszyngtonie. Steve Ballmer dołączył do firmy 11 czerwca 1980, a później Bill Gates został prezesem.

DOS jest pierwszym produktem, który przyniósł spółce prawdziwy sukces. 12 sierpnia 1981 po nieudanych negocjacjach z Digital Research, IBM złożył zamówienie w Microsofcie na wersję systemu CP/M do wykorzystania w komputerach IBM PC. Po tym Microsoft nabył klona CP/M  86-DOS od Seattle Computer Products i nazwał go PC-DOS. Widząc dominację na rynku klonów IBM PC Microsoft postanowił rozpocząć agresywny marketing MS-DOS dla klonów IBM PC, dzięki czemu Microsoft z małej firmy wyrósł na jedną z największych firm branży informatycznej[5][6][7].

1985–1995: OS/2 i Windows


W sierpniu 1985 Microsoft i IBM współpracowały nad stworzeniem systemu operacyjnego OS/2[8]. 20 listopada 1985 odbyła się premiera Microsoft Windows 1.0 – nakładki graficznej na system MS-DOS.

W 1989 roku Microsoft wprowadził jeden ze swoich sztandarowych produktów – pakiet biurowy Microsoft Office. Był to oddzielny pakiet aplikacji biurowych takich jak Microsoft Word czy Microsoft Excel. 22 maja 1990 Microsoft przedstawił system Windows 3.0. Nowa wersja Windows zawierała uproszczony graficzny interfejs użytkownika i tryb chroniony kompatybilny z procesorem Intel 80386. W ciągu dwóch tygodni sprzedano 100 000 egzemplarzy[9]. Windows przynosił więcej zysków niż OS/2, więc firma zdecydowała się przenieść swoje aplikacje na Windows[10].

W czasie przejścia z MS-DOS na Microsoft Windows sukces Microsoft Office nie pozwolił znaleźć twardego gruntu takim aplikacjom jak WordPerfect i Lotus 1-2-3[11][12]. Ostatecznie Microsoft Office stał się dominującym pakietem biurowym na rynku z udziałem znacznie przewyższającym konkurencję.

W 1993 Microsoft przedstawił Windows NT 3.1 z interfejsem takim samym jak Windows 3.1, ale opartym na zupełnie innym jądrze. W 1995 odbyła się premiera Windows 95. W ciągu czterech dni sprzedano milion egzemplarzy[11]. Firma wydała przeglądarkę Internet Explorer 1 w dodatku Microsoft Plus![13].

1995–2005: Internet i kwestie prawne


26 maja 1995 po "Internet Tidal Wave memo" Billa Gatesa[14], Microsoft postawił sobie cel poszerzenia swojej linii produktów do sieci komputerowych i sieci WWW. 24 sierpnia 1995 firma uruchomiła MSN, jako bezpośredniego konkurenta AOL. W 1997 Microsoft wydał Internet Explorer 4 zarówno dla Windows i Mac OS. W październiku Departament Sprawiedliwości złożył wniosek w Federalnym Sądzie Rejonowym, w którym stwierdził, że Microsoft złamał przepisy porozumienia podpisanego w 1994 i zwrócił się do sądu o powstrzymanie integracji Internet Explorera w systemie Windows.

W 1998 Bill Gates mianował Steve'a Ballmera na prezesa firmy, a sam zachował funkcję przewodniczącego i dyrektora generalnego. 25 czerwca 1998 miała miejsce premiera systemu Windows 98. 3 kwietnia 2000 został wydany wyrok przeciwko Microsoft[15] za praktyki monopolistyczne[16].

W 2001 roku został wydany Windows XP. Był to pierwszy system Windows oparty na jądrze NT zarówno dla użytkowników domowych, jak i biznesowych. XP posiadał pierwsze zmiany interfejsu od czasu Windows 95. Wraz z premierą konsoli XboxMicrosoft wszedł na rynek konsoli, zdominowany przez Sony i Nintendo. W marcu 2004 Unia Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Microsoft za wykorzystywanie monopolistycznej pozycji systemu Windows. W rezultacie Microsoft wydał nowe wersje Windows XP – Windows XP Home Edition N i Windows XP Professional N i dostał grzywnę w wysokości 497 mln €[17].

Od 2006: Vista i inne przejścia


W styczniu 2007 miała miejsce premiera Windows Vista i Office 2007. Office 2007 zawierał zmiany w interfejsie poprzez wprowadzenie wstążek.


1 lutego 2008 Microsoft złożył ofertę kupna
 Yahoo! za 44,6 mld dolarów[18]. Yahoo! odrzuciło ofertę 10 lutego, a Microsoft 3 maja wycofał ofertę[19].


21 lutego 2008 firma ogłosiła, że będzie udostępniać więcej informacji o swoich produktach, w celu ułatwienia programistom tworzenia oprogramowania współpracującego z produktami Microsoft
[20]. Jednak Unia Europejska nadal wykazywała swoje niezadowolenie i 27 lutego 2008 zwiększyła grzywnę o dodatkowe 899 mln. €, największą w historii UE grzywnę[21].

26 czerwca 2008 firma ogłosiła, że kupi Mobicomp – portugalskiego operatora telefonów komórkowych[22]. W 2008 Annual Report Microsoft firma stwierdziła, że oprogramowanie open source stanowi zagrożenie dla dochodów firmy[23].

23 października 2008 roku Microsoft został pozwany przez chińskiego prawnika za to iż – zdaniem pozywającego – witryna Microsoft Update – zbiera z aktualizowanego komputera informacje na temat użytkownika[24].

22 stycznia Microsoft ogłosił zwolnienie 5000 pracowników w ciągu 18 miesięcy z czego 1400 pracowników od razu straciło pracę[25].

22 października 2009 Microsoft wypuścił na rynek system Windows 7. Miał być prostszy w obsłudze i bardziej intuicyjny. Polska cena rynkowa wynosi około 300 złotych.

Postępowania antymonopolowe


Na przełomie XX i XXI wieku firma kilkakrotnie była oskarżana przed sądem o praktyki monopolistyczne. W 1993 r. proces przeciwko Microsoftowi wytoczył amerykański Departament Sprawiedliwości, argumentując, że koncern nadużywa swojej pozycji monopolistycznej poprzez naciski na sprzedawców komputerów klasy PC, aby nie sprzedawali ich bez dołączonego systemu operacyjnego MS Windows.

Wprawdzie w 1994 r. zawarto ugodę lecz proces został wznowiony pod koniec 1997 r. Tym razem zarzucano firmie praktykę monopolistyczną polegającą na dołączaniu do każdej kopii systemu Windows od Windows 95 począwszy przeglądarkiInternet Explorer, którego nie można całkowicie odinstalować bez utraty funkcjonalności systemu operacyjnego. W kwietniu 2000 sąd nakazał podział firmy na część zajmującą się wyłącznie systemami operacyjnymi i część mającą się zajmować wszystkim oprócz systemów operacyjnych. Firma unika podziału dzięki wyrokowi sądu apelacyjnego.

Postępowania o praktyki monopolistyczne wszczęto także w Europie. 24 marca 2004 r., po pięcioletnim procesie Komisja Europejska orzekła, że Microsoft nadużywa pozycji dominującej na rynku oprogramowania. Kraje członkowskie Unii zatwierdziły projekt decyzji 9 dni wcześniej.

Postępowanie rozpoczęto gdy konkurencyjna firma Sun Microsystems zaskarżyła Microsoft za odmowę dostępu do szczegółów zasad obsługi interfejsu systemów operacyjnych Microsoftu związanej z serwerami (zagadnienie tzw. licencji przymusowej). W 2000 r. zakres postępowania został rozszerzony o kwestię zbadania skutków zintegrowania odtwarzacza plików multimedialnych Windows Media Player z systemem operacyjnym Windows.

Komisja Europejska nałożyła na koncern rekordowo wysoką grzywnę – 497 mln euro[26], nakazując ponadto udostępnienie wypracowanych przez firmę technologii i posiadanych praw własności intelektualnej oraz zmianę dotychczasowej strategii, polegającej na włączaniu do systemu operacyjnego Windows aplikacji, na które istnieje szczególnie duże zapotrzebowanie konsumentów. Na początku czerwca 2004 roku Microsoft odwołał się od decyzji Komisji do unijnego Sądu Pierwszej Instancji. Koncern kwestionuje przede wszystkim nakaz dzielenia się wiedzą z konkurentami, który, jego zdaniem, zagraża podstawom rozwoju branży informatycznej.

Pobieranie 103.29 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna