Nicole Mitchell's Black Earth StringsPobieranie 12.22 Kb.
Data28.04.2016
Rozmiar12.22 Kb.
Nicole Mitchell's Black Earth Strings

Tomeka Reid - wiolonczela

Renee Baker - skrzypce, altówka

Josh Abrams - kontrabas,

Nicole Mitchell - flety, kompozycje

Black Earth Strings kreuje nową jakość w muzyce jazzowej. W kameralnym składzie fletu i instrumentów strunowych prezentuje muzykę, która łączy klasyczną muzykę kameralną, rytmy afrykańskie, nowoczesne brzmienie i swingującą improwizację.

Zespół wykonuje kompozycje i aranżacje flecistki Nicole Mitchell.

W tym roku zostanie wydana ich pierwsza płyta (Dreamtime Records).
Nicole Mitchell www.nicolemitchell.com

Jest obecnie uznawana, za „jedną z najbardziej utalentowanych improwizatorek i jedną z najlepszych flecistek jazzowych” (Peter Margasak, Chicago Reader). Jest również posiadaczką tytułu Wschodzącej Gwiazdy Fletu 2005 – 2007, przyznanego jej przez magazyn Downbeat, jako twórcy, kompozytorowi i bandleaderowi. Artystka została także uznana przez Chicago Tribune za Artystkę Chicago roku 2006. Zespoły przez nią prowadzone, Black Earth Ensemble i Black Earth String, w których, poza doskonałą grą na fletach, sprawuje też funkcję kompozytora i aranżera repertuaru, są przez krytyków określane mianem tych, które w najbardziej innowacyjny i fascynujący sposób łaczą jazz, gospel, blues, pop i afrykańskie rytmy. Nicole Mitchell i jej zespoły, zapraszane są przez najbardziej prestiżowe sale koncertowe i festiwale Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Sama artystka współpracowała z „największymi” kreatywnymi muzykami naszych czasów, takimi jak: George Lewis, Miya Masaoka, Anthony Braxton, James Newton, Bill Dixon czy Muhal Richard Abrams.  Artystka jest współprezydentem stowarzyszenia Advancement of Creative Musicians (AACM), jest jednym z prowadzących program Chamber Music America's New Works Creation and Presentation, uczestniczyła też w Illinois Arts Council Fellowship in Music Composition.


Nicole Mitchell była zaproszona prez orkiestrę Orbert Davis Chicago Jazz Philharmonic na koncerty z cyklu Auditorium Theater oraz Milleneum Park w Chicago (sezon 2005 i 2006). Z okazji obchodów 40. lecia stowarzyszenia AACM w Chicago artystka, wraz z legendarnym pianistą Muhal Richardem Abramsem przygotowała specjalny koncert w duecie. Jako gość specjalny została również zaproszona przez George’a L. Lewisa na koncert The International Composer’s and Improvisers Ensemble w Monachium.
Nicole opracowała również suitę „Down” - inspirowaną powieścią science fiction autorstwa czarnoskórej pisarki Octavii Butle. W sierpniu 2007, na specjalne zamówienie Jazz Institute of Chicago i Chicago Cultural Center artystka przygotowała z udziałem Myry Melfrod na fortepianie projekt poświęcony pamięci Alice Coltrane zaprezentowany wielotysięcznej publiczności w Milenium Park w Chicago. W listopadzie 2003 zrealizowała projekt Vision Quest:  Hope, Future and Destiny , na zamówienie Jazz Institute of Chicago przy współpracy z Illinois Arts Councill , w którym wzięło udział ponad 50 tancerzy, aktorów, artystów video i muzyków, w tym Black Earth Ensemble.
Mitchell prowadziła wiele warsztatów kreatywnej muzyki w Europie i USA, także dla dzieci. Wiosną 2007 w Paryżu artystka prowadziła rezydencję, która zaowocowała stworzeniem Unity Orchestra i prezentacją na festiwalu Banlieues Bleuses (kwiecień 207).

Artystka była również wykładowcą i prowadziła warsztay na: Vancouver Creative Music Institute (Kanada), Sherwood Flute Institute (Chicago), Vancouver Jazz Festival, w Guelph (Kanada) i University of Michigan. W Chicago Mitchell wykłada na University of Illinois oraz prowadzi Jazz Ensemble w Wheaton College.

Na festiwalu Made in Chicago 2006 w Poznaniu Nicole Mitchell zaprezentowała światową premierę suity Harambee. Rok później występowała na koncertach w Krakowie, Toruniu i Poznaniu z kwartetem Frequency.

Dyskografia:

Black Unstoppable, Nicole Mitchell's Black Earth Ensemble, Delmark Records 2007


Hope, Future and Destiny, Nicole Mitchell's Black Earth Ensemble, Dreamtime Records, 2004
Afrika Rising, Nicole Mitchell's Black Earth Ensemble, Dreamtime Records, 2002
Vision Quest, Nicole Mitchell's Black Earth Ensemble, Dreamtime Records, 2001
Improvising Flutist/Collaborating Composer
Live in Montreal, Indigo Trio, Greenleaf Music, 2007
Frequency, Frequency, Thrill Jockey Records, 2006
Samana, Samana, Storywiz Records 1996

Josh Abramsbasista z Chicago, najlepiej znany ze współpracy z zespołem Country. Jego aktywność na chicagowskiej scenie muzyki improwizowanej stawia go na czele stawki najbardziej kreatywnych i płodnych muzyków. Przez kilka lat był jednym z sesyjnych basistów podczas legendarnych niedzielnych jam session w klubie Velvet Lounge. Dla chicagowskiej wytwórni Delmark nagrał świetnie przyjęty przez krytykę album „Cipher” (Delmark), gdzie stoi na czele kwartetu z Guillermo Gregorio, Axelem Dornerem i Jeffem Parkerem w składzie. Artysta jest również członkiem tria Sticks and Stones (z Mantamą Roberts i Chadem Taylorem). Współpracował również m.in z Davidem Boykinem, Jebem Bishopem, Hamidem Drakem.

Tomeka Reid – wiolonczelistka, należąca do „nowego pokolenia” muzyków jazzowych z Chicago. Charakterystyczne, niezwykle bogate i zdecydowane brzmienie jej instrumentu, jest natychmiast rozpoznawalne, zarówno w małych jak i dużych składach. Artystka jest równie doskonała w repertuarze klasycznym, co w punku, hip hopie i kreatywnej improwizacji. Jej ogromną aktywność na scenie muzycznej Chicago odzwierciedla fakt współpracy m.in. z Mike Reedem, Nicole Mitchell (Black Earth Ensemble, Great Black Music Ensemble), Dee Alexander (Evolution Quartet), Jeffem Parkerem czy Fredem Longberg-Holmem.

Renee Baker – skrzypaczka i wiolonczelistka; prowadzi kilka własnych zespołów, jak: FAQ (Faith Action Quorum), Mantra Blue Free Orchestra, oraz Connoisseur Musica String Ensemble. Po wstąpieniu do stowarzyszenia AACM, została zaproszona do współpracy przez czołowe postaci jazzowej sceny Chicago; współpracuje z Nicole Mitchell (Black Earth String), Dawidem Boykinem, dyrygentem i aranżerem Orbertem Davisem, Joshem Abramsem. Inspiracje czerpie także z twórczości plastycznej takich artystów jak Jackson Pollock, Mark Rothko czy Kurt Schwitters, Jest aktywnym członkiem dużych zespołów, jak Great Black Music Ensemble, Chicago Jazz Philharmonic /z którą wykonuje repertuar klasyczny/ i Chicago Jazz Orchestra.

Artystka jest też właścicielką agencji RCB Arts Management, reprezentującej niezależnych muzyków.Renee Baker, poza działalnością koncertową, publikuje poezje, jest znaną malarką, której prace konceptualne cieszą się powodzeniem u prywatnych kolekcjonerów w USA.

Pobieranie 12.22 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna