Miesięcznik Gimnazjum nr 21 im. Adeli Korczyńskiej w KatowicachPobieranie 62.91 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar62.91 Kb.
Nr. 2/2009

Miesięcznik Gimnazjum nr 21 im. Adeli Korczyńskiej w KatowicachSpis Treści
Wywiad z panią MartąGibas 3

To było wyjątkowe wydarzenie

-relacja ze spotkania z panią

Aliną Markiewicz 5

Niezwykłe miejsca w naszej okolicy 6

Przedświąteczne refleksje młodego człowieka.

Pieniądze, czy to takie ważne? 8

Przedświąteczne refleksje młodego człowieka.Mamo, ale dlaczego nie? 9

Warto zobaczyć. 11

Warto posłuchać. 13

Warto wiedzieć 15

Z pamiętnika Cathy. 17

Spróbuj sam- przepis na świąteczne pierniczki Cathy. 19

Nasza twórczość 21

Uśmiechnij się. 21Nie ma złej młodzieży”- wywiad z panią Martą Gibas

 • Dzień dobry.

 • Witam Was dziewczęta.

 • Chciałybyśmy zadać pani kilka pytań.

 • Bardzo chętnie z Wami porozmawiam.

 • Ile lat pracuje pani w naszym gimnazjum?

 • We wrześniu minęło 10 lat. Bardzo szybko mija ten czas.

 • Od kiedy interesuje się pani historią?

 • Czasy minione zaczęły mnie interesować gdy zaczęłam naukę w liceum. To wtedy historia stała się moim ulubionym przedmiotem. W szkole podstawowej traktowałam ten przedmiot, jak każdy inny.

 • Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W jaki sposób planuje je pani spędzić?

 • W tej dziedzinie jestem tradycjonalistką. Każdego roku świętuję w gronie najbliższej rodziny i bardzo lubię ten czas.

 • O jakim prezencie od św. Mikołaja pani marzy?

 • Bardzo chciałabym dostać wycieczkę do Egiptu dla 4 osób. Niestety, chyba nie jestem dość grzeczna, bo św. Mikołaj nie chce spełnić mojego marzenia, choć co roku w liście go oto proszę.

 • Jakiego rodzaju muzyki słucha pani najchętniej?

 • Nie mam jakieś ulubionego stylu. Przy muzyce chcę po prostu odpocząć i zrelaksować się. Gdy mi się to uda przy jakimś utworze, to uważam, że jest warty uwagi i słucham go częściej. Dobrze też, gdy piosenka łatwo wpada w ucho i ma interesujący tekst.

 • Czy gra pani może na jakimś instrumencie?

 • Niestety nie. Kiedyś bardzo chciałam nauczyć się grać na gitarze, ale zbyt szybko się zniechęciłam. Teraz trochę tego żałuję. Może jeszcze kiedyś spróbuję.

 • Czy uprawia pani jakieś sporty?

 • Nie. Żadnym sportem nie zajmuję się poważniej. Jeżdżę tylko rekreacyjnie na rowerze, a zimą lubię z dziećmi poszaleć na sankach.

 • Już kilkakrotnie uczniowie wybrali panią opiekunką Rady Młodzieżowej w naszej szkole. W tym roku również razem z panią Nowak, pełni pani te obowiązki. Jak współpracuje się z naszą młodzieżą?

 • Muszę powiedzieć, iż w bieżącym roku szkolnym współpraca układa się wyśmienicie. Macie mnóstwo ciekawych pomysłów i chętnie podejmujecie rozmaite wyzwania.

 • Obecnie bardzo często się słyszy, że współczesna młodzież jest okropna. Jak pani odnosi się do tej opinii?

 • Młodzież to ludzie, którzy dopiero stoją u progu życia. Często trzeba im wskazać odpowiednią drogę, pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru, czy w rozwiązaniu jakiegoś problemu. Myślę, że młodzież jest różna, ale nie ma złych młodych ludzi.

 • Dziękujemy serdecznie za rozmowę i życzymy oczywiście wspaniałych, zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz mnóstwa szczęścia i sukcesów w 2010 roku.

 • Dziękuję i Wam także życzę spokojnych radosnych Świąt z mnóstwem prezentów pod choinką oczywiście, a w Nowym Roku samych radosnych i słonecznych dni.

Rozmawiały:

Ania Malczewska i Dominika Odias z kl.1b
TO BYŁO WYJĄTKOWE SPOTKANIE!!
Niedawno w naszym gimnazjum miało miejsce bardzo ciekawe zdarzenie. Grupa zainteresowanych uczniów i kilkoro nauczycieli miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z absolwentką szkoły, panią Aliną Markiewicz-dziennikarką i himalaistką. Podczas rozmowy z gościem poznaliśmy kilka ciekawych faktów z jego życia. Pani Alina opowiedziała nam między innymi o początkach swojej jedenastoletniej kariery i pierwszym wywiadzie przeprowadzonym z samym Jerzym Kukuczką. Mogliśmy także obejrzeć zdjęcia z wyprawy na Katmandu, a także posłuchać tamtejszej muzyki. Fotografie przedstawiały nie tylko góry. Utrwalone na nich także były sceny z życia Nepalczyków, a także jaki, czyli zwierzęta transportujące bagaże wspinaczy. Bardzo spodobał nam się Amadablon, bardzo spiczasta góra.

Nasza rozmówczyni nie tylko opowiadała o sobie, ale także doradzała nam, abyśmy w życiu koniecznie starali się łączyć pracę z przyjemnością i wybrali sobie taki zawód, który wiązałby się z naszymi marzeniami oraz hobby. Najważniejsze wżyciu bowiem jest realizowanie własnych marzeń.

To było czarujące spotkanie zakończone gromkimi brawami. Wszystkim obecnym bardzo spodobała się prezentacja. Zadawaliśmy mnóstwo pytań, na które pani Alina chętnie odpowiadała.

Wszyscy mamy nadzieję, że ta wizyta to dopiero początek cyklu spotkań z tak interesującymi, jak pani Markiewicz ludźmi. Z niecierpliwością czekamy na następne inspirujące rozmowy.Niezwykłe miejsca w naszej okolicy.
Przygotowywałem niedawno album o zabytkach sakralnych Śląska. Wielu z nas bywa w tych miejscach tak często, że wydawać by się mogło, iż już wszystko o nich wiemy.

Niedługo święta Bożego Narodzenia. To czas, w którym, oprócz rodzin i znajomych odwiedzamy również cmentarze i kościoły. Warto więc może dowiedzieć się czegoś więcej o miejscach, które mają bardzo interesującą historię.

Cmentarz panewnicki nierozerwalnie jest związany z historią Bazyliki klasztoru Ojców Franciszkanów. Nikt nie zna liczby zmarłych, ponieważ dwukrotnie paliła się cmentarna kaplica, a wraz z nią spłonęły księgi zmarłych. Na terenie cmentarza znajduje się wiele starych mogił zasłużonych dla Śląska ludzi np. mogiła braci Wieczorków straconych w czasie okupacji za działalność podziemną. Przy kaplicy jest grób zmarłego w 1933 roku fundatora i założyciela tego cmentarza- Nepomucena Wielebskiego. W tylnej części cmentarza w zbiorowej mogile złożono ciała 105 młodych ludzi pomordowanych przez hitlerowców w okolicznych lasach we wrześniu 1939 roku. Jest też pomnik ku czci harcerzy obrońców Katowic. Nie możemy zapomnieć, że także tutaj spoczywa patronka naszego gimnazjum- Adela Korczyńska.

Najstarszy cmentarz w Katowicach przy ulicy Gliwickiej nic nie stracił ze swojej tajemniczości, choć nieoczekiwanie znalazł się niedawno przy ruchliwej drodze łączącej Chorzowską z Mikołowską. Odwiedzam tę nekropolię, ponieważ jest tam grobowiec moich pradziadków. Zafascynowała mnie zabytkowa kaplica pw. Dobrego Łotra. Cmentarna świątynia, aczkolwiek mało znana i prawie zapomniana, wyróżnia się wielkością i architekturą (mury z czerwonej cegły wieńczy dach imitujący średniowieczną basztę, a portal główny zdobi piękna rozeta),jest zaliczana do największych i najpiękniejszych na Śląsku. Na tym cmentarzu spoczywa najstarsze pokolenie weteranów walk o polski Śląsk.

Niezwykłe wrażenie wywarł na mnie wygląd ulicy Mariackiej po remoncie, a zwłaszcza kościół Mariacki, jego wysokie, strzeliste wieże widoczne już od początku ulicy. Warto wejść do środka i podziwiać piękne, zabytkowe witraże, ołtarz i kaplicę.

Wbrew pozorom w Katowicach jest wiele ciekawych miejsc, które są nasiąknięte historią, ale są też zwyczajnie piękne.

Być może w czasie świątecznych spacerów odwiedzisz któreś z nich.

Michał Cender kl.1bPrzedświąteczne refleksje młodego czlowieka.

PIENIĄDZE, CZY TO TAKIE WAŻNE?

W dzisiejszych czasach pieniądze odgrywają w naszym życiu ważną rolę. Nasi rodzice wydają je na opłacanie rachunków, zrobienie najpotrzebniejszych zakupów. Dla nas, czyli dla młodzieży, mają one całkowicie inne znaczenie. Potrzebujemy ich na kupienie nowych spodni, kosmetyku, gazety. Chodzimy do szkoły i na przeróżne zajęcia pozalekcyjne. Wszędzie pojawia się rywalizacja między nami dotycząca modnego wyglądu, najnowszego modelu komórki i ubrań z firmowymi metkami. Niestety na opłacenie naszych indywidualnych potrzeb często brakuje funduszy. Rodzicom serca się krają, kiedy muszą nam odmówić kupienia czegoś, czy dania na coś kasy. Niestety, dzieci, które mają tego typu problemy, czują się bardzo często gorsze i niechciane. Pieniądze na nowy ciuch, czy MP-trójkę próbują „skołować” sami. Dlatego, według policyjnych statystyk, w ostatnich dwóch latach wzrosła przestępczość wśród młodzieży. Najpierw były to kradzieże w sklepach, z czasem także zaczęły się napady na przechodniów. Tak naprawdę ci młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, jakie grożą im konsekwencje za takie czyny, nie zastanawiają się, czy warto się pakować w kłopoty?

Więc zanim zaczniemy kogoś wytykać palcami, bo ma niemodne spodnie, zastanówmy się. Postarajmy się nie naśmiewać z osób „źle” wyglądających i mających kłopoty( nie tylko materialne), ponieważ jeszcze bardziej popychamy ich do nieuczciwości. Postarajmy się im pomóc, a nie krzywdzić. Postaw się w ich sytuacji, a zrozumiesz, co czują. Zastanów się, czy chciałbyś być notowany na policji, mieć nadzór kuratora, ale chodzić w modnych spodniach i być akceptowanym przez tak zwanych przyjaciół, czy jednak wolałbyś gorszy wygląd, ale czyste sumienie i przyjaciół, którzy akceptują Cię i cenią za to, jaki jesteś naprawdę ? Pamiętaj, że wybór należy do Ciebie !

Agnieszka Banaś kl.3aPrzedświąteczne refleksje młodego człowieka

Mamo, ale dlaczego ?

W naszym wieku coraz bardziej interesujemy się różnymi zespołami muzycznymi. Dlatego,jeśli tylko w Internecie pojawi sie informacja o

koncercie w naszej okolicy naszej ulubionej grupy, koniecznie chcemy tam pójść. Wiemy, że będzie dobra zabawa, zwłaszcza, jeśli będziemy tam z paczką przyjaciół. Niestety, główną i zazwyczaj jedyną przeszkodą stojącą nam na drodze do szczęścia, są... nasi troskliwi rodzice. Często kilka dni przed koncertem mówią nam, że nie pójdziemy tam, bo przecież mamy tylko 14, 15 lat ! Że oni się o nas troszczą i boją itd. Itd. Dlaczego oni zawsze piszą do wszystkiego czarny scenariusz i zakładają, że nam się coś stanie ? Może po prostu dlatego, że jesteśmy ich ukochanymi dziećmi, a w dzisiejszym świecie czyha na nas tyle niebezpieczeństw. My oczywiście jesteśmy źli, nie odzywamy się do nich do końca wieczoru i cały czas wyobrażamy sobie, jak to nasi znajomi będą się dobrze bawić bez nas.

Spróbujmy, zamiast się śmiertelnie obrażać, spróbować przekonać rodziców do swojego pomysłu. Usiądź z nimi i spokojnie porozmawiaj. Może dadzą się przekonać, gdy poprosisz, aby po Ciebie przyszli lub przyjechali? Nie będziesz się musiał wtedy tłuc po nocy autobusami i będziesz bezpieczny.

Uwierz,że rodzice chcą, wbrew pozorom, tylko Twego szczęścia.

DO DZIEŁA I POWODZENIA !

Agnieszka Banaś kl.3a


WARTO ZOBACZYĆ

W kolejnym numerze naszej gazetki, zaprezentuję Wam 2 nowe filmy, które moim zdaniem warto zobaczyć


1. „Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu”
Ekranizacja powieści Stephenie Mayer pt. „Księżyc w nowiu” opisuje dalsze losy Belli Swan (Kristen Stewart) i Edwarda Cullen’a (Robert Pattinson), którzy tworzą bardzo szczęśliwą, ale niecodzienną parę. Osiemnaste urodziny Belli urządzone w domu Cullenów kończą się nieszczęśliwie. Po tym wydarzeniu Edward wraz z rodziną opuszczają Forks, by uchronić dziewczynę przed niebezpieczeństwami „związanymi z obcowaniem z wampirami”. Nie znając prawdziwych przyczyn rozstania, głęboko zraniona Bella na długo popada w przygnębienie. Pogrążona w depresji, odkrywa, że może „zobaczyć” Edwarda tylko w bardzo ryzykownych momentach zagrażających jej życiu. W trudnych momentach, Belli pomaga zakochany w niej jej przyjaciel Jacob, który musi ukrywać przed nią mroczną tajemnicę związaną ze swoją osobą.

2.”Opowieść Wigilijna” 3D


Film Roberta Zemeckisa opowiada o starym, skąpym i wrogo nastawionym do ludzi kupcu Ebenezerze Scrooge’u., który dzień Wigilii Bożego Narodzenia spędza w swym sklepie. Oddaje się w pełni ulubionemu zajęciu, czyli podliczaniu zysków. Niespodziewanie odwiedza go duch byłego wspólnika, Marleya. Zjawa przestrzega go przed dalszym, egoistycznym stylem życia. „Zapowiada także przybycie trzech kolejnych duchów, które pomogą Scrooge’owi zrozumieć prawdziwy sens ludzkiej egzystencji”. Przepowiednia zaczyna się spełniać, co wywołuje u kupca szereg konsekwencji i zmian w jego życiu…

Aleksandra Krawiec kl.3a

WARTO POSŁUCHAĆ

Celebrując 10. rocznicę wydania debiutanckiego singla oraz albumu Britney Spears "… Baby One More Time" -ukazuje się płyta "The Singles Collection". Jest to kompilacja zawierającą największe hity Britney oraz premierowy, wyprodukowany przez Max Martina singiel "3", który do rozgłośni radiowych trafił 29 września.


"The Fame Monster" to dwupłytowy album Lady Gaga - reedycja sprzedanego w ponad czterech milionach egzemplarzy krążka "The Fame". W Polsce album ten zyskał status platynowej płyty. Nowe wydawnictwo będzie zawierać cały materiał z płyty "The Fame" oraz osiem zupełnie nowych utworów.

Piękność z Barbadosu nagrała nową płytę. Longplay "Rated R" jest następcą multiplatynowego "Good Girl Gone Bad" z 2007 roku.

Ścieżka dźwiękowa do filmu "New Moon" zawierająca 15 kompozycji w wykonaniu między innymi takich artystów jak Lykke Li, Muse (specjalny remiks utworu "I Belong To You"), The Killers i Death Cab For Cutie – autorów pierwszego singla zatytułowanego "Meet Me On The Equinox".

Agnieszka Banaś kl.3a


WARTO WIEDZIEĆ!


CI WYKONAWCY TO KLASYKA MUZYKI ROZRYWKOWEJ

WHAM!

Angielska grupa muzyczna, działająca w latach 1981-1986.


Zespół założony został przez George’a Michela i Andrew Ridgeleya. Obaj mieli po 18 lat. Wcześniej pracowali, jako kelnerzy w klubie Tropikana [jeden z tytułów kultowych piosenek] oraz jako bileterzy w Londynie. Przyjaciółmi byli od dawna. Poznali się w szkole znajdującej się w Bushey. Płyty zespołu [szczególnie druga] biły rekordy w rankingach sprzedaży. Utwory, które osiągnęły największe sukcesy to „Careless Whispers” i „Wake me up before you go go”. 29 czerwca 1986 odbył się ostatni koncert grupy, na który przyszło wiele, wiele tysięcy fanów. Ostatnią piosenką zespołu jest „Where did your heart go?”, a najbardziej znanym utworem w Polsce, który jest wręcz zapowiedzią nadchodzących Świąt, jest wszystkim dobrze znany utwór „Last Christmas”

Alexz Johnson


Alexzandra Spencer Johnson – kanadyjska aktorka i piosenkarka, urodzona 4 listopada 1986 roku. W Polsce znana jest przede wszystkim z głównej roli [Jude Harrison] w serialu „Gwiazda od Zaraz”, emitowanym przez stację Zig Zap oraz udział w filmie „Oszukać przeznaczenie 3” [Erin Ulmer].

Ma bardzo liczną rodzinę – aż dziewięcioro rodzeństwa. Obecnie mieszka wraz z nią w Vancouver . Alexz tworzy piosenki i pisze teksty. Na dodatek gra na gitarze. Jej najbardziej znane utwory pochodzą z wymienionego wyżej serialu i są to „24 Horus”, „Your Eyes”, „Liar Liar”, „Running Home”, „Skin”, czy „Where Does it Hurt”.

Talent objawił się u niej niezwykle wcześnie. Jeszcze mając problemy z mówieniem, umiała już śpiewać! Muzycznie szkoliła się od szóstego roku życia.

Obecnie pracuje nad solową płytą wraz z producentem Gregiem Wellsem, który jest znany ze współpracy z takimi gwiazdami, jak Hilary Duff, Pussycat Dolls, czy P!nk.

Sylwia Borowska kl.3b


Z pamiętnika Cathy
O mój Boże!!! To już za 24 dni. Tak, dokładnie za tyle rozpoczynają się święta!!! Czyż nie jest to najlepszy czas w całym roku? Wszystkie ulice aż mienią się od śniegu i bożonarodzeniowych ozdób. Ludzie są dla siebie mili. W radiu słychać dźwięki pierwszych kolęd, a przechodząc nieopodal cukierni czujemy słodki zapach pierników. O tak... z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że kocham Boże Narodzenie.

Żeby tylko wszystko było w życiu takie słodkie jak te pierniki.

Mój pierwszy miesiąc w nowej szkole nie był rewelacyjny. Kiedy pierwszego ranka usiadłam w pierwszej ławce w moich oryginalnych wojskowych bojówkach, które osobiście ufarbowałam na fioletowo i koszulce z Che Guevara (prezent od taty z ostatnich wakacji w Meksyku) i słuchałam jak dziewczyny wymieniają się różnymi plotkami , obgadując, kto co włożył i kiedy będzie następna impreza, poczułam się jak tasiemiec czy inny pasożyt, który na dodatek żałował, że nie wybrał sobie innego żołądka. Zrozumiałam także wtedy, iż od teraz, każdego ranka, będę tak siedziała ignorowana przez resztę dziewczyn i słuchała w kółko tej samej rozmowy. Wiedziałam też, że codziennie „moje koleżanki” będą robiły przedstawienie, oglądając mnie, spoglądając po sobie i uśmiechając się na widok moich ubrań, ponieważ same są chodzącymi reklamami tego, co jest modne w bieżącym tygodniu i nie rozumiejąc zupełnie, co to jest styl i klasa.

Ich „przywódczynią” była Jessica ( a właściwie, co to w ogóle za imię?! Brzmi jak nazwa najnowszej lalki Barbie). Wyrafinowana, piękna i promieniująca pewnością siebie, tak, jak piekło promieniuje żarem. Ubrana od góry do dołu jak z okładki „Vogue'a”. Kiedy pierwszy raz weszła do klasy, obejrzała mnie sobie dokładnie i dopiero po pięciu minutach spytała: „To ty jesteś tą dziewczyną, która wprowadziła się do starego domu pani Sarmackiej? Mówiła to dobrze mi znanym, obrzydliwie czarującym tonem. Oczywiście nie omieszkała podkreślić słowa „stary”i to tak, że zabrzmiało jak coś więcej niż po prostu „już nie nowy”.

-Może-odparłam, odpowiadając uśmiechem na jej przesłodzony grymas i nawet nie zerkając w jej stronę. Poznałam już takie panienki jak Jessica. Wszystkie myślą, że świat nie był kompletny, dopóki one się nie urodziły. Jednym słowem samolubne, rozpuszczone żmije. Ciekawe, dlaczego nigdy żadnej nie polubiłam? W każdym bądź razie nasza dalsza „wymiana zdań” zakończyła się moim upokorzeniem, gdyż (jak się później okazało) Jessica jest córką agentki nieruchomości. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego i złego, gdyby nie była to ta sama agentka, która sprzedała mojej mamie dom. Było zatem oczywiste, iż Jessica posiada mnóstwo informacji na mój temat. Wszystko to, co powiedziała jej matka: znała nasze dochody, zdawała sobie sprawę, że w domu brakuje mężczyzny i pewnie usłyszała nawet, że nie chciałam się tu przeprowadzać. Wszystko podane na tacy. Możecie zatem sobie wyobrazić, jak mnie poniżała. Na szczęście jej wywód na mój temat przerwał nauczyciel Feber, który zaraz po wejściu do klasy zadał nam do zrobienia 13 zadań z matematyki.

Sami teraz widzicie, że przez tę jędzę, w szkole nie jest mi za wesoło. W tej chwili obiecuję sobie jednak, że znajdę sposób aby odpłacić pięknej Jessice pięknym za nadobne. Jeszcze nie wiem jak,ale wiem, ze na pewno to zrobię.

Bo z Cathy się nie zadziera!!

Cathy z 3a
ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI CATHY
Składniki:

50 dag mąki

20 dag cukru pudru

20 dag miodu

12 dag masła lub margaryny

1 jajko


1 dag sody oczyszczonej

2 łyżki stołowe przypraw korzennych do piernika


Wykonanie:

Mąkę wymieszać z sodą (1 dag sody to mniej więcej czubata łyżeczka do herbaty), zrobić wgłębienie na środku, wlać miód, dodać przyprawy korzenne, cukier, masło i jajko. Miód jeśli nie jest płynny można wcześniej podgrzać razem z cukrem i korzeniami, a potem przestudzić i połączyć z mąką. ( Zwykle tak właśnie robię.)

Zagnieść ciasto jak na pierogi. Wyrabiać, aż będzie gładkie i jednolite w przekroju. Następnie można przejść do wykrawania pierniczków różnej grubości i wielkości. Ciasto nadaje się również do dłuższego przechowywania w chłodnym miejscu w przykrytej szklanej lub kamionkowej misie albo po prostu owinięte w folię spożywczą.

Ciastka należy piec w średnio nagrzanym piekarniku około 10 minut. Trzeba uważać, żeby nie zrumieniły sie zbyt mocno, ponieważ z powodu skarmelizowania miodu, mogą stać się zbyt twarde i nabrać nieco goryczki.

Pierwszego dnia po upieczeniu pierniczki są bardzo twarde, doskonałe stają się po dwóch, trzech dniach, gdy nabiorą wilgoci i zmiękną. Można je długo przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku lub zawiązanym woreczku foliowym. Należy tylko pamiętać, aby przed jedzeniem zostawić je na dwa dni odkryte w miseczce, aby mogły wchłonąć wilgoć z powietrza. Kilka dni przed podaniem można je polukrować i w ten sposób ozdobić różnymi wzorkami. Świetnie prezentują się jako ozdoby choinkowe.

UWAGA;


Zamiast cukru pudru można użyć zwykłego, ale wówczas kryształki będą widoczne w pierniczkach.

Amatorzy mniej słodkich wypieków powinni zredukować ilość cukru do 10-15 dag, szczególnie, jeśli pierniczki mają być lukrowane.

ŻYCZĘ SMACZNEGO I WESOŁYCH ŚWIĄT Cathy
Nasza twórczość

JEDEN DZIEŃ W ROKUTylko jeden dzień w roku.

Jeden dzień, w którym wszystko, co złe

nie ma znaczenia.

Kiedy wiara w to, co najlepsze,

Przerasta myśli o mroku.

Tylko jedna taka data.

Jedna data, kiedy smutki chowasz

w ciemny kąt.

A każdego swego wroga

masz za brata.

Tylko jedna taka chwila.

Kiedy pierwsza gwiazdka lśni

na niebie

Pamiętaj, że ta gwiazdka

jest tylko

dla Ciebie.
Sylwia Borowska kl. 3b
UŚMIECHNIJ SIĘ
Przed świętami św. Mikołaj rozdaje prezenty na ulicy. Jasio po otrzymaniu jednego z nich mówi:

 1. Święty Mikołaju, dziękuję ci za prezent.

 2. Głupstwo-odpowiada Święty Mikołaj- nie masz mi za co dziękować.

 3. Wiem, ale mama mi kazała.

Jasio pisze list do Świętego Mikołaja: „Chciałbym narty, łyżwy, sanki i grypę na zakończenie ferii świątecznych.


W Wigilię chłop jedzie furmanką, a obok biegnie pies. Ponieważ koń biegnie leniwie, chłop bije go batem.

 • Jeszcze raz mnie uderzysz, a będziesz szedł piechotą- mówi koń.

 • Pierwszy raz słyszę, żeby koń mówił- dziwi się chłop.

 • Ja też! - dodaje pies.

W noc wigilijną pies rozmawia z kotem: • Co dostałeś pod choinkę?- pyta pies.

 • Dwie tłuściutkie myszy. A ty?- pyta kot.

 • Ciebie- odpowiada pies.

Wybrała

Marzena Bigos z 3d

Redaktorzy Wydania:

Agnieszka Banaś kl. 3a

Aleksandra Krawiec kl. 3a

Sylwia Borowska kl. 3b

Marzena Bigos kl. 3d

Ania Malczewska kl. 1b

Dominika Odias kl. 1b

Michał Cender kl. 1bSkład Techniczny

Michał Gallus
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim naszym czytelnikom, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła, ciepła i rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok niósł Wam tylko Szczęście i Pomyślność.

Redakcja


Pobieranie 62.91 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna