Nowy dziennik redaktor naczelnyPobieranie 56.71 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar56.71 Kb.
NOWY DZIENNIK

REDAKTOR NACZELNY

Jan Latus
LISTY FILATELISTYCZNE – HISTORIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W AMERYCE - CZY WIERZYSZ W ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA?

Szanowny Panie Redaktorze,


Święty Mikołaj albo też symbol Mikołaja: Dzieciątko Jezus jest znany w państwach pod różnymi nazwami i tak jako: "Baba Chaghaloo” Afghanistan, "Babadimri" Albania, "Gaghant Baba" Armenia, “Saint Nicolas” Belgia, "Papai Noel" Brazylia, "Dyado Koleda" Bułgaria, “Viejo Pascuero” Chile, "Julemanden" Dania, "Papa Noël" Egipt, "Joulupukki" Finlandia, "le Père Noël” Francja i Francuska Kanada, “Sinter Klaas” lub Sancte Claus Holandia, “Viejo Pascuero” Hawaje, "Weihnachtsmann" lub "Nikolaus" Niemcy i Austria, "Άγιος Βασίλης-Άyos Vasílis" Grecja, "Mikulás” Węgry, "Baba Noel" Iran, "Daidí na Nollag" Irelandia, "Babbo Natale" Włochy, "Ziemassvētku vecītis" Łotwa, "Kalėdų Senelis” Litwa, "San Niklaw" Malta, "El Niñito Dios" lub "Child God" Meksyk, “Julenissen” lub “Sabdiklos” Norwegia, "Święty Mikołaj" Polska, "Pai Natal" Portugalia, "Moş Crăciun" Romunia, "Ded Moroz" Rosja, "Daidaín na Nollaig" Szkocja, "Deda Mraz" Serbia, Bośnia i Herzegovina, "Vader Kersfees” Afryka Południowa, "Papá Noel" lub "San Nicolás" Hiszpania i hiszpańsko-języczne państwa Ameryki Południowej, "Jultomten Szwecja, "Noel Baba" Turcja i Cypr, "Father Christmas" Wielka Brytania, Australi i Nowa Zelandia, "Santa Claus" USA.
Pochodzenie Świętego Mikołaja:
Wiek IV: Istnieją dwa całkowicie różniące się poglądy związane z wierzeniem w Świętego Mikołaja:
Wśród Katolików Kościoła Rzymskiego i Konserwatystów Protestanckich panuje wiara, że St. Nicholas of Bari żył w Azji Mniejszej i zmarł w 345 lub 352 roku naszej ery. Katolicki periodyk, Catholic Information Network spekulacyjnie wnioskuje, że prawdopodobnie urodził się on w miejscowości Patara, prowincji Myra w Azji Mniejszej. Jest to oparte na przesłance powołania go na biskupa prowicji Myra w Lyci (dzisiejsza Turcja). Był on rzekomo powołany w skład pierwszej rady biskupiej w Nicei.

Jednakowoż nie jest on wymieniany wśród tego grona biskupów. Znajduje się on pośród uznanych świętych patronów w takich państwach jak: Austria, Belgia, Grecja, Holandia, Franacja, Polska, Rosja, Szwajcaria i Włochy (z Sycylią włącznie). Jest on patronem dzieci i żeglarzy.

Przypisywane są jemu legendy i cudowna wydarzenia:

-jako niemowle był jedynie karmiony przez matkę w środy i w piątki. W pozostale dni matka nie podawała mu pokarmu.

-zatrzymał morski sztorm dla ocalenia trzech tonących żeglarzy.

-w ciągu całego życia opiekował się dzieċmi i często, niezauważony przez nikogo, wrzucał im prezenty przez okna ich domów.

-jego ojciec zostawił mu ogromny majątek, który zużył pomagając biednym dzieciom.

-wyrwał miecz katowi, czym ocalił życie politycznego więznia.

-cudownie przywracał do życia dzieci uważane za zmarłe.
Większośċċ historyków religii i znawców folkloru ludowego uznaje, że nie ma rzetelnych faktów o istnieniu Świętego Mikołaja jako człowieka. Podają oni, że jest wiele przesłanek o przeniknięciu podań o jego życiu z pogańskich legend. Wiele z przypowieści starożytnych pogan zostało adoptowanych w podobny sposób przez chrześćijan we wczesnych wiekach kościoła. Legendy o Świętym Mikołaju powstawały też w oparciu o mitologię grecką związaną z bogiem Posejdonem, w oparciu o mitologię rzymską boga oceanów, Neptuna, czy też w oparciu o opowieści germańskie o bogu Hold Nickar. Natomiast w porzekadłach rosyjskich stał się on następcą boga żniw, Mikouli, gdy ten się postarzał.

W czasach, kiedy kościół kreował postać Świętego Mikołaja, wykorzystano do tego celu postaċ boga Posejdona jako żeglarza. Wiele wskazuje na to, że przypisano mu ostatecznie jego imię Nickar. Świątynie Posejdona stawały się wówczas przybytkami Świętego Mikołaja. W średniowiecznej Anglii, w maleńkim porcie znaleziono typową kaplicę jemu poświęconą i zwróconą w kierunku morza. Świętemu Mikołajowi przypisano również pozytywne cechy angielskiej babci, The Grandmother, lub włoskiej babci, Befana. Ona zawsze miała podarunki dla dzieci. Również jej kaplice zostały zamienione na przybytki Świętego Mikołaja.

Kiedy chrześcijański kościół tworzył fikcyjny obraz życia Świętego Mikołaja, nadał mu wtedy imię Hagios Nikolaos, czyli Święty Mikołaj z Myry.
Wiek X: Metaphrastes, pisarz chrześċijański zebrał i opracował wiele tradycyjnych legend o Świętym Mikołaju.
Wiek XI: Kościół Rzymsko-Katolicki naucza, że podczas muzułmańskiej batali o Azję

Mniejszą, szczątki Świętego Mikołaja zostały przeniesione do Bari, we Włoszech, gdzie był znany jako Mikołaj z Bari.


Wiek XIX: W większości Europy, Święty Mikołaj, był rozpowszechniany jako Dzieciątko Jezus (Christkindlein), które w tajemnicy przynosi dzieciom różne prezenty. Podróżowało ono z pomocnikami, krasnoludkami zwanymi Pelznickel (czy Belsnickle) lub z podobnymi mu skrzatami. W końcu wszystkie te postacie przekształciły się w wizerunek osoby, którą znamy jako Święty Mikołaj. Christkindlein stał się Kriss Kringle.
Wiek XX: Przed rewolucją październikową w Rosji, ogromne ilości prawosławnych pielgrzymów udawały się do Bari we Włoszech, do miejsca ze szczątkami Świętego Mikołaja. Święty Andrzej i Święty Mikołaj są apostołami i patronami prawosławnej Rosji.

Według Kościoła Rzymsko-Katolickiego szczątki Świętego Mikołaja zabalsamowały się samoistnie. Kaplica w Bari jest też miejscem pielgrzymek Włochów. Utarło się przekonanie, że słodkawy zapach wnętrza jest medykamentem na różne schorzenia i urazy.


Okres teraźniejszy:

W wielu państwach Europy celebrowana jest tradycja przynoszenia prezentów dla dzieci przez Świętego Mikołaja w dniu 5-go grudnia, w przeddzień jego święta. W niektórych państwach, prezenty są wręczane w ciągu adwentu lub wigilii Bożego Narodzenia.

W Ameryce Północnej, Santa Claus powozi reniferami i znakomicie reklamuje Coca-Colę.

W Anglii, Father Christmas przybrany w ostrokrzew, bluszcz lub jemiołe osobiście dostarcza prezenty.

We Francji, Père Noël wręcza podarunki na Boże Narodzenie.

W Niemczech, Weinachtsmann (Człowiek Chrystusa) jest pomocnikiem Dzieciątka Jezus.

W Polsce, Święty Mikołaj, niekiedy w asyście anioła i diabła przynosi prezenty w noc 5-go grudnia.

W Rosji, za panowania komunistów, Saint Nicolas zamienił się w Dziadka Mroza i Died Maroz dostarcza dzieciom prezenty w przeddzień Nowego Roku.

W państwach skandynawskich, Pagan Yule, kozia postać jako Joulupukki jest podobna do amerykańskiego Santa Claus.

Do tej pory, Poczta Polska upamiętniła Świętego Mikołaja na znaczku z 1987; Fischer: 2985, 15,00 zł oraz na znaczku z 1993; Fischer: 3326, 1500,00 zł.(zdjęcie: POLAND 1987 SANTA CLAUS FISCHER 2985)

(zdjęcie: POLAND 1993 SWIETY MIKOLAJ FISCHER 3326)

Zaś, Poczta US upamiętniła Świętego Mikołaja na znaczkach: z 1972, SCOTT: 1472, 8c; 1979, SCOTT: 1800, 15c; 1983, SCOTT: 2064, 20c; 1984, SCOTT: 2108, 20c; 1994, SCOTT: 2873, 29c; 1995, SCOTT: 3004-3007, 32c; 1996, SCOTT: 3110, 32c; 2001, SCOTT: 3537-3540, 34c; 2003, SCOTT: 3821-3824, 37c; 2004, SCOTT: 3883-3886, 37c; 2004, SCOTT: 3883-3886, 37c; 2005, SCOTT: 3949-3952, 37c;

(zdjęcie: US 1972 SANTA SCOTT 1472)

(zdjęcie: US 1979 SANTA SCOTT 1800)

(zdjęcie: US 1983 SANTA SCOTT 2064)

(zdjęcie: US 1984 SANTA SCOTT 2108)

(zdjęcie: US 1994 SANTA SCOTT 2873)(zdjęcie: US 1991 SANTA SCOTT 2581-2585)(zdjęcie: US 1995 SANTA SCOTT 3004-3007)

(zdjęcie: US 1996 SANTA SCOTT 3110)

(zdjęcie: US 2001 SANTA SCOTT 3537-3540)

(zdjęcie: US 2003 SANTA SCOTT 3821-3824)


(zdjęcie: US 2004 SANTA SCOTT 3883-3886)

(zdjęcie: US 2005 SANTA SCOTT 3949-3952)

Temat Świętego Mikołaja na znaczkach jest bardzo popularny. Corocznie, wiele poczt różnych państw umieszcza na swych znaczkach czarodziejsko-baśniową postać naszej wyobraźni.

I tak np., 2008, Poczta Gibraltaru wprowadziła do obiegu 3-y znaczki z tą postacią.

(zdjęcie: GIBRALTAR 2008 SWIETY MIKOLAJ 3 OF 5)


Natomiast Poczta US, w 2008, wprowadziła do obiegu 4-y znaczki z serii Świątecznych Dziadków do orzechów (Holiday Nutcrackers), gdzie jeden z nich przedstawia Santę.

(zdjęcie: US 2008 SWIETY MIKOLAJ 1 OF 4)
(zdjęcie: US 2008 SWIETY MIKOLAJ 1 OF 4)
Historia Świętego Mikołaja w Ameryce:

Święty Mikołaj jest znany w Ameryce od czterech wieków.


Rok 1600: Purytanie ustanawiają prawo zabraniające powoływania się do Świętego Mikołaja. Ludziom nie wolno było wymieniać prezentów, zapalać świeczek czy śpiewać kolęd na Boże Narodzenie.
Wiek XVII: Osadnicy holenderscy przywożą legendy o Sinter Klaas.
Rok 1773: Święty Mikołaj po raz pierwszy jest przedstawiony w gazetach jako St. A Claus.
Rok 1804: Nowojorskie pismo towarzystwa historyków, The New York Historical Society obrało Świętego Mikołaja (Saint Nicolas) jako swego świętego patrona. Za przykładem Holendrów członkowie towarzystwa wprowadzają zwyczaj wymiany podarunków na Boże Narodzenie.
Rok 1809: Washington Irving, piszący pod pseudonimem Diedrich Knickebocker, prezentuje Świętego Mikołaja (Saint Nicolas) w książce pt. Historia Nowego Jorku (“A History of New York”), jako wjeżdżającego do miasta na koniu.
Rok 1812: Irving dokonuje rewizji swojej książki i tym razem Święty Mikołaj przyjeżdża ponad drzewami w powozie ciągnionym przez konie.
Rok 1821: Poeta, William Gilley wydaje wiersz pt. “Santeclaus”, gdzie Święty Mikołaj we futrze przybywa saniami ciągnionymi przez jednego renifera.
Rok 1822: Dentysta, Clement Clarke Moore jest uznany za twórcę wiersza pt. “Rachunek za wizytę Świętego Mikołaja” (An Account of a Visit from Saint Nicola), który to wiersz jest bardziej znany jako “Noc przed Bożym Narodzeniem” (The Night before Christmas). Święty Mikołaj jest przedstawiony jako karzełek-elf w miniaturowych sankach zaprzężonych w osiem maleńkich reniferów. W wierszu renifery występują pod imionami: Szybki, Kometa, Piękny, Tancerz, Żwawy, Dostojny, Dumny i Lisi czyli: Blitzen, Comet, Cupid, Dancer, Dasher, Donner, Prancer, and Vixen. Według niektórych autorem wiersza był piszący nowoczesnie Henry Livingston, Jr.
Rok 1841: Kupiec, J. W. Parkinson z Philadelphii zatrudnia postać ubraną jak Święty Mikołaj (Criscringle) i wspinającą się na komin jego sklepu.
Rok 1863: Ilustrator Książek, Thomas Nast tworzy postaċ Świętego Mikołaja dla świątecznej edycji Magazynu Harpera (Harper’s Magazine). Postaċ ta przewija się w książkach przez lata 1890-e.
Rok 1860: Prezydent, Abraham Lincoln prosi Nasta o narysowanie Świętego Mikołaja wśród żołnierzy. Jest to bardzo wczesne zastosowanie psychologii propagandy demoralizującej armię Confederatów.
Rok 1897: Wydawca gazety New York Sun, Francis P. Church umiescił w niej pismo dotyczące Świętego Mikołaja i odpowiadające na list ośmioletniej dziewczynki, Virginia O’Hanlon napisała do gazety, pytając czy rzeczywiście istnieje Święty Mikołaj. Odpowiedź była znana pt. “Tak Wirginia, Święty Mikołaj istnieje (Yes,Virginia, there is a Santa Claus).
Rok 1920: Święty Mikołaj zaczyna przybieraċ znany wygląd otyłej postaci z białą brodą, ubranej odświętnie w czerwony płaszcz z białą futrzaną lamówką.
Rok 1931: llustrator firmy Coca-Cola™, Haddon Sundblom, aż do 1964 roku, tworzy seryjnie nowe reklamówki Coca-Coli z udziałem Świętego Mikołaja. Firma Coca-Cola zastrzega prawo autorskie do znaku napoju ze Świętym Mikołajem. Świąteczne reklamy tej firmy ze Świętym Mikołajem są kontynuowane po dzień dzisiejszy.
Rok 1939: Redaktor, Robert L. May z Montgomery Ward Company tworzy wiersz o Rudolfie, dziewiątym reniferze. Jest on czesto wyśmiewany jako nieśmiałe, małe i wątłe dziecko (often taunted as a child for being shy, small and slight). Wciąż odrzucany renifer ze świecącym nosem staje się bohaterem w mglistą i pełną śnieżnej zamieci noc wigilijną. Święty Mikołaj tracił orientację w zawieji ograniczającej widocznośċ, więc przyłączył Rudolfa do pozostałych reniferów dla oświetlenia im drogi. Wszyscy klienci firmy Montgomery Ward otrzymali orginalne kopie wiersza.
Rok 1949: Johnny Marks pisze piosenkę o Rudolfie, reniferze z czerwonym nosem, “Rudolph the Red-Nosed Reindeer”. W piosence, Rudolf został przeniesiony na Biegun Północny dlatego, że zawsze był odrzucany podczas zabaw innych reniferów ze wzgledu na jego świecący nos. Piosenka nagrana w interpretacji Gene Autry stała się best-sellerem wszystkich czasów. Jest najbardziej popularnym utworem Świąt Bożego Narodzenia lokujacym się tuż za “White Christmas”.
Rok 1954: Poczta Kuby wprowadza do obiegu pierwszy znaczek ze Świętym Mikołajem.(zdjęcie: CUBA 1954 SANTA CLAUS SCOTT)

(zdjęcie: AUSTRALIA 1977 SANTA FDC)

Rok 1977: Poczta Australijska wprowadza do obiegu znaczek przedstawiający Świętego Mikołaja slizgającego się na desce wodnej. Najbardziej kontrowersyjny Santa Surfer natychmiast stał się obiektem ataku. Ponad 500 tysięcy listów z całego świata, w tym ponad 20 tysięcy z US zostało wysłanych w protescie do poczty australijskiej. Tak Santa nie wygląda!
Rok 1993: Zaczęła krążyċ pospolita plotka o japońskim sklepie gdzie pokazano na wystawie świątecznej człowieka przebranego za Świętego Mikołaja na krzyżu. Plotkę szybko zdementowano.
Rok 1997: Robert Cenedella namalował obraz przedstawiający ukrzyżowanego Świętego Mikołaja. Malowidło było eksponowane na wystawie New York’s Art Students League i spotkało się z falą protestów wyznawców religijnych. Artysta chciał swoim dziełem zaprotestować przeciwko współczesnemu odejściu od adoracji Jezusa Chrystusa, jako najważniejszej postaci w Chrystianiźmie, na rzecz Świętego Mikołaja.

Rok 1997: Poczta Wysp Bożego Narodzeniaa wprowadza do obiegu znaczki przedstawiające Świętego Mikołaja wypoczywającego na Wyspach, po trudnym sezonie świątecznym. Tym razem nie było sprzeciwów, że Santa tak nie wygląda!

(zdjęcie: CHRISTMAS ISLAND 1977 SANTA FDC)Rok 2001: W poczytnej gazecie nowojorskiej umieszczono rysunek satyryczny i wykorzystano go do FDC ze znaczkiem amerykańskim. Dwoje dzieci poważnie stwierdza: Jaka w deche robota! On tylko pracuje tylko w jedną noc w całym roku! (Boy! What a cool job! He only works one night a year!)

(zdjęcie: US 2001 SANTA SCOTT 3539 FDC)


Pozdrawiam filatelistycznie i proszę o uwagi.

Drodzy czytelnicy nie zapomnijcie napisać list do Świętego Mikołaja!

Oto adres:

North Polar - Santa Claus P.O. Box 56099 North Pole, Alaska 99705-1099

Jeśli życzycie sobie aby otrzymać odpowiedź od Santy, to proszę załączyć do listu czek osobisty lub money order na kwote $5.00 oraz kopertę z adresem zwrotnym.

Można też wysłać list do Świętego Mikołaja poprzez Finlandię na adres:

Santa Claus, ARTICLE CIRCLE, NAPAPIIRI, ROVANIEMI, SUOMI, FINLAND

(zdjęcie: FINLAND 2006 SANTA SCOTT POST MARK)


Na życzenie czytelnika wysyłam pełny artykuł.

Pozdrawiam filatelistycznie i proszę o uwagi.

Ho, ho, ho!

Zbigniew Krawczykzyby@optonline.net

Pobieranie 56.71 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna