Państwo Republika WłoskaPobieranie 46.02 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar46.02 Kb.
Włochy - Abruzja

> Profil Regionu Abruzja


> Współpraca z województwem lubuskim
> Galeria

> Strony internetowe


> Kontakty

Państwo

Republika Włoska


Flaga Państwa
Nazwa


Abruzzo


Data podpisania porozumienia o współpracy


2 lipca 2003


Stolica


L'Aquila


Powierzchnia


10 794 km2


Ludność


1 289 800


Język urzędowy


WłoskiPOŁOŻENIE

Abruzja region administracyjny w centralnych Włoszech nad Morze Adriatyckim. Ważniejsze miasta: Pescara (główny port), Chieti, Teramo. Większą część powierzchni obejmują Apeniny Środkowe (Corno Grande 2912 m n.p.m. oraz Monte Amaro 2795 m n.p.m.). Głównymi rzekami są Vomano, Pescara, Sangro i Trigno. W Apeninach znajduje się jezioro Fucino. Nad morzem występują liczne kąpieliska, a w górach ośrodki sportów zimowych. W skład Abruzji wchodzą 4 prowincje: prowincja L'Aquila, prowincja Chieti, prowincja Pescara, prowincja Teramo.

Abruzja to region rolniczo-przemysłowy. Uprawia się tutaj zboża, ziemniaki, buraki cukrowe, winorośl, drzewa owocowe, oliwki oraz warzywa. Hoduje się bydło i owce. Występuje rybołówstwo morskie. Wydobywa się gaz ziemny i boksyty.

Latem region oferuje turystom kąpieliska nad morzem oraz wypoczynek nad rzekami Vomano, Pescara, Sangro i Trigno oraz jeziorem Fucino. Zimą turystami zapełniają się ośrodki sportów zimowych w górach Apeniny Środkowe ze szczytami Corno Grande 2912 m n.p.m. oraz Monte Amaro 2795 m n.p.m.

Abruzja to przepiękny region położony w środkowych Włoszech, który najbardziej charakteryzują trzy rzeczy: natura, krajobraz oraz historia.Natura: w Abruzji znajdują się trzy Parki Narodowe, jeden Park Regionu Abruzji oraz trzydzieści Rezerwatów Przyrody w połączeniu stanowią one jedną trzecią obszaru tego regionu co sprawia,
że Abruzja jest najbardziej zielonym regionem w Europie! 75% okazów flory i fauny całego kontynentu znajduje się właśnie w Abruzji!

Dużą atrakcją rejonu są walory krajobrazowe i przyrodnicze z bogactwem roślinności, zwierząt i ptactwa. Największą atrakcją rejonu są trzy parki narodowe.

Park Narodowy Gran Sasso e Monti della Laga leży w centrum masywu Apeninów. Sercem rejonu jest Gran Saso. Najwyższy szczyt to Corno Grande- 2 914 m.n.p.m. Teren słynie z turystyki pieszej latem
i narciarstwa zimą. Na terenie parku leży stolica rejonu L Aguila. Będąc w rejonie warto odwiedzić Bazzano. Znajduje się tam grota męczennika w XIV w. kościele San Giusto i mury obronne Assergi
i Campo Imperatore. Do miejsc tych prowadzi specjalna kolejka, ale można też dojechać okoliczną drogą, niezwykle malowniczą i krętą wśród okolicznych lasów.

Park Narodowy Maiella zajmuje obszar 80 000 ha. W gminach Lama dei Peligni i Civitella Messer Raimondo. Żyją w nim kozice, wilki italijskie, niedźwiedzie brunatne i liczne ptaki np. kawki, orły, sokoły.


Na terenie parku znajduje się muzeum archeologiczne i ogród botaniczny.

Abruzyjski Park Narodowy jest najwyżej położonym terenem w Apeninach. Można do niego dojechać przez Pescinę przy autostradzie A25. Powierzchnia parku wynosi 40 000 ha. Jest on niezwykle malowniczy. W rezerwacie objęto ochroną buki, klony, srebrzyste brzozy. Żyją w nim brunatne niedźwiedzie, wilki, giemzy, lisy, wiewiórki, złote orły, mysikróliki, kruki. Turyści chętnie wędrują do parku przez Passo del Diavolo ( Diabelska Przełęcz ). Leży ona na wysokości 1400 m. nad Doliną Fucino.


W odległości 9 km. na południe leży Pascasseroli, a w nim centrum turystyczne. Można tam rozłożyć namiot lub kemping. Zimą jest to punkt narciarstwa. Turyści chętnie zwiedzają okoliczne muzeum, ogród botaniczny, ZOO. Jadąc na wschód dotrzemy do jeziora Scanno nad którym położone jest Violleta Barrea z pięknymi willami, a także popularne Scanno z bogato zachowaną tradycją ludową.

Krajobraz: w większości nie naruszony przez człowieka przedstawia nam esencję krajobrazu Włoch charakteryzującego się pięknem Morza śródziemnego oraz wysokimi szczytami Alp.

130km wybrzeża Abruzji w rzeczy samej jest zdominowane przez dwa szczyty Apenin (Gran Sasso


i Majella), połączone potężnym i skomplikowanym pasmem gór: Abruzję można nazwać Włoskim Tybetem.

Historia: ukryta w tysiącu zamkach, które spoglądają w dół na średniowieczne klasztory ukryte pomiędzy zielonymi wzgórzami zamieszkałymi przez pasterzy i ich stada. Malownicze wioski i miasteczka tulące się do kościoła, wieży lub zamku.

Historia Abruzji to historia przepięknego pejzażu, kościołów, starożytnych tradycji oraz historia prostych, gościnnych i rezolutnych ludzi.Kuchnia Abruzji to przede wszystkim kuchnia rybaka lub pasterza.

Okolice nadmorskie takie jak San Vito Chietino, Pescara czy Vasto obfitują w różnorodne ryby oraz owoce morza. Natomiast regiony górskie zaskoczą nas przepyszną baraniną, słynnym serem owczym pecorino, ręcznie robionym makaronem (pasta), potrawami z prawdziwków i trufli.

Abruzja słynie z pikantnych potraw. W kuchni króluje ostra papryka zwana diabelską. Dania często składają się z makaronu swojej roboty, warzyw i mięs typu baranina, jagnięcina, wieprzowina. Mieszkańcy Abruzji produkują wiele gatunków kiełbas. Najbardziej popularnymi daniami regionu są kotlety baranie, jagnięcina z warzywami, gulasz z kozy. Popularnym napojem alkoholowym regionu jest nalewka ziołowa- centerba. W Abruzji uprawia się szafran. Otrzymuje się go z ogromnych ilości krokusów. Ta przyprawa jest uznawana za najdroższą przyprawę. Dodaje ona potrawom niezwykłego smaku.

Abruzja szczyci się również przeogromnym wyborem doskonałej jakości win. Winorośle z certyfikatem DOC to Controguerra, Montepulciano d'Abruzzo oraz Trebbiano d'Abruzzo.

Nie można zapomnieć o wspaniałej oliwie (oleju z oliwek) z Abruzji, która jest tak dobrej jakości, że wielu Włochów je ją z samym chlebem.

WSPÓŁPRACA Z WOJEWÓDZTWEM LUBUSKIM

Kontakty województwa lubuskiego z regionem Abruzji sięgają początku lat dziewięćdziesiątych.
2 lipca 2003 roku podpisano Porozumienie o współpracy pomiędzy Województwem Lubuskim a Abruzją.

Młodzież z miasta L’Aquila znajdującym się w partnerskim regionie Abruzzo we Włoszech przebywała od 27 lipca do 9 sierpnia br. na dwutygodniowym obozie letnim w Województwie Lubuskim, nad jeziorem Sławskim. Udział w obozie wzięła w szczególności młodzież dotknięta skutkami trzęsienia ziemi, które nawiedziło tereny Abruzji w kwietniu 2009 roku.

Urząd Marszałkowski w dniach 14- 15 maja 2010 roku przyjął delegację radnych z Regionu Abruzji (Włochy).Wizyta odbyła się w związku z organizacją w Muzeum Ziemi Lubuskiej „Włoskiej Nocy”, gdzie można było zobaczyć wystawę prac zielonogórskiej artystki inspirowanych kulturą włoską oraz wystawę fotografii przedstawiających miasto l’Aquila po trzęsieniu ziemi w 2009 roku. W ramach „Włoskiej Nocy” odbyły się: wykład o włoskim winiarstwie i regionach winiarskich, warsztaty dla dzieci, prezentacja i degustacja włoskiej kuchni, pokaz mody włoskiej, konkursy z wiedzy historii i kultury Włoch.

5-8 września 2011 r. województwo lubuskie odwiedzili przedstawiciele włoskiego regionu partnerskiego z Abruzji. Włoska delegacja spotkała się z Marszałkiem Województwa Lubuskiego Elżbietą Polak, z którą rozmawiali o rozwoju regionu, znaczeniu parków krajobrazowych oraz współpracy


w dziedzinie turystyki i ochrony środowiska. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Zarządu Województwa oraz przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. i Parku Narodowego „Ujście Warty”, a także przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Województwo Lubuskie wspólnie z Regionem Abruzji, Krajem Pereszowskim (Słowacja) oraz Dubrownik-Neretva (Chorwacja) – regiony partnerskie Abruzji, przygotowało projekt pt. „YBB –Youth and Brussels based” w ramach programu wspólnotowego 2007-2013 „Młodzież w działaniu”, działanie 4.6: Partnerstwa. Projekt został zaakceptowany i realizowany będzie w latach 2014-2016. Biura Regionalne w Brukseli – 4 partnerów projektu przyjmą na okres 13 tygodni „stażystów”- wolontariuszy europejskiego wolontariatu EVS oraz zrealizują 4 edycje wymiany młodzieży. Celem działań jest umożliwienie poznania funkcjonowania Unii Europejskiej „od środka”, zwiększanie świadomości na temat polityk, inicjatyw i działań podejmowanych na szczeblu UE, które mają wpływ na codzienne życie obywateli oraz funkcjonowanie europejskich regionów, a także zapoznanie uczestników projektu z korzyściami integracji europejskiej. Uczestnicy będą zwiększać swoje kwalifikacje oraz umiejętności – w tym językowe. Wartością dodaną projektu będzie również wzajemne poznanie (szczególnie w przypadku wymiany młodzieży), w tym kulturowe młodych ludzi z 4 różnych regionów europejskich.

Współpraca pomiędzy regionami koncentruje się na wymianie doświadczeń w zakresie polityki regionalnej, współdziałania w ramach przedstawicielstw obu regionów w Brukseli, promocji oraz udziału w imprezach targowych.

GALERIA
Krajobraz Abruzyjski

Góra CORNO GRANDEPark Krajobrazowy ABRUZZOJezioro BOMBA

PESCARAPESCARA

PIAZZA DEL DUOMO - L’AQUILA

CHIETI

JEŹDZIECTWO - L’AQUILA
STRONY INTERNETOWE  • - Strona internetowa Regionu Abruzzo - www.regione.abruzzo.it

  • - strona internetowa miasta L’Aquila - www.laquila.com

  • - Ambasada RP w Rzymie - www.rzym.polemb.net

  • - Portal informacyjny o Regionie Abruzzo - www.inside-abruzzo.com

KONTAKTY

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
Departament Rozwoju Regionalnego i Współpracy Zagranicznej
Wydział Współpracy Międzynarodowej

Opiekun: Małgorzata Rycielska

tel. +48 68 / 45 65 327


e-mail: m.rycielska@lubuskie.pl

pozostałe dane kontaktowe:

tel. +48 68 / 45 65 289, 393

fax +48 68 / 327 14 29

email: sekretariat.dr@lubuskie.pl
Biuro Informacyjne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Avenue Palmerston 3

B-1000 Brussels, Belgia

tel./fax: +32 2 234 68 56

kom.: +32 485 750 004

e-mail: bruksela@lubuskie.plAmbasada RP we Włoszech
Via Pietro Paolo Rubens 20
I-00197 Roma, Italia
tel.: +39 06 36204200
fax: +39 06 3217895
http://www.rzym.msz.gov.pl/pl/
Email: ambaroma@msz.gov.pl

Pozostałe placówki RP we Włoszech
http://www.rzym.msz.gov.pl

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej

Via dei Delfini 16 Int. 3

00-186 Citta del Vaticano

tel.: +39 06 6990958

tel. dyżurny: +39 06 69941968

Faks: +39 06 6990978

http://www.stolicaapostolska.msz.gov.pl/pl/
Ambasada Republiki Włoskiej w Warszawie
pl. Dąbrowskiego 6,

00-055 Warszawa


tel. +48 22 826 34 71
fax +48 22 827 85 07

http://www.ambvarsavia.esteri.it

ambasciata.varsavia@esteri.it
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna