Pelican pelicanPobieranie 7.34 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar7.34 Kb.
PELICAN
Pelican - czteroosobowy amerykański zespół, wykonujący instrumentalną muzykę będącą kombinacją doom metalu i post-rocka, stąd często opisywaną i określaną mianem post-metalowej.
Grupa została założona w 2001 r. w Chicago, obecnie stacjonuje w Los Angeles. Założycielami Pelicana byli trzej członkowie grindcore`owej formacji Tusk: gitarzyści Laurent Lebec i Trevor de Brauw oraz bębniarz Larry Herweg. Od początku działalności wykonywana przez zespół muzyka to oryginalne połączenie elementów instrumentalnego rocka / metalu z pewnymi tendencjami awangardowymi. Muzyczny prąd, nazywany postmetalem, zdefiniowany przez działalność takich grup jak Neurosis, Godflesh czy Isis daje dość trafne wyobrażenie o muzyce zespołu Pelican. Długie, rozbudowane, przytłaczające ciężarem i nierzadko przekraczające 10-11 minut utwory pozbawione są tradycyjnego podziału na zwrotkę i refren. Zamiast tego grupa koncentruje się na gitarowych melodiach i riffach, nierzadko kontrastując spokojne i leniwe momenty gwałtownymi, energetycznymi ścianami dźwięku. Pelican unika również stosowanej w tradycyjnych utworach rockowych konstrukcji opartej na dwóch - trzech łatwo kojarzonych i wpadających w ucho motywach, oferując w zamian ogromne spektrum pomysłów i rozwiązań muzycznych. Ostatni, tegoroczny album grupy „City Of Echoes” oprócz dobrze już znanych dźwięków lokujących Pelicana obok takich grup jak Boris, czy Earth, przynosi też sporą dawkę muzyki mogącej się kojarzyć ze dobrą starą, chicagowską szkoła noise rocka spod znaku Shellac, Slint, czy June Of 44. Jedno jest pewne, nazywanie ich obecnie zespołem „metalowym” byłoby dla nich krzywdzące.

Choć łatwo jest z pozoru postawić Pelicana w jednym rzędzie z tzw. “pogrobowcami Neurosis”, którym przewodzi grupa Isis, to jednak diagnoza taka będzie powierzchowna. Pelican jest niekwestionowanym objawieniem amerykańskiej muzyki gitarowej ostatnich lat. Od rzeszy podobnych mu zespołów odróżnia go inwencja i treść wypełniająca długie instrumentalne kompozycje. Pelican pozostając epicki i progresywny nie popada w pułapkę pustej acz dopracowanej do perfekcji formy, udaje mu się też uniknąć patosu i taniego sentymentalizmu, w którym często lądują inne post-rockowe, czy post-metalowe grupy.

Pelican koncertowali dotąd u boku m.in. Low, Tortoise, Isis, Mono, Cave In, Daughters, US Maple, Jesu, Prefuse 73 i wielu innych. Są regularnie zapraszani na najważniejsze letnie festiwale w Europie. Oprócz pełnometrażowych wydawnictw posiadają również m.in. split EP z japońską grupą Mono. Remiksowania ich utworów podejmowali się jak dotąd James Plotkin (OLD, Phantomsmasher, Khanate) oraz Justin Broadrick (niegdyś m.in. Godflesh i Techno Animal, obecnie Jesu).

Zespół podpisał umowę z wydawnictwem Hydra Head Records, należącym do Aarona Turnera z zespołu Isis.


Skład:

Larry Herweg (perkusja)

Bryan Herweg (gitara basowa)

Trevor de Brauw (gitara)

Laurent Lebec (gitara)
Dyskografia

Pelican (EP) (2001)

Australasia (2003)

March Into The Sea (EP) (2005)

The Fire in Our Throats Will Beckon the Thaw (2005)

City of Echoes (2007)


www.hydrahead.com/pelican

www.myspace.com/pelican
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna