OroverdemanualPobieranie 90.03 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar90.03 Kb.
O R O V E R D E M A N U A L
Krótki opis – charakterystyka wybranych ziół z Peru.
Autor: dr Miroslav Dorazil

Szanowny kliencie,

sympatyku ziołolecznictwa wspomagającego leczenie szczególnie chorób przewlekłych oraz zapobiegania wszelkim zachorowaniom,

- przekazujemy w Twoje ręce zwięzły p r z e w o d n i k , którego głównym zadaniem jest ułatwienie poruszania się w ofercie ziół rodem z Południowej Ameryki, które są sprowadzane do Europy przez firmę Oro Verde sp. z o.o. z Pragi.
Wydawcą, współautorem niniejszego opracowania oraz dystrybutorem w Polsce jest firma PARAMED Pl. S.c.

02-904 Warszawa, ul. Bernardyńska 5. www.paramed.waw.pl, e-mail: paramed@wp.pl.

Tel. / fax : + 48 22 885 57 59 i + 48 510 247 300.
Przy tworzeniu niniejszej oferty bardzo starannie ocenialiśmy wybrane poszczególne zioła a także korzystaliśmy z opinii ich użytkowników - pacjentów . Braliśmy pod uwagę najczęściej występujące niedomagania i przypadłości, którymi jest dotknięta dzisiejsza populacja. Największym fenomenem całego projektu jest dziewicza przyroda Południowej Ameryki, mimo to, że poszczególne zioła posiadają także swoje odpowiedniki wśród roślinności europejskiej lub nawet roślinności polskiej. Są to elementy tzw. medycyny ludowej, istniejacej w każdym kraju od wieków.
Wszystkie poniżej prezentowane produkty zostały wcześniej szczegółowo opisane przez fachowców – farmakobotaników peruwiańskich a także czeskich a następnie ocenione przez Państwowy Instytut Zdrowia w Pradze (Státní zdravotní ústav) oraz przez Państwowy Instytut Kontroli Leków w Pradze (Státní ústav pro kontrolu léčiv). Podjęcie i przeprowadzenie powyższych kroków było konieczne w celu uzyskania zezwolenia na wprowadzenie na rynek wydawane przez Ministerstwo Zdrowia – urząd Głównego Inspektora CR (Hlavni hygienik), w formie decyzji HEM (obecnie OVZ), którą posiadają wszystkie preparaty.

Następnie wszystkie preparaty zostały zgłoszone i zaakceptowane do dystrybucji przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie.


Opisane produkty są zaliczane do tzw. suplementów diety, ze względu na ich korzystne działanie wspomagające właściwe leczenie. Jest to możliwe dlatego, że rośliny zawierają tysiące składników, będących aktywatorami licznych procesów biochemicznych w organizmie

.

Właściwy dobór preparatów powinien podlegać testowi np. kinezjologicznemu, czy radiestezyjnemu ( wahadełko, różdżka ). Najlepszym testem jest dobór przy pomocy urządzenia do tzw. Vega test lub metodą radioniczną.


Nie ma cudownych preparatów na nic. Są za to skuteczne preparaty dobrze dobrane dla potrzebującego ”.

Przedstawione poniżej informacje służą zdobyciu informacji ogólnych i wyboru sposobu wspomagania leczenia właściwego.
Oro Verde znaczy zielone złoto, a tym złotem bezsprzecznie są zioła działające w delikatny sposób. Należy wspomnieć, że nie chodzi o „cudowne” preparaty lecz o inteligentne, organizmy żyjące, które żyją w harmonii z pozostałymi częściami ekosystemu naszej planety i są w stanie przekazać nam wiele ze swych zdolności. Na przykład uczucie ulgi w naszych niedomaganiach po wypiciu naparu lub odwaru. Do nas należy wybór czy będziemy się kierowali głosem natury.
Należy wspomnieć, że jakikolwiek problem należy rozwiązywać w sposób kompleksowy a więc poprzez zmianę trybu życia, zmianę filozofii życia, nawyków itp. Pierwszy efekt ustąpienia dolegliwości nie znaczy „całkowite wyleczenie”. Należy przeprowadzić kilkumiesięczną kurację oczyszczania organizmu, najlepiej wg. zasad KSD = Kontrolowanej i Sterowanej Detoksykacji, którą wykonują liczni doradcy zdrowotni w Polsce z którymi współpracujemy.( adresy na życzenie ).
Nie zapominajmy, że nasze zdrowie chociaż tak często nie doceniane, jest największym skarbem, który człowiek otrzymał. Dolegliwości zdrowotne czy jakikolwiek problem zdrowotny nie jest niczym innym aniżeli sygnałem wydawanym przez organizm, właściwie wezwaniem do zmiany naszego postępowania. Zależy wyłącznie na nas samych czy na ten sygnał zareagujemy i jaką drogę dialogu z własnym zdrowiem wybierzemy.
Gwarantami fachowymi projektu są:
Ojciec Jaroslav Soukup – czeski zakonnik oraz Ojciec Edmund Szeliga – Polak, żyjący w Peru, dzięki któremu jego Rodacy dowiedzieli się o ZŁOCIE z Peru. .
Chcemy uczcić tym opracowaniem naszego rodaka, wielebnego Jaroslava Soukupa, SDB (+1989), który poświęcił badaniom ziół południowo amerykańskich całe swe życie i jest uważany za twórcę systematyki botanicznej flory peruwiańskiej.
Do jego badań nawiązał następnie polski badacz, także zakonnik- salezjanin, Ojciec Edmund Szeliga, SDB (+2006), który jego dzieło rozbudował o konkretne zastosowanie poszczególnych ziół w praktyce. Ten wybitny naukowiec zasłużył się w przejęciu wiedzy na temat metod leczniczych od tubylców Południowej Ameryki oraz w ich udoskonaleniu. Równocześnie w sposób znaczący przyczynił się do popularyzacji zastosowania ziół na terenie Europy a także w swej ojczyźnie.

W I R A W I R A- to drobna szarozielona roślinka, odmiana szarotki, z charakterystycznymi liśćmi przypominającymi uszy zajęcze, inaczej nazywana „Orejas de lebrato“.
Skład: suszona roślina Gnaphallium graveolens Mold. ssp. Viravira
Działanie: przeciwzapalne, obniża obrzęk dróg oddechowych, obniża gorączkę, tłumi kaszel, wykrztuśne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, antyhisaminowe i spazmolityczne.
Wskazania: przeziębienia, choroby zapalne i alergie dróg oddechowych, astma, kaszel, katar, schorzenia płucne= infekcje bakteryjne i wirusowe.
Dawka i sposób podania: 1-2duże łyżki na 1 litr wody, przygotowany napar ( 5 – 10 min. ) pić w ciągu dnia w dawkach 3 x 200 ml. Tj. 600ml, po ustąpieniu objawów choroby stosować jeszcze co najmniej 1 tydzień w celu prewencji zapaleń górnych dróg oddechowych
Przeciwwskazania: uczulenie na substancje aktywne
Stosowanie i specjalne informacje: przy zapaleniach górnych dróg oddechowych z gorączką można stosować w kombinacji z Muňa Muňa, napar można osłodzić miodem lub sokiem.
Opakowanie: 50g suszonej, zmielonej rośliny.

SANGRE de DRAGO


- subtelne, wysokie drzewo (nawet 20 metrów wysokości, maksymalna średnica pnia 30cm). Po nacięciu szarej, gładkiej kory wycieka ciemnobrązowo zabarwiona żywica – wygląda to jakby drzewo płakało. Według koloru żywicy drzewu nadano nazwę „Sangre de Drago“, czyli smocza krew.Skład: czysta 100% żywica z rośliny Croton lechleri Muell. Arg. …
Działanie: antyseptyczne, antybakteryjne, zapobiegające pleśniom , przeciwwirusowe, wspierające krzepliwość krwi, wspierające gojenie ran i wrzodów (żołądka i dwunastnicy) oraz przeciwzapalne
Wskazania: powierzchowne rany, skaleczenia i wrzody, krwawiące rany, zapalenia dziąseł, hemoroidy, zapalenia przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i dwunastnicy, biegunki infekcyjne, zapalenia wątroby, choroby skórne, pleśni itp.
Dawka i sposób podania: zwykłe. 3 razy dziennie 5-10 kropli rozcieńczyć w 1-2 dcl wody, soku, wina lub piwa. Inne sposoby podania są podane w ulotce.
Przeciwwskazania: uczulenie na substancje aktywne
Stosowanie i specjalne informacje: Żywica zawiera standaryzowaną ilość Taniny – 2,2%! Rewelacyjne do leczenia ran skórnych i skaleczeń, schorzeń skórnych, owrzodzeń żylnych i opryszczki. Stosowanie wewnętrzne do wrzodów żołądkowych i wrzodów dwunastnicy. Dzięki synergizmowi działania można stosować w kombinacji z Uňa de Gato. Ma też działanie przeciw pasożytnicze w przewodzie pokarmowym.
Przechowywać w lodówce, chronić przed kontaktem z wodą!
Opakowanie: 50ml żywicy – bez konserwantów ( ewent. 30 i 40 ml )


C H A N C A P I E D R A


- to nieduża roślina jednoroczna, rosnąca w klimacie tropikalnym na obu półkulach Ziemi. Dzięki swej zdolności blokowania procesu odkładania się kamieni (nerkowych, woreczka żółciowego) została nazwana „Chancapiedra“ czyli rozbijacz kamieni.
Skład: suszona roślina Phyllantus niruri L.
Działanie: zabrania odkładaniu się kamieni nerkowych i kamieni woreczka żółciowego, wspiera trawienie i wchłanianie,

reguluje menstruację, wspiera funkcję wątroby, obniża ciśnienie krwi, działanie antyspazmatyczne – rozluźnia napięcie i kurcze organów wewnętrznych i moczowodów.
Wskazania: kamienie nerkowe i kamienie woreczka żółciowego, kolki nerkowe i żółciowe, zaburzenia funkcji nerek i wątroby, biegunki, wzdęcia, zapalenia wątroby, zapobiega kurczom i bólom brzucha.
Dawka i sposób podania: napar: 1-2 małe łyżki suszu na 1 litr wrzącej wody, przygotowany napar ( 5-10 min. ) należy pić w ciągu dnia – zaleca się dłuższe stosowanie- przynajmniej jeden miesiąc lub w razie ataku kolki.
Przeciwwskazania: uczulenia na substancje aktywne
Stosowanie i specjalne informacje: Można stosować przy objawach bólowych np. kolki brzusznej, do zapobiegania kurczom oraz jako prewencja odkładania się kamieni nerkowych oraz kamieni woreczka żółciowego
Opakowanie: 50g suszonej, zmielonej rośliny


R I Ň O S A N
- wyważona kompozycja ziół, przygotowana według zaleceń salezjanina czeskiego pochodzenia, Jaroslava Soukupa, SDB. Optymalnie wybrane zioła wzajemnie, w sposób synergiczny wzmacniają korzystne działanie mieszanki na nerki i układ moczowo płciowy.

Skład:

mieszanka suszonych ziół: Vilcacora = Uncaria tomentosaWilld. D.C. i Chanca Pietra = Phyllantus niruri L.
Działanie: przeciwzapalne, zabraniające powstawaniu kamieni nerkowych i kamieni woreczka żółciowego, detoksykacyjne, oczyszczające, antyspazmatyczne – przeciwskurczowe, wspiera trawienie i wydalanie.
Wskazania: kamienie nerkowe i kamienie woreczka żółciowego, schorzenia zapalne układu pokarmowego, zapalenia wątroby i nerek, działa prewencyjnie-chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych i kamieni woreczka żółciowego oraz chroni przed komplikacjami zapalnymi w trakcie ich powstawania.
Dawka i sposób podania: 2 duże łyżki na 1 litr wody, przygotowany napar należy pić w ciągu dnia w dawkach po 200 ml, tj. około 600ml dziennie. Zaleca się dłuższe stosowanie – co najmniej miesiąc.
Przeciwwskazania: transplantacja, chemoterapia
Stosowanie i specjalne informacje: mieszankę można stosować do wszystkich typów zapaleń nerek i wątroby zarówno do tych które powodują powstawanie kamieni i do tych bez powstawania kamieni oraz jako bardzo efektywny środek do detoksykacji nerek i wątroby.
Opakowanie: 50g mieszanki suszonych, zmielonych ziół

P A S U C H A C A

- specjalny gatunek rodzaju g e r a n i u m , występujący wyłącznie na płaskowyżu Andów w północno peruwiańskich prowincjach. Tworzy kiście kwiatów koloru różowo fioletowego.
Skład: suszona roślina Geranium delsianum Knuth.
Działanie: hipoglikemiczne – obniża za wysoki poziom glukozy w krwi, przeciwzapalne i antybakteryjne, zapobiegające infekcjom pleśniami, przeciwbiegunkowe, antyoksydacyjne
Wskazania: przy cukrzycy – w efektywny sposób obniża poziom glukozy w krwi, wpływa regeneracyjnie na trzustkę i efektywnie reguluje trawienie, przy opryszczkach i chorobach zapalnych skóry.
Dawka i sposób podania: 1-2 duże łyżki na 1 litr wody, przygotowany napar pić w ciągu dnia w dawkach 600 ml. Można stosować długookresowo.
Przeciwwskazania: uczulenie na substancje aktywne
Stosowanie i specjalne informacje: preparat jest optymalny do długookresowego stosowania zwłaszcza dla pacjentów z cukrzycą oraz dla pacjentów leczonych stosowaniem insuliny. Zalecane zwłaszcza jako suplement diety dla cukrzyków.
Opakowanie: 50g suszonej, zmielonej rośliny, 100 kapsułek żelatynowych po 350mg.
M U Ň A M U Ň A
- zielony, mocno pachnący krzew dorastający do wysokości nawet 1,5m. Występuje w Andach na wysokości około 3 500 m. n.p.m. Tłumaczenie nazwy łacińskiej „Miętoczyściec” pozwala przewidzieć jego znaczne działanie oczyszczające ciało ludzkie. Dzięki swemu silnemu zapachowi jest stosowany przez Indian nie tylko do celów leczniczych lecz również jako ochrona magazynowanych warzyw przed szkodnikami (odpowiednik stosowania piołunu na czeskich działkach)
Skład: Minthostachys setosa Epling.
Działanie: wykrztuśne – ułatwia usuwanie śluzu z dróg oddechowych, tłumi kaszel, rozszerza pęcherzyki płucne, antyseptyczne i przeciwzapalne, regulujące trawienie, spazmolityczne – przeciw skurczom mięśni gładkich przewodu pokarmowego. W KSD – zalecana do oczyszczania CUN z tzw. ognisk infekcyjnych.
Wskazania: infekcje i zapalenia dróg oddechowych oraz zatok, grypy, kaszel, chroniczne zapalenie oskrzeli, przy bólach brzucha i zaburzeniach trawienia, zaparcia, kolka i wzdęcia.
Dawka i sposób podania: 1-2 duże łyżki na 1 litr wody – pić w ciągu dnia w dawkach po 600ml, w stanach chorobowych stosować co najmniej jeszcze tydzień po ustąpieniu objawów.
Przeciwwskazania: ciąża, uczulenie na substancje aktywne
Stosowanie i specjalne ostrzeżenia: można stosować długookresowo w przypadku schorzeń chronicznych oskrzeli, prewencja powtarzających się zapaleń oraz wspomaganie oddychania i wykrztuszania. Optymalne do usunięcia wewnętrznych pleśni.
Opakowanie: 50 g suszonej, zmielonej rośliny
TAWARI AMARILLO i TAWARI NEGRO
- olbrzymie drzewo (nawet do 45m wysokości) z rodziny Bignoniowatych (Bignoniaceae), rosnące w deszczowych lasach tropikalnych Południowej Ameryki. Posiada charakterystyczne, przepiękne kwiaty w kształcie kielichu – trąbki. Oprócz leczniczego zastosowania łyka, jego twarde drewno jest często stosowane do budowy domów, produkcji parkietu itp. Pokrewne gatunki brazylijskie rodzaju tabebuia są znane pod nazwą L a p a c h o i P a u d A r c o .

Skład: kora wewnętrzna- łyko roślin Tabebuia serratifolia Vahl. Nich.(negro), Tabebuia chrysantha Jacq. Nich.(amarillo)Działanie: przeciwzapalne, antybakteryjne, zapobiegające infekcjom pleśniom, delikatnie przeczyszczające (pobudza ruchy perystaltyczne jelit), tonizujące dla skóry, przeciwnowotworowe
Wskazania: schorzenia nowotworowe (negro), schorzenia skórne-owrzodzenia, uczulenia, egzemy, przeziębienia, grypa i wszelkie schorzenia infekcyjne, schorzenia pleśniowe skóry i układu trawiennego, choroby wątroby (amarillo), wzdęcia (amarillo)
Dawka i sposób podania: 2 małe łyżki na 1 litr wody, chwilę pogotować ( 5 min.), pić w ciągu dnia w dawkach 3 x 200 ml tj. maks. 600ml.
Przeciwwskazania: uczulenie na substancje aktywne
Stosowanie i specjalne informacje: odpowiednie jako prewencja wszelkich schorzeń infekcyjnych i pleśniowych, przy nowotworach jako wsparcie układu immunologicznego oraz do usuwania pleśni z organizmu. Po dwóch miesiącach stosowania należy zrobić miesięczną przerwę w zażywaniu.
Opakowanie: 50g suszonego, zmielonego łyka

H E R C A M P U R I

- tłumaczenie nazwy łacińskiej Gentianella  alborosea to Goryczka białoróżowa, jednak roślinka naprawdę kwitnie jasno niebieskimi kwiatkami ułożonymi w kiściach. Występuje na wyżej położonych miejscach w Andach. Jest jedną z najwcześniej opisanych i zdokumentowanych roślin leczniczych Ameryki Południowej. Tłumaczenie nazwy Hercampuri=Jircam purec=ten, który kroczy, opisuje znachora, który z workiem pełnym ziół odwiedza chorych.
Skład: wysuszona, zmielona roślina Gentianella alborosea Gilg. Fabris
Działanie: działa ochronnie na wątrobę, chroni przed odkładaniem się tłuszczów na ścianach naczyń krwionośnych, pobudza trawienie, oczyszczające, obniża poziom cholesterolu we krwi, obniża ciśnienie krwi, antyinfekcyjne, redukuje nadwagę, stymulujące centralny układ nerwowy.
Wskazania: Obecnie w południowoamerykańskiej medycynie ziołowej jest stosowana do regulacji problemów wątrobowych, do obniżania poziomu cholesterolu, do obniżania nadwagi, do oczyszczania krwi oraz przeciw wszelkich infekcjom.

Szczególnie jest zalecana w kombinacji z innymi ziołami-wedlug wielebnego J. Soukupa, SDB- w celu ogólnego oczyszczania organizmu.
Dawka i sposób podania: 2 razy dziennie po 1 kapsułce
Przeciwskazania: Ze względu na dużą zawartość goryczek jest wykluczone podawanie pacjentom z wrzodami żołądkowymi i wrzodami dwunastnicy, a także przy zapaleniu ropnym woreczka żółciowego i niedrożności przewodu żółciowego.

Opakowanie: 100 kapsułek – waga kapsułki 350mg

H I G A V I L S – infusión hepatica

( herbatka watrobowa )

- wyważona kompozycja ziół, przygotowana według zaleceń salezjanina czeskiego pochodzenia wielebnego Jaroslava Soukupa, SDB. Odpowiednio dobrane zioła wzajemnie, w sposób synergiczny wzmacniają korzystne działanie na wątrobę, woreczek żółciowy oraz układ trawienny.
Skład: mieszanka suszonych ziół Gentionella alboroseaGilg. Fabris i Taraxacum officinale Weber
Działanie: stymulacja wydzielania żółci i soków trawiennych, obniża poziom cholesterolu, chroni wątrobę, oczyszcza organizm, wspiera trawienie
Wskazania: ogólne oczyszczenie krwi i watroby, stymulacja funkcji wątroby, w razie problemów żołądkowych (bóle, zaburzenia w wydzielaniu soków żołądkowych), przy wrzodach żołądkowych i wrzodach dwunastnicy, przy zaburzeniach w y d z i e l a n i a ż ó ł c i , środek wspierający do redukcji nadwagi.
Dawka i sposób podania: 1 duża łyżka na 1 litr wody, można ośłodzić miodem lub sokiem, pić 2 razy dzienniew dawkach po 300ml, najlepiej p o j e d z e n i u .
Przeciwskazania: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, niedrożność kanalika żółciowego oraz ropne zapalenie woreczka żółciowego
Stosowanie i specjalne informacje: ze względu na wysoką zawartość goryczek zalecane zwłaszcza jako efektywny środek wspierający zdrowe trawienie, zwłaszcza przy zaburzeniach funkcji żołądka, wątroby i woreczka żółciowego
Opakowanie: 50g zmielonej mieszanki ziółowej


M U Ň A - W I R A - infusión bronchial
- wyważona kompozycja ziół, przygotowana według zaleceń salezjanina czeskiego pochodzenia wielebnego Jaroslava Soukupa, SDB. Odpowiednio dobrane zioła wzajemnie, w sposób synergiczny wzmacniają korzystny wpływ mieszanki zwłaszcza na górne drogi oddechowe.
Skład: mieszanka ziołowa Gnaphallium graveolens Mold. ssp. viravira i Mintostachys setosa Epling
Działanie: przeciwzapalne, tłumi kaszel, antyhistaminowe, przeciwinfekcyjne, rozszerza pęcherzyki płucne, obniża obrzęki dróg oddechowych, przeciwgorączkowe
Wskazania i stosowanie: przy wszelkich zapaleniach i infekcjach dróg oddechowych, astmie, stanach uczuleniowych, chronicznym zapaleniu oskrzeli, bólach brzucha i zaburzeniach trawienia, zaparciach, kolkach i wzdęciach.
Dawka i sposób podania: 1-2 duże łyżki na 1 litr wody, przygotowany napar pić w ciągu dnia
Przeciwwskazania: ciąża, uczulenie na substancje aktywne
Specjalne informacje: mieszanka jest przeznaczona szczególnie do oczyszczenia układu oddechowego, w przewlekłych, ostrych i gorączkowych schorzeniach dróg oddechowych. Można stosować prewencyjnie.
Opakowanie: 50g suszonej, zmielonej mieszanki ziołowej

C A N C H A L A G U A

- delikatna, rosnąca jako chwast roślinka z niepozornymi żółtozielonymi kwiatkami. Występuje w trudno dostępnych miejscach na pograniczu peruwiańsko-chilijskim, na wysokości około 3 000m n.p.m.
Skład: suszona roślina Schkuhria pinnata

Działanie: oczyszczające organizm, ochrona wątroby, chroni przed odkładaniem się tłuszczów na ścianach naczyń krwionośnych, antyseptyczne, regulujące cykl menstruacyjnyWskazania i stosowanie: przy problemach wątrobowych i problemach z woreczkiem żółciowym, do regulacji cyklu menstruacyjnego, do ogólnego oczyszczania organizmu, do usuwania przebarwień skórnych, działa tonizująco (wzmacnia) na jajniki i macicę.
Dawka i sposób podania: 1-2 duże łyżki na 1 litr wody, przygotowany napar 2 razy dziennie w dawkach po 300ml, po trzech tygodniach należy przerwać używanie na okres co najmniej 6 tygodni.
Przeciwwskazania: są dotychczas nieznane
Specjalne informacje: roślina jest odpowiednia zwłaszcza dla kobiet dzięki swej zdolności regulować w sposób naturalny cykl menstruacyjny. Odpowiednie do krótkookresowego stosowania.
Opakowanie: 50g suszonej, zmielonej rośliny


U Ň A D E G A T O - znana również jako Vilcacora

albo Uncaria tomentosa.
- liana rosnąca w Amazonii osiągająca wysokość nawet 20 metrów. Obok liści wyrastają typowo zakrzywione pazurki, którymi roślina przyczepia się do okolicznych drzew w trakcie swej wędrówki za światłem słonecznym. Według charakterystycznych pazurków została nazwana „Uňa de Gato“ czyli koci pazur ( Cats claw ang.). Inną popularną wśród krajowców nazwą jest Vilcacora, używana też w Polsce.
Skład (herbata): suszona, zmielona kora wewnętrzna liany Uncaria tomentosa Willd. D.C.
Skład (tabletki): etanolowowodny, odwodniony ekstrakt z U.tomentosy, skrobia kukurydziana, laktoza, guma arabska, kwas stearynowy, stearynian magnezu
Działanie: immunostymulacyjne, przeciwzapalne, oczyszczające , przeciwnowotworowe, hipotenzywne – obniżające ciśnienie krwi, antyoksydacyjne, antyagregacyjne (przeciwkrzepliwe – zabrania tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych)
Wskazania: wszelkie rodzaje zapaleń – artroza i artretyzm, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, schorzenia jelit, choroba Crohna, obniżenie odporności organizmu oraz związane z tym stany przewlekłe, choroby nowotworowe, podwyższone ciśnienie krwi, do oczyszczenia ścian naczyń krwionośnych.

Działanie przeciwpierwotniacze ( malaria ) stwierdzono stosując wyciąg u klientki Gabinetu Integrum w Warszawie. Stąd sugestia, by to zioło zabierać w podróż do ciepłych krajów.

Znane w Polsce hasło: „ Vilcacora leczy raka ” ma uzasadnienie, gdy preparat jest dobrze dobrany, tzn. czy pasuje pacjentowi.
Dawka i sposób podania (herbata): a) 1 – 2 duże łyżki od zupy, na 1 litr wody,( *) gotować na delikatnym ogniu przez 25-30 minut, ostudzić , b) 20 – 30 g na 1litr wody, ten sam sposób przygotowania)( ** ).
Dawka i sposób podania (tabletki): a) 1 – 2 tabletki dziennie *), b) 1 – 3 tabletki 3 razy dziennie**)
Przeciwwskazania: ciąża, używanie lekarstw hormonalnych, przeszczep tkanek lub organów dawcy, choroby autoimmunologiczne, przeprowadzone szczepienie, radio lub chemoterapia***)
Opakowanie: 100g suszonego, zmielonego łyka do przygotowywania naparów, 100 tabletek po 600mg

Komentarz: *) dawka zatwierdzona przez SZU i Ministerstwo Zdrowia Czeskiej Republiki

**) dawka terapeutyczna według źródeł medycyny ludowej

***) W razie stosowania w trakcie leczenia radio lub chemoterapeutycznego niezbędna jest konsultacja z lekarzem opiekującym się chorym.


MARCO znana również pod nazwą ALTAMISA
- delikatna roślina, rosnąca jako chwast, posiadająca kwiaty w gęstych kłosach, rosnąca w północnej cześci Ameryki Południowej nad wybrzeżem Oceanu Spokojnego, w okolicy równika na wysokości 1 500m n.p.m.
Skład: suszona roślina Ambrosia peruviana Willd
Działanie: przeciw bólom towarzyszącym zapaleniom nerwów, neurotoniczne, przeciwreumatyczne, przeciwzapalne, przeciwpleśniowe, przeciwpasożytnicze
Wskazania i stosowanie: przy nerwicach, przy tonifikacji systemu nerwowego, przy migrenach, bólach głowy, nieregularnym cyklu menstruacyjnym, reumatyzmie, do usuwania pasożytów
Dawka i sposób podania: 1duża łyżka na 1 litr wody, przygotowany napar pić w ciągu dnia w dawkach po 600ml
Przeciwwskazania: uczulenie na substancje aktywne (polyiny)
Opakowanie: 50g suszonej, zmielonej mieszanki ziołowej


C U T I C U T I
- delikatna paproć – Zanokcica, dziko rosnąca na wschodnich zboczach And, w paśmie tropikalnym (Kolumbia, Wenezuela, Ekwador, Peru). Roślina pokrewna gatunku Dryopteris filix –mas (Narecznica samcza)

Skład: suszona roślina Asplenium lunulatum Sw.

Działanie: wykrztuśne, hypoglikemiczne (regulujące poziom glukozy we krwi), oczyszczające wątrobę

Wskazania i stosowanie: przy problemach wątrobowych, źle działającym metabolizmie cukru, przy kłopotach z odkrztuszaniem,
Dawka i sposób podania: 1 duża łyżka na 1 litr wody, przygotowany napar pić w ciągu dnia w dawkach po 600ml.
Przeciwwskazania: nie są opisane
Opakowanie: 50g suszonej, zmielonej rośliny


A C H I O T E inaczej nazywana A N A T O
- drzewo dorastające do wysokości nawet 10 metrów. Dojrzewające owoce wytwarzają kłujące łuski w kolorze ciemnopomarańczowym, przypominające kształtem owoc kasztana w skórce. Poza zastosowaniem do celów leczniczych jest również stosowane do barwienia produktów spożywczych dzięki zawartości barwników – bixin- żółty barwnik i orellin – czerwony barwnik.
Skład: suszona roślina Bixa orellana L.
Działanie: przeciwzapalne, kardiotoniczne, antyoksydacyjne, wykrztuśne, pobudzające trawienie, hypotoniczne, ochronne wątroby, obniża poziom cholesterolu we krwi
Wskazania i stosowanie: w celu wsparcia oraz regulacji prawidłowego działania serca i regulacji ciśnienia krwi, przy problemach z prostatą, infekcjach skórnych, problemach żołądkowych i wątrobowych
Dawka i sposób podania: 1 duża łyżka na 1 litr wody, przygotowany napar pić w dawkach po 600ml w ciągu dnia.
Przeciwwskazania: z powodu nie do końca zbadanemu wpływowi na metabolizm cukrów nie jest zalecane dla cukrzyków
Opakowanie: 50g suszonych, zmielonych liści rośliny

C A I H U A

- roślina jednoroczna z rodziny dyniowatych. Ze świeżych liści jest przygotowywana syta, smaczna sałatka; owoc przypominający trochę kształtem i smakiem cukinię jest zjadany zarówno w stanie surowym jak i po obróbce cieplnej.
Skład: suszony, zmielony owoc Cyclantera pedata (L.) Schard.
Działanie: obniżające ciśnienie krwi, obniżające poziom cholesterolu we krwi, antyoksydacyjne, przeciwzapalne
Wskazania i stosowanie: przy podniesionym poziomie c h o l e s t e r o l u we krwi, do regulacji poziomu glukozy we krwi, ( cukrzyca, otyłość ), do oczyszczania ścian naczyń krwionośnych, przy schorzeniach układu krążenia, wzmocnienie mięśnia sercowego, działanie przeciwzapalne jest wykorzystywane przy anginach, zapaleniach ucha środkowego i stanach zapalnych migdałów.
Dawka i sposób podania: 1 duża łyżka na 1 litr wody, przygotowany napar pić w ciągu dnia w dawkach po 600ml, lub zażywać 2 razy dziennie po 1 kapsułce.
Przeciwwskazania: nie zostały opisane
Opakowanie: 50 g suszonego, zmielonego owocu, 100 kapsułek żelatynowych po 350mg zmielonego owocu.
J E R G Ó N S A C H A
- roślina występująca w niżej położonych rejonach puszczy tropikalnej Amazonii. Poza innymi funkcjami spełnia również funkcję ozdobną; pomarańczowego koloru owoce są jadalne. Krajowcy wierzą w ich działanie magiczne odpędzające węże jadowite – kora drzewa przypomina łuskowatą skórę węża. Od tego wywodzi się nazwa rośliny (Jergón = silnie jadowity wąż z rodziny Bothorops)
Skład: suszona, zmielona bulwa Dracontium loretense Engler.
Działanie: antidotum (odtrutka), antyastmatyczne, przeciwwirusowe, immunostymulacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, tonizujące

Wskazania i stosowanie: leczenie wspierające układ odpornościowy, przy chorobach nowotworowych, wirusach (herpes zoster, a także HIV ). Zwykle stosowana w kombinacji z innymi ziołami ( Uňa de Gato, Sangre de Drago etc.. )Dawka i sposób podania: 2 razy dziennie po 1 kapsułce
Przeciwwskazania: z powodu nie do końca zbadanej zawartości kryształków szczawianu wapnia nie jest zalecana dla osób z zaburzeniami metabolizmu szczawianów.
Opakowanie: 100 kapsułek po 350mg suszonej, zmielonej bulwy

C H U G C H U G H U A S A

- ogromne, dorastające do wysokości nawet 30 metrów drzewo z rodziny trzmielinowatych. Posiada ciemno zielone, skórzaste liści, kwitnie delikatnymi białymi kwiatkami.
Skład: suszone, zmielone łyko Maytenus macrocarpa ( R&P ) Briq.

Działanie: podnosi poziom adrenaliny we krwi, analgetyk, zapobiega artretyzmowi, biegunkom, zapaleniom, reumatyzmowi, nowotworom, stymuluje odporność organizmu, rozluźnia mięśnie, poprawia apetyt.Wskazania i stosowanie: przeciw problemom o podłożu reumatycznym, artretycznym (działanie przeciwbólowe), wzmacnia odporność organizmu, tonizuje przy schorzeniach o podłożu nerwowym typu RS, chorobie Parkinsona.

Dawka i sposób podania: 1 duża łyżka na 1 litr wody, przygotowany wywar pić w ciągu dnia w dawkach po 600ml
Przeciwwskazania: reakcje uczuleniowe na substancje zawarte w preparacie
Opakowanie: 50g suszonego, zmielonego łyka
U B O S
- rozłożyste drzewo dorastające do wysokości nawet 40 metrów, o średnicy pnia nawet 2,5 metra. Bardzo smaczne owoce są często stosowane w kuchni regionalnej dzięki swej zawartości witamin A, C. Do celów leczniczych jest stosowana kora wewnętrzna – łyko drzewa, które na powietrzu zmienia swój kolor z jasnoróżowego na ciemnoczerwony.
Skład: suszone, zmielone łyko Spondias mombin L.
Działanie: antybakteryjne, spasmolityczne, antyastmatyczne, zapobiegające infekcjom
Wskazania i stosowanie: do wzmocnienia odporności organizmu, przy chorobie astmatycznej, infekcjach (zapaleniach) skórnych, przy schorzeniach skórnych (psoriaza, leischmaniaza), jako środek przeciwbólowy. W kombinacji z innymi ziołami jest stosowane w medycynie ludowej do regulowania chorób nowotworowych.
Dawka i sposób podania: 1 mała łyżka na 1 litr wody, przygotowany napar pić w ciągu dnia w dawkach po 600ml
Przeciwwskazania: Efekt aborcyjny opisany Cáceres et al. 1990 – ten opis wyklucza stosowanie przez kobiety w ciąży
Opakowanie: 50g suszonego, zmielonego łyka
M A C A

- drobna roślinka rosnąca w kępkach. Występuje na wysokościach ponad 3 500m n.p.m. w paśmie wiecznego śniegu. Posiada bulwę, która trochę przypomina rzodkiewkę. Dzięki swym właściwościom odżywczym i afrodyzjakalnym często jest nazywana peruwiańskim żeńszeniem lub również viagrą peruwiańską.
Skład: suszona, zmielona bulwa Lepidium meyenii Walp..
Działanie: odzywcze - wspomaga powrót do sił po chemio- i radioterapii, immunostymulacyjne, zapobiegające zmęczeniu, tonizujące, afrodyzjakalne = wspomaga libido u mężczyzn i kobiet. Używana też do wzmożenia masy mięsniowej u sportowców. Nie jest dopingiem.
Wskazania i stosowanie: poprawia stan psychiczny, obniża stany lękowe, obniża reakcje stresowe, poprawia odporność na stres, podnosi poziom androgenu (męski hormon płciowy), pobudza pragnienie seksualne (libido), poprawia erekcję oraz zwiększa ilość oraz ruchliwość plemników.
Dawka i sposób podania: 2 razy dziennie po 1 kapsułce
Przeciwwskazania: nie zostały opisane

Opakowanie: 100 kapsułek po 350mg suszonej, zmielonej bulwy

M A N A Y U P A


- delikatna roślinka dorastająca do wysokości 50cm, kwiaty jasno różowofioletowe, owoce – zielone, fasolowate strączki. Występuje w klimacie tropikalnym w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej w paśmie na wysokości 1000 – 2500 m n.p.m.
Skład: Desmodium ascendens ( Sw. ) D.C.
Działanie: antyanafilaktyczne, antyastmatyczne, antyhistaminowe, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, rozszerzające oskrzela, oczyszczające organizm, zwiększa wydalanie moczu przez nerki , przy zaparciach - przeczyszczające.
Wskazania i stosowanie: do oczyszczania krwi, przy bronchitach, chorobie astmatycznej, bólach pleców, artretyźmie i chorobie reumatycznej z towarzyszącymi reakcjami uczuleniowym.
Dawka i sposób podania: 2 razy dziennie 1 kapsułka
Przeciwwskazania: może prowadzić do obniżania ciśnienia krwi
Opakowanie: 100 kapsułek po 350mg suszonej, zmielonej rosliny

P R O L I S A N G - krem

Skład: czysta 100% żywica rośliny Croton lechleri + ekstrakt propolisu w dipropylenglikolu
Działanie: antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwpleśniowe, przeciwwirusowe, poprawia krzepliwość krwi, ma działanie gojące rany i przeciwzapalne
Wskazania i stosowanie: rany i skaleczenia powierzchowne oraz owrzodzenia, krwawiące rany, hemoroidy, schorzenia skórne, pleśni itp.
Dawka i sposób podania: krem należy wcierać wprost do rany oraz rozcierać w jej okolicach (1-2 cm). Nie zawiera wosku ani parafiny, więc nie grozi wystąpieniem embolii ( zatoru w naczyniach ).
Stosowanie i specjalne informacje: Croton lechleri zawiera standaryzowaną ilość taspiny = min. 2,2% - atest wydawany przez laboratorium La Molina , Lima, Peru
Przechowywać w lodówce!!
Opakowanie: 30g kremu
F L O R D E A R E N A

- delikatna roślinka rosnąca w piaszczystych rejonach Peru. Dzięki swemu szarozielonemu zabarwieniu i miejscu występowania dostała nazwę Flor de Arena, co w tłumaczeniu znaczy kwiat piasku.
Skład: Tiquillia paronychoides A.T. Rich.
Działanie: antybakteryjne, przeciwkoagulacyjne, antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, detoksykacyjne, zwiększa wydalanie moczy przez nerki, ochronne watroby, wazoprotekcyjne-chroniące strukturę naczyń krwionośnych, przeciwzapalne
Wskazania i stosowanie: w kombinacji z innymi ziołami stosowane głównie w celu oczyszczenia organizmu, do poprawienia matabolizmu puryn i degradacji k w a s u m o c z o w e g o ( urikamii, dny moczanowej )
Dawka i sposób podania: 2 razy dziennie po jednej kapsułce
Przeciwwskazania: nie zostały opisane
Opakowanie: 100 kapsułek po 350mg suszonej, zmielonej rośliny

G U A N A B A N A znana również pod nazwą G R A V I O L A
- stałozielone drzewo tropikalne z rodziny Flaszowcowatych (Annonaceae) rosnące w dżungli tropikalnej nawet na wysokości 1 800 m n.p.m. Owoc poza zastosowaniem leczniczym jest chętnie stosowany do celów spożywczych.
Skład: Annona muricata L
Działanie: antydepresyjne, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwpasożytnicze, przeciwwirusowe, obniżające ciśnienie krwi, ( kardiodepresyjny ) , przeciwnowotworowe, uspokajające, rozszerzające naczynia krwionośne i poprawiające ukrwienie organów wewnętrznych
Wskazania i stosowanie: choroby nowotworowe, schorzenia pasożytnicze
Dawka i sposób podania: jeżeli nie zalecono inaczej zwykle zażywamy 2 razy dziennie po 2 kapsułki
Przeciwwskazania: wzmacnia działanie środków przeciw wysokiemu ciśnieniu krwi, działanie aborcyjne (nie stosować w ciąży), efekt emetyczny, działanie wymiotne (emetykum), nie zaleca się równoczesne stosowanie z inhibitorami MAO
Ostrzeżenia: Działanie przeciwmikrobowe może przy dłuższym stosowaniu zaburzyć symbiozę mikroflory bakteryjnej z organizmem ludzkim, zaleca się spożywanie jogurtów naturalnych lub innych preparatów probiotycznych.( Probiomix – Integrum ).
Opakowanie: 100 kapsułek po 350mg suszonej, zmielonej rośliny
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna