Notki biograficznePobieranie 13.42 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar13.42 Kb.
Notki biograficzne
Maria Kroczek – współzałożycielka chóru

Norbert Grzegorz Kroczek – współzałożyciel i pierwszy dyrygent chóru

Waldemar Gałązka – dyrygent

Arlena Różycka-Gałązka – II dyrygent, instruktor emisji głosu
Maria Kroczek – współzałożycielka chóru „Resonans con tutti”. W 1950 roku ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Zabrzu. Po ukończeniu studiów na wydziale matematyczno – fizycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach oraz studiów podyplomowych tożsamego wydziału Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęła pracę na stanowisku nauczyciela fizyki w liceach ogólnokształcących w Bytomiu oraz Zabrzu, gdzie w roku 1970 założyła wraz z mężem Norbertem chór IV LO im. M. Reja, nazwany później „Resonans con tutti”. Wcześniej z Norbertem Kroczkiem działała w chórach szkolnych i kościelnych na terenie Zabrza i Gliwic.
To ona namówiła Norberta Kroczka do założenia chóru. Od początku działalności „Resonansu con tutti” jest jego akompaniatorką i instruktorem. Dzięki jej zaangażowaniu w pracę zespołu, chór wielokrotnie wyjeżdżał na konkursy i koncerty w kraju i za granicą.

Po tragicznej śmierci męża w roku 1994 przejęła wszystkie obowiązki organizacyjne. Nie przerwała też swojej dotychczasowej działalności, doprowadzając wspólnie z Waldemarem Gałązką i Arleną Różycką-Gałązką zespół do kolejnych sukcesów.


Maria Kroczek otrzymała wiele odznaczeń. Do najważniejszych należą: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Medal za zasługi dla społecznego ruchu muzycznego w Polsce.

Norbert Grzegorz Kroczek (zm. 1994 r.) – współzałożyciel i pierwszy dyrygent chóru „Resonans con tutti”. Ukończył naukę na wydziale pedagogicznym Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach. Naukę kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie w 1957 r. otrzymał tytuł magistra sztuki.

Po ukończeniu studiów został nauczycielem przedmiotów ogólno-muzycznych w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Gliwicach. Kształcił przyszłych nauczycieli wychowania muzycznego, a także dyrygentów chóralnych. W roku 1970 wraz z żoną Marią założył w IV LO im. M. Reja w Zabrzu – Rokitnicy chór, który w późniejszych latach otrzymał nazwę „Resonans con tutti”. Oprócz pracy w liceum Norbert Kroczek kierował działalnością chórów kościelnych na terenie Zabrza i Gliwic. Do 1975r. prowadził również chór Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gliwicach, gdzie pracował także jako stroiciel fortepianów.

Z chórem „Resonans con tutti”, który tworzył od podstaw zdobył wiele nagród podczas krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali m.in. Grand Prix XII Krajowego Festiwalu „Pieśni Ojczyźniane”, nagrodę główną podczas Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat”, a także wielokrotnie „Harfę Eola” podczas kolejnych edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu oraz także wielokrotnieZłoty Kamerton” podczas Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych a cappella w Bydgoszczy. Do największych sukcesów chóru podczas konkursów zagranicznych należą: nagroda „Summa cum laude” konkursu w Neerpelt (Belgia), a także I nagrody zdobyte podczas konkursów w Arnhem (Holandia) i Cantonigros (Hiszpania).

Zmarł 29 kwietnia 1994 roku podczas konkursowego wyjazdu chóru do Cork (Irlandia).
Waldemar Gałązka – od 1985 roku związany z chórem „Resonans con tutti”. Przeszedł wszystkie szczeble kariery chóralnej. Zaczynał jako chórzysta, by później zostać asystentem założyciela i wieloletniego dyrygenta Norberta Grzegorza Kroczka. Dyrygentem chóru jest od  kwietnia 1994 roku. W 1992 roku otrzymał dyplom Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Zabrzu, w klasie gitary klasycznej, w roku 1997 ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Dyrygentury Chóralnej.  

Zapraszany przez dyrygentów innych chórów do prowadzenia zajęć z ich zespołami i udzielania im wskazówek związanych z pracą w chórach. Prowadzi warsztaty dla dyrygentów chóralnych między innymi w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz zasiada w jury konkursów chóralnych. Dodatkowo uczy emisji głosu, gry na fortepianie i gitarze. Od 2005 roku jest dyrygentem Chóru Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach.

Odznaczony Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatem Nagrody Kuratora Oświaty, a także Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury.

Otrzymał wyróżnienia dla dyrygenta w konkursach chóralnych w Katowicach, Kaliszu i w Bydgoszczy. W roku 1998 wraz z chórem Resonans con tutti, orkiestrą barokową Concerto Polacco, oraz klawesynistą Markiem Toporowskim nagrał płytę z muzyką Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, która rok później otrzymała nominację do Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk”. Od roku 2000 jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej.
Arlena Różycka-Gałązka – w 1992 roku otrzymała dyplom Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Zabrzu, w klasie wiolonczeli prof. Edwarda Witosza. W 1997 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale dyrygentury chóralnej w klasie prof. Piotra Warzechy. Uczestniczyła w XII Kursie Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie w klasie zespołów wokalnych oraz śpiewu solowego. Regularnie bierze udział w szkoleniach, kursach wokalnych oraz warsztatach muzycznych.
Od roku 1989 jest związana z Zabrzańskim Chórem Młodzieżowym Resonans con tutti. Początkowo jako chórzystka i wychowanka prof. Norberta Kroczka, następnie instruktorka zespołu. Od roku 1994 pełni funkcję drugiego dyrygenta Resonansu oraz prowadzi zajęcia z emisji głosu. Dodatkowo prowadzi kursy i szkolenia z zakresu emisji dla nauczycieli, lektorów i osób pracujących głosem. Jest nauczycielem dyplomowanym Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Zabrzu. Wraz z chórem regularnie uczestniczy w licznych koncertach, konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych.

W lipcu 2004 r. pod batutą Arleny Różyckiej-Gałązki skład żeński chóru Resonans con tutti zdobył II miejsce w Światowym Konkursie Chóralnym w Cantonigros (Hiszpania).Rok później jej podopieczne zdobyły I miejsce, Złoty Kamerton, Puchar Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz Puchar Ministra Kultury za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego podczas XXV Konkursu Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy.
Ze składem mieszanym dyrygentka zdobyła Złotą Harfa Eola oraz nagrodę indywidualną dla dyrygenta w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzyki Dawnej w Kaliszu 2008 r. Podczas XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a cappella Dzieci i Młodzieży wraz z chórem Resonans con tutti zdobyła Grand Prix konkursu, nagrodę indywidualną dla dyrygenta najlepszego chóru ufundowaną przez dyrektora II Programu Polskiego Radia, Puchar Ministerstwa Edukacji Narodowej, Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę kompozytora Marka Jasińskiego.
Jest laureatką Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszego Dyrygenta w Finale Konkursu a cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy.
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna