Onkocafe Razem lepiejPobieranie 6.29 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar6.29 Kb.
#BadajBiust przez cały rok!

Fundacja "Onkocafe - Razem lepiej", zainicjowała prospołeczną kampanię #BadajBiust. Celem akcji jest propagowanie badań profilaktycznych piersi szczególnie wśród młodych kobiet.

Hashtag (znak „#" oraz umieszczane za nim wyrażenie) jest jednym z najbardziej popularnych znaków na świecie – to już wie prawie każdy. Obecnie ten symbol jest powszechny w komunikacji. Pozwala odszukać wszystkie informacje na określony temat. Dlatego najnowsza kampania fundacji Onkocafe wykorzystuje jego siłę.

Każdego roku, tylko w Polsce rak piersi diagnozowany jest u 17000 kobiet1. Wczesna diagnoza to kluczowy element wpływający na skuteczność leczenia. Choroba ta coraz częściej dotyka młodych ludzi, a tutaj badania przesiewowe nie funkcjonują z pełną siłą. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne prowadzenie samobadania piersi, i to nawet wtedy, jeśli kobieta nie jest w grupie ryzyka. Samobadanie najlepiej wykonywać co miesiąc, między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Jako uzupełnienie badań profilaktycznych, czyli wizyt u swojego lekarza ginekologa, badań USG czy mammograficznych. Ważne są także: prowadzenie aktywnego trybu życia, zbilansowana dieta i dbanie o właściwą wagę ciała.

– W tym roku mija ponad 5 lat od zdiagnozowania u mnie raka piersi. Wiem, że mogłam częściej się badać. Mogłam też żyć zdrowiej. Jak każdy z nas. To szalenie ważne, by w całym zabieganiu dzisiejszego świata pomyśleć o sobie, choćby poprzez badania kontrolne i samobadanie. Nie warto tłumaczyć się przed samym sobą, złym samopoczuciem, zmęczeniem czy zrzucać brak czasu na te czynności na karb przepracowania. – to właśnie samobadanie może dać nam sygnał ostrzegawczy, a czasem wręcz uratować życie – mówi Anna Kupiecka, Prezes Fundacji OnkoCafe – Razem lepiej, inicjatorka kampanii #BadajBiust.

Samobadanie piersi nie jest skomplikowane. Można je wykonywać przed lustrem, w łóżku lub pod prysznicem. Zajmuje niewiele czasu i nie są do tego potrzebne żadne przyrządy. Na stronie internetowej www.badajbiust.pl można znaleźć podstawowe informacje o technice wykonywania takiego badania, a także inne praktyczne informacje. W ramach strony funkcjonuje profil na Facebooku www.fb.com/badajbiust, gdzie publikowane są dodatkowe ciekawe informacje związane z kampanią #BadajBiust.

Konsultantem i ambasadorką kampanii została psychoonkolog Adrianna Sobol. Oprawę graficzną i stronę www.badajbiust.pl przygotował Łukasz Oborzelski, a dźwięk został zrealizowany przez partnera medialnego Radio Polska Live. Partnerem kampanii została również Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych. W powstaniu akcji pomogły takie marki, jak: BreastSense, Tron, ClockWork oraz blog kuchniabiegacza.pl.1 Dane Krajowego Rejestru Nowotworów, Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/raporty dostęp z dnia 20 listopada 2015 r.

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna