Moje Manoppello Boże Oblicze, jak wygląda?Pobieranie 10.15 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar10.15 Kb.
Beata Popławska

OBLICZE


Moje Manoppello

Boże Oblicze, jak wygląda?

Jakimi oczami patrzy na nas Jezus?

Jaki Jest?

Jak wielka jest Jego tajemnica?

Czemu ukrywa przed nami Swoją twarz? A może jej wcale nie chowa?

Może to my nie umiemy patrzeć? Może nie chcemy jej w ogóle znać?

Próbując odpowiedzieć na te pytania, świadomie rezygnując z przedstawień abstrakcyjnych, można powiedzieć: odrzucam konsekwencję mojej dotychczasowej już około dwudziestoletniej drogi twórczej. W obrazach abstrakcyjnych najbardziej ceniłam sobie czystość artystyczną, wielowarstwowość oddziaływania na widza, a także możliwość zróżnicowanego, indywidualnego odbioru sztuki. Choć większość moich dotychczasowych cyklów malarskich takich jak: Palec Boży, Bramy Nieba, Czerwone kolory Ducha świętego, Uśmiech Pana Boga, Światło, Światło II a przede wszystkim Drogę krzyżową składającą się z czysto abstrakcyjnych obrazów, dedykowałam Bogu w sposób werbalny, jednak formalnie było to zawsze malarstwo nieprzedstawiające, geometryczne, wręcz minimalistyczne.

Teraz staranie o formę i wyważoną kompozycję zastąpiły emocje. Precyzję i poruszanie się w obszarze dobrze znanym, od dawna oswojonym, wyparło poszukiwanie czegoś dla mnie formalnie nowego i nieznanego. Pozwoliłam się ponieść, wręcz poczułam taką potrzebę, aby dać się porwać w rewiry, które do tej pory pomijałam. Ta potrzeba tkwiła we mnie od dawna. Gdy pojechałam któregoś lata do Włoch, do małej miejscowości w Abruzji zwanej Manoppello, zobaczyłam w ołtarzu głównym tamtejszego kościoła wizerunek zmartwychwstałego Jezusa nie ręką ludzką namalowany (acheiropoietos). Zrobiło to na mnie wielkie wrażenie. I choć nie mnie ścigać się z doskonałością, to jednak jestem malarzem i malowanie jest moją pracą i powinnością. Bo przecież „Cokolwiek czynicie, na chwałę Pana czyńcie”.

Wystawa ta to dopiero początek. Odkrywam dla siebie Jezusa, „odsłaniam” stare freski, szukam Go w Bizantyjskich i Ruskich ikonach. „Dotykam” Całunu Turyńskiego, gdzie czuję Go niemal w sposób namacalny. Zdeformowany, zbity i zabity, nie jest piękny, ale jakże prawdziwy, jakże wzruszająco prawdziwy.

Obrazy przedstawiające Jezusa, te ludowe, malowane przez wiejskich twórców i te wielkich mistrzów pokazywane w najsłynniejszych galeriach, jak również te z Wilna czy krakowskich Łagiewnik, oglądam któryś raz i jakby widzę na nowo.

Dzisiaj ja staję przed tematem, który zdaje się przerastać każdego twórcę. Ale jest to moje przyznanie się do NIEGO. Moje poszukiwanie JEGO. A w końcu moje DZIĘKCZYNIENIE. Chcę się podzielić tym moim odkrywaniem tajemnicy z widzem, z Tobą, który tu przyjdziesz. Bo na drodze każdego z nas Bóg stawia czasem jakieś Manoppello i pyta się… A CO TY NA TO?


Beata Popławska

Beata Popławska (ur. w 1963 r.) studiowała w latach 1985-90 w krakowskiej ASP na wydziale malarstwa w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. Prace artystki znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Zajmuje się też organizowaniem wystaw zbiorowych sztuki współczesnej jako kurator (Abstrakt 1995, Abstrakt 2002). Brała udział w wystawach zbiorowych m.in.: w Krakowie, Tarnowie, Szczecinie, Warszawie, Wiedniu, Dreźnie, Iserlohn, Dűlmen, Varrelbusch, Sztokholmie, Bilefeld oraz w wystawach indywidualnych: 1991, Galeria Anunu, Kraków; 1991, Galeria Thonet, Wiedeń; 1992, Gołogurski&Rostworowski Galery, Kraków; 1993, Galeria Thonet Graz – obrazy z serii Palec Boży i Bramy nieba; 1995, Galeria Labirynt, Kraków - obrazy z serii Lustra i To; 2000, Galeria Sukiennice, Kraków - obrazy z serii Lustra II i Białe i Czarne; 2001, Galeria Olympia, Kraków - Czerwone-kolory Ducha Świętego; 2002, Instytut Jana Pawła II, Kraków - Abstrakcyjna Droga Krzyżowa; 2002, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - obrazy z cyklu Uśmiech Boga; 2004, Galeria Autorska Bronisława Chromego, Kraków - obrazy z cyklu Światło; 2004, Galeria Grodzka BWA, Lublin - Światło II; 2006, Galeria Wspólnota, Myślenice.

wernisaż: piątek, 23 października 2009, godz. 18.00

wystawa czynna do 20 listopada, od poniedziałku do piątku, w godz.: 11-17


Galeria Lamelli, 31-027 Kraków, ul. Mikołajska 2, II piętro

www.galeria.lamelli.com.pl, galeria@lamelli.com.pl, 012 422 19 55
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna