Odkryj Gdynię i Północne Kaszuby!Pobieranie 323.85 Kb.
Strona1/6
Data02.05.2016
Rozmiar323.85 Kb.
  1   2   3   4   5   6


Odkryj Gdynię i Północne Kaszuby!
Informacja prasowa

By przeżyć coś ekscytującego i niezwykłego, nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Gdynia i Północne Kaszuby to region, który natura obdarzyła nad wyraz szczodrze – są tu wspaniałe plaże, malownicze nadmorskie klify, wydmy, jeziora, zielone wzgórza i lasy. Nie mniej ciekawe jest to co stworzyli ludzie. Nie brakuje tu zabytków klasy zerowej, zamków, pałaców, obiektów sakralnych, a nawet śladów najdawniejszego osadnictwa sprzed tysięcy lat. A tegoroczny sezon wiosenno-letni obfituje w imprezy jakich długo by szukać gdzie indziej. Gdyński zlot największych żaglowców świata sprawi, że miasto zakwitnie lasem masztów i wypełni się wielobarwnym i wielojęzycznym tłumem wilków morskich. W Gdyni odbędą się też jedyne w swoim rodzaju podniebne zawody Red Bull Air Race, czy Open’er Festiwal, wielokrotnie tytułowany najlepszym dużym festiwalem Europy. W Gniewinie czekają nas Biegi Stolemów i zawody drwali, w nadolskim skansenie, gdzie planowane jest też wielkie kiszenie – Krancbal. Na plażach Helu tradycyjnie już w czasie D-DAY wylądują alianckie wojska, dokładnie tak jak siedemdziesiąt lat temu u wybrzeży Normandii. Maszerujący Śledzie, przetną Małe Morze wędrując po dnie z półwyspu helskiego do Rewy. Będą też: turniej gawędziarzy ludowych, zmagania strongmenów, Figle Gnieżdżewskich Gburów i długo by jeszcze wymieniać.

Aby łatwiej się w tym morzu atrakcji rozeznać gminy skupione w Metropolitalnym Forum Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA przygotowały aplikację mobilną „Gdynia

i Północne Kaszuby” oraz opracowały tradycyjne mapy przetłumaczone także na język angielski i niemiecki (wydane w nakładzie ponad 50 tys. egzemplarzy). Najciekawsze wydarzenia sezonu promowała też plenerowa wystawa fotograficzna oraz plakat zapowiadający imprezy tego najbardziej wysuniętego na północ kraju regionu. Do 5 maja można też obejrzeć wystawę fotografii pokazujących piękne Kaszuby w Miejskiej Informacji w Gdyni przy ul. 10 Lutego 24.


Zaprôszómy!
Kontakt:

Tomasz Banel, przewodniczący zespołu ds. promocji turystycznej Metropolitalnego Forum Norda – 58 66 88 148, t.banel@gdynia.plSPIS TREŚCI1.

Odkryj Gdynię i Północne Kaszuby………………………………………...

1

2.

Forum NORDA ………………………………………………………………

3

3.

Aplikacja mobilna……………………………………………………………

4

4.

Gdynia ………………………………………………………………………..

5 – 19

5.

Cewice ………………………………………………………………………..

19 – 20

6.

Choczewo …………………………………………………….………………

20 – 21

7.

Gniewino………………………………………………………………………

21 – 23

8.

Hel ……………………..……………………………………………………...

23 – 24

9.

Jastarnia …………………………………………………………..………….

24 – 25

10.

Karsin…………………………………………………………………………

25 – 26

11.

Kosakowo ………….…………………………………………………………

26 – 27

12.

Krokowa ……………………………………………………………………...

27 – 31

13.

Lębork ………………………………………………………………………..

31 – 32

14.

Powiat lęborski ……………..………………………………………………..

33 – 34

15.

Liniewo ……………………………………………………………………….

34 – 35

16.

Luzino ……………...………..…………………………………………….….

35 – 37

17

Łeba ……………………………………………………….………………….

37 – 39

18

Łęczyce ………………………………………...……………………………..

39

19

Przywidz………………………………………………………………………

39 – 40

20.

Puck ………………………………………………………….……………….

40 – 41

21.

Gmina Puck ………………………………………………………………….

41 – 46

22.

Reda ……………………………………………...…………………………..

46 – 48

23.

Rumia …………………………………...……………………………………

48 – 49

24.

Szemud …………………….…………………………………………………

49 – 50

25.

Wejherowo …………………………………………………………………...

50

26.

Gmina Wejherowo……………………………………………………………

51

27.

Władysławowo ……………………………………………………………….

52Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów

i Starostów NORDA

Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów NORDA powstało 13 września 2011 roku. Powołali je do życia włodarze 15 gmin pomorskich.  Współpraca samorządów Północnego Pomorza jest oparta o dobrowolny udział w systematycznie organizowanych spotkaniach konsultacyjnych i służy zacieśnianiu metropolitalnych więzi wspólnot samorządowych, ze szczególnym wskazaniem na realizację strategicznie ważnej inwestycji, jaką jest Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej oraz integrację dziedzin takich jak: gospodarka komunalna, promocja gospodarcza, polityka rozwoju, edukacji i turystyki, a także bezpieczeństwa.

Forum Norda nie jest stowarzyszeniem ani związkiem gmin. Tworzy je grupa ludzi, którzy uważają, że wspólny wysiłek daje czasami lepsze efekty niż jednostkowe działania i którym leży na sercu pomyślny rozwój ich gmin oraz starostw. 2 kwietnia 2012 roku z uwagi na przyjęcie nowych członków do Forum, nastąpiła zmiana nazwy na Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA

APLIKACJA MOBILNA

To mobilny przewodnik po terenie Gdyni i Północnych Kaszub, prezentujący w bardzo atrakcyjny i nowoczesny sposób największe atrakcje turystyczne regionu.


Gdynia i Północne Kaszuby zapraszają na sezon letni 2014 prezentując region w nowoczesny mobilny sposób.
Aplikacja mobilna to przewodnik i mapa w jednym
Aplikacja mobilna to dostęp do aktualnych informacji zawsze pod ręką!
Aplikacja ta cechuje się ciekawą grafiką, menu główne urozmaicają animacje filmowe, obiekty są podzielone na kategorie, a wydarzenia przedstawione w formie ułatwiającego wyszukiwanie kalendarza. Atutem jest również to, że mapy działają także w trybie offline. Aplikacja jest dwujęzyczna: polsko-angielska. Mamy nadzieję, że uatrakcyjni ona pobyt turystów w naszym regionie.
1. MIEJSCA

  • baza atrakcji turystycznych (opis, galeria foto, geolokalizacja na mapie, odległość do naszej lokalizacji) – wyszukiwane wg odległości od miejsca w którym się znajdujemy oraz możliwość wybrania konkretnej Gminy i sprawdzenia jakimi atrakcjami turystycznymi dysponuje.


KATEGORIE:

Atrakcje turystyczne, zabytki, przyroda, sport i rekreacja, kultura, muzea
  • automatyczne wybieranie numeru telefonu, maila, przejście na www obiektu

  • funkcja planowania zwiedzania PLANER

  • wyszukiwarka miejsc


2. MAPA

Wszystkie atrakcje możemy znaleźć również z poziomu mapy – wybierając interesującą nas kategorię i region.


3.WYDARZENIA

  • KALENDARZ imprez, wydarzeń kulturalnych, sportowych i innych

  • wyszukiwarka wydarzeń wg odległości od naszej geolokalizacji, w wybranych gminach oraz wg wybranej kategorii


KATEGORIE : koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, sport, imprezy
Przy miejscach i przy wydarzeniach dostępna funkcja DOJAZD - nawigująca z miejsca w którym się znajdujemy do wybranych atrakcji turystycznych czy miejsc wydarzeń.

Bezpłatna aplikacja turystyczna Gdynia i Północne Kaszuby dostępna w sklepie google play i app store oraz przez stronę internetową www.nordaforum.pl


GDYNIA

Gdynia jest jednym z najmłodszych polskich miast – uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Zbudowana przez cały naród od podstaw, zaledwie w kilkanaście lat, zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków.


Gdynię najkrócej charakteryzują: nowoczesny port, centrum miasta położone w bezpośrednim sąsiedztwie morza, wszechobecna zieleń i stylowa, modernistyczna architektura zabytkowego już Śródmieścia.
W kilka chwil można przejść z głównej ulicy Świętojańskiej na Bulwar Nadmorski i Skwer Kościuszki, do reprezentacyjnej części portu i miasta. Pobliska Kamienna Góra, z której rozciąga się wspaniała panorama na miasto, port i morze z Helem na horyzoncie, to jeden z żelaznych punktów programu zwiedzania każdego turysty.
Historycznymi ikonami Gdyni są też stocznie i Marynarka Wojenna, lecz ostatnio konkurują z nimi firmy nowych technologii, zwłaszcza te skoncentrowane w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym.
Gdynia to silny ośrodek nauki z tak uznanymi instytucjami jak Akademia Morska, Akademia Marynarki Wojennej, Morski Instytut Rybacki, Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńska Szkoła Filmowa.
W ostatnich latach Gdynia kojarzy się także z wielkimi wydarzeniami i inicjatywami kulturalnymi takimi jak Festiwal Filmowy w Gdyni, Open’er Festival, Globaltica, festiwalami teatralnymi, literackimi czy spotkaniami podróżników, dzięki czemu jest atrakcyjna cały rok!Będzie się działo w Gdyni - wybrane imprezy

z gdyńskiego kalendarza imprez 2014


21 czerwca: Lato zaczyna się w Gdyni – Cudawianki

To impreza nawiązująca do tradycji Nocy Świętojańskiej – symbolicznie rozpoczynającej kalendarzowe lato. Kilkudziesięciotysięczny tłum turystów i mieszkańców Gdyni gromadzi się na Plaży Śródmieście i w centrum Miasta. Artystyczne pokazy, konkursy i światowej sławy zespoły muzyczne nikomu nie pozwolą, tej najdłuższej nocy w roku, zasnąć. Cudawianki otacza aura szumiącego morza, piaszczystej plaży, rozgwieżdżonego nieba z pozytywną energią, wyzwalaną przez wszystkich uczestników.

Więcej na: www.gdyniakulturalna.pl
2-5 lipca: Open’er Festival

Nie ma w Polsce – nie ma w całej naszej części Europy – drugiego wydarzenia muzycznego o takiej randze. Odbywający się na terenie lotniska Gdynia Kosakowo Open’er Festival niejednokrotnie uznawano na Najlepszy Duży Festiwal w Europie. Długo by wymieniać gwiazdy (2009 – Faith No More, 2010 – Pearl Jam, 2011 - Prince i Coldplay, 2013 Rihanna), które grały w Gdyni od 2003 roku. I tak, co roku na początku lata przez cztery dni Gdynia gości kilkadziesiąt tysięcy fanów tego, co w światowej muzyce najważniejsze. Przyjeżdżają z całej Polski, z całej Europy, z całego świata! Z myślą o nich tuż przy terenie festiwalu urządzane jest wielkie pole namiotowe, na którym pierwsi meldują się z chwilą jego otwarcia, czyli dzień przed rozpoczęciem imprezy. Teren festiwalu to małe miasteczko, ze sklepikami i dobrze rozbudowaną częścią gastronomiczną.

Więcej na: www.opener.pl

4-13 lipca: Gdynia Design Days

Jak co roku, przez kilka dni, Gdynia stanie się centrum design - wystawy, warsztaty, wystąpienia projektantów, pokazy. Tym razem przedsięwzięcie przebiegnie pod hasłem: MIASTO+ Tegoroczne hasło zwraca uwagę, że miejska rzeczywistość współtworzona jest przez jego mieszkańców z różnych pokoleń. Ich wpływ na tkankę miasta, a jednocześnie modelowanie przez miasto życia mieszkających w nim ludzi. MIASTO+ jest projektem skupionym na jego mieszkańcach, ludziach w różnym wieku. Nie chodzi jednak o statystykę czy beznamiętną arytmetykę ludzką. Najciekawsze są związki i zależności pomiędzy ludźmi (generacjami, środowiskami, grupami). Niemniej istotne są relacje między mieszkańcami a przestrzenią miejską: dzielnicami, budynkami, ulicami, widokami, meblami miejskimi…

Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu
24-27 lipca: GLOBALTICA – World Cultures Festival

Niezwykła impreza dla miłośników nurtu zwanego muzyką świata. Ale nie tylko muzyki, bo koncertom odbywającym się w ramach Globaltica World Cultures Festival towarzyszą wystawy, warsztaty, pokazy filmów, część literacka. Ich wspólny mianownik to takie podejście do tradycji narodowej, etnicznej, kulturowej i muzycznej, by była dostępna dla jak największej liczby odbiorców. O randze, jaką przez lata zyskała impreza niech świadczy fakt, że jedną z jej gwiazd była Sinead O’Connor.

Więcej na: www.globaltica.pl

25-27 lipca: Red Bull Air Race Gdynia 2014

Red Bull Air Race – największy lotniczy spektakl świata – wraca po czteroletniej przerwie i po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Najlepszych pilotów wyścigowych zobaczymy w Gdyni. RBAR to najbardziej prestiżowe zawody lotnicze globu. Widowiskowe wyścigi szybko zdobyły ogromną popularność, a zawody rozgrywane były w tak spektakularnych miejscach jak Rio de Janeiro, Nowy Jork, Monument Valley, Londyn czy Porto. W tym roku obok Gdyni będą to jeszcze między innymi Kuala Lumpur, Ascot i Las Vegas.

Więcej na: www.redbullairrace.com
31- 3 sierpnia: 8. Targi Sportów Wodnych „Wiatr i Woda”

Wydarzenie jest okazją, aby zobaczyć skupione w jednym miejscu najwspanialsze jachty, łodzie, skutery i sprzęt żeglarski. Miejsce imprezy to Marina Gdynia. Podczas targów jury rozstrzygnie również konkurs na najpiękniejszą jednostkę zacumowaną w gdyńskim porcie jachtowym.

Więcej na: www.wiatriwoda.pl
8-10 sierpnia: Herbalife Triathlon Gdynia, Mistrzostwa Polski w Aquathlonie

Głównym wydarzeniem tej trzydniowej imprezy będą zawody na dystansie Half-Ironman (1,9 km pływania – 90 km na rowerze – 21,1 km biegiem). W ramach imprez towarzyszących zaplanowany jest również aquathlon oraz targi sportowe w Gdynia Arena.

Więcej na: www.gdyniasport.pl
11-25 sierpnia: Volvo Gdynia Sailing Days

W czasie trwania Volvo Gdynia Saling Days odbywają się liczne regaty, których uczestnicy w różnych kategoriach walczą m.in. o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni. Fani i kibice sportów wodnych mogą liczyć także na atrakcje sportowo-rekreacyjne na lądzie oraz atrakcyjną oprawę muzyczną.

Więcej na: www.gdyniasailingdays.org
15-18 sierpnia: Zlot Żaglowców – Operation Gdynia Sails

W 2014 roku mija 40. rocznica pierwszej gdyńskiej Operacji Żagiel. Z tej okazji Gdynia zorganizuje zlot żaglowców. Operacja Żagiel, która odbyła się w Gdyni w 1974 roku, była pierwszym tego typu wydarzeniem za żelazną kurtyną - bezprecedensowym, wspominanym do dziś, spotkaniem żeglarskiego zachodu ze wschodem. W sierpniu gdyński port znów wypełnią maszty wielkich rejowców podczas imprezy pod nazwą Operacja Żagle Gdyni. Międzynarodowa flota żaglowców, z których wiele uczestniczyło w pamiętnym zlocie w 1974 roku, na cztery dni zacumuje w mieście z morza i marzeń.

Więcej na: www.tallshipsraces.net
15-20 września: 39. Festiwal Filmowy w Gdyni

Najlepsze filmy, największe gwiazdy srebrnego ekranu, najlepsi reżyserzy… Na czas Gdynia Film Festival Miasto staje się stolicą polskiego kina. Rolę Centrum Festiwalowego od lat pełni Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej przy placu Grunwaldzkim. Do niego, po czerwonym dywanie, w blasku fleszy i w otoczeniu tłumu fanów, wkraczają ci, którzy poddadzą się ocenie festiwalowego jury. Główna nagroda, przyznawana najlepszemu filmowi, to Złote Lwy. Jury przyznaje też Srebrne Lwy, swoją nagrodę specjalną oraz szereg nagród indywidualnych, a publiczność – Złotego Klakiera. Otrzymuje go film najdłużej oklaskiwany przez widzów.


Pokazom filmów towarzyszą wystawy, spotkania z ludźmi świata filmu oraz konkursy.

Więcej na: www.festiwalgdynia.plPiękne i ciekawe miejsca w Gdyni, które warto odwiedzić
Gdynia jest jednym z najmłodszych polskich miast. Tu jest port – wrota do Polski i wizytówka Gdyni. Bezpośrednie sąsiedztwo centrum miasta i morza, a także wszechobecna zieleń sprawiają, że Gdynia to niezwykle atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Jak zmierzyli uczeni jest to najbardziej słoneczne miasto w Polsce, gdyż można się tu cieszyć słońcem aż 1671 godzin w ciągu roku.
Zapraszamy do spacerów po naszym pięknym mieście, poznania miejsc, które gwarantują świetną zabawę dzieciom i dorosłym.
Gdynia InfoBox – obserwatorium zmian

Gdynia InfoBox jest multimedialnym obserwatorium zmian zachodzących w przestrzeni miejskiej. Miejsce to stworzone w ciekawej architekturze, nawiązującej do portowego charakteru miasta, przekazuje informacje o gdyńskich inwestycjach w bardzo nowoczesny sposób. Możemy tu między innymi wybrać się na wirtualny spacer, który przeniesie nas w przyszłość – spacerować będziemy bowiem po zupełnie nowym centrum Gdyni, którego budowa jest dopiero planowana na terenach poprzemysłowych. W przyszłość spojrzymy też z wieży widokowej – Peryskop Zmian pokaże nam jak zmieniać się będzie w najbliższych latach widok oglądany z jej okien. W największej sali Obserwatorium Zmian zobaczymy też miasto w miniaturze. Znajduje się tam ogromna makieta, na którą składa się 1700 trójwymiarowych modeli budynków odwzorowujących te w rzeczywistości tworzące Śródmieście Gdyni i okolice. W InfoBox każdego dnia tygodnia odbywają się wystawy, spotkania, konferencje i prezentacje planów inwestycyjnych w mieście.

Gdynia InfoBox to także JuniorBox - miejsce twórczej zabawy dla najmłodszych, CultureBox, gdzie można zapoznać się z ofertą kulturalną miasta i zarezerwować bilet na ważniejsze wydarzenia oraz ciekawie zaaranżowana przestrzeń publiczna.

Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00, sobotę w godz. 12.00-18.00 i w niedzielę w godz. 12.00-16.00.Skwer Kościuszki i Molo Południowe

Skwer Kościuszki to najbardziej znany plac reprezentacyjny miasta, leżący u skrzyżowania ulic Świętojańskiej i 10 Lutego. Na skwerze znajduje się pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II oraz płyta „Marynarz Polski". Charakterystycznym elementem placu jest fontanna. Skwer Kościuszki to obowiązkowy punkt programu dla każdego turysty odwiedzającego Gdynię.

Przedłużeniem Skweru Kościuszki jest Molo Południowe. Jest ono pirsem, czyli sztucznym półwyspem wypuszczonym w wodę. Molo powstało w latach 20-tych XX w. i szybko zyskało status najbardziej malowniczego miejsca w nowobudowanym mieście. Mieszczą się tu Akwarium Gdyńskie, Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej, a także Dworzec Pasażerski Żeglugi Gdańskiej oraz jacht kluby. Kotwiczą tu na stałe ORP Błyskawica - Okręt Muzeum oraz Dar Pomorza. Obie jednostki przez lata stały się znakami rozpoznawczymi Gdyni, wielokrotnie uwiecznianymi na widokówkach z Miasta.Bulwar Nadmorski

Trudno o miejsce piękniej położone, promenada przebiega bowiem między zboczem Kamiennej Góry a morzem. Właśnie dla ochrony stromego klifu został Bulwar Nadmorski stworzony, ale szybko stał się przede wszystkim ulubionym miejscem spacerów wszystkich gdynian i turystów odwiedzających miasto. Ponad 1500 metrowy deptak posiada szeroką i komfortową ścieżkę rowerową.ORP „Błyskawica”

Okręt ORP „Błyskawica" - niszczyciel „Błyskawica" jest bezcenną pamiątką narodową, jedynym ocalałym okrętem zbudowanym przed II wojną światową. Ma status muzeum. Miejscem postoju ORP „Błyskawica" jest Basen Prezydenta przy Nabrzeżu Pomorskim.

Okręt udostępniony do zwiedzania od początku maja do końca listopada – od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00.

Ceny biletów: normalny - 10 zł, ulgowy - 6 zł.Statek – muzeum Dar Pomorza

„Dar Pomorza”, nazywany „Białą Fregatą” to jeden z najpiękniejszych żaglowców świata, kolebka polskich kapitanów i nawigatorów. W 2009 roku obchodził 100-lecie wodowania. Został zbudowany w stoczni Bohm & Voss w Hamburgu jako żaglowiec szkolny niemieckiej marynarki handlowej. W 1930 roku zakupiony dla szkoły Morskiej w Gdyni, od 1983 roku oddział Centralnego Muzeum Morskiego. Opłynął kulę ziemską i dwukrotnie zwyciężył w regatach Operacji „Żagiel”. Cumuje przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Dla zwiedzających udostępnione zostały: międzypokład uczniowski, maszynownia, magazyn żagli, pomieszczenia oficerskie, salon kapitański i pokład rufowy. Oryginalnie zachowane wyposażenie wnętrz jest dużą atrakcją dla turystów.

Godziny otwarcia:

01.02.2014 - 29.06.2014 - wtorek - niedziela w godz. 10.00-16.00
30.06.2014 - 31.08.2014 - poniedziałek - niedziela w godz. 10.00-18.00
1.09.2014 - 30.11.2014 - wtorek - niedziela w godz. 10.00-16.00
1.12.2014 - 31.12.2014 - statek-muzeum nieczynne

Ceny biletów: normalny - 8 zł, ulgowy - 5 zł.


: 2014 04
2014 04 -> Ad. List do cara Szanowna Pani Małgorzato
2014 04 -> Komunikat o wynikach badań cytologicznych* obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r
2014 04 -> Nowych wrażEŃ I przygód nie zatarł jeszcze czas c. G. a e. Stukot kóŁ miarowym taktem do snu tuli nas f. C. D. G
2014 04 -> Wydatki w 2013 roku z budżetu miasta wydano ogółem 252. 796. 684 zł, co stanowi 93,4%
2014 04 -> Zamawiający dopuści łóżko wyposażone w segmenty leża wykonane z perforowanej stali
2014 04 -> Załącznik nr 2-f do siwz część VI
2014 04 -> Szczegłowy opis prZedmiotu zamówienia Pasta do obuwia kiwi czarna w opakowaniach 50 ml
2014 04 -> Czym jest edukacja chrześcijańska?
2014 04 -> Znikanie jak zaprezentować sens zjawiska, które bezpowrotnie minęŁO?
2014 04 -> Zasady funkcjonowania Startup’ów Część I §1 Postanowienia ogólne


  1   2   3   4   5   6


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna